Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Casa mea (beneficiar George C)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
326 replies to this topic

#55
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
de ce sa torni cu pompa cand poti turna direct cu cifa. arde asa de rau gardul ala?

#56
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postconu71, on Dec 8 2007, 20:59, said:

de ce sa torni cu pompa cand poti turna direct cu cifa. arde asa de rau gardul ala?
Arde si nu prea. Unii zic ca ar fi bine ca sa nu dispara materialele, in plus as vrea sa mai pun si niste pomi si nu as vrea sa dispara. Eu am "cota 0" la 0.7 fata de nivelul solului, cum naiba torna cu cifa direct la +0.7m

#57
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,563
  • Înscris: 10.05.2007
Fundatia soclu si placa se toarna foarte simplu doar cu cifa. pompa e un lux pentru etapele astea. se face un jgheab si se toarna linistit cam in 2 ore o fundatie.scutesti ceva bani de pompa.

#58
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
daca cineva a pus gand rau materialelor tale si e in combinatie cu paznicul poti pune 3 randuri de garduri si 5 caini si tot ramai fara. cat despre cifa...ti-a mai spus cineva ca esti foarte circumspect? este mult mai simplu fara gard. eu te cred ca arzi de nerabdare sa te apuci de treaba dar....

#59
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postconu71, on Dec 9 2007, 08:47, said:

daca cineva a pus gand rau materialelor tale si e in combinatie cu paznicul poti pune 3 randuri de garduri si 5 caini si tot ramai fara. cat despre cifa...ti-a mai spus cineva ca esti foarte circumspect? este mult mai simplu fara gard. eu te cred ca arzi de nerabdare sa te apuci de treaba dar....
Salutare,
Vineri am rezolvat-o in sfarsit si cu electrica asa ca de vineri am curent  :thumbup:  
In alta ordine de idei se pare ca gardul se impune, cel putin pe laturi, pentru ca baietii s-au apucat de facut strada de pe una din laterale (bagat piatra si compactat) si au cam intrat pe terenul meu asa ca in Ianuarie demarez inchiderea terenului pe laturi si in spate ramanand numai portiunea din fata ca front de lucru.

#60
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Nu inteleg, daca ai contract cu firma sa iti duca la cheie casa, ce grija mai ai tu de materiale? Nu e treaba firmei?

#61
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postvimp, on Dec 19 2007, 16:32, said:

Nu inteleg, daca ai contract cu firma sa iti duca la cheie casa, ce grija mai ai tu de materiale? Nu e treaba firmei?
Cam asa ceva, dar mater pt gard cand o sa le aduc, alea sunt ale mele si nu vreau sa se evapore intre timp. In plus am plantat si ceva pomisori si nu vreau sa dispara, dar cel mai important nu vreau sa micsoreze terenu pt ca s-au apucat ei de pus piatra pe strada secundara

#62
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Ultimile noutati in ceea ce ma priveste este cumpararea unuia din cei care se vor ocupa de securitatea casei si a curtii. Il cheama Bruno si este un destept si jumatate.

La multi ani si tot ce va doriti pe 2008!!!

Attached Files



#63
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
Frumos exemplar, sa iti traiasca. Iti mai trebuie unul cat o pisica, pe post de sonerie, ca astia sunt tare agitati. :)
Ehhh, si eu visez la un schnauzer urias si negru ca tuciul.
PS. Daca il vei tine dezlegat in curte, este obligatoriu sa il bagi la dresaj. Si nu uita de vizitele obligatorii la veterinar.

Edited by vimp, 12 January 2008 - 10:19.


#64
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postvimp, on Jan 12 2008, 11:18, said:

Frumos exemplar, sa iti traiasca. Iti mai trebuie unul cat o pisica, pe post de sonerie, ca astia sunt tare agitati. :)
Ehhh, si eu visez la un schnauzer urias si negru ca tuciul.
PS. Daca il vei tine dezlegat in curte, este obligatoriu sa il bagi la dresaj. Si nu uita de vizitele obligatorii la veterinar.
Multumesc, a inceput deja si dresajul si mersul la vet.

#65
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salutare,

De luni 18 februarie se demareaza si la mine lucrarile (sper). Am dat deja un avans constructorului conform contractului. Intre timp am deja o echipa la fata locului care foreaza pentru putul de apa la al 3 strat undeva la 60-65m, asa ca sper sa am apa buna de baut saptamana viitoare.
Luni am depus si pentru bransament la gaz, deocamdata am platit 10RON, urmand sa mai platesc inca 1700 RON cand fac ei proiectul, racordul efectiv si pun contoarul. Am optat pentru varianta ingropata a tevii pentru a nu vedea acea teava galbena prin curte. Am inteles ca ulterior cand o sa fie casa si centrala instalata ma costa de la contoar (de la limita de propr) pana la centrala cam 5000RON.

#66
tevion2005

tevion2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.09.2006

View PostGeorge C, on Feb 13 2008, 09:07, said:

Salutare,

De luni 18 februarie se demareaza si la mine lucrarile (sper). Am dat deja un avans constructorului conform contractului. Intre timp am deja o echipa la fata locului care foreaza pentru putul de apa la al 3 strat undeva la 60-65m, asa ca sper sa am apa buna de baut saptamana viitoare.
Luni am depus si pentru bransament la gaz, deocamdata am platit 10RON, urmand sa mai platesc inca 1700 RON cand fac ei proiectul, racordul efectiv si pun contoarul. Am optat pentru varianta ingropata a tevii pentru a nu vedea acea teava galbena prin curte. Am inteles ca ulterior cand o sa fie casa si centrala instalata ma costa de la contoar (de la limita de propr) pana la centrala cam 5000RON.


Salut,

Cat ai platit pentru put? Trebuie sa fac si eu put (undeva pe la 40 m si nu am idee cam cat costa)

Spor la treaba

#67
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Putul ma costa 140RON/ml, tub de PVC Valrom de 140, filtre screen tot de la Valrom, margaritar ... Daca o sa fiu multumit de echipa care e la mine si nu te grabesti o sa ti-i recomand.

#68
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
In Bacau preturile mergeau in vara de la 250RON in sus!!

#69
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Am mai avut oferte de 170RON/ml si 200RON/ml. Toti foloseau aceiasi tehnologie pana la adancimea asta. Am ales echipa asta pt ca mi s-au parut cei mai dornici si mai facuse intr-un sat vecin un put identic. In plus imi dau facturi (ei sunt PFA si nu platesc TVA) si garantie 5 ani. Acum sa asteptam si rezultatul sa vedem ce iese. In vara am avut si eu oferte de la 50 EURO in sus pana la 70 EU, dar atunci era cererea mai mare. Cred ca 250 RON este pt adancimi mai mari de 80m

#70
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Ieri am facut sourcing pentru pompa de apa. Din start am cautat una care sa imi elimine necesitatea hidroforului. Am ales Groundfos SQE 3-65 pachet complet cu sistem de automatizare. Ma costa 1200EURO dar am inteles ca isi merita banii. As fi putut sa iau si SQE 3-40 dar era disponibila in 4 saptamani, era cam la limita cu presiunea si mai trebuia prelungit si cablul(venea numai cu 1.5m). Insa la pret era diferenta numai de 170EU.

Mai atase niste poze cu pozitionare terenului.
Maine ma duc sa vad in ce stadiu sunt cu forajul la apa. Sper sa revin mieruri cu poze inclusiv de la trasaj.

Attached Files

  • Attached File  p1.jpg   138.05K   146 downloads
  • Attached File  p2.JPG   141.03K   95 downloads
  • Attached File  p3.JPG   142.17K   83 downloads
  • Attached File  p4.JPG   129.14K   147 downloads


#71
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
hidroforul cred ca tot iti trebuie. Face altceva decat o pompa, Pompa pe care ai ales-o are presostat? Daca nu tot iti trebuie cel mai mic hidrofor, nu de alta dar ai sanse sa strici pompa.

#72
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Are si presostat si un vas de acumulare de 8l.

Attached Files


Edited by George C, 17 February 2008 - 14:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate