Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Vodafone Navigator

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Muad-Dib

Muad-Dib

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2007
Am citit xxxxxxxx  ca operatorul de telefonie mobila Vodafone Romania a lansat serviciul Vodafone Navigator, care permite clientilor sa utilizeze telefonul mobil ca dispozitiv de navigare in Romania si in 18 state europene.

Edited by Zamolxel, 06 April 2007 - 12:46.


#2
vladyroman

vladyroman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.11.2006

 Muad-Dib, on Apr 3 2007, 16:16, said:

Am citit xxxxxxxx  ca operatorul de telefonie mobila Vodafone Romania a lansat serviciul Vodafone Navigator, care permite clientilor sa utilizeze telefonul mobil ca dispozitiv de navigare in Romania si in 18 state europene.

Foarte tare. Cand imi iau camion si nu am bani de GPS, sigur imi iau abonament dinasta  <_<

Edited by Zamolxel, 06 April 2007 - 12:46.


#3
gmaildotcom

gmaildotcom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2007
mi se pare o teapa. in primul rand ca ma costa 8$ ab si mai platesc si reciverul gps, daca ies din tara tre' sa actives nush' ce optiune de international care ma costa si aia 5$ si e doar pt europa (nu ca as pleca mai departe dar asa ca idee) si ma mai costa si traficul GPRS la tarife de roaming.
cat m-ar costa daca as avea eu telefonul meu nokia n93, harti de pe net, si reciver cumparat? 0$/luna si il folosesc linistit, ma costa doar echipamentul pe care in ambele cazuri l-as fi cumparat.
de obicei oamenii cauta solutii ieftine si bune sau rentabile sau cum vreti voi sa le ziceti, lucrul asta nu l-a inteles vodafone cand a lansat gps
Big Faaassss
http://www.vodafone....tor/tarife.html

Edited by gmaildotcom, 03 April 2007 - 18:27.


#4
aug

aug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 04.11.2004
eu zic ca utilizatorul poate alege ce doreste  sa ia un receptor gps + soft de navigatie + un pda

sau un telefon compatibil + receptor gps + abn de 8$ ptr romania

fiecare isi face calcul si decide.

ptr mine numai softul (igo ptr romania e aprox 150$) mi se pare ca echivaleaza cu acei 8$/luna. plus ca nu mai am nevoie de update-uri anuale deci alte taxe ptr soft. (vorbind de original aici), plus ca de pda nu mai am nevoie.

http://www.vodafone....tor/tarife.html

asta suna interesant:

Pentru România:
Mai mult de 300 de oraºe cu numele strãzilor ca nivel de detaliu
Aproximativ 200 de oraºe cu numãrul strãzilor ca nivel de numãr de stradã

telefoane compatibile am gasit aci: http://navigator.vod...ro/vfnavigator/

#5
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004
sau se poate folosi ... Nav4all
exact acelasi lucru ... doar ca fara abonamente lunare.

Este un serviciu de imagine care probabil va avea utilizatorii lui ... pasionati de asa ceva ... cu siguranta nu este un serviciu care sa le aduca venituri foarte mari

Avantajul vodafone este ca poate vedea unde este absolut fiecare utilizator care foloseste acest serviciu ... avand in vedere ca se face trafic de date printr-un anumit apn care este in reteaua lor si comunicatia aceasta poate oferi info retelei.

Tot prin el pot aparea si servicii de advertising foarte precise ... si foarte bine targetate zonal ...


un serviciu destept ...

#6
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
nu puteau sa faca si un stie web ca sa vezi unde iti este masina sau orice altceva in timp real?...era interesant...

#7
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

 George_Catean, on Apr 4 2007, 15:37, said:

nu puteau sa faca si un stie web ca sa vezi unde iti este masina sau orice altceva in timp real?...era interesant...

pentru asta se plateste mai mult :)
e un serviciu business ...

stiam ca orange are ceva de genul ... dar nu prin satelit ... ci prin reteua lor GSM .. dar nu stiu mai mult ...


poti beneficia de astfel de servicii de la companiile de securitate care vand "tracking"

#8
another_gxg

another_gxg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 21.03.2006

 Spiritul, on Apr 4 2007, 13:43, said:

Avantajul vodafone este ca poate vedea unde este absolut fiecare utilizator care foloseste acest serviciu ... avand in vedere ca se face trafic de date printr-un anumit apn care este in reteaua lor si comunicatia aceasta poate oferi info retelei.

ai descoperit america... e un negru mititel, cu un pix si un caiet gros in mana si sta si noteaza info despre milioanele de clienti... sa fim seriosi.

fenomenul se numeste triangulatie si este folosit pentru a determina pozitia. prin triangulatie ti se detecteaza pozitia prin gps si tot prin triangulatie se poate detecta pozitia telefonului tau fara sa fie nevoie sa faci trafic de date sau sa vb la telefon in timpul asta. simpla localizare a telefonului in retea inseamna trimitere si receptionare de date.

pacat doar ca nu poti sa cumperi un astfel de serviciu...

#9
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

 another_gxg, on Apr 4 2007, 22:15, said:

ai descoperit america... e un negru mititel, cu un pix si un caiet gros in mana si sta si noteaza info despre milioanele de clienti... sa fim seriosi.

fenomenul se numeste triangulatie si este folosit pentru a determina pozitia. prin triangulatie ti se detecteaza pozitia prin gps si tot prin triangulatie se poate detecta pozitia telefonului tau fara sa fie nevoie sa faci trafic de date sau sa vb la telefon in timpul asta. simpla localizare a telefonului in retea inseamna trimitere si receptionare de date.

pacat doar ca nu poti sa cumperi un astfel de serviciu...

mai pune mana pe niste carti si vezi cum e in GSM cu chestia asta ... si cat de exacta este o sa vezi ca nu e chiar asa fat frumos ...


triangulatie este cand ai trei puncte ... in care se face inregitrarea ... pe cand in GSM mai rar se intampla asta ... mai ales daca nu esti in orasele mari.

daca esti la dalga ai o singura antena ... te rog sa explici cititorilor cum faci triangulatie acolo ... jeeez...daca eu am descoperit america ... tu te-ai inecat pe drum ... departe de mal ... faceai triangulatie in stele? (si nu incerca sa imi tii teorii cu harta cereasca)

#10
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 another_gxg, on Apr 4 2007, 21:15, said:

ai descoperit america... e un negru mititel, cu un pix si un caiet gros in mana si sta si noteaza info despre milioanele de clienti... sa fim seriosi.

fenomenul se numeste triangulatie si este folosit pentru a determina pozitia. prin triangulatie ti se detecteaza pozitia prin gps si tot prin triangulatie se poate detecta pozitia telefonului tau fara sa fie nevoie sa faci trafic de date sau sa vb la telefon in timpul asta. simpla localizare a telefonului in retea inseamna trimitere si receptionare de date.

pacat doar ca nu poti sa cumperi un astfel de serviciu...

1. daca ar fi prin triangulatie nu ti-ar mai cere receptor GPS

2. triangulatia informeaza reteaua despre pozitia ta, telefonul nu-si primeste coordonatele.

3. poate te-ai gandit la AGPS (Assisted GPS) ce e enabled pe unele retele 3G, dar si ala are o marja de eroare mare.

4. procedeul de triangulatie este complex  plus ca tu trebuie sa-ti determini pozitia prin GPS, nu ei sa te localizeze pe tine.

#11
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
A reusit cineva sa conecteze Nokia LD-3W la PC ? Bluetooth-ul de pe laptop vede device-ul, dar nu pot sa ma leg la el nicicum.

Daca incerc sa dau "Connect to Bluetooth Serial Port", imi da intr-un final o eroare: "The Dev B connection failed: Service not found"

Edited by Florinm, 07 April 2007 - 10:09.


#12
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Eu chiar sunt curios de acest vodafone navigator.Dar l-as testa intai sa vad cum e.Si mai am o nedumerire: de ce nu sunt decat telefoane cu symbian de la nokia la telefoane compatibile,iar la ceilalti producatori sunt telefoane fara sistem de operare?Am downloadat pe nokia 6288 aplicatia (am ales varianta de la un alt tel nokia care are aceeasi rezolutie la ecran) , bineinteles ca e o aplicatie java si bineinteles ca mi-a mers (atat cat am putut sa vad ca merge,pt ca nu am nici antena gps si nici activat navigatorul).Oricum,daca ar fi si posibilitatea sa testez,as testa.Pare ok serviciul,mi-ar place un gps simplu si fara sa imi cumpar alt device+softuri+harti+prostii...

#13
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 holmes, on Apr 8 2007, 12:58, said:

Si mai am o nedumerire: de ce nu sunt decat telefoane cu symbian de la nokia la telefoane compatibile,iar la ceilalti producatori sunt telefoane fara sistem de operare?
API-ul disponibil difera in functie de telefon (de fapt, de generatia telefonului). La Nokia de ex, API-ul pt Seria 40 (fara Symbian) difera de API-ul pentru Seria 60 (cu Symbian). LA Sony Ericsson la fel, sunt telefoane care ofera functii diferit fata de altele. La telefoanele mobile nu prea se aplica deviza Java "write once, run anyware", deoarece accesul catre functiile telefonului (bluetooth, memorie etc) este dat de catre API-ul producatorului, nu de catre Java.
Deci ca sa fie compatibile este nevoie ca cei care fac soft-ul acela Java sa il adapteze pentru platforma care ruleaza pe telefonul tau.

Si inca o chestie.. Nu exista telefoane fara sistem de operare, pt ca in cazul ala ar fi doar niste caramizi cu display :) . Doar pt ca un telefon nu are Symbian, nu inseamna ca nu are sistem de operare. Ele au sisteme de operare facute de producator.

Si in final.. doar pt ca o aplicatie ruleaza, nu inseamna ca si merge complet. Daca e facuta pt o seria de telefoane, teoretic ar trebui sa mearga pe orice telefon din seria respectiva. Practic, mai ai surprize. Dar daca nu e facuta pt telefonul tau, atunci sunt sanse mici sa mearga asa cum trebuie. Poate daca ai fi incercat si conexiunea bluetooth cu gps-ul nu ar mai fi mers.

#14
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Stiu toate lucrurile pe care le-ai insirat.Inteleg de ce nu ar putea sa mearga,dar ma indoiesc ca nu se putea face ca acea aplicatie sa poata rula si pe telefoane din seria 40.Daca te uiti pe site-ul de download , trebuie sa alegi exact modelul de telefon inainte sa downloadezi.Deci s-ar putea sa fi facut mici modificari pt fiecare model in parte.Eu ma miram doar de ce aceasta ignoranta fata de 6288 de exemplu (mai sunt si 6234) , care sunt telefoane din oferta lor si care ar trebui bagate in seama mai mult.Nu cred ca aplicatia nu poate rula,ca nu are acces la bt sau ceva de genul...sigur se poate face sa mearga.

#15
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Am luat eu optiunea (am BT GPS) E destul de slaba aplicatia, e sub IGO. NU face 8$

#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 morogan, on Apr 11 2007, 19:17, said:

Am luat eu optiunea (am BT GPS) E destul de slaba aplicatia, e sub IGO. NU face 8$

da mai multe detalii please...

#17
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

 morogan, on Apr 11 2007, 19:17, said:

Am luat eu optiunea (am BT GPS) E destul de slaba aplicatia, e sub IGO. NU face 8$

incearca si nav4all de aici

cred ca e acelasi lucru ... doar ca e gratuit ...

eu am descarcat pe telefon aplicatia navigator dar nu am folosit-o fiind pe orange... si pare similara cu nav4all...care este gratuita


pentru navigare astept SPV M700 de la Orange sa ajunga si la noi ... si am rezolvat :)

#18
Florinm

Florinm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 14.09.2004
Dupa o vreme de testare (1 sapt., 2k km.), pot sa declar ca aplicatia oferita de Vodafone e decenta, comparativ cu route 66 mobile 7 sau tomtom mobile. Hartile tomtom mobile nu sunt detaliate deloc pentru romania, route 66 nici atat.

Ramane sa testez igo, si voi reveni cu detalii.

Plusuri:
orasele mari (cluj - bucuresti) sunt cartate 100 %.
recalcularea de traseu se face relativ repede (5 -10 secunde).
esti acoperit dpdv al update-urilor
cost decent

Minusuri:

Mergand spre Bucuresti dinspre Cluj, in Ploiesti m-a bagat pe centura de camioane, care ma scotea in Buftea
Hartile se descarca prin gprs => ceva delay
Designul aplicatiei si al hartii e spartan, navigarea prin "sageti" e ok pe un E50.

In alta ordine de idei, am o problema, am detaliat-o in postul de ceva mai sus, stie cineva ceva ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate