Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Totul despre croaziere

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#865
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
Vreau sa merg in Caraibe cu Costa Magica in decembrie.Intrebare:plecarea este din Guadeloupe,si vreau sa stiu cum ajung de la aeroport la portul de imbarcare?

#866
octavia1954

octavia1954

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2014
Anul acesta am optat pentru o craziera pe Mediterana cu MSC Splendida .Plecare din Genova in 12 octombrie 2014. Traseul: Genova. Mesina, Tunisia, Barcelona, Marsilia.
Am rezervat printro agentie o camera  Balcony cabin Bella, 2 persoane la pretul de 1235 inclusiv taxele portuare.A mai fost cineva cu aceasta nava si pe acest traseu ? Daca da , i-as multumi daca imi da cateva detalii si "ponturi".Posted Image

#867
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
Am citit ca este epidemie Chikungunya in Caraibe.Stiti ceva ?

http://wwwnc.cdc.gov...gunya-caribbean

#868
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
Am citit ca este epidemie Chikungunya in Caraibe.Stiti ceva ?

http://wwwnc.cdc.gov...gunya-caribbean

http://www.mae.ro/node/27545

#869
Musculitz

Musculitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.02.2011
Buna ziua.

Noi vom pleca cu MSC POESIA in septembrie, din Genoa, Malaga, Casablanca, Lisabona si întoarcere din Barcelona. Oferta a fost buna, insa nu avem nicio idee legata de pretul pentru excursiile optionale de la bordul navei. Puteti sa imi spuneti niste costuri orientative? Am scris agentiei, insa nu am primit raspuns - probabil sunt in mini vacanta asta.

Nu prea stim la ce sa ne asteptam si cum sa ne organizăm bugetul.

Multumim anticipat.

#870
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Preturile la excursiile de pe nava sunt mari - pot trece de 100-150 euro pentru 2 persoane in fiecare port. Nu stiu cu cat ati luat voi croaziera, eu daca le luam de acolo plateam mai mult pe excursii decat pe croaziera in sine.
Ideea e sa studiezi fiecare port - sunt informatii si pe acest topic, daca il citesti cu atentie - si pe net este forum dedicat - cruisecritic.com.
Inteleg ca plecati din Genoa - acolo vasul acosteaza in oras - daca aveti bagaje rezonabile puteti merge si pe jos pana la el. In Barcelona este autobuzul portului care costa cativa euro si te lasa la statuia lui Columb. De acolo, la 2 pasi, ai statia de metrou si poti pleca la aeroport - sau la hotel, daca ramaneti in zona.
In Casablanca noi am luat un taxi -- negociat clar, de la plecare, pana la Moscheia lui Hassan al IIlea. Acum 3 ani era 5 dolari (stiam asta, ei iti cer 15). Cand am coborat la moscheie, taximetristul ne-a propus sa ne astepte si pentru 40 dolari sa ne mai plimbe vreo 2 ore prin oras. I-am spus ca mai vedem, nu s-a miscat de acolo pana nu am iesit si l-am luat tot pe el. Am fost pe faleza (Corniche), intr-un parc, putin in bazar (nu ne-a placut) si inapoi la vas.
In Malaga nu am ajuns cu croaziera, asa a nu stiu la ce distanta e portul de oras, in Lisabona nu am fost. Dar mai poti afla informatii si sa iti organizezi pe cat posibil pe cat posibil deplasarile in porturi pe cont propriu. Numai sa aveti grija la ora de intoarcere, nu te asteapta vaporul daca intarzii.
Vacanta placuta!

Uite aici info despre portul Malaga http://shorebee.com/...alaga-to-malaga
- 15 minute de mers pe jos pana in centru
- 2 euro autobuzul
-5-10 euro taxiul

Edited by T Irina, 17 August 2014 - 12:21.


#871
Musculitz

Musculitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.02.2011
Multumesc pentru răspuns.

Plecam prin agentie, avem transferuri de la si catre aeroport incluse, plus ghid. Noi ne gândeam sa luam excursiile lor tocmai pentru ca nu avem f multe ore la dispozitie si nu am vrea sa riscam nimic.

Ne mai gândim si vedem care variantă este cea mai buna si, mai ales, cea mai comodă.

#872
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Buna ziua!
Imi spuneti si mie va rog daca exista croaziere pe Dunare cu imbarcare din Romania? Vor parintii mei sa mearga, dar sa se duca pana la Budapesta, e mai greu, plus ca ei nu stiu nicio limba straina! Eu am cautat pe net, dar n-am gasit nimic!

#873
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Croazierele pe Dunare sunt fie organizate de companii din vest, dar in general doar pana la Budapesta, fie ucrainiene, cu deplasare pe cursul Dunarii romanesti.
Poate o agentie iti sugereaza ceva convenabil

#874
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Are cineva un pont despre o croaziera de Craciun, bugetul ar fi cam 1000 euro 2 pers. Stiu ca pe langa astia mai apar o gramada de cheltuieli cu avionul, cazare, excursii, etc..

#875
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Multumesc cocosu!

#876
octavia1954

octavia1954

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.06.2014
Buna seara
Cu cat timp inainte se pot primi documentele de calatorie pentru croaziera de la o agentie?

#877
mihaiserban_

mihaiserban_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.10.2014

 octavia1954, on 23 septembrie 2014 - 21:14, said:

Buna seara
Cu cat timp inainte se pot primi documentele de calatorie pentru croaziera de la o agentie?

In principiu documentele trebuie sa le primiti cu o saptamna, doua inainte de imbarcare.

#878
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Daca intereseaza pe cineva, sunt si croaziere pe Dunare cu plecare din Bucuresti, insa sunt foooarte scumpe! Cel mai ieftin ce am gasit eu, Buc Budapesta, 7 zile, 1900E de persoana! exagerat zic eu!

Edited by valentinag, 19 November 2014 - 13:24.


#879
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Ma bate gandul ca o croaziera ar fi perfecta pentru o luna de miere. Intre 10-30 iunie ar fi data aprox..7 nopti E la concurenta cu sejurul in Creta si nu prea stiu spre ce sa inclin. Problema e ca bugetul ar fi de maxim 1000 euro pt croaziera propriu-zisa(cu taxe) , stiu ca mai sunt alte cheltuieli majore inafara(avion, cazare suplimentara, exc. optionale pe care le-am face pe cont propriu, mi se par aberante preturile oferite de companii)  Nu as vrea sa cuprinda Roma, Barcelona, Kotor, Spezia pentru ca le-am vizitat sau vizitez(Barcelona in martie) Am fost si in Venetia, Corfu dar parca aici as mai merge. . as vrea sa vizitez Dubrovnik, Santorini, Mykonos...etc Deocamdata n-am gasit insa nici un pret care sa fie acceptabil pt mine.  Conteaza ca portul sa fie aproape de un aeroport la care sa ajung usor din Timisoara(Venetia, Bari in special  Genova, etc) Credeti, din experienta ca o sa apara ceva oferte? Sau last minuturi?

Edited by luciana5, 08 February 2016 - 16:10.


#880
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012

 luciana5, on 08 februarie 2016 - 16:02, said:

Ma bate gandul ca o croaziera ar fi perfecta pentru o luna de miere. Intre 10-30 iunie ar fi data aprox..7 nopti E la concurenta cu sejurul in Creta si nu prea stiu spre ce sa inclin. Problema e ca bugetul ar fi de maxim 1000 euro pt croaziera propriu-zisa(cu taxe) , stiu ca mai sunt alte cheltuieli majore inafara(avion, cazare suplimentara, exc. optionale pe care le-am face pe cont propriu, mi se par aberante preturile oferite de companii)  Nu as vrea sa cuprinda Roma, Barcelona, Kotor, Spezia pentru ca le-am vizitat sau vizitez(Barcelona in martie) Am fost si in Venetia, Corfu dar parca aici as mai merge. . as vrea sa vizitez Dubrovnik, Santorini, Mykonos...etc Deocamdata n-am gasit insa nici un pret care sa fie acceptabil pt mine.  Conteaza ca portul sa fie aproape de un aeroport la care sa ajung usor din Timisoara(Venetia, Bari in special  Genova, etc) Credeti, din experienta ca o sa apara ceva oferte? Sau last minuturi?

Cu 1000 euro in iunie nu o sa prea gasesti. Eventual asteapta un last minute. Cu bugetul asta gasesti multe variante in perioada octombrie-aprilie, dar in plin sezon nu prea.

Edited by dingo25, 11 April 2016 - 19:31.


#881
Zob

Zob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.07.2002
Ma pregateam si eu de-o croaziera la anul si aveam nevoie de unele informatii,dar vad ca nu mai trece nimeni pe aici.Stie cineva ce sa intamplat?Au navigat pe alte forumuri sau pur si simplu nu mai intereseaza pe nimeni de la noi genul asta de vacante?

#882
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
un site pentru rezervat croaziere poate sa recomande cineva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate