Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

placa de sunet neaparat

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007
Salut ! Am un z 5500 de cateva zile....la inceput se auzea bine pe direct....acum face centru un gajait la volum mare sa fie de la placa de sunet avand in vedere ca este integrata....as vrea sa cumpar una care sa aiba iesire opica la bani putini nu conteaza ce firma e iesire optica sa aiba MULTUMESC FRUMOS

#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
http://romania.euron...L_11010017.html
http://romania.euron...1_11010021.html

#3
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Postionutzzzz, on Aug 28 2007, 09:17, said:

Salut ! Am un z 5500 de cateva zile....la inceput se auzea bine pe direct....acum face centru un gajait la volum mare sa fie de la placa de sunet avand in vedere ca este integrata....as vrea sa cumpar una care sa aiba iesire opica la bani putini nu conteaza ce firma e iesire optica sa aiba MULTUMESC FRUMOS

Nu arunca banii degeaba, prima data convinge-te ca problema este sigur din placa de sunet. Comuta cablurile din spate, inverseaza centru cu canalul drept sau stang si vezi daca fasaitul se mai aude in aceasi boxa. Daca ai o placa de baza mai noua sigur ai si iesire SPDIF care e mai buna ca cea optica, si mult mai ieftin. Pui un cablu RCA din iesirea de la placa de sunet spre intrarea RCA SPDIF aflat in spatele panoului de control al Z5500 (unde scrie Digital Coax).
Asa arata un cablu RCA de care ai avea nevoie.
http://www.zpluscabl...649-rca-end.jpg

In ultima faza, e posibil sa fie si din setarile placi de sunet, de la drivere sau windows. Fa aceste teste si revino cu detalii.

:peacefingers:

Edited by frioan, 28 August 2007 - 17:06.


#4
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postalexx1402, on Aug 28 2007, 17:36, said:




la bani mai putini nu gasesc nimic ?? ca totusi 300 ron parca-i cam mult.....

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,474
  • Înscris: 08.12.2006
http://forum.softped...m...t&p=3283085

#6
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postfrioan, on Aug 28 2007, 18:06, said:

Nu arunca banii degeaba, prima data convinge-te ca problema este sigur din placa de sunet. Comuta cablurile din spate, inverseaza centru cu canalul drept sau stang si vezi daca fasaitul se mai aude in aceasi boxa. Daca ai o placa de baza mai noua sigur ai si iesire SPDIF care e mai buna ca cea optica, si mult mai ieftin. Pui un cablu RCA din iesirea de la placa de sunet spre intrarea RCA SPDIF aflat in spatele panoului de control al Z5500 (unde scrie Digital Coax).
Asa arata un cablu RCA de care ai avea nevoie.
http://www.zpluscabl...649-rca-end.jpg

In ultima faza, e posibil sa fie si din setarile placi de sunet, de la drivere sau windows. Fa aceste teste si revino cu detalii.

:peacefingers:

Am mutat cablurile din spate am pus left front pe centru si face la fel in ceea ce priveste iesirea SPDIF prin softu de la placa asta apare ceva dar in spate nu am decat 3 mufe dealea jack nu e nici una pt RCA Oricum mai instalez odata drivere-le sa vad ce se intampla !

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postionutzzzz, on Aug 28 2007, 18:10, said:

la bani mai putini nu gasesc nimic ?? ca totusi 300 ron parca-i cam mult.....
  :huh:  care 300ron? amandoua sunt la acelas pret (145ron)

#8
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postalexx1402, on Aug 28 2007, 18:54, said:

:huh:  care 300ron? amandoua sunt la acelas pret (145ron)

Nu vazusem ca e inclus tva-ul  :D

#9
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postionutzzzz, on Aug 28 2007, 19:00, said:

Nu vazusem ca e inclus tva-ul  :D


Deci cred ca asta ar fi buna la banii astia....   http://romania.euron...L_11010017.html

#10
frioan

frioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 15.03.2003

View Postionutzzzz, on Aug 28 2007, 18:29, said:

Am mutat cablurile din spate am pus left front pe centru si face la fel in ceea ce priveste iesirea SPDIF prin softu de la placa asta apare ceva dar in spate nu am decat 3 mufe dealea jack nu e nici una pt RCA Oricum mai instalez odata drivere-le sa vad ce se intampla !

pai stai oleaca, daca am inteles eu bine si zici ca ai schimbat front cu center (din consola unde ai volum, de la mufele jack nu in spatele subwoferului) si tot iti fasaie aceasi boxa...logic ca problema e de la sistemul logitech, nu de la placa de sunet.

#11
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postfrioan, on Aug 28 2007, 21:10, said:

pai stai oleaca, daca am inteles eu bine si zici ca ai schimbat front cu center (din consola unde ai volum, de la mufele jack nu in spatele subwoferului) si tot iti fasaie aceasi boxa...logic ca problema e de la sistemul logitech, nu de la placa de sunet.


pai da dar nu e posibil ca sunetul sa fie transmis prost din placa ? mi se pare aiurea ca sistemu e luat de 5 6 zile .....si nu a fost nici forjat sa se duca chiar asa repede oricum il duc la garantie nu e asta problema atat tot ca tre sa ma car iar cu el...oricum astept sa cumpar placa aia de sunet si daca problema ramane ma duc cu el la garantie...

#12
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,474
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă-ți apare ceva cu SPDIF prin softu plăcii de sunet, e posibil să ai ieșire digitală pe una din ieșirile jack 3,5. caută prin documentația plăcii de sunet/de bază, dacă e așa nu trebuie decât să comuți ieșirea respectivă din analog în digital...
Și dacă-ți face la fel boxa chiar dacă schimbi sursa, înseamnă că boxa e bușită (adică difuzorul), nu placa de sunet...

#13
ionutzzzz

ionutzzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.08.2007

View Postantinari, on Aug 28 2007, 22:15, said:

Dacă-ți apare ceva cu SPDIF prin softu plăcii de sunet, e posibil să ai ieșire digitală pe una din ieșirile jack 3,5. caută prin documentația plăcii de sunet/de bază, dacă e așa nu trebuie decât să comuți ieșirea respectivă din analog în digital...
Și dacă-ți face la fel boxa chiar dacă schimbi sursa, înseamnă că boxa e bușită (adică difuzorul), nu placa de sunet...


da gata sa rezolvat problema cu centru era de la controler am fost cu el la garantie si mi la schimbat....dar nu e nou asta care mi la dat e putin de tot zgariat...mama lor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate