Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Accident in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
insanekid

insanekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2007
Sa incep: Eram intr-o parcare neiluminata si era noaptea, am incercat sa intorc masina intr-un loc stramt, si din prostia mea, ma uitam in spate ca sa nu ma urc pe bordura si am atins cu fata o masina parcata. M-am panicat, mai ales ca ma vazusera 2 persoane care erau pe geam la un bloc, si am intors repede masina si am fugit. Din cate am vazut, asa din trecere, era usor zgariata, in zona stopului, si cred, nu stiu sigur, stopul putin spart, dar nu in totalitate. Problema cea mai mare e ca acum 2 zile, mi-a expirat RCA-ul obligatoriu. Si din lene si prins cu lucrul, am zis ca ma duc maine, sa imi platesc RCA-ul, dar uite ca fix aseara m-i s-a intamplat necazul. Si acum nu stiu ce sa fac, stau pe ace.
Ce credeti ca as putea sa patesc? si Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Va rog ajutatima, cei care au mai multa experienta in astfel de cazuri, sau care au mai trecut prin astfel de situatii, ca eu nu am avut niciodata nici un accident si nu stiu ce sa fac.
Va rog mult dati-mi un sfat.

#2
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
1. fa-ti rca rapid!
2. stai cuminte si vezi daca te intreaba cineva de sanatate.
masina te este cunoscuta in zona?

#3
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 insanekid, on Sep 26 2007, 12:37, said:

Sa incep: Eram intr-o parcare neiluminata si era noaptea, am incercat sa intorc masina intr-un loc stramt, si din prostia mea, ma uitam in spate ca sa nu ma urc pe bordura si am atins cu fata o masina parcata. M-am panicat, mai ales ca ma vazusera 2 persoane care erau pe geam la un bloc, si am intors repede masina si am fugit. Din cate am vazut, asa din trecere, era usor zgariata, in zona stopului, si cred, nu stiu sigur, stopul putin spart, dar nu in totalitate. Problema cea mai mare e ca acum 2 zile, mi-a expirat RCA-ul obligatoriu. Si din lene si prins cu lucrul, am zis ca ma duc maine, sa imi platesc RCA-ul, dar uite ca fix aseara m-i s-a intamplat necazul. Si acum nu stiu ce sa fac, stau pe ace.
Ce credeti ca as putea sa patesc? si Ce credeti ca ar trebui sa fac?
Va rog ajutatima, cei care au mai multa experienta in astfel de cazuri, sau care au mai trecut prin astfel de situatii, ca eu nu am avut niciodata nici un accident si nu stiu ce sa fac.
Va rog mult dati-mi un sfat.

In primul rand, de ce ai fugit?
:huh:

Edited by nightwish06, 26 September 2007 - 11:43.


#4
insanekid

insanekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2007

 carman, on Sep 26 2007, 12:41, said:

1. fa-ti rca rapid!
2. stai cuminte si vezi daca te intreaba cineva de sanatate.
masina te este cunoscuta in zona?
Oricum RCA-ul mi-l fac azi. Si masina nu e cunoscuta in zona aia, pentru ca eu, eram doar in trecere, cautam pe cineva.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
Da-ti 2 palme si mergi si plateste-i omului din buzunar reparatia. Sau fii un idiot pana la capat (a se citi) roman si stai sub pat cu chilotii tremurand.

#6
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 insanekid, on Sep 26 2007, 12:46, said:

Oricum RCA-ul mi-l fac azi. Si masina nu e cunoscuta in zona aia, pentru ca eu, eram doar in trecere, cautam pe cineva.
ok, stai linistit deocamdata. ce masina ai lovit? daca era noua, mai mult ca sigur are CASCO si  proprietarul o va declara lovita in parcare.

#7
insanekid

insanekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2007

 nightwish06, on Sep 26 2007, 12:42, said:

In primul rand, de ce ai fugit?
:huh:
Deci, corect sunt vinovat ca am fugit. Dar pe moment m-am panicat, mai ales ca stiam ca mi-a expirat RCA-ul, si daca venea tipul caruia i-am lovit masina ce garantie-i dadeam eu?

#8
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Sfaturi sa scapi de raspundere? :( Tu ce-ai fi facut daca ti-ai fi gasit lovita masina in parcare cu farul spart de unul care a fugit fara sa lase un numar de telefon si fara RCA valabil? Dupa ce raspunzi la intrebarea asta, vedem ce sfaturi putem sa-ti dam. Traim intr-o tara in care toti ceilalti sunt prosti si noi vrem sa scapam de raspunderi, noi nu facem niciodata nimic rau. De aia suntem in mocirla...

#9
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
Maine o sa intrebe unul: "Am lovit un pieton pe trecerea de pietoni, l-am vazut cu coada ochiului ca mai misca, dar am fugit. Acum stau ca pe ace. Ce ma sfatuiti sa fac?" Fir-ar a naibii de treaba...

#10
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 insanekid, on Sep 26 2007, 12:48, said:

Deci, corect sunt vinovat ca am fugit. Dar pe moment m-am panicat, mai ales ca stiam ca mi-a expirat RCA-ul, si daca venea tipul caruia i-am lovit masina ce garantie-i dadeam eu?

Ii plateai reparatia si mergeati la politie sa primiti autorizatia de reparatie. Ai fugit sa nu platesti? Sa nu iei puncte?

#11
insanekid

insanekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2007

 devs.java, on Sep 26 2007, 12:48, said:

Sfaturi sa scapi de raspundere? :( Tu ce-ai fi facut daca ti-ai fi gasit lovita masina in parcare cu farul spart de unul care a fugit fara sa lase un numar de telefon si fara RCA valabil? Dupa ce raspunzi la intrebarea asta, vedem ce sfaturi putem sa-ti dam. Traim intr-o tara in care toti ceilalti sunt prosti si noi vrem sa scapam de raspunderi, noi nu facem niciodata nimic rau. De aia suntem in mocirla...
Deci nu ma intelegeti gresit. Nu mvreau sfaturi sa scap de raspundere, doar vreau sa stiu, ce e de facut in situatie mea, acum ca m-am calmat, dat fiind ca am fugit, dupa ce am busit o masina parcata. Si vreau sa stiu care ar fi sanctiunea pentru ca am fugit.

#12
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
A ta are vre-un semn? Urmeaza sfaturile lui carman. Si eu am busit o masina ziua in amiaza mare pe o strada destul de circulata. Am coborit, am vazut ca mi-am facut aripa varza, m-am urcat si am plecat. Nu intreba de ce. Simplu, nu? A doua zi am fost la militie, am declarat ca am gasit-o lovita in parcare in cu totul alta parte, mi-a dat autorizatie de reparare si cu asta basta. Daca ai semn pe ea si sint vecinii aia sifonari, nu-i prea bine.

#13
insanekid

insanekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2007

 devs.java, on Sep 26 2007, 12:50, said:

Ii plateai reparatia si mergeati la politie sa primiti autorizatia de reparatie. Ai fugit sa nu platesti? Sa nu iei puncte?
Nu am  fugit sa nu platesc dauna, am fugit pt ca m-am panicat, si nu am stiut ce sa fac pe moment. In plus e si un cartier cam dubios in care puteam sa fiu linsat usor, inainte sa dau vreo explicatie.

#14
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 insanekid, on Sep 26 2007, 12:51, said:

Deci nu ma intelegeti gresit. Nu mvreau sfaturi sa scap de raspundere, doar vreau sa stiu, ce e de facut in situatie mea, acum ca m-am calmat, dat fiind ca am fugit, dupa ce am busit o masina parcata. Si vreau sa stiu care ar fi sanctiunea pentru ca am fugit.

Nu se da nicio amenda pentru ca ai fugit. Mai mult am fost la politie cu un prieten care a lovit o masina in parcare si pentru ca lasase numarul de telefon, nu i-a dat nicio amenda, doar 4 puncte de penalizare. Fa ceea ce e corect, asuma-ti raspunderea, ia-ti punctele de penalizare si PLATESTE-I OMULUI amenda. Pentru ca nu aveai RCA valabil, s-ar putea sa mai iei una. Fa-ti RCA si daca apare omul la politie, discuta cu el.

#15
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
ce masina ai lovit? daca n-are CASCO, s-ar putea sa te caute proprietarul...

#16
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 insanekid, on Sep 26 2007, 12:53, said:

Nu am  fugit sa nu platesc dauna, am fugit pt ca m-am panicat, si nu am stiut ce sa fac pe moment. In plus e si un cartier cam dubios in care puteam sa fiu linsat usor, inainte sa dau vreo explicatie.

Un om linsat nu plateste reparatiile. Daca venea cineva la tine, iti cereai scuze si plateai. Nu cred ca te linsa nimeni.

#17
insanekid

insanekid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.09.2007

 934, on Sep 26 2007, 12:52, said:

A ta are vre-un semn? Urmeaza sfaturile lui carman. Si eu am busit o masina ziua in amiaza mare pe o strada destul de circulata. Am coborit, am vazut ca mi-am facut aripa varza, m-am urcat si am plecat. Nu intreba de ce. Simplu, nu? A doua zi am fost la militie, am declarat ca am gasit-o lovita in parcare in cu totul alta parte, mi-a dat autorizatie de reparare si cu asta basta. Daca ai semn pe ea si sint vecinii aia sifonari, nu-i prea bine.
La masina mea, aripa e cam sifonata, dar nu conteaza, ca o repar la servisul unui prieten fara sa imi trebuiasca dovada. Imi e ce sa fac azi, ca sa indrept situatia de aseara. Sa fie bine si pt mine si pt el. Mai ales imi e frica de consecinte ca am fugit.

#18
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,047
  • Înscris: 12.06.2004
Poti sa spui adevarul: ca te-ai panicat, era cartier dubios, samd. Nu cred ca-ti ia nimeni pielea pentru asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate