Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#1027
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Are cineva idee ce producator/model este aceasta faianta?
Am vazut-o in Ikea la o bucatarie dar cei de acolo nu au stiut sa imi spunapentru ca tine de cei care au amenajat spatiul respectiv cica.
Multumesc

Attached Files



#1028
dvigateli

dvigateli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.07.2013
Salutare tuturor.
Am cumparat o gresie portelanata nerectificata, imitatie lemn (parchet) 20x80 produsa in Italia si in aproximativ o luna va trebui montata.
Am cateva neclaritati:
1. Gresia pe verso are o sageata pe latura scurta, una pe latura lunga, o litera cu un numar (ex P7) si un numar (ex 3) separat. Meseriasul spune ca stie cum se monteaza gresia cu sageti dar numerele cred ca l-au cam bagat in ceata. Am cautat pe net inclusiv pe siteul producatorului, nu am gasit nimic. Va rog, pentru cei ce cunosc exact, sa-mi explice si mie cum sta treaba atat cu sagetile cat si cu numerele.
2. Credeti ca este corect sa montez gresia respectiva cu rost de 2mm pentru incalzire in pardoseala?
3. Gresia va fi montata pe toata pardoseala casei fara intrerupere si am 3 lungimi mari 10m - 13m. Va rog sa-mi spuneti daca in afara de rosturile din sapa si cele de 2mm ale gresiei mai este nevoie de ceva?
4. Pentru incalzire in pardoseala conteaza cumva daca placa de gresie pe lungime, este montata transversal sau longitudinal incaperii?
5. Din punct de vedere estetic cum credeti ca ar arata mai bine, la intrarea in incaperi si pe directia de plimbat, gresia sa se vada pe lungime sau latime?
Multumesc.

#1029
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012

View Postvalyemil81, on 11 februarie 2017 - 19:05, said:

Are cineva idee ce producator/model este aceasta faianta?
Am vazut-o in Ikea la o bucatarie dar cei de acolo nu au stiut sa imi spunapentru ca tine de cei care au amenajat spatiul respectiv cica.
Multumesc
am vazut-o asta vara la Hornbach in Corbeanca, Bucuresti - Ploiesti.

#1030
Pigatron

Pigatron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.07.2008
Se gaseste undeva marmura sub 1.2cm grosime?

#1031
Getica

Getica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.03.2009
Buna! Mesterii vor pune gresia, faianta, mozaicul in baie si bucatarie. Gresia este portelanata rectificata, placi de 60/120 cm, mozaicul este din sticla colorata.Va cer parerea despre adeziv si despre chit.

Am citit mult din acest topic, dar nu am gasit nimic despre produsul Fugalite Bio produs de Kerakoll (Italia). Am dat de el intamplator pe net, am citit aici: http://sporulcasei.r...zari-perfecte/. Fisa tehnica in engleza este aici: http://products.kera...Bio 2015 EN_(EN).pdf

Vanzatorii de la noi il lauda mult si recunosc ca suna tentant - este si transparent (neutru) si colorat, poate fi folosit si pe post de adeziv si pe post de chit, e antibacterian, antipata, antimucegai, rezistenta mare la abraziune etc.

Deja am comandat o galeata (3 kg) pentru a chitui mozaicul de sticla dar nu stiu daca sa iau si ca adeziv si chit pentru baie. Nu e chiar ieftin si m-ar ajuta parerile acelora dintre voi care ati folosit sau cunoasteti specificatiile tehnice. Daca tot dau un ban, macar sa fie ce trebuie. Iar de nu, ce anume este recomandat? Mesterii nu ma ajuta, imi zic sa iau adezivul si chitul speciale, din acelasi loc din care am luat gresia. Doar ca aceia nu vand astfel de produse!

Multumesc mult pentru sfat!

#1032
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009

View PostPigatron, on 24 februarie 2017 - 18:25, said:

Se gaseste undeva marmura sub 1.2cm grosime?

Gasesti la Stonex in Simeria, Jud. HD.

#1033
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postdvigateli, on 20 februarie 2017 - 23:27, said:

Salutare tuturor.
Am cumparat o gresie portelanata nerectificata, imitatie lemn (parchet) 20x80 produsa in Italia si in aproximativ o luna va trebui montata.
Am cateva neclaritati:
1. Gresia pe verso are o sageata pe latura scurta, una pe latura lunga, o litera cu un numar (ex P7) si un numar (ex 3) separat. Meseriasul spune ca stie cum se monteaza gresia cu sageti dar numerele cred ca l-au cam bagat in ceata. Am cautat pe net inclusiv pe siteul producatorului, nu am gasit nimic. Va rog, pentru cei ce cunosc exact, sa-mi explice si mie cum sta treaba atat cu sagetile cat si cu numerele.
2. Credeti ca este corect sa montez gresia respectiva cu rost de 2mm pentru incalzire in pardoseala?
3. Gresia va fi montata pe toata pardoseala casei fara intrerupere si am 3 lungimi mari 10m - 13m. Va rog sa-mi spuneti daca in afara de rosturile din sapa si cele de 2mm ale gresiei mai este nevoie de ceva?
4. Pentru incalzire in pardoseala conteaza cumva daca placa de gresie pe lungime, este montata transversal sau longitudinal incaperii?
5. Din punct de vedere estetic cum credeti ca ar arata mai bine, la intrarea in incaperi si pe directia de plimbat, gresia sa se vada pe lungime sau latime?
Multumesc.
1. respecta sagetile, monteaza alternativ placi din mai multe pachete, cateodata se intampla sa fie usoare diferente de culoare, incearca un montaj de proba, cu distantieri si fara           adeziv, sa vezi cum se potrivesc placile
2. mi se pare ca 2mm este rostul minim recomandat in cazul dat
3. vezi ce recomanda producatorul,parerile sunt impartite, normal adezivul si chitul de rosturi flexibil ar trebui sa preia tensiunile de dilatare
   daca ai rosturi se dilatare in stratul suport, trebuie lasat si la gresie, pe aceiasi directie, se subintelege
4. nu
5. daca imita parchetul, monteaz-o ca pe parchet, primeaza bineinteles gustul beneficiarului

#1034
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postdvigateli, on 20 februarie 2017 - 23:27, said:

Salutare tuturor.
Am cumparat o gresie portelanata nerectificata, imitatie lemn (parchet) 20x80 produsa in Italia si in aproximativ o luna va trebui montata.
Am cateva neclaritati:
1. Gresia pe verso are o sageata pe latura scurta, una pe latura lunga, o litera cu un numar (ex P7) si un numar (ex 3) separat. Meseriasul spune ca stie cum se monteaza gresia cu sageti dar numerele cred ca l-au cam bagat in ceata. Am cautat pe net inclusiv pe siteul producatorului, nu am gasit nimic. Va rog, pentru cei ce cunosc exact, sa-mi explice si mie cum sta treaba atat cu sagetile cat si cu numerele.
2. Credeti ca este corect sa montez gresia respectiva cu rost de 2mm pentru incalzire in pardoseala?
3. Gresia va fi montata pe toata pardoseala casei fara intrerupere si am 3 lungimi mari 10m - 13m. Va rog sa-mi spuneti daca in afara de rosturile din sapa si cele de 2mm ale gresiei mai este nevoie de ceva?
4. Pentru incalzire in pardoseala conteaza cumva daca placa de gresie pe lungime, este montata transversal sau longitudinal incaperii?
5. Din punct de vedere estetic cum credeti ca ar arata mai bine, la intrarea in incaperi si pe directia de plimbat, gresia sa se vada pe lungime sau latime?
Multumesc.
salut, tocmai mi-am montat gresia. E de la keros, imitatie de lemn. eu am vrut doar portiuni mici la intrarea in casa, iti pun cateva poze sa vezi daca iti place. Presupun ca este in bucati de genul asta.

Attached Files



#1035
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Am vazut ca Ceresit nu mai produce CE16. Pot folosi CE12 pt a pune gresie de exterior?

Si pt chit, trebuie sa folosesc CE40?

Thx all,
Dan.

#1036
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Pentru montat pe faianta in bucatarie am luat niste carlige de agatat un set de la Ikea.
Faianta este mata, nu lucioasa. Dupa ce le-am montat conform instructiunilor de pe ambalaj, lasate 24 ore, am agatat obiectele. La nici 15 minute a cazut primul, cu tot cu carlig.
Am crezut ca erau vechi, asa ca am luat din comert niste benzi autoadezive si le-am inlocuit pe cele vechi. Pe ambalajul de la Fix scrie ca o bucata de banda autoadeziva tine 2 kg, ori ce agat de carlige are mult sub asa greutate.
Nici cu astea n-am avut succes, se desprind si cad.
Nu as vrea sa bag dibluri. Cu ce sa lipesc carligele de plastic (dau impresia ca sunt de plastic acoperit cu ceva gen inox) pe faianta mata?
Banuiesc ca Picatura sau Polipox nu tin nici ele, fiind vorba de plastic cu faianta.

Attached Files

  • Attached File  C1.JPG   191.6K   32 downloads
  • Attached File  C2.JPG   210.41K   36 downloads
  • Attached File  A1.JPG   86.67K   41 downloads
  • Attached File  D1.JPG   174.81K   42 downloads
  • Attached File  Carlig.JPG   161.98K   37 downloads
  • Attached File  Cn.JPG   85.77K   30 downloads

Edited by claudiu1, 29 April 2017 - 11:52.


#1037
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Poti incerca degresarea peretelui cu alcool .
Din partea mea , mai bine renunti la cirligele alea si cumperi tot de la ikea , suporti de perete pt ustensile si cirlige . Arata mult mai bine , si se fixeaza adevarat , cu surub .

#1038
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Salut! Stie cineva un loc in Bucuresti un as putea gasi de cumparat faianta alba pentru bucatarie, mata, intre 10x10 si 15x15 cm? La Hornbach aveau ceva expus dar nu mai au pe stoc si nici nu exista sanse sa mai aduca acel model. Ms.

#1039
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postborhot, on 30 aprilie 2017 - 13:11, said:

Salut! Stie cineva un loc in Bucuresti un as putea gasi de cumparat faianta alba pentru bucatarie, mata, intre 10x10 si 15x15 cm? La Hornbach aveau ceva expus dar nu mai au pe stoc si nici nu exista sanse sa mai aduca acel model. Ms.
In Hornbach am vazut alba tip " metrou " care este ultima nebunie ! dar este lucioasa .

#1040
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Buna ziua,
as vrea sa-mi amenajez o platforma betonata si o alee in gradina, la care  as vrea sa folosesc niste resturi de fainata ramasa de la diverse lucrari la baie si bucatarie.
Concret  la turnarea platformei de beton, as pune din loc in loc bucati de faianta si gresie sub forma unui  ”mozaic”  pe care sa-l inglobez in beton: Acum  nu stiu daca rezista aceste placi in beton sau se desprind, trebuie folosit adeziv? Trebuie puse in apa inainte de a le  aseza pe stratul de beton?
Multumesc anticipat!!!

#1041
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Nici nu cred ca le poti aranja deoarece se " scufunda " in beton . Pe de alta parte , faianta daca nu este de exterior , va avea probleme .
Poti incerca numai cu adeziv , pe betonul maturat .

#1042
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
De scufundat, nu cred sa fie problema... fac materialul mai ”consistent”!  ...insa  pe partea de rezistenta ai dreptate....
Multumesc.

#1043
georgeungur

georgeungur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.12.2015

View Postmanead, on 19 aprilie 2017 - 11:54, said:

Salutare,

Am vazut ca Ceresit nu mai produce CE16. Pot folosi CE12 pt a pune gresie de exterior?

Si pt chit, trebuie sa folosesc CE40?

Thx all,
Dan.
Pentru gresie la exterior puteti folosi adezivul AF-E

#1044
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Buna ziua,
Am de montat niste borduri din piatra in jurul piscinei si mi s-a recomandat sa folosesc in acest caz adezivul Ceresit CM17. Piscina este exterioara iar bordurile vor fi lipite pe o sapa armata de 15 cm turnata in jurul piscinei.
Exista o varianta mai buna de adeziv pentru aceasta aplicatie sau merg pe varianta recomandata?
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate