Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 

Carti si filme care au in subiect Spiritualitatea si/sau Religia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1220 replies to this topic

#73
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View Postmagic-gabi, on Aug 5 2007, 23:09, said:

"Horizon" si "hours" nu au nici o legatura cu Horus . Penibil ...  :lol:

Adevarul este ca au "englezat" cateva denumiri (sun of god/son of god), este imposibil ca toate informatiile prezentate sa fie verificabile, dar nu poti declara nul tot materialul decat daca demontezi si demonstrezi fiecare scena, idee si dovada ca fiind nula.

Se poate downloada in format video de calitate de pe The Pirate Bay, sau vizionat direct pe Google Video.

Nu este treaba mea, dar zilnic, diverse televiziuni si publicatii USA, precum si materiale amator pe internet, demonstreaza penibilitatea si grosolania administratiei Bush. Probabil ca nu ati fost atenti la ultimele acte legislative aprobate recent.

Luati o bucata de hartie, scrieti niste idei in urma vizionarii filmului, si pastrati-o un an sau doi, o sa fiti mirat cand o sa o recititi... scenariile plauzibile mentionate in film deja se deruleaza...

http://www.alternet.org/rights/58806/
http://www.washingto...ml?hpid=topnews

Edited by mrproper, 06 August 2007 - 01:17.


#74
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View Postmagic-gabi, on Aug 5 2007, 23:09, said:

"Horizon" si "hours" nu au nici o legatura cu Horus . Penibil ...  :lol:
Nu tin minte sa fi fost facuta vreo legatura de genul asta. Oricum - irelevant pentru ideea de baza: presupusa asemanare cu Isus.

Edited by Franco222, 06 August 2007 - 13:38.


#75
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View PostFranco222, on Aug 2 2007, 13:57, said:

Eu inteleg ca ai un of impotriva fanaticilor. Dar stiu si ca, de obicei, nu se revolta in felul asta decat cei are impartasesc, fara sa isi dea seama, aceeasi problema.

Nu trebuie sa privesti prea mult: un discurs ce infiereaza fanatismul la modul general, furnizat fara sa fie cerut de cursul topicului. Aurel Ion o avea el preconceptiile lui, dar pe langa atichetele cam aspre pe care le pune filmului, pare a face o critica sprijinita cu argumente si surse. Daca, intr-adevar, filmul contine anumite inadvrtente, inseamna ca autorii lui sunt in cel mai bun caz cam neglijenti.

Daca e ceva putred in filmul ala, merita demascat. Nu o sa ma apuc eu acum sa caut documentatie pe net, dar daca altii se ostenesc sa o faca, e nedrept sa-i etichetezi tocmai pe ei ca fanatici. Combate-l cu argumentele gasite de tine. Care sunt acelea? Tu ai trecut direct la jigniri. Macar pastreaza acesta placere pe post de desert, cand demonstratia ta va fi fost finalizata. deocamdata insa, nici n-ai inceput-o. Discursul tau general impotriva fanatismului nu se leaga de topic.

Nu ma intelege gresit, multumesc pentru film, e foarte interesant. Contestatarii  bine documentati ai anumitor aspecte sunt insa bineveniti si merita de asemenea multumiri.
Filmul e foarte interesant, nu am spus ca e 100% plauzibil, nu sunt de acord cu multe, foarte multe dintre ideile prezentate. Buba este alta, si aici nu m-ai inteles. Apreciez autorii deoarece au cautat totusi explicatii in stiinta, in istorie si de ce nu, interpretarea ei. Urasc misticismul, e un flagel(din punctul meu de vedere). Prin acest film am vrut cumva sa incurajez abordarea stiintifica si nicidecum cea mistica, o premiza religioasa. Simplu si corect, fara minuni, fara zei, fara fecioare insarcinate, fara explicatii care mai de care mai diverse ce sa explice "minunile". La fel ca si acum, lumea atunci era macinata de dorinta de putere, de politica defectuoasa pentru prostime si de necesitati, manipulare...etc. Ce ma deranjeaza este abordarea religioasa si respingerea stiintei(care ne da totusi de mancare, nu dumnezeii), atat. Argumentele lui, le vreau dpdv stiintific, atat; si discutam. :)

#76
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Argumentele din zeitgeist sunt stiintifice nevoie mare. :) Ce e "stiintific" in faptul ca autorul filmului zice ca "atat Iisus cat si Horus au fost nascuti din fecioara", cand orice om care a citit un pic mitologie egipteana a aflat ca mama lui Horus este Isis, o zeita si nicidecum o fecioara, deci nu e nicio asemanare cu mama lui Iisus?

Ce e "stiintific" cand autorul filmului spune ca "zodia numita Varsator e numita asa fiindca aduce ploile de primavara"? Cam departe perioada 20 Ianuarie - 18 Februarie, si nu prea se pupa cu ploile de primavara sau cu echinoctiul de primavara. Nu e cam pretentios termenul de "stiintific" pentru o colectie de tampenii evidente?

Edited by aurel.ion, 09 August 2007 - 07:37.


#77
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View Postaurel.ion, on Aug 9 2007, 05:34, said:

Argumentele din zeitgeist sunt stiintifice nevoie mare. :) Ce e "stiintific" in faptul ca autorul filmului zice ca "atat Iisus cat si Horus au fost nascuti din fecioara", cand orice om care a citit un pic mitologie egipteana a aflat ca mama lui Horus este Isis, o zeita si nicidecum o fecioara, deci nu e nicio asemanare cu mama lui Iisus?

Ce e "stiintific" cand autorul filmului spune ca "zodia numita Varsator e numita asa fiindca aduce ploile de primavara"? Cam departe perioada 20 Ianuarie - 18 Februarie, si nu prea se pupa cu ploile de primavara sau cu echinoctiul de primavara. Nu e cam pretentios termenul de "stiintific" pentru o colectie de tampenii evidente?
Dovedesti un dialog tipic misan sau mai nou, ex-misan(nu ma refer la tine in ex.2) Stiintifica-este abordarea per total, te faci ca nu intelegi sau chiar ai probleme? Veridicitatea ideilor sau a concluziilor...am spus de mai multe ori ca ma indoiesc de o mare parte dintre ele. Ceea ce spui tu...autorul ala "saracul" a vrut sa arate ca religiile au un suspect de multe puncte comune, ca istoria religiilor, daca o citesti ca istoric si nu ca indoctrinat mistic iti arata prea multe coincidente, atat de multe incat...nu as vrea sa jignesc anumite personane, dar trebuie sa ai un motiv bun sa nu iti pui un mare semn de intrebare. Te-ai legat de un detaliu, bun asa, ai gasit..cate? 3-4 neconcordante? Daca iti iau biblia in gasesc 3-400. Mereu m-am ferit de discutiile cu indoctrinatii mistici deoarece sunt fixisti, nu pot vedeam mai mult decat numarul de pagini citite si recitite iar ideile, altele decat cele prezentate in diversele cartulii religioase sunt blasfemie. Ala in documentar ti-a arata ca interpretarea bibliei ad litteram este gresita, tu spui ca el a gresit datele. Eu iti spun ca e de bun simt interpretarea din punct de vedere astrologic si nu religios, asta pana la un moment dat cand o da fortat in bara, dar au motivele lor pentru care forteaza nota, nu am ridicat in slavi documentarul ci doar l-am exemplificat ca punct de plecare. Daca scriu degeaba, sa imi spui, sa nu o mai fac. :)

#78
peregrine

peregrine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2002
hai c'am gasit si eu filmu'
oricum, imi place de voi, astia care discutati aicea, sunteti o turma numa' de intelectuali buni de muls.

ma asteptam sa gasesc ideile principale,  o recenzie, ceva la film, pe acest topic.

dar, ...

asa, altceva.
sunteti glumeti foc cu dovezile si cu gandirea asta: vreau dovezi, vreau argumente..

iar daca aplicati gandirea asta in domeniu' istoriei, pai e normal ca intrun final iisus na existat. va garantez io ca peste 100 de ani nici hitler na existat. voi nici atata.

eh, mai povestim ... mai povestim..

Edited by peregrine, 11 August 2007 - 12:41.


#79
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View Postperegrine, on Aug 11 2007, 13:24, said:

hai c'am gasit si eu filmu'
oricum, imi place de voi, astia care discutati aicea, sunteti o turma numa' de intelectuali buni de muls.

ma asteptam sa gasesc ideile principale,  o recenzie, ceva la film, pe acest topic.

dar, ...

:o  mura in gura?
asta e, te asteptam pe tine sa faci recenzia
daca ai ceva de spus la obiect, spune

Edited by Franco222, 11 August 2007 - 12:42.


#80
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postperegrine, on Aug 11 2007, 13:24, said:

iar daca aplicati gandirea asta in domeniu' istoriei, pai e normal ca intrun final iisus na existat. va garantez io ca peste 100 de ani nici hitler na existat. voi nici atata.

Inainte sa poti citi o recenzie serioasa, ar trebui sa pui mana pe o carte de gramatica limbii romane.

#81
lukaszz

lukaszz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.08.2007
Documentarul in sine leaga niste fapte si niste evenimente intre ele bazandu-se doar pe supozitii si coincidente fara o dovada concreta a unor fapte in sine , daca il iei ad-litteram in principiu ar trebui sa te impusti de pe acum ca sa eviti crunta soarta ce te asteapta de acum incolo pe tine si pe familia ta de acum si pana peste 100 de generatii ,ca oricum tu ca individ nu ai ce face ca sa schimbi anumite lucruri si anume ca viata ta este o piesa de teatru si esti mintit de cand te nasti si pana mori si ca adevarul absolut nu exista ci doar e modelat in functie de nevoile si interesele anumitor oameni luminati care stiu inca de la inceputul omenirii cam cum sta treaba si ca de fapt totul se invarte in jurul BANULUI (si aici nu ma refer la moneda ci la bogatia in sine) si au o doctrina prin care isi invata copii din generati in generatie cum sa exploateze pentr beneficiul lor si sa nu le pese decat de ei insisi.
Este foarte clar ca religia a fost creata de om ,unii zic pentru a manipula (dezmint acest lucru ,a fost folosita cu acest scop ,dar nu a fost creata pentru a manipula masele ci a fost creata din nevoia omului fata de spiritualitate si frica de moarte ,fac iar paranteza (religia este un lucru bun ,avem nevoie de religie pentru a ne vindeca sufletul sau cea ce numim suflet ,nus sigur daca intradevar la moarte exista un sfarsit sau doar sfarsitul lumii noaste ,noi ca oameni suntem definiti de mediul in care traim  si anume pamantul care face parte la randul lui dintr-un alt sistem de valori si anume universul  ,care dupa unii fizicieni si universul ar face parte din alt sistem de valori si anume ca ar exita mai multe universuri paralele (vezi Teoria M )
Ca sa nu divaghez prea mult si sa nu imi pierd ideea din acest documentar am invatat mai pe romaneste asa DU-TE FRATE LA SCOALA SI INVATA SI NU TE MAI UITA LA TV SAU STA PE NET SI DA CITATE DE PE NET SAU DE PE TV CA NU TOT CE ZBOARA SE MANACA SI PENTRU A AFLA UN LUCRU TREBUIE SA-L CERCETEZI NU SA-L IEI DE BUN


PS: Tin sa evidentiez ca eu unul personal sunt ateu (m-am nascut crestin ,am fost crescut in ideologia crestina ) si mi-am dat seama de unele lucruri inainte de acest documentar si altele ca el ,plus ca nu vrea sa iau parte niciunei parti de dezbatere de pe acest forum si doar imi spun parerea si anume fac o recenzie a acestui film dupa modul cum l-am inteles eu.

Edited by Megara, 17 August 2007 - 21:48.
ti s-a blocat enter-ul


#82
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Bun...si totusi, care e recenzia pe care tot zici ca o faci? Partea scrisa a postului e partea  intai si cea goala e partea a doua?

Edited by Franco222, 16 August 2007 - 14:16.


#83
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View PostFranco222, on Aug 16 2007, 15:14, said:

Bun...si totusi, care e recenzia pe care tot zici ca o faci? Partea scrisa a postului e partea  intai si cea goala e partea a doua?
Psst. Întreabă-l ce-i aia "recenzie"

Edited by landscape10, 16 August 2007 - 17:25.
scris cu culori


#84
(THX)GogolometroEAW

(THX)GogolometroEAW

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 08.07.2007
Zeitgeist este un film ce l-am vizionat timp de doua ore.M-a captivat si multumesc celor 17 ani de propaganda si manipulare am vazut dincolo de amestecul mult mai elevat dar comparabil cu propaganda WC Tudor.A amesteca adevar cu minciuna, a spune lucruri atractive, pasionale, disputabile pentru a obtine opozitia, impotrivirea la orice nu este macar un picut rosiatic.Nu am vazut pana acum niciodata o astfel de capodopera a propagandei stangiste.Si ceea ce m-a enervat si le-a discreditat total ideea faptul ca nu e pe fata, postrea, hostul, organizatia, cine sunt ce vor si de ce.Cum transformi un "american patriot" in "inside job lover".Oribil.
Se pare ca internationala nu a crapat dar chiar creste.
Urasc faza can pe agentii de presa apar doar cu cadavre ale civililor arabi(musulmani).Nu pot sa cred ca un om ce a vazut executia unui american de Zawarkiri poate sa ii diabolize pe americani si sa faca martiri din palestinieni, arabi, musulmani.Nu pot crede ca cineva il poate compara pe tampitul de presedinte american actual cu Hitler.Nu pot crede ca exista atata orbire sa nu vezi ca uram america, nivel de viata, puterea si viziunea, doar pentru ca suntem niste rupti in cur pe langa ei.Nu cred ca NAFTA, EU sunt evil.Nu pot sa il vad pe soldatul american ca pe un ticalos sadic ce doreste doar sa apere conducta de petrol pentru hummerul de acasa si insurgetii irakieni ca luptatorii pentru libertate, martirii...
Iertati-ma caci sunt scarbit de acest film, de toata propaganda america/globalizare/capitalism is evil iar, stimatii mei colegi forumisti nu isi aduc aminte ca in gloriosul sistem comunist noi care eram pionieri, soimi, UTC-isti eram organizati ca trupe paramilitare.De mii de ori prefer acum sa fac foame sa lupt pentru ami castiga painea decat mizeria cu 275 grame de paine pe zi. :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:

#85
francmason32

francmason32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.11.2005
Trebuie sa fi cel puti idiot sa poti crede aberatiile din acest" documentar"

#86
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007
accepta si parerile altora si ideile lor. Cum dreapta are propaganda ei,si scuza-ma e masiva si omniprezenta,si stanga incepe sa se revigoreze. Capitalismul isi traieste ultima perioada

#87
Cafea_albastra

Cafea_albastra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.02.2007

View Postfrancmason32, on Aug 19 2007, 03:07, said:

Trebuie sa fi cel puti idiot sa poti crede aberatiile din acest" documentar"
Nu crede nimeni nimic; nu e religie, se da cu presupusul ca inca nu am cunoscut forumistul care sa bage o suta-doua de mii de dolari in cercetarea subiectului in cauza si mai apoi sa explice obiectiv inadvertentele din <<"documentar">>. Iti inteleg repulsia fata de ateism dar asta nu scuza exprimarea. Daca sunt ateu sau ortodox nu sunt idiot, nu mai judeca omul din prisma religiei si mai ales, nu mai generaliza. Te rog.

#88
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

View PostILoveMyBunny, on Aug 19 2007, 10:40, said:

accepta si parerile altora si ideile lor. Cum dreapta are propaganda ei,si scuza-ma e masiva si omniprezenta,si stanga incepe sa se revigoreze. Capitalismul isi traieste ultima perioada
Capitalism = economie
economie = sistem natural prezent in orice forma de organizare a materiei
materia = omniprezenta

De mai sus rezulta: Capitalismul nu moare niciodata.

In Democratie, unitatea sociala este familia.
In Comunism, unitatea capitalista este individul.

Adevarul este ca pe masura ce avem mai multe informatii pe care trebuie sa le asimilam, devenim mai "prosti", si undeva, candva, un grup de oameni o sa incerce sa ne conduca.

#89
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Filmul este bun și nu reprezintă neapărat o concepție ateistă, ci mai degrabă una agnostică. Dumnezeu poate exista dar cu siguranță nu are nevoie de banii noștrii, cum ne educă de multe ori religia.

#90
CreditImmobilier

CreditImmobilier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.06.2007
Clip despre Isus Hristos http://video.google....831119879192379

http://www.religious...g/chr_jcpa5.htm Isus 'evreul' si Horus 'arabul'.

:)

[ http://www.a1-nile-papyrus.biz/images/Eye_of_Horus_Hp0814.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate