Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

LCD cu diagonala de 81 sau 82 cm

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
django

django

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.08.2007
Ce marca si model de LCD cu diagonala de 81 sau 82 recomandati ?

#2
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
N-am putut sa ma abtin: '81 sau 82 de centimetri'!!! 1 cm toleranta ?! Daca erau 5-10 mai intelegeam! Exact 82 cm ai loc in mobila/nisa/perete ?!
http://www.price.ro/...p...amp;x=0&y=0

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 queensoft, on Sep 24 2007, 20:15, said:

N-am putut sa ma abtin: '81 sau 82 de centimetri'!!! 1 cm toleranta ?! Daca erau 5-10 mai intelegeam! Exact 82 cm ai loc in mobila/nisa/perete ?!
http://www.price.ro/...p...amp;x=0&y=0
Asta-i o chestie super faina.Banuiesc ca inch-ii nu au aceeasi "paritate" peste tot.Pentru ca un tv de 32 inch intr-o parte are 81 cm iar in alta parte are 82 cm.Cred ca la asta se referea.
Inapoi la topic: eu personal am un Samsung LE32S7 de care sunt foarte multumit.Mai am si un L&G dar ala e de doar 66 deci nu as putea sa-ti spun cum e L&g-ul de 81/82 cm.

#4
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
ce naiba marca e aia L&G ? eu nu am vazut nicaieri....te referi cumva la LG ? http://www.lg.net/index.jsp

#5
vacea

vacea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 03.02.2007

 December, on Sep 25 2007, 08:57, said:

un tv de 32 inch intr-o parte are 81 cm iar in alta parte are 82 cm.Cred ca la asta se referea.
Inapoi la topic: eu personal am un Samsung LE32S7 de care sunt foarte multumit.de 81/82 cm.
:D :D :D :D :D     BV buna gluma................

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 vacea, on Sep 25 2007, 16:53, said:

:D :D :D :D :D     BV buna gluma................

Nu e gluma.Daca o sa cauti ai sa gasesti diferite dimensiuni in centimetri pentru o diagolnala in inch.

1.Cod produs 32LE2R
Diagonala 32 inch (83cm)
2.Producator  SAMSUNG  
Tip TV  LCD  
Diagonala  32 inch (81 cm)  
3.Televizor LCD Sony BRAVIA KDL-32V2500
Diagonala ecran82 cm

Iata cum avem 32 de inch echivalati cu 3 marimi diferite in centimetri.

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Poate se refera la diagonala vizibila, in cm. Sau poate sint batuti in cap si nu stiu sa faca o inmultire.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 queensoft, on Sep 26 2007, 09:50, said:

Poate se refera la diagonala vizibila, in cm. Sau poate sint batuti in cap si nu stiu sa faca o inmultire.
Nu as putea spune la ce se refera(la care din diagonale) dar uite ca acum chiar sunt curios sa aflu si daca stie careva ar putea sa ne explice.Totusi sunt 3(trei) dimensiuni!!! :cursing:

#9
artart

artart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.08.2005
Oficial 1 inch = 25.4 mm
deci 32 inch = 812.8 millimeters = 81.28 cm

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006
Prin urmare poate fi o diagonala de 81 sau 82 de centimetri.De unde al treilea rezultat de 83 de centimetri??? Tot nelamuriti suntem....cred ca cel mai bine ar fi daca ne-ar raspunde cineva care se ocupa cu vanzarea/producerea lor. Merci de raspuns artart.

#11
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ati transformat topicul in altceva. Unii mai masoara si cu ruleta si d'aia le mai iese si 83. Masoara si plasticul de pe margini probabil.
Reveniti la subiect, sunt si eu interesat in achizitionarea unui astfel de LCD. Asteptam parerile detaliate ale celor care au deja.

#12
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 09.02.2007
La LCD -uri alege Samsung clar... Am eu de curand un Samsung LCD LE32S81B si pot sa spun ca este peste toate celelalte modele la pretul sau.

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 daddy, on Sep 29 2007, 10:32, said:

Ati transformat topicul in altceva. Unii mai masoara si cu ruleta si d'aia le mai iese si 83. Masoara si plasticul de pe margini probabil.
Reveniti la subiect, sunt si eu interesat in achizitionarea unui astfel de LCD. Asteptam parerile detaliate ale celor care au deja.
Mai sus,daca citeai atent vedeai ca mi-am expus deja parerea.Discutiile ulterioare sunt legate tot de lcd-uri cu diagonala 81/82/83 deci nu s-a transformat topicul in nimic altceva.

#14
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 December, on Sep 29 2007, 22:44, said:

Mai sus,daca citeai atent vedeai ca mi-am expus deja parerea.Discutiile ulterioare sunt legate tot de lcd-uri cu diagonala 81/82/83 deci nu s-a transformat topicul in nimic altceva.
Domnu' L&G, daca tie ti se pare ca are vreo legatura discutia offtopic despre masuratul cu ruleta a diagonalei cu subiectul forumului te invit sa-ti deschizi propriul topic in care sa dezbati problema asta. As prefera, cand intru si vad ca sunt mesaje noi pe topicul asta, sa citesc date concrete despre LCD-uri: calitate a imaginii la TV, calitate a imaginii la Divx, DVD, HD, cum se comporta ca HD Ready pe diferite intrari, ce intrari are etc. si nu in ultimul rand pret.
Ai o problema cu capul daca tu crezi ca cel care a deschis topicul voia sa stie cum masoara romanasii diagonala.

Ontopic: niciun LCD pe care l-am vazut in magazine nu m-a incantat. Si nici plasmele, chiar din cele mai scumpe. Oscilez sa imi iau un Samsung CRT ultraslim, scanare progresiva, HD ready. Mai astept, poate mai vin useri cu pareri si detalii despre LCD-uri.

#15
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 daddy, on Sep 30 2007, 08:28, said:

Ontopic: niciun LCD pe care l-am vazut in magazine nu m-a incantat. Si nici plasmele, chiar din cele mai scumpe. Oscilez sa imi iau un Samsung CRT ultraslim, scanare progresiva, HD ready. Mai astept, poate mai vin useri cu pareri si detalii despre LCD-uri.
Pai nici un LCD pe care l-ai vazut in magazin nu te incanta pentru ca daca aveau semnal din cablu se vedea prost deoarece cablajele lor sunt facute praf:au sute de televizoare dintr-o sursa si fara splittere de amplificare(banuiesc ca nu te uiti numai la dvd-uri).Incearca la cineva acasa sa vizionezi un program pe un LCD.Sau daca nu e vorba de imagine inseamna ca e vorba de bani si atunci iti recomand calduros un tv slim care-i la jumate de pret.Dupa cum am mai scris am 2 lcd-uri si sunt foarte multumit de imaginea redata de acestea chit ca-s marci diferite.Daca vroiam smenuri imi luam smenuri la 10 milioane bucata dar nu e cazul.

Of topic: pana la urma de ce-s trei dimensiuni la diagonale? A tot stiutorule daca stiai acest raspuns nu te mai ocupai de sanatatea mea mentala ci raspundeai simplu si la obiect: pentru ca...bla bla bla....

#16
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Tocmai pt ca nu sunt atotstiutor sunt interesat in mod direct de topicul asta.
Stai matale linistit ca nu e vb neaparat de bani. Si un CRT ultraslim, HD ready cu procesare digitala ajunge undeva in jurul a 3000 RON. Si sa-i spui lu' bunica ca ai tu imagine mai buna pe LCD-ul tau decat la un CRT. Deocamdata imaginea unui CRT poate fi concurata doar de plasmele f scumpe. Ideea este ca daca tot trec pe un LCD in dormitor nu prea vad de ce mi-as lua unul de care sa fiu doar "multumit". Multumit de ce? Ca e LCD si da bine la musafiri? La cat de pretentios sunt eu cand e vb de multimedia (foto, video, audio) m-as cam lua cu mainile de cap cand m-as uita la TV (asta apropos de faptul ca tocmai, nu ma uit numai la DVD-uri).
Am un amic la un magazin din Iasi si am facut proba la proaspatul Eboda 777 pe 4 modele de LCD si am ramas dezamagit atat de calitatea imaginii pe dvd (dvd dual layer de 8,5 GB nepiratat care pe un CRT este o splendoare) cat si pe Divx. Ca sa nu mai spun de TV. Si am citit si alte forumuri in care toti posesorii de LCD doresc sa treaca pe dolce sau boom sau digitv tocmai pt ca pe cablu imaginea este execrabila. Si n-au 100 de Tv-uri in casa.
Sora mea are LCD si la fel, m-a luat cu greata cand am vazut ce imagine infecta avea cand se uita la tv.
Nu sunt absurd sa cer de la un LCD sa se vada ca si pe CRT, dar nici sa arunc banii pe o posirca doar ca sa ma laud la vecini ca am LCD. Tinand cont ca sunt un cinefil inrait si in curand imi voi achizitiona si ceva de genul Tvix sau promisul player HD de catre Mtz iti imaginezi probabil ca as vrea in primul rand calitate si nu ceata, purici, negrul sa nu fie negru, griul sa fie vai de mama lui etc.
Asa ca inca astept detalii despre LCD-uri de 81 cm care sa merite intr-adevar.


Offtopic: am scris mai sus ce e cu diferentele de masuratoare. Chestie de marketing la romani. Asa inteleg romanii sa faca marketing. Intr-un magazin vei vedea un tv cu diag de 81 cm si in altul vei vedea acelasi tv cu diagonala de 82 cm (ca na....e intre 81 si 82) sau de 83 cm (ca-ti mai masoara si eventuala portiune care nu are nicio treaba cu imaginea). Ca asa "au masurat-o" ei. Si vine badea Gheorghe si se uita si spune: acolo era cu diag de 81 cm aici e de 82 cm. E mai mare, pe asta il luam.
Nu cred ca exista tara civilizata in care sa-ti dea dimentiunea in cm eronat. De fapt in majoritatea tarilor civilizate ti-o spune in inch ca asa e normal.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

 daddy, on Sep 30 2007, 10:16, said:

Tocmai pt ca nu sunt atotstiutor sunt interesat in mod direct de topicul asta.
Stai matale linistit ca nu e vb neaparat de bani. Si un CRT ultraslim, HD ready cu procesare digitala ajunge undeva in jurul a 3000 RON. Si sa-i spui lu' bunica ca ai tu imagine mai buna pe LCD-ul tau decat la un CRT. Deocamdata imaginea unui CRT poate fi concurata doar de plasmele f scumpe. Ideea este ca daca tot trec pe un LCD in dormitor nu prea vad de ce mi-as lua unul de care sa fiu doar "multumit". Multumit de ce? Ca e LCD si da bine la musafiri? La cat de pretentios sunt eu cand e vb de multimedia (foto, video, audio) m-as cam lua cu mainile de cap cand m-as uita la TV (asta apropos de faptul ca tocmai, nu ma uit numai la DVD-uri).
Atunci de ce mai postezi aici? Nu eu am intrebat aici de calitatea imaginii ci TU. Daca esti convins ca nu ai chef sa-ti cumperi,du-te vere si-ti cumpara ce vrei. Bagi musafirii in dormitor???
Am spus parerea mea:sunt multumit de lcd.Nu-ti place,ia-ti altceva.Sanatate,bucurii si mancare la copii!

#18
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Trebuie sa recunoastem, totusi, ca LCD-urile sunt mai bune decat CRT-urile ...doar cand sunt folosite pe post de monitor. Si ce frumos e un monitor de 32".... In rest, nici macar "bravia" nu e mai bun decat cel mai prost CRT. Am un prieten care si-a schimbat "trinitron-ul" de 29" 100Hz cu un "bravia" de 32". Trinitronul l-a dat de pomana si acum ii pare rau, nu stie cum sa-l ia inapoi. Dar de pe calculator vede bine, adica exact la ce il foloseste mai putin sau deloc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate