Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa mea (beneficiar George C)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
326 replies to this topic

#19
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Astazi mi-a iesit si avizul de bransament de la electrica. Maine sau poimaine ma intalnesc si cu executantul lucrarii: mi-a spus ca intr-o saptamana este gata. Costuri: 2250 la electrica si 650 la executant. In prealabil la electrica am mai platit si aprox 50 Ron cand am depus pt aviz.

#20
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006
EUR, RON ?
specifica te rog si moneda, multumesc

#21
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Post_TCornel_, on Oct 11 2007, 12:03, said:

EUR, RON ?
specifica te rog si moneda, multumesc
E vb de RON 2250 la electrica si 600 pana la urma la executantul lucrarii (firma agreata de electrica). Dar se pare ca dureaza o sapt pana face firma resp lucrarea, pe urma vine elctrica si verifica si se incheie un proces vb, apoi merg eu iara la electrica sa inchei un contract si abia pe urma in termen de 3 zile or sa vina sa monteze contuarul si sa dea drumul la curent. Deci estimez cam 2-3 saptamani incepand de vinerea trecuta.
Sper ca pana atunci sa am in sfarsit si devizul gata  si sa rez cu banca poate si cu putul. Se pare ca devizul a fost pana acum cuiul lui Pepelea pt vreo 7-8 firme.

#22
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Azi la 7 m-au sunat cei de la firma care se ocupa cu bransamentul. Azi la ora 9 merg acolo sa faca lucrarea  :coolspeak: Deci sunt in grafic cel putin cu ceea ce inseamna trasul curentului (deocamdata :P ).

#23
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
In sfarsit m-a sunat si constructorul sa-mi spuna ca e gata devizul. Azi ma intalnesc cu el sa vad ce a iesit si poate si semnam contractul zilele astea  :worthy:  Daca totul merge bine luni anunt la ISC inceperea lucrarilor. Maine sau luni ma duc sa vad cum a iesit bransamentul la electrica facut ieri  si poate fac si niste poze cu terenul.

#24
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Luni am fost sa vad bransamentul si sa acopar cutia cu ceva sa nu o ploua (ziceam eu). Cand am ajuns stupoare :angry: i-a bransamentul de unde nu e. Cei care tb sa se ocupe de respectivul bransament desi m-au sunat sa-mi spuna ca sunt acolo si se apuca de traba au renuntat pt ca au dat de beton (drumul desi parea de piatra avea dedesubt placa de beton asa spun ei) si nu au avut unelte sa il sparga  :madanimated: I-am sunat si i-am luat destul de tare la telefon si au zis ca poate or sa se duca lunea sau martea viitoare. Acum o sa stau si eu cu telef pe ei.
Dupa asta am fost la banca sa vad cum mai merg treburile. Acolo alta pb, tipul care se ocupa de dosarul meu si-a dat demisia asa ca acum se ocupa altcineva deci alta intarziere.
A mai dres putin busuiocul faptul ca se pare ca am gasit in sfarsit firma cu care sa fac lucrarea. Ma costa 480 Eu/mp construit fara partea de instalatii. (O sa zic ca sigur am gasit firma cu care o sa construiesc cand o sa semnez contractul. Pana atunci ma abtin)

#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
felicitari. sper sa ti-o vezi gata pana in primavara. deja sunt destul de obosit. nu mai suport constructori, constructii si altele.de ex astazi am construit un drum ca sa poata ajune pompa si betonerele la teren. deja sunt extrem de obosit. poze si explicatii maine pe topicul meu daca voi mai avea puterea sa le postez

#26
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View Postconu71, on Oct 25 2007, 20:36, said:

felicitari. sper sa ti-o vezi gata pana in primavara. deja sunt destul de obosit. nu mai suport constructori, constructii si altele.de ex astazi am construit un drum ca sa poata ajune pompa si betonerele la teren. deja sunt extrem de obosit. poze si explicatii maine pe topicul meu daca voi mai avea puterea sa le postez
Ehe eu m-as bucura daca ar fi gata sa ma pot muta undeva in Iulie-August, dar la cum vad ca merg lucrurile incep sa am unele indoieli. :(

#27
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Ieri s-a rezolvat in sfarsit si problema bransamentului la Electrica. Acum trebuie doar sa mai pun cutia pentru organizarea de santier ca sa vina cei de la electrica sa dea drumu la curent. Cica ar mai dura si etapa asta alte 15-20 zile max.: o saptamana maxim de la realizarea bransamentului si pana vin cei de la Electrica sa verifice ca s-a realizat bransamentul conform proiectului, dupa acea 10 zile max pana iese avizul pt organizarea de santier si dupa aceea inca vreo 2 zile. Pana acum la Electrica m-am ingropat de tot felu de avize ... o tara de birocrati

Edited by George C, 31 October 2007 - 08:43.


#28
Claudia_S

Claudia_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.02.2007
George, e foarte dragutza casa pe care vrei sa o ridici, multa bafta, sa fie asa cum iti doresti.
Azi merg si eu sa ma inscriu la licitatie pentru  a-mi cumpar un teren, intr-un cartier rezidential. De cateva saptamani sunt foarte entuziasmata, insa cand vad cate probleme intampini, inainte de a incepe contructia...imi cam piere orice urma de entuziasm.
Am nevoie de o parere. Suprafata de teren pe care vreu sa o cumpar este de 450 mp. Este suficient pentru a-mi construi o casa, pentru garaj, curte si putin loc in spate, pentru un gratar, etc? Nu pot sa imi dau seama....

#29
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View PostClaudia_S, on Oct 31 2007, 10:04, said:

Am nevoie de o parere. Suprafata de teren pe care vreu sa o cumpar este de 450 mp. Este suficient pentru a-mi construi o casa, pentru garaj, curte si putin loc in spate, pentru un gratar, etc? Nu pot sa imi dau seama....
Depinde mai mult de dimensiunile terenului (X pe Y metri) decat suprafata in sine (X*Y). 450 de metri poate fi o parcela de 5x90 metri (pe care practic nu poti construi) si o parcela de 18x25 (chiar foarte rezonabil).
Nu lua parcela daca deschiderea e mai mica de 14-15 metri, nu zic ca nu s-ar putea construi pe ea (exista calcane, duplexuri, pereti fara geamuri la 0.9m de gard etc), dar e mai "safe" asa.

Casa normala (P+M sai P+1 pana-n 170mp construiti, cam cum isi face toata lumea) se invarte in jurul dimensiunilor 10x10 metri (plus-minus un metru-doi, in functie de arhitectura, acces, puncte cardinale, panta terenului, etc)

Vezi exact care sunt dimensiunile terenului, pe care dintre laturi trece drumul, si daca punand casa iti mai ramane loc de ce vrei tu, sa treaca si o masina pana la garaj (lasa cam 3 m pentru asta), si o terasa(macar 3x4), si loc de gazon/copacei.

#30
Claudia_S

Claudia_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.02.2007
Multumesc pentru raspuns. Din cate am inteles eu, terenul e de 15,5 x 29 m. Eu nu l-am vazut, decat pe harta, practic s-a desfiintat o unitate militara, si s-au parcelat locuri pentru construire case (sper sa intru si eu in posesia unei astfel de parcele).
Deocamdata, nu stiu nimic depre cum va fi casa, cand voi incepe constructia, azi ala ora 13 merg sa ma inscriu pentru licitatia de maine. Vroiam sa stiu daca pot sa imi fac ceva pe acel loc, sau mai bine sa stau deoparte...

#31
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View PostClaudia_S, on Oct 31 2007, 11:34, said:

Multumesc pentru raspuns. Din cate am inteles eu, terenul e de 15,5 x 29 m. Eu nu l-am vazut, decat pe harta, practic s-a desfiintat o unitate militara, si s-au parcelat locuri pentru construire case (sper sa intru si eu in posesia unei astfel de parcele).
Deocamdata, nu stiu nimic depre cum va fi casa, cand voi incepe constructia, azi ala ora 13 merg sa ma inscriu pentru licitatia de maine. Vroiam sa stiu daca pot sa imi fac ceva pe acel loc, sau mai bine sa stau deoparte...

Eu zic ca poti sa faci ceva acolo in dimensiunile date de tine. O sa faci probabil casa cu demisol pentru garaj si magazie, parter si mansarda. Iti ramane spatiu si de gradina. Eu una nu sunt adepta loturilor mici , mi se par prea inghesuite, dar asta e.Bafta la licitatie

#32
torindan

torindan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 10.11.2006

View PostClaudia_S, on Oct 31 2007, 12:34, said:

Multumesc pentru raspuns. Din cate am inteles eu, terenul e de 15,5 x 29 m. Eu nu l-am vazut, decat pe harta, practic s-a desfiintat o unitate militara, si s-au parcelat locuri pentru construire case (sper sa intru si eu in posesia unei astfel de parcele).
Deocamdata, nu stiu nimic depre cum va fi casa, cand voi incepe constructia, azi ala ora 13 merg sa ma inscriu pentru licitatia de maine. Vroiam sa stiu daca pot sa imi fac ceva pe acel loc, sau mai bine sa stau deoparte...
Parcela 15.5 pe 29 e OK pentru o casa P+M sa zicem 8.5 pe 9.5 adica aproximativ 160 mp construiti, 120 mp utili (sau chiar un pic mai mare), poate si cu un demisol pt garaj, beci, etc.

Depinde cum trece drumul...pe latura de 15.5 sau pe aia de 29 ? Adica gradina o sa fie in spatele casei sau lateral? Pe unde o sa treaca masina?...dar astea se rezolva pe parcurs...

Fiind fosta unitate militara, nu stiu cat de bun este terenul...verifica sa fie intravilan (sau macar intravilan extins), sa aiba macar curent/apa/canalizare in apropiere.
De curent o sa ai nevoie sigur...
Apa nu stiu cat e de buna (dat fiind ca pamantul a fost folosit in alte scopuri decat agricole) si-i destul de scump sa faci un put, si sa-l utilezi cu toate cele necesare...
Canalizare e necesara din simplu motiv ca fiind parcela mica, si alternative sunt : sa ingropi o fosa de 10-12mc (si sa vidanjezi odata pe luna) sau ministatie de epurare (cere un camp de filtrare de 100 mp cu gazon deasupra, dar si conditii: apa subterana adanca si pamant filtrant, nu argila)

Sa nu ai surprize la studiu geo (doamne fereste e fosta groapa de gunoi a unitatii militare) si ai parte de solutii "interesante" de fundare. Sa nu treaca comunicatii gen cabluri electrice/telefonice/etc sub terenul tau.

Sunt multe de luat in seama la cumpararea unui teren. De obicei pe langa acte necesare la notariat, ceri de la vanzator un certificat de urbanism (care sa explice ce si cum poti construi), un studiu geo (sa vezi ca pamantul e bun de fundare), nu strica sa mergi un un topograf sa stii care exact este terenul tau.

Sincer nu stiu ce poti face la o licitatie...si nici la ce surprize poti sa te astepti de la fosta unitate militara...poate te panichezi degeaba si totul va fi bine.
Terenul e o invistitie importanta...asigura-te ca totul este in regula.

!!!E un topic cu destinatie precisa!!! Limitam discutia la situatia de fapt prezentata de user ca si autor sau discutii aflate in legatura directa  cu cele prezentate de el(ea).!!!

Edited by punkt, 31 October 2007 - 12:50.


#33
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

View PostClaudia_S, on Oct 31 2007, 10:04, said:

George, e foarte dragutza casa pe care vrei sa o ridici, multa bafta, sa fie asa cum iti doresti.
Azi merg si eu sa ma inscriu la licitatie pentru  a-mi cumpar un teren, intr-un cartier rezidential. De cateva saptamani sunt foarte entuziasmata, insa cand vad cate probleme intampini, inainte de a incepe contructia...imi cam piere orice urma de entuziasm.
Am nevoie de o parere. Suprafata de teren pe care vreu sa o cumpar este de 450 mp. Este suficient pentru a-mi construi o casa, pentru garaj, curte si putin loc in spate, pentru un gratar, etc? Nu pot sa imi dau seama....

Multumesc, am stat ceva timp cot la cot cu arhitectii pana a iesit asa. Da eu zic ca este suficient, terenul meu este de 15.57 x 40m si am lasat 5 m in spatele casei unde este si garajul iar pe ultimii 6 -8 m din lungime eu vreau sa pun vreo 3 randuri de pomi fructiferi.
Ar mai fi o varianta sa faci un demisol partial pt garaj, depinde de ce buget ai, astfel ramai cu mai mult spatiu verde.

#34
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
... si ceva poze de acolo

Attached Files



#35
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Azi am vorbit cu constructorul, si am hotarat de comun acord sa incepem pe 12 daca o sa fie vremea buna chiar daca nu o sa fie efectiv curent tras pana atunci. Maine ma duc iara pe acolo sa vb cu vecinii (poate ma ajuta ei cu un fir pana se rez la mine aceasta problema)si sa montez cutia electrica pentru organizarea de santier.

#36
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,067
  • Înscris: 22.06.2004
cu vecinii am rezolvat si noi. am tras 200 m de cablu de la ei, am dat 5 milioane si am platit 2 milioane in avans curentul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate