Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#991
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 24.06.2006

View PostImDrunk, on 21 decembrie 2015 - 14:48, said:

daca imi spui cum sa atasez poza , o fac cu ceea mai mare placere mersi

in fereastra Reply to this topic clic dreapta jos More Reply Option, clic in stanga jos Choose File, se deschide o fereastra cu fisierele din calculatorul tau, cauti poza respectiva, clic pe ea, clic Open in dreapta jos, clic Attach This File in stanga jos, astepti sa se incarce, o sa o vezi deasupra butoanelor Choose File/Attach This File si clic Add Reply

#992
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Am un mic dus interior de podea (1.5 m2) care este placat cu travertin de 10cmx10cm (hidroizolatia am facut-o, placile au fost lipite, acum sunt la stadiul in care trebuie sa chituiesc). Am cateva nedumeriri:

1. Placile de travertin alese au multe gaurele naturale, 1-3mm fiecare, unele placi avand mai multe decat altele. Nu-mi displac, dar va intra murdaria in ele si vor fi f greu de curatat. Ce se poate face? Daca le acopar cu chit, cred ca stric tot aspectul. M-am gandit la un chit transparent, am si gasit unul de cumparat online, dar este foarte scump si nu consider ca merita (m-ar costa cat am dat pe 1.5m2 de travertin, deci e aberant). Alta solutie mai accesibila si durabila nu am? Spre ex, am gasit un "adeziv si izolant transparent" Mamut Seal, costa vreo 25 de lei tubul de 290ml (arata ca unul de silicon sanitar). Din cate am citit pe eticheta, ar trebui sa mearga, dar nu sunt complet sigur daca rezista in timp (deci e vorba doar de mici gaurele, pana la 3-4mm fiecare).

2. Nu sunt asa convins ca este necesara impermeabilizarea cu o solutie speciala, nu sunt hotarat. Am citit ca pentru podeua de dus acest lucru nu ar fi obligatoriu, intrucat nu prea exista riscul de patare (asa cum exista intr-o bucatarie), deci nu prea are rost. Iar placile alese de mine sunt in mod natural "bălțate", orice eventuala pata se observa destul de greu. In plus de asta, am citit ca e bine ca piatra de sub dus sa fie lasata sa "respire" cat mai bine, astfel incat apa sa se evapore din porii ei cat mai usor. Pareri?

3. Am observat ca placile respective capata o culoare foarte frumoasa cand sunt ude, dar cand sunt uscate, acestea sunt destul de sterse. Exista vreo solutie (accesibila) pt a face-o sa arate tot timpul asa? Nu vreau sa fie lucioasa (deci exclus lac de piatra), doar culorile sa fie mai vii. M-ar ajuta solutia de la punctul 2 in acest sens?

#993
sebianaovi18

sebianaovi18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.10.2013

View Postmiki3, on 28 august 2006 - 00:19, said:

Am o mare nelamurire pe care sper sa o rezolv impreuna cu voi, impartasindu-mi din experientele voastre.
Nu stim pana unde sa punem faianta in baie, pana sus la nivelul tavanului sau numai pana la un nivel de 170-180? Cineva mi-a spus ca se pune pana la nivelul tocului usii, care este undeva pe la 200 cm?
Si aici vin intrebarile mele referitoare la cum se comporta peretele din cauza aburilor si condensului din baie, mai ales ca baia nu are decat o simpla aerisire, nu si fereastra; In cazul in care se pune faianta numai pana la un nivel de 170 sa zicem, partea pana la tavan va trebui zugravita cu lavabila si am inteles ca se poate forma urme de igrasie din cauza ca nu ,,respira peretele,,   dar in cazul in care imbrac toata baia in faianta, atunci cum se vor comporta peretii? La voi cum se comporta si cum o fi mai bine? Multi spun ca  nu se mai poarta in bucatarie si in baie faianta pana sus? Voi ce parere aveti?
salutare referitor la inaltimea faiantei in baie ,aici trebuie sa apreciati dv-oastra dar,ca sfat ar fi indicat cum vi s-a recomandat.. ,inaltimea sa fie pana la terminarea tocului sau in baza inaltimi faiantei pt. a nu taia placa sau (parerea mea) de nu a vedea cind se intra ceva de genul "abator",iar partea de perete spre tavan acei 50 cm sau dupa caz,, inclus tavanul vor face diferenta intre igiena cea mai importanta, respiratia peretilor si moda, asi dori sa adaug o greseala enorma a tuturor "meseriasilor" in baie si bucatarie nu se zugraveste cu LAVABIL ,aici trebuie folosit un produs respirant care permite zidurilor sa faca aearea , avand un lavabil acest proces nu va mai fi posibil si de aici se ajunge la ciuperca de mucegai urmata de miros intepator.....,acum asi dori sa fac un semn al intrebari??
-foarte foarte multe persoane avind egrasie au ajuns sau mai bine spus au fost "sfatuite" sa faca izolatie a acelor pereti OK ...dar nu pt ca prin acel procedeu ei au in casa pt. totdeauna acel mucegai intre perete si placa de polistirol este ciuperca(cei care au dubi asupra celor spuse sa desfaca o bucatica din acel izolament pana la perete si vor avae o surpriza),care prin cele mai mici fisuri razbate si iese de aici mirosul inchis bine pot fi si alti factori(ferestre,aerisirea....)
dar sa ajungem la punctul de plecare.... credeti ca pereti trebuiesc (dupa toate cele) in totalitate acoperiti sau totusi sa lasam si pereti sa contribuie sa isi faca treaba.........
PREVENITI INAINTE DE A VINDECA!

#994
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postsebianaovi18, on 23 ianuarie 2016 - 14:52, said:

salutare referitor la inaltimea faiantei in baie ,aici trebuie sa apreciati dv-oastra dar,ca sfat ar fi indicat cum vi s-a recomandat.. ,inaltimea sa fie pana la terminarea tocului sau in baza inaltimi faiantei pt. a nu taia placa sau (parerea mea) de nu a vedea cind se intra ceva de genul "abator",iar partea de perete spre tavan acei 50 cm sau dupa caz,, inclus tavanul vor face diferenta intre igiena cea mai importanta, respiratia peretilor si moda, asi dori sa adaug o greseala enorma a tuturor "meseriasilor" in baie si bucatarie nu se zugraveste cu LAVABIL ,aici trebuie folosit un produs respirant care permite zidurilor sa faca aearea , avand un lavabil acest proces nu va mai fi posibil si de aici se ajunge la ciuperca de mucegai urmata de miros intepator.....,acum asi dori sa fac un semn al intrebari??
-foarte foarte multe persoane avind egrasie au ajuns sau mai bine spus au fost "sfatuite" sa faca izolatie a acelor pereti OK ...dar nu pt ca prin acel procedeu ei au in casa pt. totdeauna acel mucegai intre perete si placa de polistirol este ciuperca(cei care au dubi asupra celor spuse sa desfaca o bucatica din acel izolament pana la perete si vor avae o surpriza),care prin cele mai mici fisuri razbate si iese de aici mirosul inchis bine pot fi si alti factori(ferestre,aerisirea....)
dar sa ajungem la punctul de plecare.... credeti ca pereti trebuiesc (dupa toate cele) in totalitate acoperiti sau totusi sa lasam si pereti sa contribuie sa isi faca treaba.........
PREVENITI INAINTE DE A VINDECA!


Eu stai si ma intreb pe ce baez fatu aceaste afirmatie????  ce am subliniat eu in postarea ta????

De unde ai dedus tu chestiile astea?

#995
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Salutare,

Am si eu nevoie de o parere din partea voastra.
Am optat sa pun in baie, pe un perete, modelul de faianta de mai jos. Toate placile sunt identice si nu au continuitate. Executantul lucrarii a montat placile cu distanta pentru rosturi si am impresia ca nu trebuia facut astfel, chiar mi se pare ca nu arata bine. Intr-o fotografie de prezentare a placilor respective, din magazin, acestea nu au distanta pentru rosturi pentru a se observa acea dunga verticala.

Voi cum credeti ca trebuie montat modelul respectiv?
Multumesc.

Attached Files



#996
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
intreba-l daca a auzit de "tesut" ?

#997
costy980

costy980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2016
Nu vreau sa bag strambe la meserias dar tipul asta de faiata se monteaza fara distantiere si asa cum a spus casadivino se țese

Edited by costy980, 08 February 2016 - 14:33.


#998
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Cu ce se poate curata de murdarie o cruce din marmura? Merge cu triumful de bucatarie? Sau ataca marmura?

#999
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu cred ca  nu e bine, isi va pierde din stralucire. Daca nu are pete adanci si e doar murdara se curata suficient cu gaz sau cu zeama de lamaie cu otet. Cruce nu am, dar la marmura de la semineu merge :)

#1000
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Nu pune lamaie pe marmura, o strici (marmura e sensibila la orice acizi). Vezi ca gasesti prin Dedeman solutii speciale pentru marmura (eu am luat de la Mellerud parca), sunt destul de ok.

#1001
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Pana la urma, s-a rezolvat cu clasica perie de sarma. Si smirghel.

#1002
flo9drogba

flo9drogba

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2016
buna ziua, imi puteti da va rog informatii din ce cauza s-a desprins faianta de perete? si din ce cauza s-au curbat placile de faianta? este posibil sa fie vreo problema? tin sa precizez ca atunci cand le-am cumparat nu aveau nici o problema cu planeitatea. zugraveala nu a fost data anterior jos.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   371.4K   150 downloads
  • Attached File  2.JPG   360.71K   161 downloads
  • Attached File  3.JPG   426.67K   159 downloads

Edited by flo9drogba, 25 March 2016 - 10:06.


#1003
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu sunt expert dar as zice ca au incarcat cu prea mult adeziv pentru a scoate faianta la drept....

#1004
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
s-a placat peste glet / lavabila?

#1005
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
am de placat cu piatra vreo 210 mp(gard si casa), am gasit un pret bun la piatra de Dobrogea(st...ne.ro) . cam cat adeziv intra si cat ar ajunge manopera pe mp ? as vrea sa stiu cam cat ma costa distractia....

#1006
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
mp sau ml???

#1007
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 24.06.2006

View Postcsi1, on 17 aprilie 2016 - 02:07, said:

am de placat cu piatra vreo 210 mp(gard si casa), am gasit un pret bun la piatra de Dobrogea(st...ne.ro) . cam cat adeziv intra si cat ar ajunge manopera pe mp ? as vrea sa stiu cam cat ma costa distractia....
cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un mester la fata locului despre pret, ca doar n-o sa faci lucrarea daca mesterul cere mai mult decat estimeaza forumistii

pretul depinde si de zona, complexitatea lucrarii, taieturi, colturi etc

consumul de adeziv depinde de piatra, cat de drept este suportul etc

Edited by dan210, 17 April 2016 - 13:19.


#1008
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

View PostBodCasa, on 17 aprilie 2016 - 13:05, said:

mp sau ml???

mp.

am intrebat de pret(manopera) pentru ca am vazut ca difera foarte mult, de la 35 la 90 lei mp.

Edited by csi1, 17 April 2016 - 18:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate