Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#1
silviana

silviana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2006
logodnicul mei e boxer profesionist in canada de 3 ani si vr sa stiu ce trb sa fac sa obtin o viza prin sponsorizare am inteles k e grteu dc nu ai un dosar suficient de gros ce treb sa contina el nu am habar ce dovezi sa aduc ca este partenerul me nu am poze nu avem cont comun  B)

#2
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Numai la firmele romanesti care "intermediaza" emigrare in Canada sa nu mergi.
Nu sunt in tema cu diferitele tipuri de viza pt Canada,dar te sfatuiesc sa ii zici la prietenul tau sa vorbeasca cu juristul clubului unde e legitimat,si afla ala toate detaliile si,daca are ceva experienta,iti zice daca are rost sau nu sa demarezi lucrurile.
Nu vorbi cu firme din Romania detinute de avocati canadieni sau alte amagiri ca dai o gramada de bani aiurea.
Bafta

#3
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View Postherlino, on Jun 19 2006, 07:57, said:

Numai la firmele romanesti care "intermediaza" emigrare in Canada sa nu mergi.
Nu sunt in tema cu diferitele tipuri de viza pt Canada,dar te sfatuiesc sa ii zici la prietenul tau sa vorbeasca cu juristul clubului unde e legitimat,si afla ala toate detaliile si,daca are ceva experienta,iti zice daca are rost sau nu sa demarezi lucrurile.
Nu vorbi cu firme din Romania detinute de avocati canadieni sau alte amagiri ca dai o gramada de bani aiurea.
Bafta
Corect!Aceeasi recomandare o fac si eu,un avocat din Canada rezolva rapid problema in cauza.
Succes!

#4
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Am tot citit si pe aici si pe site-ul Ambasadei Canadei, dar tot nu imi este foarte clar. Am obtinut viza pe 10 ani pentru State si acum doresc sa obtin viza si pt Canada, ca daca tot batem drumul pana in State, sa o vizitam si pe prietena din Toronto. Inteleg ca la canadieni nu se da viza pe 10 ani sau nici macar pe 2-5 ani, mai inteleg ca ne trebuie invitatie pe care o asteptam sa soseasca (pt State am obtinut viza fara invitatie), dar nu se face nici o programare la interviu, ci se trimit pasapoartele cu invitatia cu DHL-ul (sau se depun personal la ambasada), urmand sa asteptam rezolutia. Ceea ce nu inteleg exact este: ni se vor trimite inapoi pasapoartele cu viza/refuzul sau vom fi chemati la interviu? Cum se comunica aceasta? Cat timp dureaza totul? Scrie pe undeva ca max 5 zile lucratoare, asa o fi? 5 zile pana ti se intorc pasapoartele sau 5 zile pana te anunta cand sa vii la interviu? Nu ca as fi foarte grabita (in mai vrem sa plecam), dar am programate alte iesiri din tara (cu serviciul sau in vacanta) si cu greu gasesc o perioada de 2-3 saptamani in care sa nu avem nevoie de pasapoarte.
Cine ma poate lamuri exact cum se procedeaza si cat dureaza exact? As avea nevoie de experientele voastre recente...Multumesc.

#5
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Iti recomand sa te duci personal la ambasada, te duci dimineata devreme, pe la 5-6, ca sa fii pe lista intocmita ad-hoc. Pe la 8-9 intri in ambasada, apoi urmeaza interviul... Pana la ora 16-17 ai rezolvat totul, iti si iei inapoi pasaportul cu viza.
Am mai vazut un caz undeva in care o persoana a trimis pasaportul prin curier si nu primise nici un semn de la ambasada, si, mai grav, avea de nevoie de pasaport in cateva zile, pentru o calatorie in Europa. Cam acelasi lucru si in cazul tau...

#6
h0tice

h0tice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2005
Intr-adevar, DHL are acest serviciu de transport al actelor de viza la ambasada (de la unul din sediile DHL la ambasada si cand sunt actele gata, inapoi la adresa clientului). Tariful este 23E + TVA pentru acest serviciu. Eu recomand, nu am avut probleme!

#7
sunbeam_25

sunbeam_25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2007

View Postnic_biso, on Dec 27 2006, 15:56, said:

Iti recomand sa te duci personal la ambasada, te duci dimineata devreme, pe la 5-6, ca sa fii pe lista intocmita ad-hoc. Pe la 8-9 intri in ambasada, apoi urmeaza interviul... Pana la ora 16-17 ai rezolvat totul, iti si iei inapoi pasaportul cu viza.
Am mai vazut un caz undeva in care o persoana a trimis pasaportul prin curier si nu primise nici un semn de la ambasada, si, mai grav, avea de nevoie de pasaport in cateva zile, pentru o calatorie in Europa. Cam acelasi lucru si in cazul tau...

Hello,

As vrea sa aplic si eu pentru o viza de turist pt Montreal, pentru perioada sarbatorilor de Paste. Din cate inteleg e mai bine sa aplici pt viza personal. Dar am o nelamurire despre actele cu care trebuie sa te prezinti acolo:
1. Scrisoarea de invitatie de la prieten: ce ar trebui sa contina concret si daca trebuie sa fie legalizata?
2. Ce alte documente mai sunt necesare de la persoana care face invitatia (in afara de cele care dovedesc cetatenia)
3. Stie cineva cat mai este taxa pentru o viza cu o singura intrare? Pe unele site-uri vad 65 USD, pe altele 70USD...

Orice info suplimentara ar fi de mare ajutor.
Multumesc mult!

#8
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
cel mai bine vorbesti cu cineva de la o firma de turism!

#9
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Vom trimite zilele acestea actele prin DHL. Va voi spune dupa, cum a decurs treaba. In afara de invitatia (nelegalizata) de la un cetatean canadian, mai trebuie adeverinta lui de venit si a aplicantului la viza.

#10
sunbeam_25

sunbeam_25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.02.2007

View PostPhx, on Feb 6 2007, 20:03, said:

Vom trimite zilele acestea actele prin DHL. Va voi spune dupa, cum a decurs treaba. In afara de invitatia (nelegalizata) de la un cetatean canadian, mai trebuie adeverinta lui de venit si a aplicantului la viza.


Ai pus cumva si formularul "additional family information" la dosar (despre frati, surori, parinti, copii)?
Multumesc mult de raspuns!

#11
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Maine mergem la sediul DHL sa trimitem actele. Sa vad ce formulare imi dau ei sa completez si iti spun dupa.

#12
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Gata, am obtinut viza. Imi pare foarte comoda si civilizata aceasta cale de a trimite actele cu DHL si a se intoarce inapoi pasapoartele tot prin ei. Fara cozi, fara timp pierdut, fara nervi...Am trimis totul vineri, 9 febr, si s-au intors astazi, 21 febr.
Am aflat ulterior ca se putea proceda la fel si pt viza SUA.
Pt cine m-a intrebat, da, am completat si formularele cu date aditionale pt familie.

#13
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View PostPhx, on Feb 21 2007, 18:21, said:

Am aflat ulterior ca se putea proceda la fel si pt viza SUA.
NU se poate proceda la fel pentru viza SUA. Trebuie sa te duci la interviu obligatoriu.

#14
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostValentine, on Feb 22 2007, 00:43, said:

NU se poate proceda la fel pentru viza SUA. Trebuie sa te duci la interviu obligatoriu.

Si noi am obtinut viza de State tot mergand la interviu (in nov.2006), dar la DHL, cand am depus actele pt Canada, m-a intrebat ala: sigur pt Canada, nu pt SUA, nu? De unde am tras concluzia ca se putea...mi se parea putin ciudat, dat fiind ca americanii sunt mai exigenti, dar.... E posibil ca pt State sa se poata trimite actele prin DHL doar in anume cazuri, pt anume categorii de cetateni...scuze daca v-am indus in eroare...

#15
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostPhx, on Feb 22 2007, 13:00, said:

Si noi am obtinut viza de State tot mergand la interviu (in nov.2006), dar la DHL, cand am depus actele pt Canada, m-a intrebat ala: sigur pt Canada, nu pt SUA, nu? De unde am tras concluzia ca se putea...mi se parea putin ciudat, dat fiind ca americanii sunt mai exigenti, dar.... E posibil ca pt State sa se poata trimite actele prin DHL doar in anume cazuri, pt anume categorii de cetateni...scuze daca v-am indus in eroare...
Se poate sa trimiti si la amb. USA cu DHLul.

#16
cluj.ccs

cluj.ccs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2007

View PostPhx, on Feb 21 2007, 18:21, said:

Gata, am obtinut viza. Imi pare foarte comoda si civilizata aceasta cale de a trimite actele cu DHL si a se intoarce inapoi pasapoartele tot prin ei. Fara cozi, fara timp pierdut, fara nervi...Am trimis totul vineri, 9 febr, si s-au intors astazi, 21 febr.
Am aflat ulterior ca se putea proceda la fel si pt viza SUA.
Pt cine m-a intrebat, da, am completat si formularele cu date aditionale pt familie.


M-ati putea spune si mie daca invitatia facuta pt un parinte din Romania de catre fiica(cu familia-sotul si fiica)trebuie sa contina exact ceva date?e ok daca e trecuta ca intentie de vizitare o perioada de 4 luni?Multumesc.P.S. Parintele e pensionar si are peste 60 de ani.Am inteles ca e ok sa trimita toate actele prin DHL.

#17
cluj.ccs

cluj.ccs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.02.2007

View PostPhx, on Feb 21 2007, 18:21, said:

Gata, am obtinut viza. Imi pare foarte comoda si civilizata aceasta cale de a trimite actele cu DHL si a se intoarce inapoi pasapoartele tot prin ei. Fara cozi, fara timp pierdut, fara nervi...Am trimis totul vineri, 9 febr, si s-au intors astazi, 21 febr.
Am aflat ulterior ca se putea proceda la fel si pt viza SUA.
Pt cine m-a intrebat, da, am completat si formularele cu date aditionale pt familie.


M-ati putea spune si mie daca invitatia facuta pt un parinte din Romania de catre fiica(cu familia-sotul si fiica)trebuie sa contina exact ceva date?e ok daca e trecuta ca intentie de vizitare o perioada de 4 luni?Multumesc.P.S. Parintele e pensionar si are peste 60 de ani.Am inteles ca e ok sa trimita toate actele prin DHL.

#18
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postcluj.ccs, on Mar 1 2007, 00:02, said:

M-ati putea spune si mie daca invitatia facuta pt un parinte din Romania de catre fiica(cu familia-sotul si fiica)trebuie sa contina exact ceva date?e ok daca e trecuta ca intentie de vizitare o perioada de 4 luni?Multumesc.P.S. Parintele e pensionar si are peste 60 de ani.Am inteles ca e ok sa trimita toate actele prin DHL.

Invitatia trebuie facuta (scrisa de mana) pe un formular special descarcat de pe net. In plus, mai trebuie dovada de venituri (adev. de la job cu venitul anual) a celui care face invitatia, plus copie de pe cartea de identitate (adica dovada ca e cetatean canadian) tot pt cel care invita.
A propos de perioada de 4 luni, nu stiu ce sa zic, noi am avut pt o saptamana (ca atat vrem sa stam), dar viza e oricum pe 6 luni, nu scrie pe ea nimic de o saptamana, deci banuiesc ca orice perioada mai mica de 6 luni e ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate