Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

De ce se aprinde greu "neonul"?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009
Nu stiu daca am nimerit bine cu topicul la sectiunea asta, dar sper sa ma ajutati!
De ce se aprinde neonul cu intarziere?
Apas intrerupatorul si neonul se aprinde dupa mult timp(pana la 2-3 min). Intervalul variaza!
Nu ma pricep la chestiile astea, dar sper sa ma ajutati si sa rezolv problema asta?
Trebuie oare schimbat neonul?
Astept raspunsurile voastre!

#38
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
NEON- tub fluorescent cu starter clasic?
Cum se manifesta exact? Se aprinde filamentul si ramane asa, incearca starterul sa-l aprinda si palpaie continuu?...Cum?
Ai schimbat starterul?

#39
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
cel mai probabil, daca ai neon cu montaj electronic s-au devalorizat condesatorii de filtraj.

#40
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009
tuburile sunt relativ noi, nu sunt vechi.
se vede o lumina slaba la capatul tuburilor, si parca la starter, dar nu palpaie.
Dupa o perioada destul de mare, se aprinde.
ar fi o solutie schimbarea starterului?
cam cat costa, si unde gasesc?
trebuie luat un anumit fel?

#41
maryo1990

maryo1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 15.02.2009

 daddybest, on Apr 26 2009, 18:08, said:

trebuie luat un anumit fel?
Starterul se gaseste la orice magazin cu care comercializeaza echipamente electrice.Atentie la ce cumperi pentru ca starterul trebuie sa corespunda puterii tuburilor fluorescente.

#42
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009
da asta ar fi solutia?
sa schimb starterul?

#43
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 24.11.2006
cam asta ar fi solutia, dupa cum ti-au spus si ceilalti colegi forumisti. ca sa nu cumperi altceva spune-ne si noua ce scrie pe respectivele tuburi fluorescente. in mod uzual sunt cateva tipuri: 18W (watti), subtirele daca imi permiti expresia, tip "baie" multe persoane le monteaza deasupra oglinizii din baie, bineinteles nu este o regula, de 20W, aceeaiasi lungime ca prime dar mai groase, 36W, lungimea e aproape dubla fata de primul tip si sunt la fel, adica subtiri, 40W, lungimea e identica dar sunt mai groase. astea sunt "principalele" :P modelele pot varia, exista tuburi fluorescente circulare, si din nou puterea difera in fuctie de circumferinta lor. ceea ce e cu adevarat important e sa ne spui ce scrie pe tubul(urile) respectiv(e). starterele nu sunt scumpe, e vorba de cativa lei, in jur de 5-6 lei/buc sau chiar mai putin. nu lua de bun pretul pe care ti l-am scris eu, e foarte posibil sa ma insel. maine cand ajung la muca iti voi da niste preturi.

#44
daddybest

daddybest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.02.2009
sa rezolvat problema.
am schimbat starterele si se aprinde in 2 sec acuma.
erau de 20W tuburile, model dinala de baie.
Multumesc tuturor pentru ajutor!
Numai bine!

#45
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
In bucatarie am o lampa cu 2 tuburi de neon de 18 W, cu drosel si condensator, care functioneaza perfect de vreo 5 ani, fara a schimba vreun tub. In baie am avut o lampa cu 2 startere electronice si schimbam la 2-3 luni cite un tub, pe rand. Azi am dat jos acea lampa si am inlocuit-o cu una cu 2 drosele si 2 startere cu bimetal, tot cu tuburi de 18 W. La montaj am constatat ca aceasta noua lampa nu are nici un condensator. Ce sfat imi dati : sa pun condensator(i) ? Ce valoare ar trebuie ? Multumesc !

#46
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Condensatorul e pus pentru corectia factorului de putere. In text clar daca il scoti (sau daca nu il ai) platesti curentul mai putin. Oricum e insignifiant la factura de curent cat ai "economisi". Rau ar fi daca ai avea toata casa cu astfel de lampi fara condensatoare si ti s-ar destabiliza reteaua. Si s-ar sesiza si Renelu'. In cazul tau, mergi pe burta si nu iti bate capul prea tare! Sunt altii care au consum reactiv mult mai mare si smecheresc Renelul astfel.
.........

se poate raspunde si fara  citarea textului anterior

Edited by mister_rf, 30 October 2009 - 23:34.


#47
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este nici o smacherie, la 18W nici nu se simte la Renel. Si nici nu se simte nici la plata, energia reactiva nu se tarifeaza, de aia se platesc kWh si nu kVAh.

#48
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Daca ar avea un castel iluminat exclusiv cu FIA 1x18 necompensat atunci in mod cert ar face ceva economie si Renelul ar veni la poarta castelului pentru lamuriri sumplimentare si pentru intrare in legalitate.  :naughty:

#49
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Da dar nu ar mai avea tarif casnic atunci :P

#50
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Deci pot sta linistit si fara condensator...Aprinderea "haotica", gen stroboscop,  este data de starter, nu ?! ...Incerc sa aflu de ce lampa din bucatarie (poloneza parca) se aprinde ferm dupa 1-2 secunde, desi are ceva ani vechime, iar aceasta noua zici ca e nebuna...

#51
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Daca vrei sa rezolvi problema,inlocuieste balastul cu unul electronic,nu este scump,este tot o chinazerie,dar este fiabil te scapa de efectul stroboscopic,mai ales noaptea.

Edited by mister_rf, 01 November 2009 - 10:57.
quote inutil!


#52
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
Ai citit postul #45 ?!

#53
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007
Incearca sa pui mana pe cele doua drosele dupa o ora de functionare si singur o sa tragi o concluzie.

Edited by mister_rf, 01 November 2009 - 19:45.
quote aiurea!


#54
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
In postul 45 ai spus ca ai startere electronice. Nu ai vorbit de balasturi electronice. Faci tu o confuzie de termeni sau chiar ai startere electronice?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate