Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Accident groaznic pe Valea Oltului

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#19
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006

View Postaeon, on Aug 7 2007, 14:59, said:

whhaattt!!??? nu vad bine ?? cum adica, chiar daca e limitare tu da-i inainte ca esti "jmeker" si te doare in cot de lege??
pai deasta e plina tara asta de accidente

RaduG, mare noroc
ala cu TIR-ul cred ca nu a tras brusc de volan pt ca i-a fost frica sa nu derapeze si sa cada el in Olt
Incepuse sa traga, uite-te la pozitia TIR-ului. Nu aveam nici o sansa in piticania portocalie :D . Mie imi place masina, dar safe nu e, mai ales in fata unui "mastodont".

#20
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Hai ca soferii cu km inteleg ce spun eu, degeaba sariti.

Ia ganditi-va, nu va enerveaza unul care merge inconstant in fata, ba merge tare, ba incet si-l depasesti si dupa aceea revine el tare, nu te lasa sa ai un condus fluent, nu are o logica inteligibila la volan.

Repet, nu inseamna ca ala cu tirul nu e ucigas, dar vedeti imaginea in ansamblu.

Legal nu inseamna safe, de multe ori, poate o sa invatati asta.

#21
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Omule, ai fost vreodata pe Valea Oltului? Eu cred ca nu...
Du-te pe acolo si o sa iti dai seama ca sa mergi cu viteza mare e aproape sinucidere.
BTW, el ne-a depasit in afara localitatii, noi mergand cu 100km/h.

#22
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
@Speedo,

N-are absolut nici un fel de scuza soferul ala de TIR. N-are nici o importanta felul in care mergeau ei, viteza, etc.. Cine isi exprima nervii la volan in acest fel nu merita carnet. Punct.


Si da, cel putin mie mi se pare firesc ca daca treci prin localitati sa ai o viteza oscilanta (e drept, experienta mea la volan este infima...). De exemplu mergi cu 100-120 in afara si cu 70-80 in localitate. Inteleg ca dupa multi km nu mai e nevoie sa reduci viteza prin localitate sau cum?

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Stiu Valea Oltului, acolo pericol este toamna tarziu, iarna si primavara devreme, cand poti intalni dupa curba portiuni umede sau chiar inghetate, cand aderenta iti poate varia pe cativa metrii de la extra grip la no grip, atunci trebuie precautie, altfel, motor care sa traga si participanti la trafic destepti si drumul este foarte frumos.

#24
dan.v

dan.v

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 16.01.2006
@RaduG: cati te-au mai depasit pana acum pe Valea Oltului?

#25
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Un turc (tir fireste) intre Rm Vl si Pitesti in spatele meu imi facea flash-uri sa merg mai repede in conditiile in care eu mergeam regulamentar in localitate. Si s-a apropiat la foarte putini metri de mine cica sa ma sperie si sa o calc. Ei, n-a fost asa: am apasat un pic frana cat sa se aprinda becurile. Sa vezi fum in spatele turcului. Dupa cum spuneam mai devreme: te adaptezi. Daca eram cu trabant si nu putea mai mult? Nu ma vei vedea ca dau flash-uri decat in situatii extreme si nici nu apas claxonul inutil la fel cum nu ma bag in depasiri ca berbecul.

@Speedo: Cred ca cei care au desenat linia continua (mai ales pe Valea Oltului) sunt niste tampiti; adica cum sa pui linie continua cand, vara fiind, ai aderenta buna?! E foarte frumos drumul si mai trebuie sa fie si safe, sa nu stai cu morcovul cat casa ca te apropii de curba si s-ar putea sa gasesti pe banda ta un TIR.

Edited by jay333, 07 August 2007 - 14:51.


#26
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postdan.v, on Aug 7 2007, 15:34, said:

@RaduG: cati te-au mai depasit pana acum pe Valea Oltului?
1. Nu conducea el.
2. Erau 2 masini una dupa alta. Deci TIR-ul era cel care nu se incadra in "mersul" de pe acel drum, nu @RaduG / prietenul sau.


Am mers cel putin jumate din drumul ala in spatele unui camion cu lemne care avea maxim 25 la ora. Pentru ca pur si simplu nu se putea depasi. Deci n-o mai dati atata cotita ca era vina celorlalti ca mergeau prea incet. TIR-ul a depasit intr-o zona in care NU AI VOIE. INDIFERENT ce se intampla NU AI VOIE sa depasesti...

Astia-s romanii. Mereu se cred superiori, mereu mai destepti. Si cand dau peste un nevinovat si il omoara / stalcesc pe viata, se scuza ca nu l-au vazut. De fapt e vina aluia cu Renault ca n-a fost intr-o dacie fara airbag-uri si ca nu a murit. Si astia cu 107, ce dracu' cautau ei pe Valea Oltului cu o masina de oras?! Pai nu? Sa faca loc pentru TIR-uri, Dumnezeii soselelor cu faruri care te orbesc si pe faza scurta, cei care pot ignora si cele mai elementare reguli de circulatie...ptr ca ei vor si pot. :death:

#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Este cel mai frumos drum din cele obisnuite ale mele. Cred ca am facut vreo 60.000 km pe drumul ala in ultimii ani. Dar e periculos tocmai din cauza UNOR tiristi. Nu generalizati....cretinul in cauza e ...cretin. In general tiristii sunt cei care te ajuta pe Valea Oltului (exceptie facand cretinii de genul astuia, bine ca nu-s atat de multi si turcii). Oricum, nu sunt de acord cu ...mersul prea incet al lui RaduG. In localitate...si mai ales cu masina in fata lui, care mergea cu aceeasi viteza, nu poate fi condamnat ca a mers prea incet. Vina e in totalitate a tiristului care avea mancarici la talpa.
Oricum, offrecord, portiunea aia e una din preferatele mele. Se preteaza frumos la 120-130 :)...cand e gol, of course.

#28
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostRaduG, on Aug 7 2007, 11:12, said:

Soferul TIR-ului era tanar, maxim 30 de ani. A declarat ca nu l-a vazut venind pe cel cu renault-ul. NENOROCITUL!
Imaginile sunt filmate de mine la ~ 1 minut dupa impact. Lumea sarise sa il ajute pe om sa iasa din masina.
Scuzati tremuratul, dar eu, cel putin, eram socat ca in acel moment puteam fi in vreo salvare.

Nenorociti sunt soferii pe TIR!

stai sa vezi cum e cand pe gheata iti intra in derapaj un tir in curba la cosereni , sau cum un tir iti taie fata si trebuie sa franezi de 120 pana la 0 si sa opresti al 2-3 m de el.

Cu toate astea nu cred ca soferii de tir sunt nenorocitii.Ci tot soferii de tir `pustani`....
Am observat ca cu 80-90% dintre tirisiti ma inteleg foarte bine....chiar imi anticipeaza manevrele.

P.S. aseara pe la 22.00 intru intr-o benzinarie lukoil si ma uit in dreapta , unu murdar ,in papuci,maxim 25-26 ani , mai mic decat mine -aprox.1.70, si  cam colorat.... isi cumpara o cafea de la automat. Nu am dat importanta....apoi el a iesit in fata mea, si am vazut ca  ca se urca intr-un cap tractor la volan. Am ramas uimit :o , stateam si ma gandeam cum poate fi ala sofer de tir. :huh:  Pentru ca la prima vedere imi parea doar un pustan dement,sinucigas. :confuzzled:  Poate este unul dintre cei mai buni tiristi, insa asa mi s-a intiparit mie in minte.

Edited by cosmin_miu, 07 August 2007 - 15:07.


#29
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006

View PostSpeedo, on Aug 7 2007, 14:20, said:

vedeti imaginea in ansamblu.

Vedem imaginea in ansamblu. 98% dintre accidente se produc pentru ca cineva a incalcat legile de circulatie!

Eu inteleg cam ce vrei sa zici, asa printre randuri, dar nu sunt de acord :) . Un sofer care merge incet e mai periculos ca unul care merge repede. De ce? Pentru ca ii obliga pe ceilalti participanti la trafic sa execute periculoasa manevra de depasire. Pe cand cel care merge tare face doar el manevra. Dar asta nu are absolut nicio legatura cu legea si cu obligativitatea de nu incepe o manevra daca nu esti 100% convins ca o poti termina in siguranta.  In aceeasi logica, daca toti ar merge incet ar fi mai putine accidente decat daca toti ar merge repede.

Eu zic sa nu incepem sa facem scenarii "daca radu ar fi mers mai repede" , "daca radu si cel din fata lui ar fi mers mai repede" (se si vede microbuzul din fata lui in film), pentru ca vinovatia se stabileste pe fapte nu ipoteze.

Daca am pe cineva in fata  care merge inconstant, atata timp cat nu ma incomodeaza, poate sa faca si drifturi pe langa mine :) . Daca el franeaza , franez si eu. Daca el o calca/ma depaseste, atunci merg normal, cum imi place mie. Oricum, din cauza lui nu voi face manevre care pun in pericol viata si integritatea fizica a celorlalti participanti la trafic.

Se putea evita?! Absolut, dar nu de catre soferul Megane-ului si nici al Peugeot-ului. Ar fi culmea sa ii invonatim pe oricare dintre ei. Ma indoiesc ca soferul peugeot-ului a avut un comportament asa de "inconstant".

Nu are rost sa aruncam cu noroi intr-o intreaga categorie de soferi, doar pentru ca unii sunt indisciplinati. Sunt si taximetristi buni :)

Edited by toxicristi, 07 August 2007 - 15:10.


#30
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSpeedo, on Aug 7 2007, 15:20, said:

Hai ca soferii cu km inteleg ce spun eu, degeaba sariti.

Ia ganditi-va, nu va enerveaza unul care merge inconstant in fata, ba merge tare, ba incet si-l depasesti si dupa aceea revine el tare, nu te lasa sa ai un condus fluent, nu are o logica inteligibila la volan.

Repet, nu inseamna ca ala cu tirul nu e ucigas, dar vedeti imaginea in ansamblu.

Legal nu inseamna safe, de multe ori, poate o sa invatati asta.


Așa, ca șofer cu ceva kilometrii:

mă EVERVEAZĂ unii care se cred șmecheri nevoie mare și mă depășesc în localitate, pe care-i depășesc în afară... și tot așa. Iar asta nu noaptea ci ziua, dimineața sau seara cînd găsești pe drum destui copii, animale, caruțe...

#31
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006

View PostSpeedo, on Aug 7 2007, 14:13, said:

RaduG, o vina morala aveti si voi, ati mers prea incet pentru acea portiune, chiar daca este limitare la 50Km/h.
Soferul vostru sa nu se considere total nevinovat, in mod sigur soferul tirului era deja nervos de stilul lui de mers, ba tare, ba legal, mai ales cand nu e cazul.

Nu zic ca nu e tampit si ca trebuie inchis, dar trebuie vazuta intamplarea in ansamblu.



Adica cum? este crima in Romania sa mergi regulamentar?????  In functie de situatie si eu merg absolut respectand regulile de circulatie ca jur ca nu ma doare pedala de acceleratie sa respect legile si nicic sa stau in spatele unuia care le respecta si daca nu imi convine da pot sa depasesc dar asta cand conditiile de drum imi permit.

Unicu care are vina morala este retardatu ala de conducea ditai monstru fara urma de discernamant.

Apropo am sarit de 300.000 de km si am invatat sa ma adaptez conditiilor de drum asa ca mi se pare si mai idioata chestia cu enervatul ca unul in fata mea merge legal. Ratiunea  la volan face diferenta intre viata si moarte asa ca oricat de tare m-ar enerva unu ca merge ca mortu daca nu se poate depasii ma duc si eu in spatele lui ca mortu pentru ca asa se desfasoara traficul. Daca si ala avea partea lui de dreptate inseamna ca cei care depasesc coloanele formate la accidente sau cei care trec prin fata trenului cu bariera lasarta au si ei partea lor de dreptate iar mecanicul are si vina lui pentru ca trecea pe acolo.

Edited by ettyus, 07 August 2007 - 16:04.


#32
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcosmin_miu, on Aug 7 2007, 16:02, said:

stai sa vezi cum e cand pe gheata iti intra in derapaj un tir in curba la cosereni , sau cum un tir iti taie fata si trebuie sa franezi de 120 pana la 0 si sa opresti al 2-3 m de el.

Cu toate astea nu cred ca soferii de tir sunt nenorocitii.Ci tot soferii de tir `pustani`....
Am observat ca cu 80-90% dintre tirisiti ma inteleg foarte bine....chiar imi anticipeaza manevrele.

P.S. aseara pe la 22.00 intru intr-o benzinarie lukoil si ma uit in dreapta , unu murdar ,in papuci,maxim 25-26 ani , mai mic decat mine -aprox.1.70, si  cam colorat.... isi cumpara o cafea de la automat. Nu am dat importanta....apoi el a iesit in fata mea, si am vazut ca  ca se urca intr-un cap tractor la volan. Am ramas uimit :o , stateam si ma gandeam cum poate fi ala sofer de tir. :huh:  Pentru ca la prima vedere imi parea doar un pustan dement,sinucigas. :confuzzled:  Poate este unul dintre cei mai buni tiristi, insa asa mi s-a intiparit mie in minte.


 
Cinci răniți într-un accident în județul Buzău
Marți 07 august 2007


Un accident rutier soldat cu cinci răniți s-a produs, astăzi în jurul orei 12.30, pe DN 10 Buzău-Brașov, pe raza localității Siriu, din cauza condițiilor meteo nefavorabile carosabilului umed.

În eveniment au fost implicate un autotren de transport marfă și un microbuz de transport persoane. Potrivit Dispeceratului de la Salvare, două dintre victime sunt în stare mai gravă, cu fracturi la nivelul membrelor, necesitând internarea la Spitalul Județean Buzău.

"La kilometrul 75, un autotren a intrat cu viteză într-o curbă, a frânat brusc și cu partea din spate a remorcii a acroșat microbuzul care se afla pe contrasens. În microbuz erau vreo patru pasageri și toți au fost răniți ușor, inclusiv șoferul", a declarat Daniel Posea, primarul comunei Siriu.
Sursa: Realitatea TV



P.S soferul de care ziceam era stationat pe varianta dintre ploiesti si brasov....(indreptat spre brasov).Insa ar fi chiar culmea sa fie cel pe care l-am indentificat io aseara in benzinarie.....nu am vazut imagini la stiri pentru ca as recunoaste tirul (adica remorca).

Edited by cosmin_miu, 07 August 2007 - 16:13.


#33
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
Omul ala avea copii, au sosit la fata locului din judetul AG in ~ 45 de minute. Va dati seama, daca doamne fereste murea, ce lasa in urma? Este groaznic ceea ce se intampla in Romania. Este primul accident de o asemenea amploare la care asist.
Ma uitam linistit pe geam cand intra in depasire dementul asta, il vedem pe cel cu renaultul venind din fata, TIR-ul trage dreapta, taica-miu pune frana, si se aude un POC mare urmat de fum.
Cel mai deranjant a fost ca atunci cand a fost luat la intrebari, soferul TIR-ului a spus ca era normal sa depaseasca, chiar daca erau doua masini. Nu l-a vazut pe cel cu renaultul. Imbecil.
Masina era ~ jumate peste OLT. Masina a intrat pur si simplu sub rotile tir-ului. Imagini groaznice.

#34
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Eh....acu lasa ca n-a fost accidentul chiar de asa mare amploare. Am vazut eu masini rupte in doua si oameni rupti in x bucati pe drumuri....In asta n-a murit nimeni din fericire.

#35
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostRaduG, on Aug 7 2007, 17:14, said:

Masina era ~ jumate peste OLT. Masina a intrat pur si simplu sub rotile tir-ului. Imagini groaznice.

Daca alea-s imagini groaznice ....sa vezi cum este sa moara oamenii langa tine ,si sa nu poti face nimic(intrebandu-te de ce oare nu poti face chiar nimic) pe drum sa se auda sirenele ambulantei si oamenii sa-si dea duhul cu 2 min inainte de ajungerea ambulantei. Sau sa vezi oameni vii iesind din masini bucatele (fara mana ,sau cu capu infipt in stalpu masinii etc) tipand in disperare. Aste-as imagini groaznice,  in accidentul asta bine ca au scapat(adica happy end).

P.S. am asistat la cel putin 10 decese(7-8 accidente) in care oamenii si-au dau duhul langa mine , initial m-am dus la toti sa-i ajut ...dar nu am avut
posibilitatea :deadtongue: . Asta-i groaznic.

L.E. scuze dar acum am vazut ca ai zis , ca este primul accident de amploare la care ai asistat. :huh:

Edited by cosmin_miu, 07 August 2007 - 16:32.


#36
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
Am trecut si eu ieri cu masina pe valea oltului prin dreptul accidentului insa nu mi s-a parut prea grav...  

Ideea e ca gasesti niste terminati de pensionari cu dacii care merg cu 50 la ora exact lipiti de axul drumului, cat sa nu si vizibilitate sa-l depasesti (unul a avut bunul simt sa se dea la o parte intr-o parcare)... sau cu aro-uri sau cu mai stiu io ce jaf de masina
NU poti sta dupa un terminat de asta 2 ore cand ai de traversat tara de la un capat la celalalt . Eu cand merg incet ma lipesc de marginea din dreapta a drumului tocmai ca cel care vrea sa ma depaseasca sa o faca lejer si fara riscuri.
Rar am intalniit unul care sa mearga incet si sa nu se ambitioneze sa mearga aproape pe mijlocul drumului incomodand la maxim pe cel care vrea sa il depaseasca. IAr cand prinzi o bruma de linie dreapta, se ambitioneaza si mai tare si accelereaza in timp ce esti pe langa el :death:

Sincer mie nu mi-e asa frica de valea oltului cat mi-e de portiunea dintre ramnic si pitesti unde era sa ma spulbere un tir caruia i-o luase la sanatoasa remorca intr-o curba din cauza soselei umede. M-am uitat in retrovizoare si am inghetat, cretinul matura cu remorca aproape tot drumul, cei din spatele meu au scapat la mustata
Accidente au fost si vor fi in continuare si condamnati nu pot fi decat imbecilii de politicieni care in 17 ani de zile au facut doar 200km de pseudo-autostrada, rasul europei :death: . Plus ca drumurile la noi sint gandite parca de imbecili, pe portiune de campie fara dealuri damburi etc ai numai curbe si linie continua.  :death: plus ca mai toate trec prin sate care parca nu se mai termina

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate