Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Monitor LCD HORIZON 2206SW, 22" sau Samsung SyncMaster 205BW

- - - - -
  • Please log in to reply
438 replies to this topic

#289
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postram, on Apr 20 2008, 07:45, said:

Cine stie de unde e problema asta: la un monitor Horizon 2206SW (22 inch), dupa o luna de buna functionare, pe conexiunea DVI (n-am testat si pe VGA), cand urmaresc un film cu Media Player Classic (n-am testat cu alte playere), si dau FULL SCREEN, se stinge monitorul si nu pot reintra in Windows decat dupa restart de la buton si cu scanarea erorilor de rigoare !!!
Sa fie de la placa video vreo problema sau de la monitor ? Sau de la vreo problema din Windows ? Precizez ca am K-Lite Codec Full, si pana acum 10 zile nu am avut probleme ! La fel, si cand rulez un player pt. TV Tunner (DScaler deocamdata), cand intru in FULL SCREEN, se blocheaza tot, mai ales monitorul !

ROG SA-MI EXPLICE CINEVA CARE STIE EXACT DE UNDE VINE "BUBA" !
Multumesc anticipat !
P.S. Cu ce se poate sterge in conditii optime un monitor LCD, fara sa-l zgarii (cu ce substante si cu ce materiale) ?
eu recomand asa ceva: http://www.smartcomp...uctID_684/.html

Edited by romaximusro, 20 April 2008 - 09:25.


#290
ram

ram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 22.01.2002

View PostBlackhawk, on Apr 20 2008, 07:55, said:

Monitorul functioneaza cu refresh rate-ul de 60HZ, sa nu cumva sa schimbe codecul refresh rateul in full screen

Monitorul se poate sterge cu o carpa moale care nu lasa urme cu o solutie preferabil fara alcool. Se poate sterge si cu niste servetele umede, mai cauta pe forumul Monitoare
Da, dar ce solutie sa aleg in cazul asta, sa schimb la o rezolutie mai mica ? Acum 10 minute s-a intamplat figura si cand nu rulam niciun tunner TV sau film ! E adevarat ca aveam ceva in browser Online TV.
Sa fie o problema cu DVI-ul ? Sa mearga mai bine in VGA ? Ciudat ca si in Windows 2000 si in Windows XP sunt aceleasi probleme !
Eu ma ingrijorez numai daca e defect monitorul. Daca e o problema soft, se remediaza !

#291
Scursura

Scursura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 20.12.2007
Incearca alt player si eventual alte codecuri (ar fi bine ace mega codecs pack)

#292
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007
Incearca si pe VGA,daca nici asa nu merge incearca alta placa video.Nu are cum sa fie dus de odata ce merge pana in acel moment

#293
Craver

Craver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006
Am gasit si eu cu greu acest monitor in stoc, dar inainte sa-l comand vreau sa stiu daca merge pe o placa video Ati radeon 9200 series la 128 mb 250/400, mentionez ca in everest nu-mi arata ca rezolutie suportata 1680x1050, merge doar cand e conectat monitorul sau o sa trebuiasca sa-l tin la alta rezolutie decat cea nativa. Va rog daca ma poate ajuta cineva.

#294
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostCraver, on Apr 21 2008, 22:33, said:

Am gasit si eu cu greu acest monitor in stoc, dar inainte sa-l comand vreau sa stiu daca merge pe o placa video Ati radeon 9200 series la 128 mb 250/400, mentionez ca in everest nu-mi arata ca rezolutie suportata 1680x1050, merge doar cand e conectat monitorul sau o sa trebuiasca sa-l tin la alta rezolutie decat cea nativa. Va rog daca ma poate ajuta cineva.
Unde ai mai gasit, ca vreau si eu. Mi s-a spus, peste tot, ca nu mai sunt in stoc dar vine un transport la sfarsitul lunii.

#295
Craver

Craver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006
Am gasit in brasov la shortcut, mi-au zis ca comanda si trebuie sa vina in 1-2 zile....

#296
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

View PostCraver, on Apr 21 2008, 23:33, said:

Am gasit si eu cu greu acest monitor in stoc, dar inainte sa-l comand vreau sa stiu daca merge pe o placa video Ati radeon 9200 series la 128 mb 250/400, mentionez ca in everest nu-mi arata ca rezolutie suportata 1680x1050, merge doar cand e conectat monitorul sau o sa trebuiasca sa-l tin la alta rezolutie decat cea nativa. Va rog daca ma poate ajuta cineva.
merge, nu iti afiseaza rezolutiile pentru ca nu sunt suportate de monitorul actual, dar dupa ce instalezi driverele monitorului iti va aparea si rezolutia de 1680X1050 in lista.

Edited by achim_andrei, 22 April 2008 - 18:40.


#297
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002
driverele monitorului???

#298
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

View PostFane, on Apr 22 2008, 20:11, said:

driverele monitorului???

da, ca orice componenta interna sau periferica a unui calculator, si monitoarele au nevoie de drivere. Le primesti pe un CD pe care-l gasesti in cutie cand cumperi monitorul, si instaleaza pe calculator setarile suportate de modelul respectiv de monitor (rezolutie, refresh rate..).

Edited by achim_andrei, 22 April 2008 - 21:22.


#299
Craver

Craver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.10.2006
Multumesc de raspuns Andrei, sper sa mearga dar se pare ca nu-l mai au in stoc pe nicaieri, cei de la shorcut mi-au recomandat VIEWSTAR VW2206SW care ar fi identic, o fi de aceeasi calitate (panel LG A+)??

Edited by Craver, 22 April 2008 - 22:48.


#300
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002

View Postachim_andrei, on Apr 22 2008, 22:21, said:

da, ca orice componenta interna sau periferica a unui calculator, si monitoarele au nevoie de drivere. Le primesti pe un CD pe care-l gasesti in cutie cand cumperi monitorul, si instaleaza pe calculator setarile suportate de modelul respectiv de monitor (rezolutie, refresh rate..).
nu vine cu nici un cd. il conectezi pe DVI si sistemul de operare ii citeste caracteristicile.

#301
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostCraver, on Apr 22 2008, 22:41, said:

Multumesc de raspuns Andrei, sper sa mearga dar se pare ca nu-l mai au in stoc pe nicaieri, cei de la shorcut mi-au recomandat VIEWSTAR VW2206SW care ar fi identic, o fi de aceeasi calitate (panel LG A+)??
Exista o diferenta majora daca te uiti mai atent la intrari. N-are DVI !

#302
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006
si chiar daca are DVI tot ai un CD cu drivere. Sistemul de operare instaleaza drivere generice, asa cum face si pt placa video. Daca te uiti in device manager la monitor ai Universal Plug&Play Monitor sau ceva de genul asta.

#303
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,458
  • Înscris: 05.06.2002
nu vine cu cd cu driveri. cel putin al meu n-a venit. si era sigilat.

#304
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007
Cei care aveti acest monitor rog pe cativa dintre voi sau macar unu,sa puna niste poze Reale cu el.Si daca aveti ceva mai mic(monitor de 17 ex) ar fi numai bun pentru comparatie.Mersi

#305
achim_andrei

achim_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 12.03.2006

View PostFane, on Apr 23 2008, 15:14, said:

nu vine cu cd cu driveri. cel putin al meu n-a venit. si era sigilat.

nasol..

Attached Files



#306
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostDrD3ViL, on Apr 23 2008, 20:47, said:

Cei care aveti acest monitor rog pe cativa dintre voi sau macar unu,sa puna niste poze Reale cu el.Si daca aveti ceva mai mic(monitor de 17 ex) ar fi numai bun pentru comparatie.Mersi

sau:

Attached Files


Edited by ploiesteanu, 24 April 2008 - 11:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate