Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#12889
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 21.08.2008
Daca e umiditate mica nu se face bruma pe UE la nici un inverter.

#12890
BalogNarcis

BalogNarcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.01.2022

View Postflorinellll, on 31 ianuarie 2022 - 19:36, said:

Deci, nu mai discutam de 12.000 lei ,bugetul tinde catre 36.000 lei
Cred ca ne iei de fraieri
Daca pui poze cu unitatile si cu factura pe numele tau si imi cer scuze public.
ASTEPT
deocamdata ce pot sa iti ofer daca chiar tii mortis, e  poza cu un singur aparat,  asta cel mai probabil Sambata sau cel tarziu saptamana viitoare Posted Image cat despre celelalte, de indata ce ma mut! Posted Image

View Postdanghetau, on 31 ianuarie 2022 - 20:10, said:

Daca e umiditate mica nu se face bruma pe UE la nici un inverter.
asa e,  insa iarna umiditatea e  de obicei peste 70%

Edited by Dany_Darke, 31 January 2022 - 20:30.


#12891
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Cum astazi au fost 10* afara Tesla mea a intrat in ,,stand by,, vreo patru ore asa ca i-am dat un test lui Daikin si i-am dat o sarcina mai mica (18*) in timp ce in casa erau 21+,sa vad daca se opreste dar am constatat ca opririle sunt la fel de scurte (cateva minute)consumul instant a stat pe la 330w iar temperatura mentinuta ,cu mai mult de 3 grade peste cea setata.Deci la capitolul asta Sarbii sunt mai smecheri decat Japonezii.

#12892
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttheionutzradu1991, on 31 ianuarie 2022 - 19:52, said:

Nu stiu de ce se promoveaza asa grav Daikin pe aici.
Mulți văd în Daikin un brand japonez, dar aparatele sunt 90% fabricație Gree. Acum 3-4 ani pe cutiile de Gree scria cu litere mari că sunt făcute cu compresor Daikin produs de Gree. Vorbesc în cunoștință de cauză. Dețin un Hitachi, un Daikin și un Gree Lomo cu compresor "Daikin"!

#12893
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View PostBalogNarcis, on 31 ianuarie 2022 - 20:28, said:

asa e,  insa iarna umiditatea e  de obicei peste 70%

Există vreun avantaj din acest punct de vedere dacă unitatea exterioară este montată cât mai sus (pe terasă) și nu la sol?

Este mai mare umiditatea în apropierea solului?

#12894
BalogNarcis

BalogNarcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.01.2022

View Postsubss, on 31 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Există vreun avantaj din acest punct de vedere dacă unitatea exterioară este montată cât mai sus (pe terasă) și nu la sol?

Este mai mare umiditatea în apropierea solului?

din punct de vedere al fizicii, aerul rece sta la sol iar aerul cald se ridica deoarece aerul cald e mai usor decat cel rece. Nu vad de ce ar fi mai ok unitatea pusa la sol decat in aer, asta daca nu e inconjurata si protejata de anumiti pereti/balcon

#12895
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 17.04.2015

View Postnykysor, on 31 ianuarie 2022 - 21:40, said:

Cum astazi au fost 10* afara Tesla mea a intrat in ,,stand by,, vreo patru ore asa ca i-am dat un test lui Daikin si i-am dat o sarcina mai mica (18*) in timp ce in casa erau 21+,sa vad daca se opreste dar am constatat ca opririle sunt la fel de scurte (cateva minute)consumul instant a stat pe la 330w iar temperatura mentinuta ,cu mai mult de 3 grade peste cea setata.Deci la capitolul asta Sarbii sunt mai smecheri decat Japonezii.
Posted Image
despre care daikin e vorba? cumva FTXC-B ? ca daca e ala, i-au facut programarea cu femeia de serviciu

Edited by AroundYou, 31 January 2022 - 23:11.


#12896
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

View PostVulpoiul-Jhon, on 31 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Mulți văd în Daikin un brand japonez, dar aparatele sunt 90% fabricație Gree. Acum 3-4 ani pe cutiile de Gree scria cu litere mari că sunt făcute cu compresor Daikin produs de Gree. Vorbesc în cunoștință de cauză. Dețin un Hitachi, un Daikin și un Gree Lomo cu compresor "Daikin"!
Nu-i chiar aşa, ale mele FTXM sunt făcute în Cehia Posted Image

#12897
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

View Postsubss, on 31 ianuarie 2022 - 22:13, said:

Există vreun avantaj din acest punct de vedere dacă unitatea exterioară este montată cât mai sus (pe terasă) și nu la sol?

Este mai mare umiditatea în apropierea solului?

Pe viitor sub 1.5m distanta de la sol nu mai pun , m-am lecuit. Performanta e mai slaba per total.

#12898
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Posthvac, on 31 ianuarie 2022 - 23:58, said:

Pe viitor sub 1.5m distanta de la sol nu mai pun , m-am lecuit. Performanta e mai slaba per total.

În acest caz, oare ar fi bine ca unitatea exterioară să fie montată pe perete fix în dreptul evacuării de la sistemul de ventilație cu recuperare de căldură? În scopul de a reduce necesarul de degivrare prin intermediul căldurii nerecuperate din aerul viciat...

Sau, alternativ, am putea monta un puț canadian astfel încât să sufle aer preîncălzit spre unitatea exterioară?

#12899
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Marele dezavantaj la Gree e ca sunt foarte zgomotoase,  în rest sunt mulțumit .

#12900
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostVulpoiul-Jhon, on 31 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Mulți văd în Daikin un brand japonez, dar aparatele sunt ...% fabricație ...

...Malaiezia (2 x ftxc35) Posted Image

View Postsubss, on 01 februarie 2022 - 00:19, said:

În acest caz, oare ar fi bine ca unitatea exterioară să fie montată pe perete fix în dreptul evacuării de la sistemul de ventilație cu recuperare de căldură? În scopul de a reduce necesarul de degivrare prin intermediul căldurii nerecuperate din aerul viciat...

Sau, alternativ, am putea monta un puț canadian astfel încât să sufle aer preîncălzit spre unitatea exterioară?

io știu? Posted Image
oare umiditatea din acea ventilație nu dăunează-n timp?

mai bine încercați să le puneți pe sud sau vest, deoarece câștigați mai mult iarna decât pierdeți vara
-pe lângă temp mai mare a aerului, și peretele casei va radia căldură în zilele însorite
(iarna funcționați 100%, vara doar 10% și ăștia 10 doar seara spre noapte... Posted Image )

Edited by gushpi, 01 February 2022 - 09:29.


#12901
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View PostVulpoiul-Jhon, on 31 ianuarie 2022 - 21:46, said:

Mulți văd în Daikin un brand japonez, dar aparatele sunt 90% fabricație Gree. Acum 3-4 ani pe cutiile de Gree scria cu litere mari că sunt făcute cu compresor Daikin produs de Gree. Vorbesc în cunoștință de cauză. Dețin un Hitachi, un Daikin și un Gree Lomo cu compresor "Daikin"!
Asta e ca in bancul ala, porcul rama dar rama nu porc.
Faptul ca Daikin vinde la Gree compresoare sau produce unele modele (nu se stie procentul) in China nu face ca brandul sa fie mai putin japonez.
La fel poti spune ca Apple nu e firma americana...

#12902
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
GREE de 3-4 ani isi produce compresoarele, intadevar inainte punea pe aparate compresoare de la firmele consacrate, eu am Daikin si produse in Cehia cat si in Turcia, am Gree cu compresor GREE, sunt unele aparate GREE reusite si altele mai putin reusite, exact asa e si la Daikin, Mitsu etc nu toate aparatele sunt OK pe incalzire trendul este de a fi cat mai economice , si chiar daca ai un aparat OK pe incalzire( Daikin, Mitsu, GREE, Midea etc) datorita montajului deficitar devine o puscatoare mai slab decat o chinezarie montata OK, conteaza iarasi mult calitatea curentului in locatia respectiva, partea electronica este cea mai sensibila la acest aspect si se ard in veselie

Chinezii fac si lucruri de calitate .

#12903
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 28.11.2017
Nu e problema a mare ca unde e facut, ca daca as stii exact ca acelasi aparat de la daikin e 2500 ron si de la gree e 2000 ron clar l-as lua pe al ieftin, nu ma incanta pe mine ca sta daikinu cocotat pe casa.
Zgomoru e secundar, fiabilitatea e primul criteriu care ma intereseaza.
Partea de frigotehnie din ele se mai poate repara cu un frigotehnist mai priceput dar daca e sa se duca placa de baza e jale!

#12904
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
rău e că nu se duce TOATĂ placa electronică, ci crapă un condensator, o set de rezistențe, poate un mic procesor
daaar NIMENI nu mai repară (că te-ar costa 5 lei piesa, 50 lei manopera,  plus transportul electronistului)

se pare că-i mai profitabil să-ți schimbe toată placa, decât să caute un condensator :(

#12905
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

View Postdudu76, on 01 februarie 2022 - 11:06, said:

GREE de 3-4 ani isi produce compresoarele, intadevar inainte punea pe aparate compresoare de la firmele consacrate, eu am Daikin si produse in Cehia cat si in Turcia, am Gree cu compresor GREE, sunt unele aparate GREE reusite si altele mai putin reusite, exact asa e si la Daikin, Mitsu etc nu toate aparatele sunt OK pe incalzire trendul este de a fi cat mai economice , si chiar daca ai un aparat OK pe incalzire( Daikin, Mitsu, GREE, Midea etc) datorita montajului deficitar devine o puscatoare mai slab decat o chinezarie montata OK, conteaza iarasi mult calitatea curentului in locatia respectiva, partea electronica este cea mai sensibila la acest aspect si se ard in veselie

Chinezii fac si lucruri de calitate .
Perfect de acord cu ce ai spus, sunt si produse chinezesti bune si produse brand mai putin bune.
Realizezi ca daca cineva se intreaba la modul general ,,de ce sa dau banii pe Daikin produs in China in loc de un Gree" cu atat mai mult se va intreba ,,de ce sa platesc banii aia pe modelul ala Gree cand sunt alte modele mai ieftine sau aleg Vortex".
Cine vrea sa aleaga modele de calitate (Daikin, Gree, etc) citeste experientele utilizatorilor de aici.

Apropo, daca spui ca mai bine un aparat chinezesc cu montare corecta decat japonez cu montare incorecta, de unde comparatia asta, nu poti avea la fel de bine chinezesc cu montare incorecta? Nu de altceva, dar vad si pe aici unele comentarii ca merge si fara pompa de vid 100 de ani...

Iar cu partea electronica nu prea sunt de acord nici aici cu generalizarea. Poate mi-a scapat, de la ce anume se pusca electronica? Pentru supratensiuni e atat de ieftin un releu de protectie ca mi se pare caliceala secolului sa nu prevezi asa ceva pentru aparate mai scumpe (sau pe tot imobilul).

Edited by Hansolo, 01 February 2022 - 11:32.


#12906
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 28.11.2017
Si cand se duce se duce.
Ce sa-i mai faci in regim de amator.
[ https://imgur.com/a/e0JlzJr - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ar fi bine sa fie meseriasi care se pricep sa le repare cu 3-4 sute ron.
Nustiu cine a zis aici pe forum ca i-a cerut vreo 800 ron pe o placa AC originala, si nu era cine stie ce scula!

Edited by theionutzradu1991, 01 February 2022 - 12:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate