Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Sistem audio pana in 300Ron

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Vreau o calitate cat de cat buna nu ma intereseaza sa-i dau volum mare ca stau la bloc. Nu joc jocuri doar ma uit la filme si ascult muzica. Am placa de sunet(Realtek ALC883) inclusa in placa de baza.Dupa ce am citit pe aici am vazut ca se recomanda:
Logitech X-540, Microlab A6661, Altec Lansing VS3151R, Microlab FC-861.
Ce sa aleg dintre aceste modele? sau poate exista altceva mai bun pana in 300RON?
Am calculatorul pozitionat intr-un colt al camerei, sa fie asta o problema? in sensul ca nu voi putea distribui corespunzator satelitii; lungimea cablului unui satelit cam cat e?
Mersi!

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
daca asculti doar muzica si te uiti la filme divx nu vad de ce ti-ai lua un sist 5.1.
sper ca nu iti iei 5.1 ca asa isi ia lumea.
5.1  este facut pentru (unele) jocuri si filme pe DVD.
pt muzica si filme divx 2.1 e cea mai buna solutie mai ales ca nu ai nevoie de putere prea mare.
asezarea unui 5.1 iti va da ceva batai de cap

#3
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Genius SW-HF 5.1 5000, l-ai luat in considerare? Eu l-am achizitionat in urma cu cateva luni si sunt foarte mutumit de el.
Se spune pe aici ca nu e fiabil si ca se strica repede. Daca il folosesti cu moderatie (volum pana  75%) nu cred ca o sa ai probleme. Are telecomanda, are inca 4 intrari pt tv, mp3... nu cred ca gasesti ceva mai bun la banii astia (eu am dat 299ron) Calitatea mi se pare buna+. eu il folosesc cu Creative X-Fi Extreme Audio si pot spune ca se simte diferenta fata de placa integrata.

#4
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View Postundercoverbrother, on Sep 21 2007, 19:55, said:

daca asculti doar muzica si te uiti la filme divx nu vad de ce ti-ai lua un sist 5.1.
sper ca nu iti iei 5.1 ca asa isi ia lumea.
5.1  este facut pentru (unele) jocuri si filme pe DVD.
pt muzica si filme divx 2.1 e cea mai buna solutie mai ales ca nu ai nevoie de putere prea mare.
asezarea unui 5.1 iti va da ceva batai de cap
Ai dreptate. Atunci o sa ma orientez catre un 2.1
Poti sa imi recomanzi ceva? Este necesar sa-mi cumpar si o placa audio sau merge si cea onboard?

#5
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Merge dar daca vrei claritate mai mare trebuie una mai buna. De obicei sunt si mai scumpe, creative 1-3 mil

#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Altec Lansing FX4021. Daca vrei placa audio pentru muzica, cauta M-Audio, daca nu Creative pentru jocuri si alte minuni.

#7
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View Posteminem4ever, on Sep 21 2007, 23:00, said:

Merge dar daca vrei claritate mai mare trebuie una mai buna. De obicei sunt si mai scumpe, creative 1-3 mil
Ok deci raman cu cea onbord.
Citisem pe aici pe undeva ca cu o placa audio de 70Ron creste mult calitatea.
Se incadreaza in 300Ron si placa audio si boxele 2.1 si rezulta o calitate mai buna decat doar Boxe 2.1 la 300Ron?

Edited by maradona13, 21 September 2007 - 22:12.


#8
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
O parere personala. Daca nu investesti in scule serioase, si nu ai nevoie de aplicatii profesionale, o placa audio scumpa e doar un moft.

Eu ascult din PC (via AUX) printr-un system Sony direct din audio on-board (AC 97) si crede-ma impreuna cu Foobar2000 se aude la fel de bine ca de pe CD-uri originale, tot pe aceeasi scula.

Pe niste boxe mici de PC sau home cinema, cu atat mai putin ai sanse sa simti vreo diferenta notabila.

#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
vezi ca 4021 is cam cu schepsis. felul in care se aud este influentat intr-o mai mare masura de lantul audio decat celelate sist in banii astia.

adica, ai muzica mp3 de slaba calitate, placa de sunet slaba, asculti anumite genuri de muzica - se va auzi muult mai naspa decat sisteme mai ieftine.
din pacate daca cumperi o placa de sunet buna nu rezolvi prea mult problema.
nici un sunt sigur ca au fost facute pentru computer aceste boxe(glumeam). oricum, la niste boxe pt comp tre sa se auda acceptabil si niste mp3 trase prost si un film filmat cu camera in cinema.
neaparat proba cu muzica care iti place tie. e posibil sa te dea pe spate sau sa te lase rece.

#10
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006

View Postmaradona13, on Sep 21 2007, 23:08, said:

Ok deci raman cu cea onbord.
Citisem pe aici pe undeva ca cu o placa audio de 70Ron creste mult calitatea.
Se incadreaza in 300Ron si placa audio si boxele 2.1 si rezulta o calitate mai buna decat doar Boxe 2.1 la 300Ron?

Daca vrei pentru aparatament si eu zic la fel nu are rost sa te arunci la 5.1. Mergi pe un 2.1. Eu recomand iti recomand Logitech X-230 - pentru o camera intr-un bloc este suficient si ai si calitate claritate etc. Este sub 3 mil. dar pentru un bloc este suficient.
Placa de sunet - nu are rost, cum s-a scris si mai sus, pentru un sistem de 3 mil. e cam moft, ajunge cea on board. Este foarte sesizabila diferenta la un sistem de pretentii. Daca iei un sistem la 2-3 mil. nu cred ca merita sa dai 80 RON pe un Creative.

#11
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postlopi, on Sep 28 2007, 13:59, said:

Daca vrei pentru aparatament si eu zic la fel nu are rost sa te arunci la 5.1. Mergi pe un 2.1. Eu recomand iti recomand Logitech X-230 - pentru o camera intr-un bloc este suficient si ai si calitate claritate etc. Este sub 3 mil. dar pentru un bloc este suficient.
Placa de sunet - nu are rost, cum s-a scris si mai sus, pentru un sistem de 3 mil. e cam moft, ajunge cea on board. Este foarte sesizabila diferenta la un sistem de pretentii. Daca iei un sistem la 2-3 mil. nu cred ca merita sa dai 80 RON pe un Creative.
Eu am un Genius 5.1 care a costat mai putin de 300ron si mi-am cumparat o placa de sunt X-Fi Extreme Audio pe care am dat 130ron, iar Genius 5.1 nu este un sistem de pretentii.
Vreau sa zic ca diferenta fata de cea onboard e destul de mare...
Acum mai depinde si de pretentiile fiecaruia si de grosimea timpanului. ^_^

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate