Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Metropolis Residence

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1270 replies to this topic

Poll: Metropolis (113 member(s) have cast votes)

Sunteti multumiti de Metropolis

  1. DA, este placut (22 votes [19.47%])

    Percentage of vote: 19.47%

  2. Nu chiar, ma asteptam sa fie mai bine (4 votes [3.54%])

    Percentage of vote: 3.54%

  3. NU, am facut o greseala si regret (11 votes [9.73%])

    Percentage of vote: 9.73%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (76 votes [67.26%])

    Percentage of vote: 67.26%

Sunteti multumiti de vecini?!

  1. Sunt OK, majoritatea de treaba (15 votes [13.27%])

    Percentage of vote: 13.27%

  2. Nu-mi dau seama, nu prea interactionez cu ei (13 votes [11.50%])

    Percentage of vote: 11.50%

  3. NU, nu-mi plac vecinii (9 votes [7.96%])

    Percentage of vote: 7.96%

  4. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (76 votes [67.26%])

    Percentage of vote: 67.26%

Din legendele urbane, neajunsuri

  1. Zona este aglomerata (9 votes [7.96%])

    Percentage of vote: 7.96%

  2. Pozitia periferica ma oboseste (3 votes [2.65%])

    Percentage of vote: 2.65%

  3. Parkingul subteran greoi (6 votes [5.31%])

    Percentage of vote: 5.31%

  4. Intretinerea cam piperata (11 votes [9.73%])

    Percentage of vote: 9.73%

  5. Ansamblu de corpuri ingramadite (5 votes [4.42%])

    Percentage of vote: 4.42%

  6. nu ma intereseaza, vreau sa vad ce au votat locatarii (79 votes [69.91%])

    Percentage of vote: 69.91%

Vote Guests cannot vote

#55
luana06

luana06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 29.05.2007
Coldplay - multmim pentru fotografii! Te mai asteptam si cu altele in lunile ce urmeaza.

Luly Boy - deci s-a scumpit parcarea.  :confuzzled: Deja mi-am luat la revedere de la ea definitiv. Ce-ai ezolvat cu bucutaria? Daca cumparam chiuveta, hota, cuptorul de la ei, trebuiesc platite acum? sau cum se procedeaza?
Ti-ai facut schita pentru mobila de bucatarie?

Noi chiar nu stim cum o sa procedam? N-am solutie!

#56
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 00:08, said:

Am facut o vizita la santier in seara asta, ca sa ma lamuresc in privinta orientarii cladirilor. Dupa cum se vede in attach, terenul pe care se construieste are la limita "nordica" o orientare V-SV <--> E-NE. Din ce am vazut azi, blocurile au o orientare chiar SV <--> NE (se poate sa ma insel insa, m-am uitat doar peste gard... :bouncey: ). Asa ca voi avea soare seara cam tot timpul, mai putin in lunile de iarna. Nu-i asa rau :)
Am atasat cateva poze - scuze pentru calitate, nu aveam decat telefonul la mine. Se lucra cu spor si la 19.30 ;)
si noi ne-am dus duminica trecuta dar nu am putut sa facem poze ca se uitau toti muncitorii la noi. in general lucreaza chiar si dupa 20:00. eu zic ca-i de bine. tu cum ai reusit sa faci pozele? nu mi-am dat seama daca s-a ajuns la parter sau etajul 1. ma poti lamuri?

#57
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Am fost de-a lungul terasamentului caii ferate si am facut poze peste garduri. Si ce daca se uita, esti in afara santierului.
Nu prea imi dau seama nici eu la ce nivel sunt la tronsonul C, nu am fost foarte atent la structura... terasamentul e putin ridicat si induce in eroare, s-ar putea totusi sa se fi inaltat deja etajul 2. Uitandu-ma la graficul lucrarilor, as zice ca sunt deja in urma totusi?!  :o  Ar fi trebuit ca in august sa ajunga la nivelul 3 pe toate tronsoanele, chiar 4 la A (unde sunt cel mai in urma, de fapt...). Hm...

#58
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 10:08, said:

Am fost de-a lungul terasamentului caii ferate si am facut poze peste garduri. Si ce daca se uita, esti in afara santierului.
Nu prea imi dau seama nici eu la ce nivel sunt la tronsonul C, nu am fost foarte atent la structura... terasamentul e putin ridicat si induce in eroare, s-ar putea totusi sa se fi inaltat deja etajul 2. Uitandu-ma la graficul lucrarilor, as zice ca sunt deja in urma totusi?!  :o  Ar fi trebuit ca in august sa ajunga la nivelul 3 pe toate tronsoanele, chiar 4 la A (unde sunt cel mai in urma, de fapt...). Hm...
si noi tot de-a lungul caii ferate am mers dar ne-a fost nu stiu cum sa facem poze. tu ai fost marti seara? mai au totusi din luna asta vreo 8 zile si in ritmul in care lucreaza eu zic ca s-ar putea sa se tina de termene.

#59
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Am fost aseara (miercuri). Oricum ar lucra, nu au cum sa ajunga la nivelul 4 la tronsonul A. Dar se poate sa fi reprogramat niste lucrari, o sa intreb. La fel, se poate ca lucrarile la fundatii sa fi durat mai mult. E loc de recuperat, nu-i problema. Cred ca ar fi bine totusi sa o luam si noi usor, 1 an avem tot timpul sa o luam razna  :P

Ceva mai tangibil: voi ati platit in lei sau in euro avansul?

Edited by coldplay, 23 August 2007 - 10:46.


#60
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
OK, DONE! Am semnat contractul de rezervare  :OK:

#61
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 11:45, said:

Am fost aseara (miercuri). Oricum ar lucra, nu au cum sa ajunga la nivelul 4 la tronsonul A. Dar se poate sa fi reprogramat niste lucrari, o sa intreb. La fel, se poate ca lucrarile la fundatii sa fi durat mai mult. E loc de recuperat, nu-i problema. Cred ca ar fi bine totusi sa o luam si noi usor, 1 an avem tot timpul sa o luam razna  :P

Ceva mai tangibil: voi ati platit in lei sau in euro avansul?
plata se face in lei la cursul euro din ziua platii. felicitari! pentru decizie.

#62
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Semnul corect era    :thumbup: (OK nu functioneaza...)
Suntem doar 3 pe forum dintre viitorii proprietari din Metropolis? Sper sa se mai populeze in timp, dar numai cu discutii relaxate, nu ca in cazul altor ansambluri.
L, L, cum s-a procedat in privinta finisajelor? Ati fost la showroom, ati incheiat un proces verbal cu ceva coduri de gresie, faianta, etc? Mobila se adapteaza pentru dimensiunile fiecarei bucatarii? Am gasit poze mai bune si cateva detalii importante pe site-ul www.gepa-decor.ro (unele dintre modele au fronturile din lemn masiv! not bad... nu sunt nici pe departe dezastrul despre care vorbea un user la inceput)

Edited by coldplay, 23 August 2007 - 21:23.


#63
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 22:21, said:

Semnul corect era    :thumbup: (OK nu functioneaza...)
Suntem doar 3 pe forum dintre viitorii proprietari din Metropolis? Sper sa se mai populeze in timp, dar numai cu discutii relaxate, nu ca in cazul altor ansambluri.
L, L, cum s-a procedat in privinta finisajelor? Ati fost la showroom, ati incheiat un proces verbal cu ceva coduri de gresie, faianta, etc? Mobila se adapteaza pentru dimensiunile fiecarei bucatarii? Am gasit poze mai bune si cateva detalii importante pe site-ul www.gepa-decor.ro (unele dintre modele au fronturile din lemn masiv! not bad... nu sunt nici pe departe dezastrul despre care vorbea un user la inceput)
deci, si noi speram sa nu devenim la fel de crizati ca altii. cu vorba buna se pot rezolva multe. ptr. bucatarie ai de ales dintre 8 modele pe care, o parte din ele, le gasesti expuse la gepa in dimitrov, linga piata iancului peste drum de liceul "iulia hasdeu". dupa ce semnezi antrecontractul te duci acolo cu schita si impreuna cu arhitectul aranjezi corpurile de bucatarie in functie de dimensiunile apartamentului tau. tot de acolo iti poti achizitiona si electrocasnicele - chiuveta, aragaz,etc. avantajul e ca daca le iei de la ei tot ei ti le monteaza asa ca intri in casa aproape gata. instalarea lor nu te va costa nimic. au electrocasnice "candy" si "franke".
nr.2: ptr. gresie, faianta, parchet, mocheta, lavabil si usi interioare te duci la showroom si le alegi de acolo.

#64
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
A, da, asta era o alta intrebare: poti sa iti alegi culorile de lavabil pentru toate incaperile?
Cat au costat electrocasnicele pe care le-ati ales?

#65
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 23:18, said:

A, da, asta era o alta intrebare: poti sa iti alegi culorile de lavabil pentru toate incaperile?
Cat au costat electrocasnicele pe care le-ati ales?
lavabilul e apla. deci toate culorile de la ei. o sa primesti un pliant. ptr. electrocasnice te intinzi cit vrei tu de mult. la pret ma refer. de la citeva milioane la citeva zeci. au cataloage franke si candy si-ti alegi ce tipuri vrei si in functie de ce dimensiuni ai la bucatarie.

#66
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Excelent, Apla e chiar profi! Inca o dovada, zic eu, ca e un proiect de calitate :)
(aaa, sper ca nu se platesc in plus culorile, nu??)

Edited by coldplay, 23 August 2007 - 22:27.


#67
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 23:25, said:

Excelent, Apla e chiar profi! Inca o dovada, zic eu, ca e un proiect de calitate :)
(aaa, sper ca nu se platesc in plus culorile, nu??)
stai linistit. iti alegi ce culori vrei fara sa platesti nimic in plus. nu platesti in plus decit daca vrei sa schimbi ceva prin casa - alt parchet, chestii din astea

#68
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Am uitat sa povestesc: am intrebat azi cand am semnat rezervarea despre intarzieri (tronsonul A trebuia sa fie la nivelul 4 la sfarsitul lui august, dupa cum spuneam) si mi s-a spus ca probabil au durat ceva mai mult lucrarile la fundatii, dar de acum se merge intins si ca termenul prevazut de constructor ar fi de fapt undeva in vara lui 2008, data din octombrie fiind pusa ca sa acopere orice eventuale intarzieri... Daca s-ar intampla asa ar fi printre putinele cazuri de asteptari (pozitive) depasite din Romania :)

#69
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
.

Edited by coldplay, 23 August 2007 - 22:52.


#70
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 23:51, said:

Am uitat sa povestesc: am intrebat azi cand am semnat rezervarea despre intarzieri (tronsonul A trebuia sa fie la nivelul 4 la sfarsitul lui august, dupa cum spuneam) si mi s-a spus ca probabil au durat ceva mai mult lucrarile la fundatii, dar de acum se merge intins si ca termenul prevazut de constructor ar fi de fapt undeva in vara lui 2008, data din octombrie fiind pusa ca sa acopere orice eventuale intarzieri... Daca s-ar intampla asa ar fi printre putinele cazuri de asteptari (pozitive) depasite din Romania :)
asta ar fi super. oricum, agenta a spus ca daca termenul e mai repede, ne anunta cu vreo 2 luni mai devreme. ca sa fim pregatiti.

#71
luly boy

luly boy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.05.2007

View Postcoldplay, on Aug 23 2007, 23:51, said:

.
eu sper sa ni se mai alature si alti proprietari din metropolis. daca sunt mai multe pareri poate e mai bine pentru bloculet si pentru noi. aviz amatorilor!

#72
luana06

luana06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 29.05.2007
Coldplay - felicitari pentru alegerea facuta!

La ristmul in care vad din fotografii ca se lucreaza, nu ma mira daca termina constructia mai devreme de termenul stabilit in contract. Desi marturisesc ca-mi incurca  putin socotelile :confuzzled:, pot sa spun inca o data ca am facut o alegere buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate