Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#829
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Trenul e scump in Belgia. Dar e mai confortabil. Scapi de nebunia parcarii si a traficului.
In Gent te as sfatui sa parchezi la Gent Zuid. Este cel mai Ok ca acces la autostrada. In Brugge exista o parcare sub gara care este f ok. In Brugge poti sa parchezi pe centura orasului, gratis.

#830
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
@zuv, un Raill Pass se poate folosi de catre doi calatori, pe traseee dus-intors, eu de exemplu as vrea sa fac urmatoarele trasee, Bruxelles - Brugges, Bruxelles - Anvers, Bruxelles - Ghent, si Brugges - Ostente, m-ar avantaja un Raill Pass daca pot folosi unul pentru doi calatori, poti sa-mi spui si cum se foloseste? Multumesc anticipat!

#831
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 scoty, on 30 ianuarie 2020 - 09:10, said:

@zuv, un Raill Pass se poate folosi de catre doi calatori, pe traseee dus-intors, eu de exemplu as vrea sa fac urmatoarele trasee, Bruxelles - Brugges, Bruxelles - Anvers, Bruxelles - Ghent, si Brugges - Ostente, m-ar avantaja un Raill Pass daca pot folosi unul pentru doi calatori, poti sa-mi spui si cum se foloseste? Multumesc anticipat!
Nu l-am folosit personal,deci mai mult decat e scris pe site nu-ti pot spune(vezi la Downloads/Full information about Rail Pass).Daca dai o cautare de imagini cu "Rail Pass" o sa gasesti destule imagini ca sa iti faci o idee despre cum se completeaza.

Attached Files



#832
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

 scoty, on 30 ianuarie 2020 - 09:10, said:

@zuv, un Raill Pass se poate folosi de catre doi calatori, pe traseee dus-intors, eu de exemplu as vrea sa fac urmatoarele trasee, Bruxelles - Brugges, Bruxelles - Anvers, Bruxelles - Ghent, si Brugges - Ostente, m-ar avantaja un Raill Pass daca pot folosi unul pentru doi calatori, poti sa-mi spui si cum se foloseste? Multumesc anticipat!

Se poate folosi pentru oricati calatori. Deci DA - puteti folosi 1 singur Rail Pass la 2 persoane.

De folosit e foate simplu - se complereaza conform explicatiilor.

Tineti cont ca pe week end 1 bilet dus intors e la pret de 1 bilet dus. Deci de multe ori pe week end iesi mai ieftin cu biletul dus intors decat du Pail Pass-ul.

Bruxel- Gent este 10 euro cu biletul de week end in loc de 16.6 cu rail pass-ul
Bruxel-Brugge e 15 euro in loc de 16.6
Bruxel-Antwerp este 8.6 in loc de 16.6
Bruxel-Oostende este 18 in loc de 16.6

in ce perioada veniti? In Oostende nu e mai nimic de vazut. In afara de Atlantic Wall.

Edited by something00, 30 January 2020 - 16:45.


#833
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Vin dupa 18 mai in Belgia, la Ostende macar vad Atlantic Ocean😀

Voi face socotelile necesare și in functie de costul parcarii la hotel, voi decide dacã merg cu masina sau cu trenul, sigur voi prinde și un weekend!

#834
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

 scoty, on 03 februarie 2020 - 07:14, said:

la Ostende macar vad Atlantic Ocean��


Adica canalul manecii. Care nu prea e cine stie ce :))

In mai Belgia este frumoasa pt ca e plina de flori.
Daca mai sunt serele regale deschise, v-as sfatui sa mergeti in vizita. Macar pt locatia lor.

V-as pune link de pe blogul meu dar iar zice adminul ca e reclama. Deci cautati si voi pe google si vedeti.

Iar de vizitat este Hallerbos:
https://www.google.c...iw=1920&bih=966

Si decat Oostende mai bine va uitati de Namur, Dinant, La Roche...

#835
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 something00, on 03 februarie 2020 - 14:06, said:

Adica canalul manecii. Care nu prea e cine stie ce Posted Image)

In mai Belgia este frumoasa pt ca e plina de flori.
Daca mai sunt serele regale deschise, v-as sfatui sa mergeti in vizita. Macar pt locatia lor.

V-as pune link de pe blogul meu dar iar zice adminul ca e reclama. Deci cautati si voi pe google si vedeti.

Iar de vizitat este Hallerbos:
https://www.google.c...iw=1920&bih=966

Si decat Oostende mai bine va uitati de Namur, Dinant, La Roche...
Merci de informatii poti sa-mi dai link pe mesaj privat, desi nici aici nu cred ca se considera reclama, deoarece rostul acestui forum este sa ne informam reciproc deci orice sursa este binevenita!

#836
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016

 something00, on 13 ianuarie 2020 - 19:10, said:

Trenul e scump in Belgia. Dar e mai confortabil. Scapi de nebunia parcarii si a traficului.
In Gent te as sfatui sa parchezi la Gent Zuid. Este cel mai Ok ca acces la autostrada. In Brugge exista o parcare sub gara care este f ok. In Brugge poti sa parchezi pe centura orasului, gratis.
trenul e scump in Franta sau in Olanda sau, mai ales, in Germania. In Belgia, pretul maxim al unei calatorii de oriunde pana oriunde e 8,3 euro, cu pass-ul. Mai putin ca in Romania.

#837
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Este mult mai ieftin sa mergi cu masina sau cu autobuzul decat cu trenul.
Si da, trenul este scump in Belgia pentru distantele pe care le parcurgi.
15 euro din Gent pana la aeroport ( 60 de km) este scump. Este mai ieftin sa mergi cu masina si sa o parchezi la aeroport pt o saptamana decat sa mergi cu trenul dus-intors, 2 persoane (60 de euro).

Edited by something00, 23 February 2020 - 12:07.


#838
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016
Orice calatorie cu Raill Pass costa 8,3 E. Pentru aeroport, se adauga 5,4 Diabolo. Doar la Zaventem. La Charleroi, nu doar ca nu exista aceasta suprataxa, dar autobuzul aeroport-gara este gratis (inclus in biletul de tren). Nu incerc sa va conving, fiecare isi face calculele. Dar nu se poate afirma, sub nici o forma, ca trenul este scump in Belgia. In Romania, cu 8,3 E ajungi doar de la Bucuresti la Buzau.

#839
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016
Pentru comparatie cu Germania, o calatorie Aachen-Koln (60 km, trenuri locale, 70 min) e 17 E. Cu ICE e 30 E. Un drum Koln - Karlsruhe (240 km, trenuri locale, 1-2 schimbari, 5-6 ore)  e 70 E. Nu va mai apun la ICE. Un drum Koln-Berlin e 150 E (cu ICE, altfel faci doua zile si tot pe acolo ajungi).

#840
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

 profgpopa, on 25 februarie 2020 - 15:46, said:

Orice calatorie cu Raill Pass costa 8,3 E. Pentru aeroport, se adauga 5,4 Diabolo. Doar la Zaventem. La Charleroi, nu doar ca nu exista aceasta suprataxa, dar autobuzul aeroport-gara este gratis (inclus in biletul de tren). Nu incerc sa va conving, fiecare isi face calculele. Dar nu se poate afirma, sub nici o forma, ca trenul este scump in Belgia. In Romania, cu 8,3 E ajungi doar de la Bucuresti la Buzau.

Locuiesc in Belgia de 15 ani. Cred ca stiu foarte bine care sunt preturile Posted Image) Si mie in continuare mi se pare foarte scump cu trenul pentru distantele de aici. Evident ca poti sa compari cu tot felul de alte tari care sunt mai scumpe dar asta prea putin conteaza cand de fapt vorbim de situata din Belgia.

Iar entru Belgia concluzia ramane: este mai ieftin sa calatoresti cu masina sau autobuzul decat cu trenul. Pentru ca asta a fost intrebarea de la bun inceput. Daca este mai ieftin cu trenul.

Edited by something00, 26 February 2020 - 12:54.


#841
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc inca o data @something00, pentru lamuriri, in alta ordine de idei stii daca exista un Park and Ride in Bruxelles, vad ca hotelurile au costuri pentru parcarea masinii de 18 euro pe zi?

#842
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Sunt 7 Park&Ride pe centura Bruxelului. uite o harta ca sa vezi care sunt cele mai OK pt tine:

https://mobilite-mob...t_parking_spots

Nu le-am folosit deci nu stiu cat sunt de sigure. Dar banuiesc ca sunt ca se discuta la infinit despre reducerea nr de masini.

Poti sa folosesti aplicatia asta ca sa gasesti parcari convenabile:

https://apps.apple.c...53260?l=fr&ls=1

#843
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 profgpopa, on 25 februarie 2020 - 15:46, said:

Orice calatorie cu Raill Pass costa 8,3 E. Pentru aeroport, se adauga 5,4 Diabolo. Doar la Zaventem. La Charleroi, nu doar ca nu exista aceasta suprataxa, dar autobuzul aeroport-gara este gratis (inclus in biletul de tren). Nu incerc sa va conving, fiecare isi face calculele. Dar nu se poate afirma, sub nici o forma, ca trenul este scump in Belgia. In Romania, cu 8,3 E ajungi doar de la Bucuresti la Buzau.

da .... dar in Belgia distanta Bucuresti - Buzau (peste 120 Km) cam iesi din tara in orice directia :)

#844
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016

 Tarzy, on 06 martie 2020 - 17:34, said:

da .... dar in Belgia distanta Bucuresti - Buzau (peste 120 Km) cam iesi din tara in orice directia Posted Image
Daca pleci din Bruxelles, cam da. Altminteri, un drum Oostende - Eupen (ca sa dau un exemplu pe care il cunosc) are peste 250 km, pe care ii faci in 2:45 ore. E doar un exemplu, exista si distante mai mari, daca pleci din sudul provinciei Luxemburg (partea belgiana) catre Flandra vestica. Totul - la 8,3 E.
Dar:
1. Ce conditii!
2. In pretul trenului, distanta nu este cel mai important factor. Costurile fixe (infrastructura, cheltuieli de personal, ...) sunt peste 90%, cele variabile (electricitate, intretinere vagoane) sunt nesemnificative, prin raportare. Nu e ca atunci cand mergi cu masina,
3. Am comparat cu tarile vecine (Germania, Franta, Olanda), am vorbit si de Romania doar pentru a iatari ceea ce spuneam. In Belgia, pretul pe km este la un sfert sau sub.
4. Something00 locuieste in Belgia. Nu plateste 30-40 E/zi inchirierea unei masini. Plus alte costuri - benzina, parcare, eventuale amenzi. Eu vorbesc din punctul de vedere al unui turist care ajunge acolo cu avionul - in acest caz, trenul este mai convenabil (eventual, daca aterizezi la Zaventem, se poate lua autobuzul pana in Bruxelles, e doar 6 E, in loc de 14 E trenul).
5. Ne contrazicem, dar trebuie sa respectam adevarul.
Repet, e calcul rece. Nu incerc sa va conving, doar va spun ce rezultat mi-a dat mie. Daca ma credeti - bine, daca nu - fiecare hotareste.pentru sine.

#845
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Daca tot contrazici atunci poate ar trebui sa citesti sa vezi ca persoana respectiva vine cu masina. Nu inchiriaza.


#846
profgpopa

profgpopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 29.07.2016

 something00, on 19 martie 2020 - 14:21, said:

Daca tot contrazici atunci poate ar trebui sa citesti sa vezi ca persoana respectiva vine cu masina. Nu inchiriaza.
Scuze, mi-a scapat asta.
Desi, ca sa fiu carcotas pana la capat, in acest caz ce rost mai avea intrebarea? Nu e clar ca, atat timp cat esti cu masina, cel mai bine e sa o folosesti?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate