Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Despre Gresie, Faianță, Marmură, Granit, Klinker, Piatră etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#1045
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Buna!
Am de placat bucataria cu faianta, dar mesteri ioc...am asteptat aproape o saptamana in speranta ca voi gasi un meserias disponibil, din pacate, toti sunt prinsi cu lucrari.
Cum la orizont nu se intrevede niciunul liber mai devreme de o luna, voi lua taurul de coarne si faianta de-un colt si-o voi monta EU!
Deoarece experienta in domeniu e zero, vreau sa-mi dati cateva sfaturi utile de care trebuie sa tin seama cu orice pret...am tot ce-mi este necesar, zic eu, demararii lucrului, dar cineva ma sfatuia sa ud fainanta cu apa inainte de a o monta?????

#1046
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
http://ofertescule.r.../12/Fixare1.png astea si un ciocan de cauciuc si o nivela vor fi prietenii tai cei mai buni. Ceramica portelanata nu se uda. De jos incepi cu o stinghie suport pentru primul rand complet(sau adeziv mai bun, fara deplasare), si randul cu taieturi care intalneste podeaua jos il adaugi dupa.

#1047
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Aici sunt explicate etapele pas cu pas: https://www.praktike...ea-peretelui-2/

#1048
florin cfs

florin cfs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 06.01.2007

 icrobert, on 08 iunie 2017 - 13:00, said:

Buna ziua,
Am de montat niste borduri din piatra in jurul piscinei si mi s-a recomandat sa folosesc in acest caz adezivul Ceresit CM17. Piscina este exterioara iar bordurile vor fi lipite pe o sapa armata de 15 cm turnata in jurul piscinei.
Exista o varianta mai buna de adeziv pentru aceasta aplicatie sau merg pe varianta recomandata?
Multumesc.
Citeste specificatiile la Ceresit CM25.

#1049
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
faianta lucioasa sau mata in bucatarie? tind mai mult spre mata dar e adevarat ca acestea se pateaza in timp?

#1050
georgeungur

georgeungur

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 01.12.2015

 icrobert, on 08 iunie 2017 - 13:00, said:

Buna ziua,
Am de montat niste borduri din piatra in jurul piscinei si mi s-a recomandat sa folosesc in acest caz adezivul Ceresit CM17. Piscina este exterioara iar bordurile vor fi lipite pe o sapa armata de 15 cm turnata in jurul piscinei.
Exista o varianta mai buna de adeziv pentru aceasta aplicatie sau merg pe varianta recomandata?
Multumesc.
Fix Stone FS-57este adeziv special pentru piatra naturala care rezista in medii umede

#1051
Paulvalentincenan

Paulvalentincenan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2017
buna ziua, imi cer scuze daca ma bag aiurea dar nu stiu cum sa creez un nou topic pentru nevoia mea. Ma poate ajuta cineva cu un link pentru gresie lucioasa gri simpla? caut de 2 zile pe internet si nu gasesc.  va multumesc

#1052
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Paulvalentincenan, on 31 august 2017 - 10:31, said:

buna ziua, imi cer scuze daca ma bag aiurea dar nu stiu cum sa creez un nou topic pentru nevoia mea. Ma poate ajuta cineva cu un link pentru gresie lucioasa gri simpla? caut de 2 zile pe internet si nu gasesc.  va multumesc
https://www.dedeman....-3-cm/p/4011631
https://www.dedeman....-3-cm/p/4013151

#1053
Justme8804

Justme8804

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.09.2017
Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare, poate gasesc raspuns la voi... am cumparat de curand 70mp de travertin.. cat ar trebui sa fie metrul patrat de montaj? Simt ca baietii care se ocupa de treaba asta au cam sarit calul cu preturile si as vrea sa ma lamuresc putin..

#1054
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Conteaza si formatul , finisajul , daca se monteaza orizontal sau vertical , ce combinatie de pereti ai , starea lor ....

#1055
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Salve! Urmeaza sa schimb gresia din holul apartamentului si am nevoie de sfaturile voastre. Pentru a avea garantia ca nu o sa-mi joace placile de gresie peste cativa ani, este sau nu nevoie de autonivelanta? Ms!

#1056
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Autonivelanta nu te ajuta decit la limitarea cantitatii de adeziv folosite .
Important este ce ai acum pe jos , si cum pregatesti terenul .

Edited by 86-APP, 26 September 2017 - 21:26.


#1057
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Multumesc pentru raspuns. Am ciobit gresia existenta intr-un colt si am dat de placa de beton, nu este mozaic sau altceva.

#1058
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E o gresie foarte spectaculoasa acum in oferta la dede, pentru pretul ei, gen:
https://www.dedeman.... latte 30x60 cm

placa mare, arata mult mai bine in realitate, merita vazuta, e in relief putin, nu e plata, de mare impresie pentru un buget mai mic, sunt si variante la culoare

#1059
buzuki

buzuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.10.2006
Dupa ce se scoate gresia veche, trebuie curatat si adezivul vechi sau se poate placa peste el?

#1060
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 buzuki, on 16 octombrie 2017 - 19:08, said:

Dupa ce se scoate gresia veche, trebuie curatat si adezivul vechi sau se poate placa peste el?
Depinde !Daca poti sa te ridici suficient , si adezivul ala este teapan , poti da o mina de adeziv de egalizare inainte de placare. Problema este ca in acest caz , folosesti un adeziv care permite placarea gresie pe gresie . Timp sufient de uscare si asta este ...

#1061
buzuki

buzuki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.10.2006
multumesc!

#1062
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Hello tuturor,

si-a pus cineva dintre voi, sau dintre cunostintele voastre o podea din rasina epoxidica? Ma intereseaza un pret ca sa il compar cu cel pe care la-m primit de la cei de la Inova Design. Am vazut la un prieten o podea din "sticla lichida" pusa de ei si in clipa aia m-am hotarat ca nu pot sa traiesc fara asta :). Arata senzational, se simte nemaipomenit la picioare si se intretine foarte simplu. Si se poate face intr-o inifinitate de modele. Dar.....pretul de pe masura. M-a cam dat pe spate. Pe de alta parte nu stiu pe altii sa faca asa ceva la noi. Dar poate sunt si as vrea o comparatie de pret. Ca sa nu-mi para rau pe urma :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate