Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#325
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Dor71, iti dau sfat, incearca sa nu fii indiferent cu documentele pe care le ai de furnizat, asta daca nu vrei sa pierzi cumva sansa de a obtine viza si taxa de 100 CAD. Regulile sunt foarte stricte, incepand de la aceste documente pentru obtinerea vizei pana la momentul cand ajungi pe aeroport in Canada fata in fata cu politia de frontiera. Au reguli stricte privind ceea ce aduci cu tine in Canada, nu te juca ca ai sanse mari sa nu intri in tara, te intorci acasa cu primul zbor.
La Purpose of travel inteleg si e logic sa nu ai bilet, va trebui sa compui o povestioara numita Travel itinerary (daca citesti instructiunile vei vedea ce optiuni ai) unde sa spui exact ce ai de gand sa faci in ziua cand vei ajunge in Canada, eu asa am facut. Am inceput asa...in data de... planific sa ma deplasez la aeroportul Henri Coanda unde am zbor pe ruta....cand ajung la Toronto ma va prelua...care ma va transporta la el acasa la adresa...De asemenea poti spune ce ai de gand sa vizitezi, sa faci acolo si data cand te vei intoarce acasa. Ai grija ca aceste date sa corespunda in toate documentele.
La Travel History daca chiar nu ai calatorit nicaieri nu conteaza numai SUA sau Canada (trebuie sa citesti atent instructiunile) faci o scrisorica si declari acest lucru precum ca nu ai calatorit in nici o alta atara decat cea de resedinta, sau daca ai calatorit spui exact datele si daca ai viza in pasaport scanezi si atasezi. Daca ai calatorit in EU mentionezi ca nu a fost nevoie de vize ca se calatoreste cu ID card (cartea de identitate).
Aceste 2 documente le redactezi in limba engleza.

Edited by rppoe, 17 February 2016 - 16:56.


#326
Dor71

Dor71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 04.09.2008
Am completat ceea ce lipsea, am facut plata si acum astept raspunsul.

#327
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Eu am aplicat de doua ori, pentru parinti si pentru socri, la ambii le-a venit raspunsul in 24 ore, succes!

#328
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Eu nu am fost foarte atent. Acum am descoperit ca formularele nu trebuie semnate. Asa este?
Totusi, la member representative scrie clar ca nu poti salva pdf-ul...
In afara de formularul de aplicatie (cel cu coduri de bare) noi am urcat documentele semnate. Oare o fi vreo problema?

#329
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
Da, nu trebuie semnate, decat cel cu member representative. Nu are de ce sa fie problema ca le-ai semnat, parerea mea. Sper ca nu si semnat si acolo unde nu trebuia, sunt anumite rubrici unde semnezi daca negi ceva, de exemplu la family info ca nu ai copii.

#330
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Mersi pentru raspuns. Nu, am citit cu atentie formularele insa mi-a scapat faza de la inceput cu semnatura.

Da, am semnat la rubrica aceea cu copii...pentur ca nu avem ;)

O sa le reuploadez cu mare atentie, si o sa-l semneze doar sotia pe cele cu member representative.

#331
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Am primit un mesaj prin care mi se cere sa trimit pasapoartele. banuiesc ca asta e tot, nu?
Duminica seara am trimis actele si azi (luni) am primit acest mesaj.

Super zic eu...bine, am facut dosarul beton: job-uri bune, salarii ok, bilet avion tur-retur, extrase de cont, act proprietate, scrisoare de (nu mai stiu cum se numea)...

Succes si celorlati aplicanti.

Edited by joystick, 22 February 2016 - 19:55.


#332
Dor71

Dor71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 04.09.2008
Și eu am primit mesaj prin care mi se cere să trimit pașapoartele.La mine a durat mai mult, am aplicat miercuri seara și am primit răspunsul luni.

#333
_Dawson

_Dawson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2016
Buna,

Am si eu o intrebare in special pentru joystick, rppoe si dor71 pentru ca inteleg ca ei tocmai au aplicat pentru viza, dar oricine poate si este dispus sa ma ajute cu un raspuns, apreciez enorm. Nelamurirea mea este legata de adeverinta de la munca si mai exact daca exista o formulare anume, daca trebuie ceva anume stipulat acolo si daca trebuie ceruta in engleza de la resurse umane. Inteleg ca restul documentelor cum ar fi acte de casa, casatorie, etc., nu se traduc dar nu stiam daca, in afara de completarea documentelor din online direct in engleza, ar mai trebui ceva anume tradus, ca de exemplu aceasta adeverinta de salariat sau mai trebuie si altceva. In al doilea rand, daca mergem in familie, adica un cuplu parintii si un cuplu noi, facem documentatia impreuna sau pe fiecare cuplu in parte?  Multumesc anticipat pentru ajutor.

#334
Dor71

Dor71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 04.09.2008

View Post_Dawson, on 23 februarie 2016 - 16:41, said:

Buna,

Am si eu o intrebare in special pentru joystick, rppoe si dor71 pentru ca inteleg ca ei tocmai au aplicat pentru viza, dar oricine poate si este dispus sa ma ajute cu un raspuns, apreciez enorm. Nelamurirea mea este legata de adeverinta de la munca si mai exact daca exista o formulare anume, daca trebuie ceva anume stipulat acolo si daca trebuie ceruta in engleza de la resurse umane. Inteleg ca restul documentelor cum ar fi acte de casa, casatorie, etc., nu se traduc dar nu stiam daca, in afara de completarea documentelor din online direct in engleza, ar mai trebui ceva anume tradus, ca de exemplu aceasta adeverinta de salariat sau mai trebuie si altceva. In al doilea rand, daca mergem in familie, adica un cuplu parintii si un cuplu noi, facem documentatia impreuna sau pe fiecare cuplu in parte?  Multumesc anticipat pentru ajutor.

Nu este un tip anume de adeverinta, trebuie specificat salarul , functia, de cand  esti angajat , trebuie precizat ca esti in concediu in perioada cand esti plecat. Se poate face in limba romana dar trebuie tradusa la un traducator autorizat.Documentatia se face pe fiecare cuplu in parte.

Edited by Dor71, 23 February 2016 - 22:44.


#335
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Eu am trimis adeverinta in romana. In ea era scris: de cand sunt angajat, functia cf COR, salariul net, ca sunt pe perioada nedeterminata si ca serveste ptr viza. Documentatia am facut-o ptr cuplu, iar ptr ca pentru coaplicant nu exista sectiune financiara, am pus la mine: adeverintele, fluturașii de salariu pe ultimele 3 luni si extrasele de cont pentru ultimele 4 luni. Eu am completat și documentele optionale. Le-am pus tot ce credeam de cuviință. Ieri am trimis pașapoartele cu FanCurier. Ei cică le trimit cu posta normala (cu traking no). La fan curier nu exista posibilitatea sa atașezi un awb preplatit asa cum ar vrea și ca sa trimita tot cu Fan...asa ca voi aștepta posta....

#336
_Dawson

_Dawson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2016
Va multumesc mult amandurora. Si va doresc drum bun si distractie placuta la destinatie. Iar eu mai am o intrebare :) Daca noi depunem in 2 saptamani dosarul online dar plecam la debutul verii,  mai trebuie bifat ceva in plus ca pasi premergatori, tinand cont ca se introduce eTa din primavara? Sau nu ne influenteaza in nici un fel aplicatia? Merci inca o data.

#337
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Mulțumesc. Și noi plecam la începutul verii. Nu, nu mai trebuie bifat nimic. Am trecut perioada pe formular și atât.

#338
rppoe

rppoe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 09.08.2008
eTA din cate am inteles nu se aplica pentru cetatenii romani, romanii au nevoie de viza..despre ce vorbiti voi?
Eu ca si curier am folosit DPD ei stiu tot ceea ce au de facut, nu am trimis plic autoadresat sau altceva, pur si simplu ambasada a trimis pasapoartee inapoi tot cu DPD. De tradusul documentelor nu se specifica nicaieri, nu mai aruncati banii aiurea pe traduceri.

Edited by rppoe, 24 February 2016 - 17:18.


#339
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Eu am trimis cu fan curier....iar statusul este: avizat...oare nu au ridicat coletul?

#340
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Apare pasaportul ca fiind livrat la CIC.
In cat timp ati primit pasaportul inapoi?
Cand il expediaza primim mesaj in CIC?

Edited by joystick, 25 February 2016 - 19:45.


#341
bogdaan91b

bogdaan91b

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2016
Buna ziua,
Am primit scrisoarea in care scrie ca trebuie sa trimit pasaportul etc..
Am citit ca se poate trimite prin curier pasaportul si scrisoarea respectiva. Ma intereseaza ce firma de curierat este autorizata (reprezentant) sa-ti depuna pasaportul la amabasada.
Este obligatoriu sa trimit prin intermediul vfs global sau pur si simplu pot trimite la sediul ambasadei?

#342
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Eu am trimis pe strada turturelelor 1-3 (sau cum se numea strada). Am trimus oare bine?
Am trimis cu fac courier.

Edited by joystick, 26 February 2016 - 13:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate