Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 

Dureri de cap

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
29 răspunsuri în acest subiect

#19
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 26.04.2006
klaw_godly  ai fost la doctor?.ti-a zis ceva?...ti-au trecut durerile?..te intreb ca si eu am patit la fel de la o fortare la impins culcat...m-au tinut durerile cam 2 zile si imediat dupa sala aveam tensiunea 16 cu 8...asa ca am lasat-o mai moale ...ce ma mira pe mine este faptul ca tensiunea mi-a revenit la normal in zilele urmatoare, dar durerea de cap mai apare cand fac efort, nu mai este asa intensa ca atunci cand am fortat, dar e prezenta.

Editat de coolsport, 26 februarie 2009 - 11:19.


#20
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 26.04.2006
am primit raspunsul...multumesc!

#21
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.206
  • Înscris: 06.01.2007
il impartasesti si cu noi ?  :rolleyes:

#22
coolsport

coolsport

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 26.04.2006
bineinteles, imi raspunsese in private messages, unde de altfel ii adresasem o intrebare in paralel

"" Salut. Da, am fost la doctor si mi-a spus ca am probleme cu tensiunea si m-a tot aburit, mi-a dat pastile etc. Eu fac tensiune cum se spune "la halat alb" adica atunci cand sunt in spital si mi se ia tensiunea. Am facut o investigatie complexa (analize peste analize)si se pare ca nu aveam nimic, toate analizele bune. Mi-am luat un tensiometru si mi-am luat tensiunea aproape in fiecare zi si este normala. Este normal ca la sala sa iti ajunga tensiunea undeva la 16:9, 18:10, dar apoi iti revine la normal. Atunci cand am patit m-am fortat foarte tare la biceps din picioare. De atunci nu am mai patit asa ceva, si am lasat-o si eu putin mai moale.

PS: Fa-ti si tu o invetigatie amanuntita, fiindca nu e de joaca, poti sa faci un accident cerebral de la tensiunea asta prea mare. S-ar putea sa ai tahicardie adica, iti creste foarte repede tensiunea pe o perioada foarte scurta de timp. Iti va spune doctorul evidente mai multe, eu doar ti-am spus cam ce ar putea fi.  

Bafta! ""

  

si ca sa continui , am facut o mica pauza, care cred ca-i cam mica...adica cateva zile, am reluat antrenamentul ,usor spre foarte usor si cand am incercat sa incarc putin am simtit iar durerea, nu acut, dar prezenta in ceafa si ma gandesc sa-mi fac un control combinat cu o pauza mai mare

daca a mai patit cineva asa il invit sa ne lumineze

#23
klaw_godly

klaw_godly

    Preafericitul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.659
  • Înscris: 10.06.2008

View Postcoolsport, on Feb 28 2009, 19:50, said:

si ca sa continui , am facut o mica pauza, care cred ca-i cam mica...adica cateva zile, am reluat antrenamentul ,usor spre foarte usor si cand am incercat sa incarc putin am simtit iar durerea, nu acut, dar prezenta in ceafa si ma gandesc sa-mi fac un control combinat cu o pauza mai mare

daca a mai patit cineva asa il invit sa ne lumineze

Ia si tu o pauza mai lunga. Macar 2 saptamani. De atunci n-am mai patit nimic, si pot spune ca am crescut greutatile binisor. :)

#24
gar_bage

gar_bage

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 02.08.2007
Eu cred ca oamenii care incearca sa afle solutii la problemele lor nu au nevoie de pareri total neavizate cum zicea unu mai sus "ametelile alea is de l alipsa de vitamine, minerale... pune mana si mananca bine si ia-ti un supliment vitamino-mineral, animal pak ar fi ideal ".

Eu am aceeasi problema. Si am fost la 3 neurologi pana acum si am facut radiografii, doppler, RMN, la gat, cap si nu au gasit nimic in neregula. Fiindca nu e ceva banal, nu se vede cu ochiul liber, sunt si greu de explicat simptomele. Acum m-am apucat de "research" si o sa fac un nou "set" de vizite la alti neurologi si pana la urma o sa gasesc o solutie. Am vazut ca mai sunt oameni care o au si incearca pe ici pe colo sa puna o intrebare si vin istetii ca "adi185" cu solutiile.

Durerile apar doar cand fortez cu greutati mari(nicidecum imposibile) si daca incerc sa trag mai departe simt ca imi explodeaza capul. Pana acum am cateva piste: tendon, muschi rupt, fascie, presiune intracraniana. Cea din urma suna cel mai plauzibil fiindca orice ruptura de muschi/tendon/fascie s-ar fi vindecat de la sine in 4 ani cat am luat eu repaus.

Ii rog pe cei care au aceasta problema sa mai detalieze, ca sa aflam incet incet si cum ne "vindecam".

Mersi.

Editat de gar_bage, 06 octombrie 2010 - 15:39.


#25
cosmin_cezar

cosmin_cezar

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 14.11.2010
Am patit-o si eu prima data acum 3-4 luni la caiac ... dupa antrenament ,  la sala , dupa cca. 10 tractiuni a inceput o durere insuportabila de cap care m'a tinut la intensitate maxima in jur de 2-3 minute .
S-a intamplat din nou vinerea aceasta .. la sala ... in timp ce faceam tractiuni .
Astazi am fost la sala sa fac spate . M-am incalzit vreo' 5-10 minute dupa care m'am apucat sa fac cu o greutate zic eu '' mare '' . Iar a inceput acea durere de cap . I-am spus mamei si mi-a spus ca trebuie sa mergem sa fac o tomografie la cap.
Imi este frica sa nu-mi gaseasca vreo tumoare sau asa ceva =(
PS : am 18 ani ... fac sala de 2 ani , caiac de 1 . M-am ingrasat de la 58-75 numai cu grasime la varsta de 15 ani din cauza ca mancam ca un '' spart '' seara tarziu si nu ieseam afara din casa . Acum am 67 kg . Nu mai am pic de grasime .

#26
peteredy

peteredy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 13.02.2007
salutare! redeschid acest topic intrucat am aceeasi problema: fac sala de 1 luna jumate si recent am inceput sa am dureri de cap (in spate). totul a inceput cand m-am fortat putin la spate (la aparat).

ce ar putea fi si cum as putea sa scap de dureri? ma gandesc sa ma las de sala dar ar fi pacat deoarece abia m-am obisnuit :(
mentionez ca nu iau proteine sau alte suplimente nutritive, nici macar vitamine iar greutatile sunt acceptabile, chiar usoare.

#27
vlad_coste

vlad_coste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 27.10.2011
E de la tensiune eu iau un vasodilatator si parca nu mai simt asa tare durerile chiar daca putin creste mai mult tensiunea. E important sa ai vasele de sange curare fara depuneri de colesterol etc. Iti recomand si tie sa incerci Sa consumi arginina(aminoacid) . Se poate sa nu fie inca obijnuit corpul tau cu efortul im mod normal cand facem efort vasele ar trebui sa treaca printrun fenomen de vasoconstrictie daca nu e asa avem unele dureri de cap. Mai poti incerc si sa faci dus scotian. Spar sa-ti fie utile aceste informatii.

#28
peteredy

peteredy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 13.02.2007

View Postvlad_coste, on 11th November 2011, 14:10, said:

E de la tensiune eu iau un vasodilatator si parca nu mai simt asa tare durerile chiar daca putin creste mai mult tensiunea. E important sa ai vasele de sange curare fara depuneri de colesterol etc. Iti recomand si tie sa incerci Sa consumi arginina(aminoacid) . Se poate sa nu fie inca obijnuit corpul tau cu efortul im mod normal cand facem efort vasele ar trebui sa treaca printrun fenomen de vasoconstrictie daca nu e asa avem unele dureri de cap. Mai poti incerc si sa faci dus scotian. Spar sa-ti fie utile aceste informatii.

S-ar putea sa para ciudat dar de astazi am inceput sa iau vitabolic de la biotech + gfx8. Ce-i drept, nu am facut exercitiu cu bara la umeri ci doar cu gantere si nu m-a mai durut ceafa. Mi-am luat tensiunea si am 10 cu 6 (am inteles ca e buna).

Cred totusi ca toate problemele sunt din cauza unui efort nesustinut de o alimentatie corecta (nu mananc foarte mult), dar incerc sa schimb asta.

#29
snoopmind

snoopmind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 11.07.2010
de 1 saptamana am si eu aceleasi simptome, durere in partea stanga a gatului , apoi durere de cap, de fiacre data cand fortez la un exercitiu, la ultimele repetari se simte durerea, avand in vedere ca e un simptom recent nu am fost inca la doctor, daca mai sunt persoane care au gasit remediul va rog sa mai postati, multumesc

#30
the_florin

the_florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 06.06.2011
Va salut, am si eu aceeasi problema. Durere in ceafa pe partea stanga mai mult si timp de cateva minute simt ca imi explodeaza capul. Am fost la doctorul de familie imediat iesit din sala ca nu am reusit sa-mi fac nici incalzirea la piept ( prima serie cu 38 kg - 30 repetari ) si mi-a zis ca posibil sa simt asta din cauza racelii, cica am rosu in gat si stranut !!! dar nu cred asta. dupa 7 ore si un nurofen forte inca ma mai doare. Ma gandesc sa imi fac si eu ceva controale la sange si tensiune dar alte solutii nu am sa dau pentru cei ca mine. Ma bucur ca am gasit idei noi pe acest forum.

Sa ma apuc de pauza acum, nu ma incanta. Sa fac cu greutati mai mici , nu pot, ma doare. Sa aleg pe banda, nici atat, simt ca imi da cu barosul in cap.

Altcineva a mai aflat ceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate