Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Topic DRIVERE - TOSHIBA

- - - - -
  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#37
zypa

zypa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.02.2007
Ok..am tot incercat si re-incercat...Am luat driveri de pe nvidia.com ,de pe laptopvideos2go si tot performanta placii video este injumatatita...
Daca incerc driveri de vista 32bit imi da eroare ca nu gaseste hardware compatibil.Cu driveri de 64 biti ca nu e OS-ul de 64 biti.Cu Xp,fortat, a mers,dar performantele tot slabe (variatii de 2-3%) ,ceea ce nu prea e normal.Deci,nu mai vreau vista...
Intrebarile mele noi ar fi :
1) Vreau sa fac un backup la partitia C si sa o scriu pe un dvd ,preferabil bootabil (chiar si 2dvd) . Care este cel mai bun program pentru asta?
2) Exista ceva probleme cu driverii pt xp? pt modem/wifi/lan/video/mb? Compatibilitatea este asigurata? ...
3) Cand am achizitionat laptop-ul mi s-a dat un singur dvd bootabil...Sa fie pe el Windows Vista? Scrie System restore...si nimic mai mult.Inca nu am avut timp sa il rulez din boot.Ceva idei?
Multumesc anticipat!

#38
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
va rog sa ma ajutati, am win vista si vreau sa pun xp pe laptop dar nu stiu de unde sa iau drivere si ce drivere imi trebuie
va rog sa ma ajutati cine stie
multumesc

#39
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
am gasit vreo 3 drivere pe site-ul toshiba dar nu stiu daca e ceea ce-mi trebuie, ce credeti

#40
galf

galf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.01.2007
Drivere

#41
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,486
  • Înscris: 03.08.2006
alea sunt pentru windows vista din cate vad, mie imi trebuie pentru xp, vista merge la gunoi :)

#42
Russell

Russell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.07.2007

View PostRaiden, on Sep 7 2007, 04:26, said:

alea sunt pentru windows vista din cate vad, mie imi trebuie pentru xp, vista merge la gunoi :)

Drivere sant aici
Fa un raport cu EVEREST si salveaza-l. In raport ai toate informatiile despre ce hardware ai in laptop......

#43
vectorash

vectorash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.06.2006
Hello, am cumparat acum o saptamana un laptop Toshiba Satellite A210-11C, evident cu Vista preinstalat.

detalii:
AMD Turion™ 64 X2 TL-56,
HD: Hitachi HTS541616J9SA00 ATA Device
display adapters; ATI Radeon X1200
dvd: HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N ATA Device
iee139 bus host controllers : Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
Chicony USB 2.0 Camera
Atheros AR5007EG Wireless Network Adapter   /atheros comunications/ 7.2.0.164
Realtek RTL8101 Family PCI-E Fast Ethernet NIC (NDIS 6.0) / Realtek/6.189.1213.2006
Realtek High Definition Audio/Realtek Semiconductor Corp/6.0.1.5406

Am 2 rugaminti:

1. Am nevoie sa folosesc XP, numai ca nu am putut gasi driverele potrivite.
Pe site la suport la Tosiba nici macar nu-mi gaseste modelul... Am gasit o serie de drivere dar sunt toate pt minunatul Vista...
Dupa lungi cautari, am gasit driverele pt modem si sunet....

Asa ca daca a mai cumparat cineva modelul asta si a gasit driverele, plssss save me !!!!



2.
Am incercat inclusiv instalare in paralel Vista si XP, si folosind cateva articole interesante, dintre care :
Install Windows XP on Your Pre-Installed Windows Vista Computer :
http://www.howtogeek...vista-computer/

insa am murit la ultima parte, odata ce butez si aleg Win XP primesc eroarea  
Error 0000..0f "unable to find ntldr"   (Am urmat sugestiile si am copiat fisierele ntldr si ntdetect.com in radacina drivului cu XP)

Anyone can help..plss???

#44
dragoos

dragoos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2007
Sau pentru drivere de tot felul pentru acel model de satellite l30 sa verifici pagina asta.

Edited by dragoos, 06 October 2007 - 09:20.


#45
s0arec

s0arec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.10.2007
Un prieten de-al meu a cumparat de curand un Notebook Toshiba Satellite L40-139 si a venit la mine sa ii pun XP-ul pe el... Ma uit eu dupa un cd cu drivere nimic...
Sistemul are instalat Vista Home Edition pe el... Ma uit in punga cu care a venit si gasesc 2 cduri... unu blank si un cd cu recovery nush ce...
Il intreb pe tip daca nu a uitat cdu cu drivere acasa si imi spune ca nu... Nu avea nici cdu cu Vista...
L-am intrebat de unde a luat laptopu si mi-a spus ca de la domo, comanda acasa...
Ceva e suspect aici... cred ca baietii de la Domo au sterpelit cdu cu Vista... Carticica are, licentza are, dar nu are cd... O sa-l pun sa sune maine la Domo sa puna niste intrebari...

Problema e ca nu gasesc drivere pentru laptop... de unde gasesc si yo niste drivere pentru Xp? Am cautat pe net da nu gasesc :|

#46
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
CD-ul recovery e tot ce ai nevoie!

#47
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Pe site-ul lor gasesti drivere numai pentru Windows Vista...

http://eu.computers.....jsp?service=EU

#48
s0arec

s0arec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 08.10.2007
eu vreau pentru xp... stie careva unde gasesc?

#49
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
intri pe linku de la sergio si  ca exemplu: te duci la LAN, acolo scrie ca se cheama Realtek Semiconductor Corporation, daca ai viteza mare la Download il poti descarca care sunt arhivate si vezi ce denumire au, apoi le cauti pe google (realtek xxx for XP) si gasesti pe google drivere ca aceste pe care treuie sa vezi daca merg:

Aici
Aici

si asa mai departe cu urmatoarele.

#50
legalizes_crime

legalizes_crime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 13.08.2006
in fapt sunt 2 optiuni:una este de recovery si una este de instalare.se numeste recovery cd,insa in acelasi timp este si set up.in timp ce rulezi discul,poti selecta ce aume vrei sa faci.

#51
gogonelul

gogonelul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.08.2007
Salut,
Am un Toshiba Satellite Pro A200-1MA si nu ma inteleg deloc cu placa video.
Initial a venit cu Vista Business dar pentru ca cei de la Microsoft nu au reparat bug-ul cu introducerea in domeniu a trebuit sa il dau jos si sa pun XP.
Dupa 2 zile de chinuri cu driverele de SATA am reusit sa dau drumul la install. Dupa inca 1 zi de instalat drivere am reusit chiar sa am un desktop cu niste iconite pe el in asa fel incat sa il pot numi "utilizabil".
Din pacate driverele sugerate de cei de la Toshiba (site-ul lor oficial) nu sunt si ultimele versiuni.
Laptopul are o placa video ATI Radeon HD 2600.
Ieri am pus NFS Carbon si hopa : NU MERGE :(( vad numai ciudatenii pe ecran adica ... un meniu facut praf din cauza driverelor cred eu. AM DREPTATE?
Daca e asa de unde pot lua ultimele drivere pentru placa asta sau exista macar versiuni noi de drivere?
Am incercat ce era si pe site-ul de la ATI numai ca imi spune ceva de genul ca nu a gasit nici-o componenta hardware care sa accepte driverele alea.

Help pls?!

Multumes

#52
OBA

OBA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.06.2004
De unde pot lua drivere pt Windos XP la Toshiba Satellite A200-1G2 ??
thx

#53
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
De pe site la producător!

#54
lastbullet

lastbullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.08.2006
Intradevar cei de la Toshiba nu au suport oficial pentru Windows Xp pentru acest model de laptop, trebuie sa cauti fiecare driver in parte pentru fiecare componenta (foloseste Everest sa vezi ce ai pe calculator). Si eu am pierdut 2 zile sa gasesc driverele pentru acest laptop (in special cele de la placa de sunet). Pentru Vista le gasesti pe toate pe site-ul oficial.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate