Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

CANADA - viza turist

- - - - -
  • Please log in to reply
389 replies to this topic

#379
Federals

Federals

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 23.11.2007
Salut!

Am urmatoarea situatie: eu sunt rezident permanent in Canada, ma voi muta in Montreal din august. Sotia mea este cetatean canadian. Amandoi stam momentan in Romania.
Stiu ca in decembrie se scot vizele de turist, iar eu vreau sa imi chem parintii sa ma viziteze; si daca parintii iau viza pentru State, sa facem si o plimbare in NY de Craciun.

Din ce am citit, exista urmatoarea restrictie pentru romanii care vor veni prin ETA: nu au voie sa se plimbe intre State si Canada decat daca au vize pentru ambele tari.

Deci am doua variante:

1. Parintii sa aplice pentru ambele vize de turist acum, pentru ca pare mai safe sa ai vize si sa te poti plimba fara restrictii.
2. Sa vina in decembrie fara viza doar in Canada si pentru ca dovedesc ca s-au intors, sunt sanse mici sa aiba surprize atunci cand cer vize pentru SUA/Canada la anul.

Mie personal varianta 1 mi se pare riscanta, pentru ca trebuie sa demonstreze la doua ambasade ca nu vor sa ramana nici in State nici in Canada. Mai ales ca situatia lor financiara nu e excelenta, dar le putem plati noi o mare parte din excursie.
Varianta 2 mi se pare mai safe pentru ca demonstreaza deja ca nu raman in Canada, dar trebuie sa mai asteptam un an ca sa vina in urmatoarea excursie.

Voi ce ma sfatuiti?

Mersi!

#380
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Iti raspund un pic cam tarziu, dar in ideea ca si altii citesc si le foloseste.
Cum stam acum, pe baza informatiilor existente in decembrie NU se scot vizele. Nu exista nici'o informatie oficila emisa de canadieni in acest sens.

Singura chestie la ei pe site este" exista intentia". Dar nu certitudine. In noiembrie vor emite un comunicat sa confirme asta. Poate. Pana atunci, doar intentii

#381
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,078
  • Înscris: 20.12.2007
Situatia actuala, nu ai nevoie de viza ci doar de completarea ETA daca vii cu avionul (este si-n romana) sau daca intri pe alte cai, sa ai celelalte documente necesare
Attached File  2ETA Canada.jpg   187.28K   31 downloads

Edited by Kokoshmare, 15 January 2018 - 17:00.


#382
sixtineus

sixtineus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.05.2008
Salut,

Am o mica intrebare>

eTA are o valabilitate din momentul in care am obtinut-o ?...daca da, cat timp este valabila ?

Doresc sa aplic in perioada urmatoare pentru eTA dar sa calatoresc de Sarbatorile de Iarna sau in primavara anului viitor.

Multumesc anticipat.

#383
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 sixtineus, on 04 septembrie 2018 - 12:58, said:

Salut,

Am o mica intrebare>

eTA are o valabilitate din momentul in care am obtinut-o ?...daca da, cat timp este valabila ?

Doresc sa aplic in perioada urmatoare pentru eTA dar sa calatoresc de Sarbatorile de Iarna sau in primavara anului viitor.

Multumesc anticipat.

Valabilitatea eTA este data de valabilitatea pasaportului.

Uite ce mesaj am primit eu:
Your application for an Electronic Travel Authorization (eTA) has been approved. You are now authorized to travel to Canada by air.
When you travel to Canada, you will need to bring the passport you used to apply for your eTA, as the eTA is electronically linked to it. Should you obtain a new passport, you will need to apply for a new eTA.
Airline check-in staff and the Canada Border Services Agency will have electronic access to your eTA status using your passport.
In the future, you can verify the status and expiration of your eTA by using the eTA Check Status Tool. To do this, you will need the eTA number noted above and details from the passport you used to apply for your eTA.
For information on what to see and do in Canada, visit www.Canada.travel. See you in Canada!

#384
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Am trecut ieri ( de doua ori chiar) granita SUA-Canada.
Prima oara cu autobuzul din Buffalo spre Niagara Falls.
Si soferul de autobuz nu a vrut sa ma lase in autobuz pe motiv ca am nevoie de viza. Avea el o lista care asta zicea.
I-am aratat pe site-ul de mai jos ca nu am nevoie de viza si nici macar de eTA.
http://www.cic.gc.ca...visit/visas.asp
Dupa vreo 10 minute de discutii. Pe un ton de rahat din partea lui. A ramas ca suna sa verifice.
Evident ca era ca mine.
Noroc ca am avut net.
Deci v-as sfatui sa aveti printata pagina cu pricina ca sa nu aveti astfel de probleme.
Politistii de frontiera stiu.
Cu ceilalti e mai greu.



#385
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Deci pana la urma in momentul asta trebuie sau nu viza ptr Canada, ptr cetatean roman ca turist?
Eu inteleg ca nu, e ETA si atat.

#386
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Am aplicat eu recent ptr ETA de Canada.
A venit intr-un minut mailul cu aprobarea.
Cost 7 dolari canadieni, vreo 25 de lei.
Valabila 5 ani!
Asa ca prin august cred ca dau o tura pe la Niagara.

Edited by flg20, 06 June 2022 - 10:47.


#387
gvingi76

gvingi76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 19.03.2007

View Postaxisborn, on 31 august 2021 - 22:07, said:

Deci pana la urma in momentul asta trebuie sau nu viza ptr Canada, ptr cetatean roman ca turist?
Eu inteleg ca nu, e ETA si atat.
vezi aici:
https://www.canada.c...ui-canadei.html

Quote

Începând cu 5 iunie, 2018, cetățenii români vor avea nevoie de un pașaport electronic valabil pentru a continua să călătorească în Canada fără viză sau în baza Autorizației de călătorie electronice (eTA) pentru călătoriile întreprinse pe calea aerului. Aceasta înseamnă că românii care dețin un pașaport non-electronic, cum ar fi pașaportul temporar, vor avea nevoie de o viză valabilă pentru a călători în Canada.


#388
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
Aplicat pentru ETA  eu si sotia, venit raspunsul imediat pe mail. Plec in Octombrie in Toronto, Montreal si Niagara :) . Am luat bilete la LOT, cu ~700 eur/pers si bagaj de cala .

Suntem detinatori de pasaport electronic :)

#389
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011

View Postaxisborn, on 31 august 2021 - 22:07, said:

Deci pana la urma in momentul asta trebuie sau nu viza ptr Canada, ptr cetatean roman ca turist?
Eu inteleg ca nu, e ETA si atat.

da si nu, daca vi cu avionul ai nevoie de eTA care ti se ofera imediat. Daca calatoresti spre exemplu din USA in Canada cu masina, sau autobuzul nu ai nevoie.

Mi se pare o mizerie ca ai nevoie de viza electronica chiar si pentru tranzit. Nu ca ar fi o suma considerabila, dar o bataie de joc sa platesti doar ca tranzitezi tara. Am zbor Miami-Montreal si de acolo Europa, stau in Montreal cam 2 ore si trebuie viza... bataie de joc.

#390
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Am fost in Canada recent. Totusi e o diferenta cer-pamant fata de SUA, la modul in care esti tratat. ETA vine automat dupa 1 minut, asa cum zici, doar sa nu gresesti ceva pe acolo.
In schimb la sosire in Canada ( Toronto)  control electronic , scanat pasaport, completat acolo pe ecran scopul si durata vizitei, se tipareste o hartie, apoi la iesire o predai unui politist care doar se uita si iti zice la revedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate