Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Belgia

- - - - -
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#865
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Ce coincidenţă, dom'le !

Tocmai s-a terminat pe Pro tv filmul "Eroii monumentelor", cu George Clooney şi Matt Damon, film în care, în 1945, chiar pe finalul războiului sunt recuperate din minele din Germania nazistă o groază de obiecte de artă. Culmea e că polipticul lui Van Eyck din catedrala St. Baaf din Gent şi statuia "Madona cu pruncul" de Michelangelo (din catedrala Notre Dame din Bruges) sunt ultimele 2 opere de artă recuperate ... Parcă au ştiut ăştia că discutăm aici de Van Eyck !!!


Sănătate şi tcb !

#866
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 15 aprilie 2020 - 00:05, said:

Cele mai importante obiective mie mi s-au părut a fi Cazinoul şi Cheiul pescarilor cel plin de restaurante.
Nimic despre Sint-Petrus-en-Pauluskerk?! Stiam ca iti plac bisericile. Mie mi s-a parut foarte frumoasa.Din pacate, am ajuns cu 5 minute inainte de inchidere...

Edited by zuv, 21 April 2020 - 16:20.


#867
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Da, e frumoasă. Din păcate, în ghidul Mic--lin e doar menţionată la sfârşit şi scrie că e în stilul neo-gotic şi e construită în 1907. Iar interiorul conţine mausoleul Mariei-Louisa (m-am uitat acuma în ghid). Nimic despre vreun tablou de mare maestru, probabil ăsta e şi motivul pentru care am trecut-o cu vederea.
La câte tablouri de mari maeştri sunt de admirat în toată Belgia, nu prea mai e loc şi de Oostende. Nu mai vorbesc de castele şi minunăţii naturale (în special peşteri). Poate la a doua sau a treia vizită să aloc o excursie de o zi, evident fiind cazat în altă parte, probabil în Bruges. Pe listă aveam Cazinoul, acvariul şi cheiul cu restaurante, eventual şi o plimbare pe faleza Albert I. Dar nici biserica nu e departe de chei, probabil între Cazinou şi chei aş fi trecut şi pe la biserică.
Oricum mulţumesc pentru poze, nu văzusem niciuna.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 23 April 2020 - 01:22.


#868
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
OvidiuNS, la ce pesteri te referi?

#869
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Păi în primul rând La Merveilleuse, Han şi Hotton. Astea ar fi 3, dar sunt mai multe, şi sunt binişor ornate cu concreţiuni.
Uite, ca să nu uit vreuna iau ghidul din nou şi îmi extrag toate denumirile exacte, ca să se poată căuta uşor pe google. Din păcate ghidul e în limba franceză şi nu sunt trecute toate denumirile şi în limba zonei respective, dar cred că e suficient şi-n franceză.
Apoi o să fac un post separat, cu detalii despre fiecare loc. Chiar îmi face plăcere munca asta, că am cam uitat ce am citit atunci când mi-am cumpărat ghidul şi nici notiţele de atunci nu sunt detaliate. Însă te rog să ai un pic de răbdare până mâine sau poimâine, că mai am câteva chestii urgente de rezolvat. Bine ?


Sănătate şi toate cele bune !

#870
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Multumesc frumos. Eu nu sunt foarte atrasa de pesteri asa ca nu prea m-au interesat. Eram curioasa sa caut pe net descrieri.
La Han si Hotton am fost pana si eu :)

Daca tot ajungi in zona sa te uiti de vizitarea fostelor mine. Sunt patrimouniu UNESCO.

https://focusonbelgi...co-mining-sites


#871
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postsomething00, on 24 aprilie 2020 - 08:29, said:

... Daca tot ajungi in zona sa te uiti de vizitarea fostelor mine. Sunt patrimouniu UNESCO ...
Mulţumesc şi eu. O să mai studiez, sunt o groază de obiective care mă atrag în Belgia şi Olanda. Dar cum nepoata soţiei stă în Bruxelles, e clar că în Belgia vom ajunge mai întâi.

Revenind la peşteri, mi-am extras din ghid tot ce am găsit, inclusiv câteva parcuri naturale. Şi am făcut o scurtă documentare pe net, ca să văd localizarea cât mai exactă. Prin urmare le scriu grupat, pe microzone, chiar dacă toate se află în Valonia, adică la distanţe destul de mici. Mă gândesc că e mai util aşa. Şi în dreptul fiecărei peşteri pun în paranteză localitatea de care aparţine.

Aşadar, o microzonă ar fi în împrejurimile localităţii Dinant. Aici avem aşa:
- Grotte La Merveilleuse (Dinant);
- Grotte de Mont-Fat (Dinant);
- Grotte de Han (Han-sur-Lesse);
- Grotte de Lorette (Rochefort);
- Parc Naturel de Furfooz.
În cazul peşterilor Han şi Furfooz, pe lângă concreţiuni pot fi admirate şi elemente legate de omul preistoric.

O altă microzonă este în împrejurimile localităţii Sougné-Remouchamps. Aici avem:
- Grotte de Remouchamps (Sougné-Remouchamps - concreţiuni şi preistorie);
- Vallon des Chantoirs (Sougné-Remouchamps);
- Monde Sauvage Safari Parc (Louveigné).

A 3-a microzonă aş considera-o în împrejurimile localităţii Couvin. Aici sunt:
- Grottes de Neptune (Nismes);
- Cavernes de L’Abîme (Couvin);
- Grottes du Pont D’Arcole (Hastière);
- Fondry des Chiens (Nismes).

A 4-a microzonă ar fi în împrejurimile oraşului Namur, cu:
- Grottes de Floreffe (Namur);
- Grottes de Goyet (Gèsves – concreţiuni şi preistorie) – pe gmaps am văzut că ar fi închisă definitiv, dar n-aş fi atât de sigur, pe google sunt şi alte informaţii.

În fine, la sud de Liège, în cuprinsul superbei Vallèe de L’Ourthe se găsesc :
- Grotte de Comblain;
- Grottes de Hotton.

M-am căznit să scriu denumirile cât mai corect, ca să fie uşor de "gugălit".
În prezent nu cred că e posibilă vreo vizită, din motive evidente, dar după aceea ...


Sănătate şi căutări cât mai plăcute pe google !

#872
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Bucurați-vă de clădiri și monumente cât mai există! Marxistii vor dărâma cum au făcut talibanii! Istoria incepe cu ei! Occidentul acum e un fel de planeta maimuțelor!

#873
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostFuserisk, on 12 iunie 2020 - 09:37, said:

Bucurați-vă de clădiri și monumente cât mai există! Marxistii vor dărâma cum au făcut talibanii! Istoria incepe cu ei! Occidentul acum e un fel de planeta maimuțelor!

In Belgia este o discutie foarte veche legata de statuile lui Leopold al II lea.
Cand 10 milioane de oameni sunt omorati ca sa iti faca tie cota de cauciuc, nu prea cred ca meriti statui in mijlocul Bruxelului.
Dar cum aia erau negri necivilizati...lasa ca nu se simte.
10 milioane in plus sau in minus tot aia e.
Ca e la ei acolo.

Pentru cei care nu stiu: Congo a fost proprietatea privata a regelui Leopold al II lea pentru ceva timp. Cu tot cu oamenii din ea.

V-as sfatui sa mergeti sa vizitati Muzeul Africii din Tervuren.
Acest muzeu a fost deschis pe la 1880 si ceva ca sa explice ce bine face colonialismul populatiei bastinase. Si ce "animale" sunt aia.
Abia in 2013 muzeul a inceput sa fie renovat si mesajul reevaluat.
2013...
Atat a durat ca sa se spuna si parte mai putin "roz" a colonialismului.

Si cu toate astea Leopold al II lea inca mai este prezentat in cartile de istorie ca "Regele Constructor".
Iar familia regala il scuza spunand ca el nici nu a fost in Congo deci nu poate fi vinovat de crimele facute de oamenii lui.
De parca daca Hitler nu a fost in Auschwitz nu are cum sa fie vinovat de holocaust.

https://www.africamuseum.be/en

Edited by something00, 15 June 2020 - 09:26.


#874
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Si pentru cei care nu au chef de muzee sau carti, iaca si un  documentar:
https://www.imdb.com/title/tt0455581/

In cazul in care o sa sara vreunul sa spuna ca e "fake news" sau prostii inventate pt "political correctness" tin sa precizez ca in ultimii ani acest documentar este folosit in unele scoli ca sa explice copiilor si cealalta fata a colonialismului.

Edited by something00, 15 June 2020 - 09:36.


#875
cosmins2000

cosmins2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 05.11.2005
Ştie cineva ce condiţii sunt acum la intrarea din Olanda în Belgia , cu maşina, persoane vaccinate şi şedere de peste 48 ore? Verifică cineva ceva la graniţă?

#876
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postcosmins2000, on 04 august 2021 - 08:25, said:

Știe cineva ce condiții sunt acum la intrarea din Olanda în Belgia , cu mașina, persoane vaccinate și ședere de peste 48 ore? Verifică cineva ceva la graniță?

Nu mai sunt controale la granitele terestre.

Folositi aplicatia Re Open Eu ca sa vedeti conditiile.

Edited by something00, 04 August 2021 - 16:51.


#877
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Salut, întrebare rapidă: Ostende sau Liege, care merită un day-trip?

#878
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postgarett, on 09 august 2021 - 12:51, said:

Salut, întrebare rapidă: Ostende sau Liege, care merită un day-trip?

Liege a fost foarte afectat de inundatiile din iulie. Eu nu as alege nici unul. Pt ca sunt zone mult mai interesante de vizitat. Dar daca doar pe astea doua le vrei atunci Oostende.

View Postsomething00, on 04 august 2021 - 16:50, said:



Nu mai sunt controale la granitele terestre.

Folositi aplicatia Re Open Eu ca sa vedeti conditiile.

Intre timp s-a schimbat schimbarea. Olanda a bagat controale si pt granita cu Belgia si pentru granita cu Germania.

#879
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Mulțumesc pentru răspuns.
Restul sunt deja pe listă, asta era a patra variantă.

#880
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Am doua intrebari pt cei care au fost sau locuiesc prin Belgia:

- E nevoia de vigneta pentru autostrada sau pt alte categorii de drum (poduri, tunele, etc). Daca da, de unde se cumpara? Dar placute verzi pt Euro 4, Euro 5, etc?

- Pentru 1-2 zile in Belgia ce recomandati? As vrea Bruges / Ghent insa asa din scurt sunt tare scumpe cazarile. Itinerarul meu ar fi Valenciennes(Fr) - Charleroi- Namur - Liege insa pt ceva gen Bruges / Gent m-as abate fara probleme. Ce alte recomandari aveti?

#881
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postgiuliani, on 28 iunie 2022 - 15:12, said:

Pentru 1-2 zile in Belgia ce recomandati? As vrea Bruges / Ghent
Mie mi s-au parut cam la fel de frumoase Bruges si Gent. N-as renunta la nici unul. Daca ajungi in Bruges ai putea merge pana in Oostende. Si in Anvers e frumos. Ai de unde alege.

#882
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Nu ai nevoie de vigneta pentru autostrada.

Unele orașe mari au low emissions zones, de exemplu tot Bruxelles-ul. Ca sa intri trebuie minim Euro2 la benzina și Euro5 la diesel.
Dacă nu ai numere belgiene sau olandeze trebuie sa te înscrii înainte (dacă nu te înscrii riști amenda chiar dacă mașina e conforma).
https://www.lez-belgium.be/en/

După părerea mea mai degrabă merita Brugges sau Gent decât Charleroi. Liege e OK-ish,  Namur e ok, iar în zona mai sunt orasele simpatice (Dinant, Durbuy etc).
La Brugges nu merita să-ți bati capul sa intri cu mașina în oraș. O lași în parcare afara și ai autobuz care te duce în centru, inclus în prețul parcării care e destul de decent.

Edited by KiloW, 29 June 2022 - 15:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate