Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2711 replies to this topic

#1225
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postiladi, on 13 februarie 2019 - 12:10, said:

principalul neajuns la modelul pentru care optam este ca fiind uscatorul pe condensare nu usuca perdelele, nici asternuturi, nici perne/pilote.
Posted Image cum adica un uscator cu condensare nu usuca ce spui tu? Eu usuc la al meu garnituri intregi de pat dupa care le baga prietena in sifonier...

#1226
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
In manualul de utilizare asa zice.

#1227
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Usuca, cum sa nu usuce?

Poate unele chestii mai fine, din materiale mai nustiucum, sa nu le strice de la temperatura. Aerul e destul de fierbinte la astea combo, chiar si la gentle dry.
Dar cearceafuri... chestii de bumbac, lenjerii, prosoape le usuca foarte bine.
Perdelele se usuca si direct la geam, nu-i nevoie de uscator.

Forma si modul de functionare a tamburului trebuie sa fie diferita la masina de spalat versus uscator. La masina de spalat trebuie gauri in tambur (sa intre si sa iasa apa), la uscator tamburul trebuie sa fie mai etans.
Apoi fluxul de aer la uscator vine de undeva din fundul tamburului unde la masina de spalat se afla rulmentul,.  Asta inseamna ca la cele combo, fluxul de aer nu este unul la fel de bun ca la uscator, unde practic fluxul de aer circula ordonat din tambur inspre condensor, nu vantura aiurea pe-acolo prin tambur.

De aia, daca ai loc, nu mai sta pe ganduri, ia-ti separat.
Si ia-ti cu pompa de caldura, nu-i o avere ca acum 10 ani(cand studiam si eu problema), e pacat sa nu dai banii pe el, s-au ieftinit mult.

#1228
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Fara doar si poate uscatorul separat nu se compara cu masinile de spalat cu uscator, vb.aici de rezultatele la uscat. In primul rand volumul tamburului la un uscator este imens tocmai pt.rezultate bune. Un tambur mic cum este cel al unei masini de spalat nu poate avea aceleasi rezultate, este doar un compromis.
Asa ca daca exista spatiu optati pt.un uscator separat!

#1229
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Salut! Am un uscator de rufe cu probleme. La fiecare ciclu de uscare, display-ul acestuia se abureste. Am vorbit la service, au schimbat ceva garnitura, insa problema persista. Cei de la service nu mai au solutii. Ce ma sfatuiti sa fac? (uscatorul a fost destul de scump)

Edited by andy18v, 20 February 2019 - 20:13.


#1230
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nush, asa a facut tot timpul? De cand il ai? E in garantie?

#1231
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Asa a facut de la inceput. Il am de cateva luni, mai are garantie pana in 2020. Imi e teama sa nu se defecteze in timp de la umezeala care intra acolo.

#1232
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Din pct meu de vedere, asta nu e functionare normala a aparatului si ar trebui sa ti-l repare sau sa ti-l schimbe daca fraierii aia de la servis nu vor sa-si bata capul.

#1233
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013

View Postmaccip, on 20 februarie 2019 - 20:20, said:

Din pct meu de vedere, asta nu e functionare normala a aparatului si ar trebui sa ti-l repare sau sa ti-l schimbe daca fraierii aia de la servis nu vor sa-si bata capul.
Acelasi punct de vedere am si eu. De reparat, nu prea mai au ce repara (asta mi-au spus cei de la service). Si eu as vrea sa mi-l schimbe, dar...Romania!!!

Edited by andy18v, 20 February 2019 - 20:28.


#1234
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Orice lucru facut de om se poate repara. Doar chestiile extraterestre nu se pot repara.
Si o abureala la un ecran in mod sigur se poate repara. Dar pentru asta trebuie sa aiba si chef s-o faca.

#1235
andy18v

andy18v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 08.12.2013
Si eu am crezut ca e floare la ureche reparatia, insa se pare ca Electrolux-ul nu are solutie la problema...

#1236
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Atunci sa-ti dea banii inapoi. Ala e aparat neconform. Nu-i lasa ca asa se urca in capul nostru.

#1237
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007

View Postiladi, on 12 februarie 2019 - 20:53, said:

Întrebare: O mașină cu uscător e un compromis acceptabil sau e o struțo-cămilă care nu face bine nici spălatul, nici uscatul?
Doamna spală la intervale destul de mari căci suntem doar 2 adulți și așteaptă "să se strângă"

M-ar tenta așa ceva: https://www.electrol...dryer/ew8w261b/

Voi posta același mesaj și în topicul de mașini de spălat, nu știu unde voi primi răspuns

eu iti recomand sa iei masina de spalat si uscator separat, stau la casa si le am in camera tehnica care are aprx 11m2
am optat pentru Beko si am cumparat un kit de suprapunere care se monteaza foarte usor - 5 min daca ai o masina de insurubat (acumulator/electrica)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XWQlqYjv0sI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

avantaje: economie de spatiu si stabilitate la centrifugare - abia se clinteste masina de spalat la centrifugare datorita celor 40kg ale uscatorului Posted Image

in link-uri modelele achizitonate:
https://www.emag.ro/...0/pd/DSYQVYBBM/
https://www.emag.ro/...0/pd/D3L5V9BBM/
https://www.emag.ro/...4/pd/DDGL5MBBM/

masina de spalat este foarte silentioasa, incapatoare si aratoasa
uscatorul este putin mai zgomotos datorita fermoarelor/nasturilor dar cu usa inchisa la camera tehnica abia se aude din living
ambele au 5 ani garantie

Edited by lukian84sec, 24 February 2019 - 07:13.


#1238
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
De curiozitate a masurat cineva consumul la uscatorul in condensare?

#1239
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Da, eu. Pmax absorbita este vreo 2000w, energia consumata este cam 2kwh pe ciclu.

Hotpoint in condensare, nici nu cred ca se mai fabrica.

#1240
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016
Buna ziua,interesata fiind si eu de aceast uscator de rufe,am rasfoit pe aici postarile.Nu prea am inteles mare lucru,ca s a vorbit prea tehnic,sau despre spatiul necesar si alte lucruri de gen.Eu v as ruga sa ma lamuriti cu ceva:o ruda mi a spus ca are uscator,scoti hainele si le poti imbraca.Posted Image What?le scoti din masina si le imbraci?Da.Ce ar trebui sa cumpar,ce tiip de uscator?Imi trebuie ceva simplu,in general tricouri,si lenjerii de pat.Pt restul exista masina de spalat cu uscator.Multumesc

Edited by Miky80, 25 February 2019 - 13:41.


#1241
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Pai toate fac ce vrei tu, asa ca daca vrei simplu, cumpara pe cel mai ieftin. Restul sunt detalii tehnice. Sau exista masina de spalat cu uscator.

#1242
Miky80

Miky80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 28.12.2016

View Postplimbaretul, on 25 februarie 2019 - 14:47, said:

Pai toate fac ce vrei tu, asa ca daca vrei simplu, cumpara pe cel mai ieftin. Restul sunt detalii tehnice. Sau exista masina de spalat cu uscator.
ok,multumesc.Fiind atatea detalii ,te incurci la un moment dat.Masina de spalat cu uscator am,si e f buna(cred).Ce ma intereseaza cel mai tare,este daca intra adevar usuca pana in punctul in care o poti imbraca,Si m as bucura daca toate,simplele uscatoare ar face asta.Poate mai raspunde si altcineva,care sa mi confirme ca ei se imbraca direct din uscator.sa zic asa.Si nu ma refer decat daca sunt uscate efectiv,nu si calcate.E prima pe lista in viitorul apropiat daca ar fi asa bune.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate