Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Accident in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Inainte sa te duci la politie vezi cat e amenda daca n-ai avut RCA.
Din punctul asta de vedere cred ca in loc de politie mai bine iei legatura direct cu pagubitul. Ii propui sa-i platesti dauna (atentie insa sa nu-ti bage pe gat si alte ev. daune din zona), si astfel poti sa-i platesti si din banii de amenda (de lovit, nu neaparat de RCA) pe care n-o mai incasezi si in felul asta iesiti amandoi bine.

#38
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Bagi rapid un RCA pe 6 luni. Vorbesti cu omul caruia i-ai lovit masina ca sa va intelegeti si sa declare ca fapta s-a intamplat dupa ce ti-ai facut tu RCA. Dai RCA-ul si iei punctele. :D Inainte sa-i explici care e treaba cu RCA-ul tau uita-te un pic la om ca sa nu fie ala vre-un "sifonar" pe la politie.
Amenda pentru RCA expirat e vre-o 1500 de lei din cat tin eu minte.

#39
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Am facut si eu odata greseala asta....
Am lovit o masina dimineata si pentru ca ma grabeam si eram si nervos am zis sa plec. M-am gandit ca sigur are Casco si o va repara fara probleme.
Pe seara insa am inceput sa am remuscari si m-am gandit ca poate totusi nu are asigurare si ca ar fi urat din partea mea sa las nerezolvata situatia, asa ca m-am dus si am cautat masina si i-am lasat numarul in geam. Ziua urmatoare ma suna si ma intreaba de sanatate. I-am povestit ce si cum si m-a lasat in pace. M-a rugat sa nu ma duc la politie sa reclam faptul ca am lovit o masina pentru ca el nu are timp de plimbari pe la sectii. Totul s-a rezolvat amiabil.

So... ai putea face si tu acelasi lucru. Sigur va aprecia, mai ales ca sigur s-a calmat si s-a obisnuit cu ideea ca are masina lovita.

#40
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Ce mi-ar place sa-mi pice unul d-asta in mana... la fel ca si idiotii care plimba cheia pe masini!
Asta din mai multe motive, printre care si ca NU POT sa-mi fac CASCO la masina (ma rog, pot, dar 500 EUR asigurare, la o suma asigurata de 2500 EUR e un pic cam mult)

#41
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Spune cineva ca e obligatoriu sa implici politia in asta? Mergi la pagubit si intelege-te sa-i repari masina pe banii tai. Apoi mergeti la politie si dati fiecare declaratii precum ca ati gasit masinile lovite in parcare, altfel obtineti si autorizatiile de reparatie. E simplu.

#42
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005

 exorcistul, on Sep 27 2007, 14:48, said:

Spune cineva ca e obligatoriu sa implici politia in asta?

Da, legea, in speta codul rutier o spune!

In plus, iesi mult mai ieftin daca te duci la politie si declari ce ai facut (daca nu e ceva grav, cu ridicat de permis) decat sa scoti cateva zeci de milioane sa platesti o dauna. In 98% din cazuri, plata unei amenzi nu se ridica la nivelul costurilor de reparatie

Edited by cosminnuss, 27 September 2007 - 14:47.


#43
polip

polip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.05.2007

 insanekid, on Sep 26 2007, 12:37, said:

Sa incep: Eram intr-o parcare neiluminata si era noaptea, am incercat sa intorc masina intr-un loc stramt, si din prostia mea, ma uitam in spate ca sa nu ma urc pe bordura si am atins cu fata o masina parcata. M-am panicat, mai ales ca ma vazusera 2 persoane care erau pe geam la un bloc, si am intors repede masina si am fugit. Din cate am vazut, asa din trecere, era usor zgariata, in zona stopului, si cred, nu stiu sigur, stopul putin spart, dar nu in totalitate. Problema cea mai mare e ca acum 2 zile, mi-a expirat RCA-ul obligatoriu. Si din lene si prins cu lucrul, am zis ca ma duc maine, sa imi platesc RCA-ul, dar uite ca fix aseara m-i s-a intamplat necazul. Si acum nu stiu ce sa fac, stau pe ace.
Ce credeti ca as putea sa patesc? si Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Va rog ajutatima, cei care au mai multa experienta in astfel de cazuri, sau care au mai trecut prin astfel de situatii, ca eu nu am avut niciodata nici un accident si nu stiu ce sa fac.
Va rog mult dati-mi un sfat.


Dar pentru o secunda macar, te-ai pus in locul celui care-si gaseste masina lovita in parcare? Nu imi vine sa cred ca ceri parerea celorlalti pentru asa ceva... Devine un loc din ce in ce mai interesant tara asta...

#44
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,036
  • Înscris: 20.06.2005
... da baiatu ... eu am ramas fara permis acum (luna asta) 2 luni + 200 si ceva lei amenda.
Eu la masina nu am patit nimic (zgariat lacul) si celalat infundat cat o palma. Asa ca sa mai spui adevarul la politie. M-am ars si nu-mi mai trebuie.
LE: intelege-te cu pagubitul.
PS:ma incadrat la depasire fara respectarea dist. regulamentare. Era de trecut la neasigurare + nerespectare distanta la schimbare directie.

Edited by wolfydRg, 27 September 2007 - 15:04.


#45
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 cosminnuss, on Sep 27 2007, 12:44, said:

Da, legea, in speta codul rutier o spune!

In plus, iesi mult mai ieftin daca te duci la politie si declari ce ai facut (daca nu e ceva grav, cu ridicat de permis) decat sa scoti cateva zeci de milioane sa platesti o dauna. In 98% din cazuri, plata unei amenzi nu se ridica la nivelul costurilor de reparatie
Tu sigur nu ai incalcat niciodata legea? :o
Pai amenda, doar pentru RCA, e de minim 1000 Lei. Daca pagugele sunt minore, reparatia ar putea costa putin.
Ca sa nu mai spun de alte inconveniente. Cel mai bine se rezolva amiabil.

Edited by exorcistul, 27 September 2007 - 15:04.


#46
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ce de lupi moralisti pe aici fraticule. Daca se duce la politie scapa de cateva zeci de milioane de lei si de cateva puncte pe permis. Daca sta acasa ramane pentru vreo 2 saptamani cu usoare mustrari de constiinta. Poate nici atat.

You do the math. Stiti proverbul ala, fuga-i rusinoasa dar e sanatoasa? Se aplica de minune aici.

Fugitul din parcare dupa zgarierea unei masini nu e practica noua si nici nu se va eradica pentru ca aruncati voi cu oua pe forum. Get used to it si rugati-va sa nu vi se intample tocmai voua.

Si ca sa fiu in pas cu discutia, si mie mi-ar placea sa fiu despagubit daca mi se zgarie masina in parcare, pentru ca nu am avut, nu am si nu voi avea in veci casco. Chestie de principiu. Dar daca nu se va intampla minunea, sper ca damage-ul sa fie cat mai mic.

Edited by Dragon Warrior, 27 September 2007 - 15:36.


#47
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Dragon Warrior, unde esti nascut? Intreb de curiozitate, ca mentalitatea ta, ma face sa zambesc, ca sa nu spun mai mult...

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
DW, ma bucur ca nu ti-ai uitat obiceiurile si neamul... chiar si in felul acesta.

#49
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ma gandeam acum ce tare ar fi ca pagubitul sa fie si el forumist  :lol: Eu daca imi (mai) gasesc masina lovita in parcare, pe-aici trec mai intai  :D . Pe-a mea am gasit-o in parcare infundata bine, nu doar julita, dauna de-atunci a fost usa dreapta fata, usa dreapta spate, aripa dreapta spate si bara spate + parbriz spart din prostia mea= deviz de service 43 de milioane. Casco e rupta din rai in astfel de situatii  :rolleyes:

#50
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ca sa completez, ca vad ca nu sunt inteles, am insinuat ca nici un singur forumist de aici nu s-ar duce la politie sa se predea platind minim 10 milioane de lei + reparatia masinii, stiind ca sansele sa scape sunt de 100%. Acum nu mai insinuez. Afirm. Asa ca, lupilor moralisti, vedeti-va lungul nasului.

Edited by Dragon Warrior, 27 September 2007 - 17:56.


#51
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Eh nici chiar sa plateasca milioanele + reparatia masinii, dar panica a trecut, acum e calm si se poate duce la proprietar sa gaseasca o solutie impreuna. Isi face RCA si declara ca a lovit-o ulterior, cand polita e in vigoare. Fordul ala din '94 sigur n-are Casco si nu cred ca o sa fie ala asa turnator sa fie dispus a-si plati masina singur, numai sa-l dea in gat. O sa-i convina ca isi repara masina pe RCA-ul vinovatului, ii mai dai o bere si aia e. Pierzi niste puncte pe permis, o bere si timp la politie, dar macar stii ca ai facut ce trebuie. Incercati sa va puneti si in locul pagubitului. Fuga-i sanatoasa, da' parca nu-ti mai arde de zicale cand tu esti ala care il alergi pe vinovat.

LE: de acord cu tine, nici eu nu m-as duce de buna-voie sa decartez atatia bani, dar totusi as incerca sa rezolv cumva. Zicala "ignora problema si va disparea" este pentru saraci cu duhul si cu mentalitatea asta nu vom ajunge ca popor nicaieri.

Edited by tchoara, 27 September 2007 - 18:15.


#52
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 Dragon Warrior, on Sep 27 2007, 18:56, said:

Ca sa completez, ca vad ca nu sunt inteles, am insinuat ca nici un singur forumist de aici nu s-ar duce la politie sa se predea platind minim 10 milioane de lei + reparatia masinii, stiind ca sansele sa scape sunt de 100%. Acum nu mai insinuez. Afirm. Asa ca, lupilor moralisti, vedeti-va lungul nasului.

Eu m-as duce. Poate sunt altruist, poate sunt naiv, poate ambele, dar cu siguranta m-as duce. Ba mai mult, am si facut-o anul trecut. Daca tu esti hot, sa nu crezi ca toti suntem. Masina sotiei (oglinda) a fost atinsa de un papuc si omul a lasat numarul de telefon in geam. Sigur, nu aici intre noi miticii, ci undeva aici in tara la noi, unde oamenii nu cauta doar sa fure... E acelasi lucru cu a fura din buzunarul acelui om portofelul. Pentru lege, o fi vreo diferenta, pentru mine, nu e.

DE ASTA TRAIM INCA IN RAHAT. CA OAMENII CA TINE SUNT CLASA DE MIJLOC. HALAL TARA, HALAL OAMENI.

Edited by devs.java, 27 September 2007 - 19:10.


#53
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Cred ca e si o chestiune de educatie, de aia am intrebat de unde e Dragon Warrior. Nu in toata tara se gandeste in felul asta. In unele parti se respecta omul de langa tine. Aici oameni cu pretentii scuipa vecinul in fata, fara remuscari.

Mi-e scarba.

#54
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Si eu am patit mai demult sa gasesc masina lovita in aripa, tot in parcare. Omul a lasat numar de telefon sub stergator.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate