Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#361
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Da, si totusi, nu am primit nici macar acum pasapoartele. Mi-au spus ca joi le preia Fan Courier insa am sunat sambata la Fan si mi-au spus ca nu au niciun colet pentur mine (si au fost draguti pentru ca au cautat si dupa adresa, si dupa nume).
Nu este oare cam mult? arti seara eu le-am pus la FAN, deci imediat se fac 2 saptamani.

#362
Dor71

Dor71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 04.09.2008


View Postrppoe, on 06 martie 2016 - 17:51, said:

Daca ai aplicat on-line si ai trimis pasapoartele la VFS iar acestia au trimis mai departe la ambasada, nu-ti pot spune decat ca ai avut parte de bunatatea si intelegerea lor, pentru acest lucru daca aplici prin ei, percep aproximativ 100 lei, da, numai pentru a trimite pasaportul la ambasada.
Am plătit și suma de 100 lei.

Edited by Dor71, 07 March 2016 - 08:33.


#363
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Aha...deci e mai rentabil sa trimiti la ambasada dar dureaza mai mult.
In fine, am contactat iar ambasada si mi-au spus ca Fan nu a venit pe la ei sa le ridice. Si-au cerut scuze si mi-au zis ca pleaca azi.

#364
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Am primit in sfarsit pasapoartele. La voi la issued by scrie tot...BEIRUT?

#365
_Dawson

_Dawson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2016
Imi puteti spune, va rog, daca in plicul in care trimit direct la ambasada pasapoartele si fisele nominale pe care le-au cerut printate si inserate in plic, mai trebuie pus inca un plic cu adresa mea pentru a le returna ambasada in el? Daca da, inseamna ca vor contacta ei Fan Courier-ul cand le returneaza sau va trebui sa fac eu comanda cand ma anunta ei ca sunt stampilate? De asemenea, nu stiu daca pot trimite pasapoartele noastre si ale parintilor in acelasi plic, in conditiile in care am aplicat separat, pe doua familii. Sper sa ma puteti lamuri, apelez la voi pentru ca ati trecut de curand prin procesul asta. Multumesc anticipat.

#366
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
NU, nu exista formular "preplatit" asa cum ai citit pe site. Din cate am vazut pana acum, daca trimiti cu DPD-ul, il primesti cu DPD-ul, daca trimiti cu FAN, il primesti cu FAN. Nu trebuie sa pui nimic in plic in afara de acele scrisori si paapoartele. Ei vor trimite pasapoartele cu serviciul cu care ai trimis tu, iar plata va fi la destinatie (adica vei plati tu, atat la expediere cat si la receptie). Eu cel putin asa am facut. Cu FAN te costa cam 17 lei x2.

#367
_Dawson

_Dawson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2016
Multumesc mult, joystick. Mi-au fost tare de folos toate informatiile tale, apreciez ajutorul si promptitudinea. Numai bine!

#368
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
NU am mai intrat pe aici. Ma bucur ca te-au ajutat informatiile.

Bafta tuturor aplicantilor. Oricum, mi se pare ca ne cam umilesc astia...e drept, tara lor, regulile lor dar...daca as fi avut de ales o tara doar ca destinatie turistica...i-as fi ignorat...

#369
silaghioana

silaghioana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2016
Buna ziua! As avea o intrebare.
Doresc sa aplic on line pentru viza vizitator Canada si am invitatie de la o prietena care e cetateana canadiana.
Mi-am facut cont my CIC si inainte de a ti se genera lista cu formularele si documentele pe care trebuie sa le trimiti, exista o intrebare: What is the main purpose of your visit?
Initial am pus TOURISM, pentru ca in principal de aceea merg acolo, dar daca alegi aceasta varianta nu iti cere in lista INVITATIA.
La IMM 5257, application for temporary visa te intreaba din nou: Purpose of your visit? dar acolo nu mai ai visit a friend, ci doar family (ceea ce in cazul meu nu se aplica)
Intrebarea mea ar fi...ce ar fi mai bine sa pun?
E ok daca la intrebarile initiale raspund visit family/visit a friend ca sa imi genereze locul unde sa uploadez Invitatia si in IMM 5257 sa pun TOURISM? sau sa pun in IMM *OTHER si sa completez visit a friend and tourism?

Multumesc in avans!

#370
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
De ce nu pui Tourism si gata? De ce doresti neaparat sa iti ceara invitatie?

#371
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.hotnews.ro/stire/21365812

Vesti bune :-) se intra in normalitate

#372
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Ne-am bucurat prea repede :(

A disparut si articolul de pe site.

Edited by dani.user, 21 October 2016 - 18:06.


#373
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ramane cum am stabilit ... cum era reclama aia.

2018 sa fie atunci, daca ceva regiune din Belgia e impotriva acelui acord, acord despre care nu stiu nimic si nici nu sunt curios sa aflu.

#374
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Am aplicat pentru eTA pe 3 Mai mai mult de curiozitate, fara planuri concrete de calatorie in viitorul apropiat dar cu gandul ca nu vreau sa pierd cine stie ce oferta la bilete de avion pentru ca nu am inca autorizatia de calatorie. Imediat dupa ce am transmis formularul am primit un e-mail ce spune ca trebuie sa analizeze cererea si vor reveni in 72 de ore. Cele 72 de ore deja au trecut dar nu am primit niciun raspuns. Deja incep sa imi schimb parerea prea buna pe care o am despre canadieni. Le mai dau 2 zile sa-mi raspunda pt ca taxa de viza mi-a plecat din cont abia ieri si ma gandesc ca vor sa proceseze plata inainte de a se uita pe cererea mea.
A mai incercat cineva sa obtina autorizatia? Aveti vesti bune? :)

#375
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View PostLHR, on 07 mai 2017 - 00:08, said:

Am aplicat pentru eTA pe 3 Mai mai mult de curiozitate, fara planuri concrete de calatorie in viitorul apropiat dar cu gandul ca nu vreau sa pierd cine stie ce oferta la bilete de avion pentru ca nu am inca autorizatia de calatorie. Imediat dupa ce am transmis formularul am primit un e-mail ce spune ca trebuie sa analizeze cererea si vor reveni in 72 de ore. Cele 72 de ore deja au trecut dar nu am primit niciun raspuns. Deja incep sa imi schimb parerea prea buna pe care o am despre canadieni. Le mai dau 2 zile sa-mi raspunda pt ca taxa de viza mi-a plecat din cont abia ieri si ma gandesc ca vor sa proceseze plata inainte de a se uita pe cererea mea.
A mai incercat cineva sa obtina autorizatia? Aveti vesti bune? :)

Update: eTA approved ☺

#376
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLHR, on 07 mai 2017 - 19:52, said:

Update: eTA approved ☺
4 zile? :scared:
Noi am primit raspunsul in vreo 5 minute.

#377
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde cu ce pasaport aplici :)
Sa nu credeți ca pentru romani e la fel ca pentru restul 😂

#378
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015

View PostKarhu, on 07 mai 2017 - 22:30, said:


4 zile? :scared:
Noi am primit raspunsul in vreo 5 minute.

Asa credeam ca voi primi si eu... Nu le-o fi placut ca am pasaport romanesc dar adresa din uk.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate