Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 

Modificare/inlocuire subtitrare DVD !!!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Am si eu o problema sa zicem, vreau sa inlocuiesc sau sa adaug la un film DVD subtitrare in limba romana.

Am auzit pe cineva ca e posibil cu Adobe Encore. Nu am incercat inca ce e drept....
Astept parerile celor care au facut asa ceva pana acum.
---------
Deci repet, sa iau un film pe care il am pe DVD, netradus in romana si sa ii adaug eu subtitrare in romana.
---------
Stiu ca se poate, dar nu stiu cu ce si cam cat de complicat este procesul.

Am tot citit pe aici prin forum cu se poate pune subtitrari la un film DVD pe care vrei sa il faci dintr-un film AVI....dar eu vreau dintr-un film DVD. Ideal ar fi un program care sa aiba de exemplu "File/Open DVD", sa imi descompuna DVD-ul (adica : meniurile separat, subtitrarile separat....), iar eu sa inlocuiesc una din subtitrarile existente  (sau sa adaug alta subtitrare) cu alta pe care am facut-o eu  :D

Cine a facut asa ceva il rog foarte mult sa posteze neaparat !!!

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca un search folosind urmatoarele cuvinte "ifoedit" "Ulead DVD Workshop" (asta primeste si voburi), "Sonic DVD Producer" sau "Maestro".

enjoy,
Mtz

#3
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Mtz merci de idee cu ifoedit, am cautat si am gasit cam 90 % din ce am nevoie pentru adaugarea sau inlocuirea subtitrarilor intr-un DVD....am avut dreptate ca se descompune DVD-ul, se ilocuieste una din subtitrari cu cea facuta de mine....si pe urma se multiplexaza DVD-ul la loc...totusi am intampinat o mica problema la subtitrare....ca nu iese exact cum vreau, ma refer la font...deoarece in IFO de la DVD sunt deja configurate culorile subtitrarilor iar eu nu pot sa aduc subtitrarea mea la aceleasi culori ca cele de pe DVD, asta din cauza softului pe care l-am foslosit (SRT2SUP)...poate o fi unu mai bun....

Oricum cine a facut deja ce vreau eu sa fac inca il rog sa posteze aici.

Multumesc.

#4
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Treaba cu ifoedit si srt2sup este cea mai simpla, dar la putinele teste pe care le-am facut nici eu nu am nimerit culoarea. Ori iesea verde ori transparenta ori alte bazaconii si m-am lasat.
Unii in schimb zic ca au reusit dupa cum e scris pe undeva pe forumul asta. Cel care face srt2sup a mai scos un utilitar pentru a remedia problemele pe care le au unii cu culorile si pe care il gasesti in atasament (citeste helpul).
Sfat: daca ai discuri NTSC incearca sa folosesti Rejig pentru multiplexare folosind DVD Authoring, pentru ca unii au avut probleme cu NTSC si IfoEdit (nu are treaba cu culorile subtitrarii).
:search:

Edit: se pare ca cineva lucreaza la un nou program de creare de .sup si care sa elimine din erorile de culoare de la srt2sup:
additional features:
- IFO reading to obtain the color palette and NTSC/PAL info
- allowing the use of italics, bold, underline
- reading an original sup file, displaying the bitmaps, and allowing you to use multiple synchronization points

Cand va lansa programul, voi anunta aici /Edit

enjoy,
Mtz

PS: la asta se pricepe userul rere, dar nu prea a mai venit pe forum... poate il "sensibilizezi" tu sa mai dea o vizita pe aici si poate ofera un raspuns pentru tine (mi-a promis ca face si un ghid acum vreo 3 luni... si de atunci... astept) :(

Attached Files



#5
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Gata s-a rezolvat  :yeah baby   :drac: , dupa 2 zile nedormite si teste peste teste am finalizat dvd-ul cu subtitrare in romana si menuri intacte.

Am sa fac un ghid cu asa ceva pentru cei care au de gand sa se apuce, ca e totusi ceva de viitor ;)

Asa ca bafta !!!  :cya:

#6
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Asteptam cu nerabdare ghidul.

#7
TheMatrix

TheMatrix

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.11.2003
Acesta este ghidul :

http://forum.softped...1065#post241065

#8
robertt_rct

robertt_rct

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2007

View Postgabitza, on Apr 27 2004, 11:26, said:

Asteptam cu nerabdare ghidul.
se pare ca a disparut ghidul sau ce s-a intamplat????

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Este aici.
Dar mai bine foloesti asta sau asta.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate