Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Mitsubishi Colt

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Azi am ridicat masinuta de la Casa Auto Iasi. Jos palaria pentru promptitudine, mi s-a spus ca o am in mai putin de doua saptamani si asa a fost.

Intrucat sunt cam obosit, am zis ca in seara asta doar deschid jurnalul, urmand ca maine, cand o sa am chef de vorba, sa-l continui cu detalii. Sper ca tot maine sa-mi aduc aminte unde am bagat aparatul foto...

#2
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006
Felicitari pentru masina, s-o stapanesti sanatos si cati mai multi kilometri fara probleme . Daca as fi avut mai multi bani mi-ar fi placut si mie modelul...mai ales daca ar fi fost de culoare neagra.

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mistique, multumesc de urari. Da, negru sau albastru mi-ar fi placut si mie. Insa in Suceava e mult praf ( se demoleaza niste fabrici mai vechi si se construiesc malluri in loc ) si a trebuit sa aleg o culoare mai jeg-proof. Normal ca masina va fi spalata si intretinuta, chiar daca e de culoare gri sobolan...

Va dati seama ca despre cum se comporta in timp, cat consuma, nu pot sa scriu acum. Are doar 170 km in bord mititica.

Motorul pare sprinten, nu m-a facut de rusine nici in putinele depasiri de ieri. Aerul conditionat si-a facut datoria. Suspensia e cam tare, dar nu deranjanta. Spatiul interior este bine gandit, scaunul soferului se regleaza si pe inaltime, directia e precisa... Dupa asa putini km nu am ce zice de rau sau ca nu-mi place. Si sper nici dupa multi km sa nu am probleme. Din cate am inteles de la dealer si citit pe alte forumuri, probleme mari nu sunt cu Coltul. Eventual ceva greierasi sa apara, si asta datorita drumurilor pe care le platim tot noi ( prin taxele de drum din benzina... probabil nu consumam destul ).

Ceva date tehnice acum, asa cum sunt ele declarate pe oferta de la dealer:

Dimensiuni 3,870 x 1,695 x 1,550 m
Hatchback 5 usi
Transmisie manuala 5+1
Motor MPI MIVEC, 4 cilindri, 16V
1332 cmc
Putere maxima 70 KW / 95 CP la 6000 rpm
Cuplu maxim 125 Nm la 4000 rpm
Viteza maxima 180 kmh
Acceleratie 0 - 100 in 11.1 secunde
Consum 4,8 extraurban / 7,4 urban / 5,8 mixt


Dotari:

Servodirectie electrica
ABS + EBD
Airbag frontal sofer si pasager, airbaguri laterale
Geamuri fata electrice
Faruri reglabile pe inaltime
Bancheta cu spatar rabatabil, culisabila si detasabila
Display central si calculator de bord
Volan reglabil pe inaltime
Jante aliaj 15"
CD player cu 6 difuzoare
Oglinzi exterioare electrice si incalzite
Aer conditionat + racire torpedou
Inchidere centralizata cu telecomanda

Culoare: steel grey ( gri sobolan, metalizata )
Tapiterie rosie

Astea ar fi cele mai importante aspecte. Primii 2-3000 km ii fac cu benzina de 95, asa mi-a recomandat dealerul, pentru un rodaj mai usor si pentru ca benzina de 98 "e prea tare" acum la inceput.
Weekendul asta mai fac ceva km cu ea, revin si aici cu noi impresii dupa.

#4
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Am mai facut niste kilometri cu Coltul, alles gut in continuare. Motorul trage bine. E inca in rodaj si nu o fortez, n-am atins 4000 rpm decat de vreo 2 ori. Dupa 1000 km se va schimba putin situatia, iar dupa 2000 km scapa si la benzina de 98.

Aerul conditionat face toti banii, mai ales pe canicula asta, si functioneaza foarte bine, chiar cu ventilatorul pe treapta a 2-a din 4.

Am uitat sa precizez pretul, in caz ca intereseaza pe cineva: 11.464 euro, tva inclus.

Din cate am citit motorul este produs in Germania iar asamblarea se face in Olanda. Deci masina mea e japoneza la conceptie, la nume, si sper ca si la calitate :D

#5
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Sa o stapanesti sanatos. E o masinuta extrem de simpatica si de reusita. Ieri am studiat si condus un 3usi cu acelasi motor ca al tau si se misca bine. Sa postezi si niste poze.

#6
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006
Felicitări pentru achiziție! ;)

Am fost plăcut impresionat să văd că, în realitate, "mașinuța" pare mai mare decât în poze. :D

S-o conduci sănătos cât mai mulți km și fără probleme! :peacefingers:

#7
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Multumesc pentru urari !
  
  Da, "masinuta" are de fapt aproape 4 metri lungime. Mai important mi  s-a parut spatiul interior cand am facut comparatie cu altele. Sincer,  este super ok pentru 4 adulti, ai spatiu suficient pentru picioare si  in spate ( bancheta spate se poate regla si ea - ca scaunele din fata -  inainte - inapoi 15 cm ). Si 5 adulti incap, insa putin mai inghesuiti.  Daca ai de pus 3 copii in spate e bine, au toti loc suficient.
  
  Inca o data ma felicit pentru AC, a functionat azi chiar si cand am  stat in parcari. Fara, cred ca m-as fi topit. A, am uitat de o mica  dotare, are si senzor de temperatura, si imi afiseaza temperatura pe  display. "Doar" 36 de grade am vazut azi, si toata ziua am fost pe  drumuri B)
  
  Vin si poze, in viitorul apropiat. Am cam prafuit-o azi, maine o duc la  spalatorie... sa vad care lucreaza cu spuma activa, ca nu-i las sa puna  periile pe ea.

#8
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
Din cate stiu eu nu se recomanda spalarea cu spuma activa in cazul masinilor noi.Am inteles ca ataca lacul sau ceva in genul asta.
Nu zic nici sa ii lasi sa dea cu periile,ca o zgarie.

Edited by moki, 18 July 2007 - 22:38.


#9
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Poate nu am observat eu, ai spus care este consumul in oras?

#10
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 moki, on Jul 18 2007, 23:37, said:

Din cate stiu eu nu se recomanda spalarea cu spuma activa in cazul masinilor noi.Am inteles ca ataca lacul sau ceva in genul asta.
Nu zic nici sa ii lasi sa dea cu periile,ca o zgarie.

Aha, multumesc de informatie. Il intreb si pe dealer, poate stie.


 the__1, on Jul 20 2007, 01:29, said:

Poate nu am observat eu, ai spus care este consumul in oras?

Pot sa-ti spun care este consumul dat de producator pentru oras, 7,4. Eu nu am facut nici un calcul, doar am pus benzina si am condus, drink and drive adica ;) . Si oricum, chiar daca as calcula, nu ar fi relevant, ca e inca in rodaj si papa mai mult acum, cred.

Ieri n-am condus deloc... Parca-mi lipsea ceva :D Si nici azi nu sunt sofer...

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Din pacate am fost prea ocupat cu alte celea, si n-am prea avut timp sa mai conduc.
In urma unei discutii cu prieteni care au trecut prin asta, am decis sa aleg raul cel mai mic, adica am spalat-o cu spuma. I-a placut, a iesit stralucitoare din nou ;) si pana acum nu se vad repercusiuni asupra lacului... Varianta ar fi fost s-o condamn la zgariat prin periere.

De mers functioneaza foarte bine in continuare, am scazut si presiunea din pneuri pana la cea recomandata pe tablita aia, 2,2. Erau umflate cu 2,5 de la dealer. Din cate stiu asta cu umflatul peste masura e boala la toti dealerii.

Intrucat bibiul se conduce mai turat decat unul cu motor mai... clasic, vad destui uitandu-se spre masina cand trec pe langa ei. Ce sa fac bre daca manualul zice sa-i dau a 2a la 30 kmh, a 3a la 55 kmh, a 4a pe la 80 si a 5a la 105 kmh. Inca n-am gasit kmh la care pot sa-i dau R de la Racheta, mai incerc :lol:

Bila gri pentru dealer, vasul cu lichid de spalat parbrizul era aproape gol cand am ridicat-o, normal ar fi fost, cred, sa puna niste lichid de vreo 2-3 ron acolo. Bila alba, m-au sunat de la dealer sa ma intrebe cat de multumit sunt de serviciile lor, daca s-a respectat termenul de livrare, daca mi s-a prezentat programul "Tester Assist", etc...

Stiam despre asta cand am luat-o , insa tre' sa zic si aici: CD playerul nu citeste si mp3, si nici magazie nu are. Cred ca iau un modulator, ca si asa vand de astea, sa vad cum se comporta. Imi zic asta de vreo saptamana, insa tot uit sa-l iau cand ies fuga din casa :D

In weekend este programata o iesire la vanatoare de pesti + stat la umbra, daca vremea va permite. Iau si aparatul sa-i fac niste poze.

#12
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,303
  • Înscris: 26.06.2006

 spe, on Jul 25 2007, 20:20, said:

[...] "Tester Assist" [...]
..acela fiind? :D

P.S. Poze! :)

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
B) Din cele 30 de secunde in care s-a vorbit despre asta, am inteles ca e un program de asistenta al dealerului, care implica un numar verde la care pot suna daca am probleme cu masina, si parca si daca am intrebari/nelamuriri... Oricum numarul verde il aveam si pe suportul de numar.

Da, poze, o spal azi si maine sper sa am vreme sa fac macar cateva.

#14
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Cica modelul diesel de 95 cai prinde suta in 9,9 secunde. (max 180) Poftim ???

Edited by andreiandrei, 15 August 2007 - 09:05.


#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Da, asa vad ca zice siteul despre motorul diesel. Si ?

#16
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

 andreiandrei, on Aug 15 2007, 10:04, said:

Cica modelul diesel de 95 cai prinde suta in 9,9 secunde. (max 180) Poftim ???

Ti se pare mult sau putin?

#17
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Mi se pare ca e greseala de tipar :D . Pe alte site-uri scria 11s .

#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Ti-ai satisfacut, sper, curiozitatea intre timp, ca vad ca au aparut aceleasi intrebari ( cu "greseala de tipar" ) in doua locuri pe forumul dedicat Mitsubishi. Raspunsul de acolo este ca da, 9,9 secunde pentru diesel e corect, nu e nici o greseala de tipar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate