Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Monitor LCD HORIZON 2206SW, 22" sau Samsung SyncMaster 205BW

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
438 răspunsuri în acest subiect

#325
alexxveres

alexxveres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.129
  • Înscris: 20.01.2007
si cat te-a costat in total sau na curierul? ;) ai intrebat cumva daca are vreun pixel mort ti-l schimba?sau si in cazul asta e regula de 3 in linie sa nu stiu cum?
sa-l stapanesti sanatos ^_^

Editat de alexxveres, 22 mai 2008 - 18:24.


#326
InfinityGuy

InfinityGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 273
  • Înscris: 23.11.2005
merci merci, n-am intrebat ca nu m-a inteesat (oricum nu il trimiteam napoi pt 1 pixel) da-le si tu un mail

sub 700 lei cu transport cu tot (24h)

tocmai m-am uitat la filmuletele scurte de la Pixar in HD.........cuvintele sunt de prisos.....cum poate sa se vada.......SF

#327
progy

progy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 215
  • Înscris: 13.06.2003
De o saptamana am la birou un Horizon de 22 cumparat dupa ce am citit aici parerile despre el. Am avut un pic de emotii ptr. ca in general sunt pretentios. Dar dupa o saptamana de folosit, nu cred ca se putea ceva mai bun la banii astia. Il folosesc exclusiv pentru aplicatii de tip office si isi merita fiecare banut: imagine buna, suprafata MAARE de lucru, 0 pixeli sau subpixeli morti. Chiar daca nu au plasticul si designul Samsung-urilor, imi plac totusi stilul minimalist si sobru. Si pentru ca se vorbea de unghiul de vizibilitate pe verticala, mie mi se pare absolut ok pentru o pozitie normala de lucru la birou.

P.S. Niste Samsung-uri 2032BW luate deodata au pixeli si subpixeli morti. Si, surpriza cea mai mare pentru noi, pe Samsunguri scrie: "Made in Romania" !!!  :D

#328
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.231
  • Înscris: 01.09.2003
Si eu am avut ceva emotii si eu , pana acum avand numai Samsung . Dar mi sa luat de la ultimimul cand sa desprins carcasa in partea de sus si a trebuit sa o lipesc cu superglue.
Asa ca m-am hotarat sa trec in tabara Horizon, si ca design si constructie imi place mai mult ca Samsung.

#329
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Are cineva un top al monitoarelor vandute in Romania? Sunt curios cate unitati horizon se vand, cred ca sta destul de bine

#330
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
tu crezi ca vanzatorii, importatorii iti dau asemenea date ca tu sa faci un top?

#331
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005

 Fane, on Jun 1 2008, 14:54, said:

tu crezi ca vanzatorii, importatorii iti dau asemenea date ca tu sa faci un top?
Dar ce, n-au mai fost topuri ale marcilor din RO, ce mare chestie

#332
flatbone

flatbone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 02.01.2007
Am facut si eu pasul .. am Horizonul 2206SW de vreo 2 saptamani. E primul LCD, am trecut de la CRT de 21" deci ca marime nu m-a impresioneaza mai ales ca am trecut de la 1200 la 1050 pe verticala. Monitorul e super, se vede f. bine, nici un pixel mort, garantie la 5 px dar sper sa nu fie cazul. Ca si setari il am la 35 brightness si 45 contrast. M-am uitat pe site-uri de calibrare .. mi se pare ok asa cum vede acum. Ce am mai modificat in setarile lui de fabrica a fost temp. pusa la 6500K. Pentru cei care sunt in dubii (si eu ma gandeam la Samsung dar sincer nu cred ca merita cei aprox. 2 mil in plus) nu ezitati. Panelul este LG si se vede super si asta conteaza. Am observat si bleedingul .. pe fond negru se vede clar pe margini si jos cu o tenta albastruie parca dar nu este nici pe departe suparator (asta depinde si de iluminatul din incapere). La filme, in general, fiind in format wide raman 2 benzi de aprox 1 cm sus si jos pe care eu prefer sa le scot prin zoom-in din Notepad (9) in Media Player Classic. Unghiurile de vizualizare sunt f. ok. Testat si in jocuri (Crysis  :rolleyes: ) si se vede super (nu conteaza ca e 5ms sau 2ms(gtg) .. nu este nici o diferenta vizibila ..)
Una peste alta, este clar ca acest monitor merita toti banii. Ramane de vazut cum se comporta cu proba timpului.  :)
Succes si bafta la cumparaturi !

#333
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.785
  • Înscris: 04.11.2005
Corect, light bleeding e suparator doar cand e bezna in camera si cand ti-e lene sa dai un mic zoom la filme pt eliminarea benzilor negre sus-jos(cel putin o parte) :)

#334
babitzy

babitzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 209
  • Înscris: 09.02.2007
Astazi a venit monitorul. Foarte mare si foarte fain (fata de CRT-ul de 17" de dinainte). Totul e ok dar daca poate cineva sa-mi explice cum fac sa se vada pe tot ecranul filmele (16:10) cu BSPlayer.

Se pare ca pana la urma am gasit ceva, cu PAN scan pe auto se vede bine.  Daca stiti totusi si alte variante mai bune......

Editat de babitzy, 05 iunie 2008 - 18:44.


#335
InfinityGuy

InfinityGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 273
  • Înscris: 23.11.2005
video lan (vlc) pui direct 16:10

#336
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.229
  • Înscris: 01.01.2007
Am trecut si eu la un Horizon 2206sw. Ce sa zic... diferenta e ca de la cer la pamant fata de vechil meu CRT de "17. Culorile sunt superbe.
Arata f bine, a venit cu cablu DVI si cablu VGA. Din pacate in specificatiile producatorului si pe niciun site nu am gasit aceasta informatie. (comandasem deja un cablu DVI de pe un alt site) . Zilele urmatoare dupa ce mai ma "calmez" am sa-l incerc si cu cablul VGA sa vad care e diferenta (daca exista).
Merita fiecare banut, nu cred ca se poate gasi ceva mai bun la banii astia. (698ron)

#337
pitus

pitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare tuturor,
Am o intrebare oarecum stupida (dar nam avut pe cine sa intreb).

Bun.. deci iti iei un monitor de 22" wide, dar nu ai o placa video 8800 ci ceva mai amarat (de ex ati3650, cum am io), vrei sa joci un joc tare. daca vrei sa joci la rezolutia monitorului evident ca detaliile o sa fie mai toate pe low si cred ca atunci no sa fi prea fericit. Ce poti sa faci in situatia asta? Poti sa setezi in asa fel incat imaginea sa nu fie pe tot ecranul ci sa fie micsorata (si centrata pe monitor) si in conditiile astea sa poti alege o rezolutie pentru datalii high?

Multumesc anticipat

#338
Scursura

Scursura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 20.12.2007
O sa se miste jocurile ok. Bine acuma sa nu ai pretentia sa joci Crysis la high ca nu poti sa te joci nici pe monitor de 15.

#339
pitus

pitus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 59
  • Înscris: 13.11.2006

 Scursura, on Jun 10 2008, 21:33, said:

O sa se miste jocurile ok. Bine acuma sa nu ai pretentia sa joci Crysis la high ca nu poti sa te joci nici pe monitor de 15.

eu am terminat crysis cu setari high pe monitor de 17!
ii drept ca mai si sacada, si atunci mai puneam cate un detaliu pe high (2, 3 maxim si restu high). important e ca nu scada deloc in scenele de par-pac. si placa video nu a fost overclock-ata exagerat, doar atat cat s-a putut din softu placii.

a facut cineva faza cu micsoratu imagini la monitoru de 22" ? si ma intereseaza daca se poate in special la monitoru asta HORIZON 2206SW

merci anticipat

#340
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Monitorul are suprafata lucioasa ca oglinda ?

.. stiu ca sunt monitoare care au suprafata ca un geam si iti vezi moaca in ele .. daca ai un bec aprins undeva in fata lui ...

#341
babitzy

babitzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 209
  • Înscris: 09.02.2007

 udragos, on Jun 14 2008, 20:09, said:

Monitorul are suprafata lucioasa ca oglinda ?

.. stiu ca sunt monitoare care au suprafata ca un geam si iti vezi moaca in ele .. daca ai un bec aprins undeva in fata lui ...


Nu, nicidecum ca oglinda, sa zicem ca distingi niste forme dar nu e claritate ca in oglinda.

#342
udragos

udragos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 453
  • Înscris: 15.03.2006
Pe unde gasesc "driver" pentru monitor, acel .INF cu rezolutiile suportate?  <_<

(pentru HORIZON 2206SW)

:huh:

Editat de udragos, 17 iunie 2008 - 20:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate