Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 

Probleme cu vizionarea din Dvd pe Tv

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Diannee2005

Diannee2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.06.2007
Buna ! Ma confrunt cu o problema destul de delicata. Dupa ce am montat si am editat un clip filmat cu o camera profesionala, si dupa ce l-am exportat (Renderat) , am probleme cu vizionarea lui pe Tv . Insa e o problema putin mai ne-intalnita, cred eu. In ce sens..in sensul ca , chiar daca am bagat mai multe filtre pe montaje, pe Tv vede acele imagini "crude"... adica miscarea se vede "crud", asa cum a fost filmata... O fi vreo problema cu exportul ? Nu cred, ca am salvat in MPEG-2, am facut dvd-ul, iar pe tv tot asa il vede...
  Trebuie ne-aparat sa precizez ca pe calculator se vede exact asa cum trebuie, adica imaginile sunt cu filtre, spre deosebire de ceea ce se vede la tv, cand bag dvd-ul in dvd-player.
  Aveti idee unde gresesc ?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,949
  • Înscris: 07.02.2003
E ciudat, poate ai exportat gresit formatul, TV-urile normale prefera mod intercalat (interleave), PAL 25 cadre/sec (50 semicadre/sec) 720*576 4/3 aspect (0.9 si ceva in DV). Daca in proiect nu ai specificat corect acesti parametri de la inceput nu mai ai ce face decat sa re-exporti din original in formatul corect.
Alta posibila problema in cazul in care ce am mentionat mai sus nu se aplica la tine, ar fi ca inainte de export nu ai renderizat efectele/filtrele asa cum se procedeaza in mod normal la finalul editului, cand se da comanda de renderizare efecte si abia dupa aia export to dvd (renderizare in format final).

Edited by andreic, 14 August 2007 - 01:10.


#3
Diannee2005

Diannee2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.06.2007

View Postandreic, on Aug 14 2007, 02:06, said:

E ciudat, poate ai exportat gresit formatul, TV-urile normale prefera mod intercalat (interleave), PAL 25 cadre/sec (50 semicadre/sec) 720*576 4/3 aspect (0.9 si ceva in DV). Daca in proiect nu ai specificat corect acesti parametri de la inceput nu mai ai ce face decat sa re-exporti din original in formatul corect.
Alta posibila problema in cazul in care ce am mentionat mai sus nu se aplica la tine, ar fi ca inainte de export nu ai renderizat efectele/filtrele asa cum se procedeaza in mod normal la finalul editului, cand se da comanda de renderizare efecte si abia dupa aia export to dvd (renderizare in format final).



Andreic, e foarte posibil sa fie si ce zici tu. Ideea e ca eu cand am dat NEW Project, am setat bine formatul. Mai multa lume mi-a zis ca de la modul Intercalat (interlaced) ne-setat corect de mine se trage problema, insa eu continui sa cred ca am facut setarile bine
Am facut montaje in Adobe Premier 2.0, dar am bagat efecte si din Vegas, am renderat pe bucati, si dintr-o parte si din alta (si din Vegas si din Premier).
Ai spus ca in mod normal se rendereaza efectele ma intai.  Imi poti spune te rog cum se rendereaza efectele, si ce pasi trebuie sa urmez mai exact ! Multumesc !  :)

Edited by Diannee2005, 14 August 2007 - 08:18.


#4
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
in vegas nu randezi nici un efect, le aplica aproape in timp real pe toate si le vezi cind dai play direct in el.
deci acelasi dvd daca il bagi in calculator e ok si pe tv e urit?

#5
Diannee2005

Diannee2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsorin79, on Aug 14 2007, 10:29, said:

in vegas nu randezi nici un efect, le aplica aproape in timp real pe toate si le vezi cind dai play direct in el.
deci acelasi dvd daca il bagi in calculator e ok si pe tv e urit?


Sorin79, nu e vorba ca pe Tv e "urat", problema cea mai mare este ca pe TV, miscarea imaginii nu contine niciun efect. Cu alte cuvinte , nu afecteaza calitatea, ci pur si simplu se vede exact ca pe captura, in sensul ca nu se mai cunosc filtrele puse de mine in Vegas. Pe calculator se vad excelent filtre, tot, insa pe TV imaginea este exact ca pe captura, din punct de vedere al miscarii. Oare trebuie vreun plug-in special, pentru a putea sa se vada efectele de filtrare si pe Tv ?

#6
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
deci daca pui un filtru sa o faci alb-negru ce ai randat din vegas pe tv apare color?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,949
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDiannee2005, on Aug 14 2007, 09:01, said:

Ai spus ca in mod normal se rendereaza efectele ma intai.  Imi poti spune te rog cum se rendereaza efectele, si ce pasi trebuie sa urmez mai exact ! Multumesc !  :)
Daca inteleg eu bine in materialul scos nu apar deloc efectele... pe Vegas nu stiu, dar pe Adobe Premier se da "render work area" (gasesti prin meniuri), la final poti exporta corect.

#8
danristei

danristei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 19.09.2006

View Postandreic, on Aug 14 2007, 13:28, said:

Daca inteleg eu bine in materialul scos nu apar deloc efectele... pe Vegas nu stiu, dar pe Adobe Premier se da "render work area" (gasesti prin meniuri), la final poti exporta corect.
Aaaa, deci tu nici nu prea stii cam despre ce e vb prin Vegas. Pai de ce induci fata in eroare ? Cand dai render la un proiect se randeaza cu tot cu efectele de pe imagine. Nu am vazut inca asa ceva sa randezi efectele mai intai si apoi sa randezi proiectul.

Edited by danristei, 14 August 2007 - 12:37.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,949
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdanristei, on Aug 14 2007, 13:35, said:

Aaaa, deci tu nici nu prea stii cam despre ce e vb prin Vegas. Pai de ce induci fata in eroare ? Cand dai render la un proiect se randeaza cu tot cu efectele de pe imagine. Nu am vazut inca asa ceva sa randezi efectele mai intai si apoi sa randezi proiectul.
Vorbeam de Adobe Premier :)

#10
Diannee2005

Diannee2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.06.2007
Eu sunt de vina, pentru ca nu m`am exprimat intru totul corect.. sau nu foarte explicit...
Deci.. filtrele de culoare se vad si pe tv... tot ce tine de culoare se vede pe tv... insa ceea ce tzine de miscare nu se vede, adica acolo unde nu am pus deloc vreun efect de slowmotion, deja se vede ca si pe captura...pe unde am redus putin viteza miscarii , vede bine pe tv... insa unde am lasat viteza miscarii ca pe captura acolo vede imaginea "cruda" , nu deformata sau de proasta calitate !!!! :)  Deci nu e afectata imaginea propriu-zis, ci e MISCAREA imaginii, care isi pierde, acolo unde nu am pus slmotion, efectul ala de "pelicula" sa zicem... nu stiu daca am fost destul de explicita... ma rog ..un prieten mi`a zis ca e un plug-in pentru After Effects, care face chestia asta :) insa nu mi`a detaliat, pentru ca nu ma pricep deloc in After Effects, si nici nu prea vreau sa lucrez in el.  :)

#11
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da, cred ca inteleg.
pe calculator cind rulai filmul aveai aplicat un deinterlace care iti baga un blur la miscare, poate Blend sau Interpolate. daca ai rula filmul prin cyberlink (sau cel putin cu codecul cyberlink si mai ales daca ai bifa optiunea de accelerare hardware) sau nvidia purevideo ai vedea aceeasi imagine "cruda" deoarece iti face un deinterlace adaptiv si ajunge la fel de "rapida" si "clara" ca pe televizor. gen televiziune, ca la stiri.

pluginul prietenului cred ca se refera la cele care iti convertesc filmarea in 24/25p, sa arate mai film asa desi din aia 24 sau 25p o sa trebuiasca sa faci iar 50i sa pui pe dvd. complicatii. mai joaca-te cu filtrele prin vegas sa mai scapi de efectul andreea esca.

Edited by sorin79, 14 August 2007 - 19:04.


#12
Diannee2005

Diannee2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsorin79, on Aug 14 2007, 19:39, said:

da, cred ca inteleg.
pe calculator cind rulai filmul aveai aplicat un deinterlace care iti baga un blur la miscare, poate Blend sau Interpolate. daca ai rula filmul prin cyberlink (sau cel putin cu codecul cyberlink si mai ales daca ai bifa optiunea de accelerare hardware) sau nvidia purevideo ai vedea aceeasi imagine "cruda" deoarece iti face un deinterlace adaptiv si ajunge la fel de "rapida" si "clara" ca pe televizor. gen televiziune, ca la stiri.

pluginul prietenului cred ca se refera la cele care iti convertesc filmarea in 24/25p, sa arate mai film asa desi din aia 24 sau 25p o sa trebuiasca sa faci iar 50i sa pui pe dvd. complicatii. mai joaca-te cu filtrele prin vegas sa mai scapi de efectul andreea esca.


sorin79... din pacate tot nu ai inteles  cu ce fel de problema ma confrunt :) Nu e vorba din filtrele de la Vegas, pentru ca imi vede perfect ceea ce tzine de culoare pe tv... Problema e ca miscarea imaginii e "cruda" doar pe Tv... si am aflat intre timp ca solutia problemei e un Plug-in care sa aiba efectul unui FILM MOTION...caci practic de asta am nevoie...de un efect pentru miscare, nu pentru culoare, si acel efect sa fie un efect de FILM MOTION...asta e 100% :)

#13
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
io am inteles perfect.
si e exact ce am zis dar vad ca tu n-ai inteles mai nimic.

Edited by sorin79, 15 August 2007 - 09:50.


#14
Diannee2005

Diannee2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 17.06.2007

View Postsorin79, on Aug 15 2007, 10:45, said:

io am inteles perfect.
si e exact ce am zis dar vad ca tu n-ai inteles mai nimic.


E posibil, n`am exclus nici aceasta varianta :) Dar totusi nu au nicio treaba filtrele din Vegas cu problema mea. Pentru ca ceea ce tine de filtre, se vede pe Tv.. e vorba doar de un plug-in FILM MOTION... asta cred ca e problema :) Mersi oricum

#15
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007
da exact.

insa operatiunea e asa. bagi 50i si scoti 24p ceea ce e ok, o sa arate mai cinematic desi algoritmul e ineficient in pal. dupa asta o sa faca singur telecine pt dvd adica o sa chinuie cadrele sa le faca iar 50i. daca in final te incinta e perfect, daca nu sa nu te miri.

e ca si cum vezi o gagica misto intr-un film la cinema si iti zici ce naspa e anorexica de nevasta. dar ai un prieten care zice ca stie el un plugin. si acasa ii bagi filmmojionu pe git si ii dai si o corectie la culori si te trezesti cu Teo. care intr-adevar e 16:9 deci prietenu n-a mintit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate