Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa mea (beneficiar George C)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
326 replies to this topic

#1
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Salutare,

Povestea incepe cam asa: acum ceva ani (4-5ani) m-am gandit ca decat sa cumpar un ap la bloc mai bine ma apuc sa construiesc undeva la periferia Bucurestiului o casa. Ca urmare am prospectat piata terenurilor si tot cam atunci am cumparat un teren agricol (propus pt intravilan) in Ciofliceni - Snagov, la vremea acea destul de bun la pret. Apoi a durat cam 2 ani toata hartogaraia de trecut in intravilan si de scos din circuitul agricol. Intre timp am inceput sa citesc si acest forum si sa sondez piata arhitectilor. Anul asta am luat si decizia de a incepe constructia. Dupa mai mule intalniri cu diverse birouri de arhitectura m-am oprit la unul cu care am si definitivat proiectul asta dupa ce s-a trecut prin 6-7 variante.

Attached Files

  • Attached File  p0.jpg   57.68K   1211 downloads

Edited by George C, 02 September 2007 - 11:16.


#2
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Proiectul a durat 3-4 luni si mi-a scos din buzunar 2000 Euro, avizele o luna (cel mai mult a durat la electrica) suprapusa insa peste faza DE cu proiectul si AC inca o luna. Toate astea pana acum aprox 100mil. Acum sondez piata constructorilor si a dirigintilor de santier precum si piata creditelor pe la banci (sper sa gasesc ce imi trebuie astfel incat sa incep pana la sfarsitul lunii).

#3
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 George C, on Sep 2 2007, 12:33, said:

Proiectul a durat 3-4 luni si mi-a scos din buzunar 2000 Euro, avizele o luna (cel mai mult a durat la electrica) suprapusa insa peste faza DE cu proiectul si AC inca o luna. Toate astea pana acum aprox 100mil. Acum sondez piata constructorilor si a dirigintilor de santier precum si piata creditelor pe la banci (sper sa gasesc ce imi trebuie astfel incat sa incep pana la sfarsitul lunii).


daca iti ridici casa cu credit de la banca, lista constructorilor se restrange si in acelasi timp bugetul va creste. banca nu accepta decat contracte cu firme specializate, care iti vor lua adaosuri mari , TVA pentru ca esti persoana fizica si nu firma.

Avantaje si dezavantaje pe de o parte si pe alta.

#4
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 MirelaLucia, on Sep 4 2007, 16:06, said:

daca iti ridici casa cu credit de la banca, lista constructorilor se restrange si in acelasi timp bugetul va creste. banca nu accepta decat contracte cu firme specializate, care iti vor lua adaosuri mari , TVA pentru ca esti persoana fizica si nu firma.

Avantaje si dezavantaje pe de o parte si pe alta.

Nu e chiar asa de neagra situatia cum spui tu. Am gasit o echiopa din Piatra Neamt care pare dispusa sa se bage, m-ar costa manopera la cheie pentru casa mea cam 25000EURO. Nu ma costa chiar asa mult iar materialele le cumpar eu. Ei ma taxeaza doar la manopera. Banca nu are nimic de obiectat, doar ca o sa faca plata esalonat si pe baza de facturi. Sper sa nu se schimbe nimic si sa semnez cu ei.  :worthy:
Problema cea mai mare acum este legata de a trage curent la teren pentru ca ei nu pot face decat sapaturi daca nu o sa fie curent.

#5
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 George C, on Sep 4 2007, 16:16, said:

Nu e chiar asa de neagra situatia cum spui tu. Am gasit o echiopa din Piatra Neamt care pare dispusa sa se bage, m-ar costa manopera la cheie pentru casa mea cam 25000EURO. Nu ma costa chiar asa mult iar materialele le cumpar eu. Ei ma taxeaza doar la manopera. Banca nu are nimic de obiectat, doar ca o sa faca plata esalonat si pe baza de facturi. Sper sa nu se schimbe nimic si sa semnez cu ei.  :worthy:
Problema cea mai mare acum este legata de a trage curent la teren pentru ca ei nu pot face decat sapaturi daca nu o sa fie curent.


casa la rosu se poate ridica si cu un fir tras de la n vecin binevoitor sau cu un banal generator. Oricum in afara Bucurestiului curentul cade mai des si iti va trebui un generator la casa, deci nu arunci banii pe fereastra.

#6
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 MirelaLucia, on Sep 4 2007, 16:18, said:

casa la rosu se poate ridica si cu un fir tras de la n vecin binevoitor sau cu un banal generator. Oricum in afara Bucurestiului curentul cade mai des si iti va trebui un generator la casa, deci nu arunci banii pe fereastra.
Azi am depus pt aviz de racordare(bransament) la electrica, acum am de asteptat iara 30 zile. Sper ca pana cand vine firma sa faca si bransamentul efectiv sa ma descurc fara curent. In caz contrar o sa achizitionez un generator.

#7
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Ma gandesc ca daca rezolv cu banca si nu se rezolva intre timp cu racordul la energie pentru a nu pierde timpul, sa ma apuc de sapaturi si turnat macar beton egalizare si soclul la gard.
Cine ma ajuta si pe mine cu un proiectel  de rezistenta (schita) pentru soclu si stalpii unui gard  :worthy: . Soclul trebuie sa aiba 0.6m peste cota 0 conform CU si in pamant banuiesc ca trebuie sa se duca pana la 0.9-1m (asta la strada). Pe celelalte laturi o sa folsesc panouri de gard bordurat dublate cu tuja si un soclu de beton de 0,1-0,15m

Multumesc

#8
GabrielaC

GabrielaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 26.06.2007
Buna, imi place modelut casei tale:) Poti sa dai mai multe detalii te rog, sprafata totala amprenta, lungime, latime, cate camere sunt, ce este jos, eventual un plan parter si etaj. etc:)
Mersi mult:)
Doar asa ca sa ma inspir. Sunt multe planuri aici pe forum si am luat din cateva ceea ce mi-a placut:)

#9
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 GabrielaC, on Sep 11 2007, 11:24, said:

Buna, imi place modelut casei tale:) Poti sa dai mai multe detalii te rog, sprafata totala amprenta, lungime, latime, cate camere sunt, ce este jos, eventual un plan parter si etaj. etc:)
Mersi mult:)
Doar asa ca sa ma inspir. Sunt multe planuri aici pe forum si am luat din cateva ceea ce mi-a placut:)

Pai sa vedem:
-la parter avem: birou, living, bucatarie si WC serviciu, plus o mica camera tehnica sub scara;
- la etaj: 3 dormitoare si 2 bai (una aferenta dormitorului matrimonial)
- suprafata construita este 170 mp, amprenta cam 9x9.
Planul atasat mai jos (cu mentiunea ca nu este chiar varianta finala):

Attached Files


Edited by George C, 11 September 2007 - 11:48.


#10
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Ieri am fost la Camex in cautare de cea mai buna solutie pentru invelitoare. Saptamana viitoare astept ofertele.
Tot ieri am realizat si nivelarea bucatii de teren unde urmeaza sa fie amprenta casei, restul l-am arat pt a il pregatii de pomi, gazon ... Acum astept un contract de la constructor sa il studiez si devizul pe care tb sa il dau bancii. Intre timp am sapat si eu si am facut un contract de vreo 5 pagini destul e bun zic eu dar as vrea sa vad si alte modele, poate cele ale forumistilor care deja au construit. Oare o fi necesar sa detaliez intr-o anexa la contract ceea ce inseamna constructie "la cheie"? :huh:

Edited by George C, 14 September 2007 - 11:55.


#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

 George C, on Sep 14 2007, 12:54, said:

Intre timp am sapat si eu si am facut un contract de vreo 5 pagini destul e bun zic eu dar as vrea sa vad si alte modele, poate cele ale forumistilor care deja au construit. Oare o fi necesar sa detaliez intr-o anexa la contract ceea ce inseamna constructie "la cheie"? :huh:
Contractul face referire la devizul oferta pe care ti l-a prezentat. Contractul + devizul reprezinta d fapt lucrarea ta.
Fara deviz iti poate cere banii....si pe plantatie de porumb.
Anexa s face in cazul in care exista diferente de cantitati, pret, modificari ale proiectului, adaugari, schimbari materiale.
La inceput baza este contractul pe suma calculata in deviz. Fara acst deviz de unde sti c intra in componnta constructiei?
Termenul la cheie nu exista ca si termen contractual. La cheie poate insemna si piscina interioara, marmura si cine sti ce alte fasoane.
In contract trbuie stipulat faptul ca l se refera la dvizul calculat de constructor.
Dvizul trebuie sa contina toat elementele casei, de la sapatura pana la prize si robinete, asta daca le pun ei. Am mai auzit clinti care si-au terminat casa la rosu dar fara scara caci executantul a considrat scara finisaj.
el raspunde contractual decat cu obligatiile din contract si respectarea proiectului.
Apropo, nici o firma de constructii nu va accepta contractul tau. Nici nu cred ca exista asa ceva. E ca si cum ai cumpara o masina in leasing si ai veni cu contractul d leasing de acasa. Multi au impresia ca o firma de constructii are reguli pentru fiecare beneficiar in parte. Este o firma ca oricare alta. Vinde un produs, si dumneata il cumperi. Gaseste catiav constructori, pune-i pe baza proiectului sa-ti faca o oferta si accepta-l pe acela care iti va detalia cel mai mult operatiunile. Nu neaparat pretul trebuie sa conteze, ci referinte, seriozitate, etc....

Edited by Astra_rullz, 14 September 2007 - 17:00.


#12
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 Astra_rullz, on Sep 14 2007, 17:55, said:

Contractul face referire la devizul oferta pe care ti l-a prezentat. Contractul + devizul reprezinta d fapt lucrarea ta.
Fara deviz iti poate cere banii....si pe plantatie de porumb.
Anexa s face in cazul in care exista diferente de cantitati, pret, modificari ale proiectului, adaugari, schimbari materiale.
La inceput baza este contractul pe suma calculata in deviz. Fara acst deviz de unde sti c intra in componnta constructiei?
Termenul la cheie nu exista ca si termen contractual. La cheie poate insemna si piscina interioara, marmura si cine sti ce alte fasoane.
In contract trbuie stipulat faptul ca l se refera la dvizul calculat de constructor.
Dvizul trebuie sa contina toat elementele casei, de la sapatura pana la prize si robinete, asta daca le pun ei. Am mai auzit clinti care si-au terminat casa la rosu dar fara scara caci executantul a considrat scara finisaj.
el raspunde contractual decat cu obligatiile din contract si respectarea proiectului.
Apropo, nici o firma de constructii nu va accepta contractul tau. Nici nu cred ca exista asa ceva. E ca si cum ai cumpara o masina in leasing si ai veni cu contractul d leasing de acasa. Multi au impresia ca o firma de constructii are reguli pentru fiecare beneficiar in parte. Este o firma ca oricare alta. Vinde un produs, si dumneata il cumperi. Gaseste catiav constructori, pune-i pe baza proiectului sa-ti faca o oferta si accepta-l pe acela care iti va detalia cel mai mult operatiunile. Nu neaparat pretul trebuie sa conteze, ci referinte, seriozitate, etc....
Nu tineam f mult la acest contract. Dar am asteptat sa vina ei cu o varianta si nu au venit. Am zis sa le vin eu in ajutor sa le dau un model ca sa nu mai pierdem timpul. Pb e ca initial au zis ca este ok contractul, ca nu au nimic impotriva iar acum nu mai raspund la telefon. Banca ma suna pe mine si eu pe ei. Daca mai intarzai o saptamana nu ma mai apuc anu asta pt ca nu cred ca mai am timp pana la vremea rece. Dar ar putea macar sa spuna ca nu ii mai intereseaza si sa imi returneze proiectul dar se pare ca cer prea mult.

#13
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
... se pare ca constructorul a decis sa nu se mai implice dupa ce ma dus cu vorba 3 saptamani, suficient timp insa ca sa ma intarzie pe mine. Acum sunt in dubii daca sa mai caut o alta firma acum sau sa o las balta si sa ma apuc la primavara.  Mi s-a cam luat, dupa atata agitatie cu toate hartoagele pt a ma inscrie in timp si a incepe pana se stric avremea, vine un constructor care te incurca.

#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Dezavantajul tau se cheama banca. Banca vrea firme specializate, vrea facturi si certificate pentru orice. Sunt foarte multe echipe de lucratori, foarte bune insa nu sunt constituite ca si firme, asa ca plaja ta de miscare in acest sens este mai mica si inevitabil pretul care il vei plati este mai mare. O firma de constructii iti va baga in pret pe langa manopera ( in situatia in care te aprovizionezi tu cu materiale ) un profit destul de baban si inevitabilul TVA.

#15
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005

 MirelaLucia, on Sep 24 2007, 09:31, said:

Dezavantajul tau se cheama banca. Banca vrea firme specializate, vrea facturi si certificate pentru orice. Sunt foarte multe echipe de lucratori, foarte bune insa nu sunt constituite ca si firme, asa ca plaja ta de miscare in acest sens este mai mica si inevitabil pretul care il vei plati este mai mare. O firma de constructii iti va baga in pret pe langa manopera ( in situatia in care te aprovizionezi tu cu materiale ) un profit destul de baban si inevitabilul TVA.
Cred ca Banca e de fapt "sperietoarea". In realitate nu e asa, ei mi-au cerut un deviz de la firma resp si atat. Respectiva banca da credit si pt regie proprie dar trebuie sa existe si un min de acte.. Din cate stiu eu la manopera nu exista TVA. Iar de materiale o sa ma ocup eu intr-adevar.

#16
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 George C, on Sep 24 2007, 13:24, said:

Cred ca Banca e de fapt "sperietoarea". In realitate nu e asa, ei mi-au cerut un deviz de la firma resp si atat. Respectiva banca da credit si pt regie proprie dar trebuie sa existe si un min de acte.. Din cate stiu eu la manopera nu exista TVA. Iar de materiale o sa ma ocup eu intr-adevar.


Tu stii mai bine cum e cu banca. Eu am 2 credite si daca se poate as scapa de ele si nu as mai calca pe acolo in veci.Fac deja bube de la banci.

#17
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Astazi in sfarsit au sunat baietii de la Electrica, erau in zona si nu reuseau sa identifice terenul. Au zis ca ma rezolva cu un bransament monofazat desi eu cerusem trifazat. Pb e ca nu aveau posibilitatea de trifazat asa ca decat sa platesc milioane pe transformatoare...o sa ma multumesc cu monofazat cel putin pana fac ei upgrade la retea.
In alta ordine de idei sunt tot in cautare de constructori. Am doua copii ale pr date la 2 constr diferiti si se pare ca e f greu sa primesc o oferta.

#18
George C

George C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 16.10.2005
Sambata am fost in vizita pe la teren pentru masuratori si a marca colturile. Cu ocazia asta am indepartat si vegetatia de pe suprafata unde o sa pice casa cu ajutorul unui escavator. Am observat ca peste drum de mine mai rasar 2 case. Ieri am platit ISC-ul si taxa pt nr stradal la primarie. Sper sa o rezolv definit zilele astea cu Electrica si cu devizul pt banca.

Edited by George C, 09 October 2007 - 10:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate