Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Vodafone Navigator

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Am luat si eu VF Navigator. In general pare OK. Insa in Suceava de exemplu are aceleasi probleme ca si iGo (nu stie unele strazi cu sens unic si sunt gresite numele catorva strazi). E si normal, daca tinem cont de faptul ca ambele aplicatii folosesc aceeasi harta de la Suncart.
In alta ordine de idei, am observat o problema a aplicatiei pe Nokia N80 si pe Nokia 5500 Sport. Este vorba despre faptul ca screensaver-ul default al telefonului (cel cu data si ora) se activeaza dupa timpul prestabilit (intre 1 si 30 de minute) si intra peste aplicatie, in sensul ca nu se mai vede imaginea cu harta sau navigatia prin sageti. Screen saver-ul default nu poate fi dezactivat. Aplicatia functioneaza in continuare (se aud instructiunile vocale), insa pe display se vede data si ora. Este foarte enervant acest bug. Si pare sa fie ceva caracteristic aparatelor cu Symbian S60v3, deoarece si N80 si 5500 Sport sunt pe aceasta platforma.
Mai are cineva problema asta?

#20
ionut.cojocariu

ionut.cojocariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 29.05.2006

View PostSpiritul, on Apr 12 2007, 15:19, said:

incearca si nav4all de aici

cred ca e acelasi lucru ... doar ca e gratuit ...

eu am descarcat pe telefon aplicatia navigator dar nu am folosit-o fiind pe orange... si pare similara cu nav4all...care este gratuita
pentru navigare astept SPV M700 de la Orange sa ajunga si la noi ... si am rezolvat :)
da e in oferta la portocalii

#21
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
oare o merge nav4all cu wap unlimited?

#22
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Diferenta esentiala intre VF Navigator si Nav4All este in acoperirea pe care o au in Romania (dpdv al hartii): Nav4All foloseste harta de la NAVTEQ, cu doar 2 orase detaliate la nivel de adresa (Bucuresti si Timisoara), pe cand VF Navigator foloseste harta de la Suncart (aceeasi pe care o foloseste si iGo) si are detaliate la nivel de adresa sute de localitati.

#23
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

View Posttao980, on May 15 2007, 22:46, said:

Diferenta esentiala intre VF Navigator si Nav4All este in acoperirea pe care o au in Romania (dpdv al hartii): Nav4All foloseste harta de la NAVTEQ, cu doar 2 orase detaliate la nivel de adresa (Bucuresti si Timisoara), pe cand VF Navigator foloseste harta de la Suncart (aceeasi pe care o foloseste si iGo) si are detaliate la nivel de adresa sute de localitati.

Eu pe nav4all am gasit adresa mea din Oradea...deci e detaliat destul de bine.

#24
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Eu am informatia cu acoperirea Romaniei de pe site-ul Nav4All (http://www.nav4all.c...om/rom/pdfs.php) - click pe pdf-ul cu ultimul update (releasenote_2007_1_releasedate_20070219_dir18_Romania_Q107.pdf).

#25
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
@holmes: sansele sa gasesti o adresa din Oradea sunt mari, pentru ca, dupa cum scrie la pagina 3 a documentului releasenote_2007_1_releasedate_20070219_dir18_Romania_Q107.pdf, Oradea si inca 14 orase (numite MRE-cities probabil de la Major Roads Europe - cities) figureaza cu niste POI-uri in ultimul update de harta de la NAVTEQ. Dar daca ai treaba la Piatra Neamt de exemplu, sau la Bistrita - dau alt exemplu, si vrei sa iti calculeze Nav4All ruta, probabil vei avea probleme sau vei obtine o ruta cel putin ciudata. Nu mai spun de adrese. Ceva similar stiu ca am patit cu Route 66. Cand i-am dat sa calculeze ruta Suceava - Iasi, mi-a scos ceva aberant, de vreo 200 km (ocolire vreo 60 km). Cu harta de la Suncart (iGo si VF Navigator) nu se poate intampla asa ceva, si se pot gasi adrese si in orase de care probabil nici nu ai auzit vreodata.

#26
tao980

tao980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 15.12.2003
Dupa 2 saptamani de utilizare, nu pot decat sa sustin ceea ce a spus morogan pe 11 aprilie: nu face 8$. Sunt enervante problemele cu sensurile unice si cu numele gresite de strazi. N-a gasit nici macar manastirile Voronet sau Sucevita cand i-am dat sa le caute. Am anulat serviciul.

#27
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Din cite inteleg are aceleasi harti ca IGo, deci nici IGo nu gaseste respectivele manastiri? Nu are si IGo aceleasi probleme cu sensurile unice? Cit despre nume gresite de strazi, este posibil sa nu fie o problema de harta ci una de plasare gresita GPS?

Pretul mi se pare si mie exagerat de mare pentru ca nu este la trafic, stai luni de zile fara sa-l folosesti, dar il platesti si ai nevoie de el 3-4 luni/an. La 2-3 euro era mai rezonabil. S-au infipt la pret mare ca sa nu aiba clienti. Stupizi.

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
cat trafic gprs face aplicatia ? ... ca sa vad daca merita luata in roaming

#29
serjo

serjo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 18.03.2004

View PostGeorge_Catean, on Jun 24 2007, 12:04, said:

cat trafic gprs face aplicatia ? ... ca sa vad daca merita luata in roaming

Am folosit eu navigatorul in roaming si m-a scos din multe belele. Totusi are un bug destul de suparator in momentul in care gresesti traseul si trebuie sa faca recalculare traseu - se mai blocheaza si nu se rezolva decat cu restart telefon.

Cat despre trafic..daca lasi doar pe indicare cu sageti face trafic doar in moemntul in care-ti calculeaza traseul la inceput (cativa KB) dupa care daca nu gresesti drumul nu mai face trafic deloc; daca gresesti trebuie sa faca recalculare si mai face din nou o reconectare.

N-am avut curaj sa-l tin pe afisare harta pt ca acolo chiar faca trafic si in roaming e 8$/MB. Cu sageti n-am depasit 1MB in doua saptamani folosire zilnica.

Una peste alta daca n-ai alta varianta de GPS e o solutie buna.

#30
certaretzu

certaretzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2007

View Postserjo, on Jun 26 2007, 14:42, said:

Una peste alta daca n-ai alta varianta de GPS e o solutie buna.

Mi-am activat si eu Navigatorul de la Vodafone si asta pentru ca am un telefon compatibil si nu voiam sa imi iau un aparat nou sa umblu cu "sacosa" de device-uri dupa mine iar pretul lor pentru GPS cred ca e cel mai bun sau oricum mai ieftin de atat nu am gasit nici pe net.

pot sa zic ca l-am incercat foarte mult prin Romania si m-a scos din kkt de multe ori. Normal, acum nu tre sa te astepti sa iti si parcheze masina dar hartile sunt decente. Oricum din ce am inteles au hartile de la Suncart si IGO-ul pt care ar trebui sa plates o caruta de bani are aceleasi harti.

Ca bani ce sa zic 8$ pentru Romania cred ca e ok mai ales ca nu trebuie sa mai platesti traficul iar daca e asa cum zice serjo si pentru roaming nu faci mai mult de 1MB pt concediu e cool. Pacat ca nu au hartile pentru grecia si turcia dar ma gandesc ca poate or sa le bage pana la urma... voi ati auzit ceva?

ce ma distreaza cel mai mult la aplicatie e ca pot sa caut adrese, stradutze sau tot felul de informatii si cand nu sunt in masina. Chestia asta era destul de enervanta inainte... pana deschideam calculatorul ... dai cauta harta ... vezi unde era.... si asta daca aveam bafta sa fiu langa un calculator

#31
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
nu face banii...l-am scos...folosesc route66 care e perfect pt orasele mari si vest..

#32
certaretzu

certaretzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2007
fiecare cu parerea lui. da' pe mine nu ma fac 18 RON... abia daca o pizza costa atat. Io sunt satul de aplicatii gratuite ... ai o problema cu ea si cauti tot netul sa vezi de unde e... asa macar ai unde sa faci un scandal... plus ca sunt in general mai proaste ca si detalii.

de ce crezi ca Nokia i-a recomandat Route 66 cuiva care postat mai sus. ca sa scape de belele... sa dea vina pe aplicatie ... e gratis ce te astepti... e din cauza aplicatiei

#33
ekumax

ekumax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 01.02.2008
dar aici scrie ca traficul asociat e gratuit...adica e inclus in pret....

Pachetul Vodafone Navigator de 6 EUR/lună îți oferă navigare nelimitată în interiorul granițelor României. Practic întreg traficul GPRS asociat aplicaței cât și licența de folosire a aplicației sunt incluse în acest preț, indiferent cât de des utilizezi aplicația.

Pentru a avea acces și pentru a putea folosi navigarea GPS în Europa este necesară activarea extraopțiunii Vodafone Navigator Europa de 4 EUR. În roaming traficul GPRS asociat utilizării aplicației va fi plătit separat conform tarifelor GPRS Roaming.

#34
vik19

vik19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 882
  • Înscris: 05.09.2007

View Postekumax, on Apr 10 2008, 20:40, said:

dar aici scrie ca traficul asociat e gratuit...adica e inclus in pret....
Si la Intrebari frecvente scrie:
Q: Cum se taxează traficul mai exact?
A: Taxarea va fi gratuită în România, iar în Europa va fi taxarea în funcție de operatorii utilizați.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate