Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Totul despre croaziere

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
960 replies to this topic

#955
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Anul asta in martie am fost si noi pentru prima data pe o croaziera (cu exceptia celei din Antarctica, dar acolo e alta mancare de peste).
MSC Seaside in Caraibe-Antille, 14 zile, cu plecare din Fort de France.
In pachet am avut inclus si biletul de avion (un charter pana in Fort de France) si transferul aeroport-port.

Pana acum nu am mers intr-o croaziera pentru ca nu ni se potrivea. Insa intre timp lucrurile s-au mai schimbat si pentru ca avem cu copil de 1 an, obiceiurile de calatorit s-au mai schimbat si ele.
Pentru noi care calatoream cu un copil mic, croaziera a fost perfecta.
Am avut o camera cu balcon care este destul de mare pentru 2 adulti si un copil. In plus am tot stat serile pe balcul la un pahar de vin/bere etc cand copilul era deja la somn. Plus ca avea unde sa ii intinzi jucariile sa se joace daca nu aveai chef sa mergi pana la cluburile pentru copii.
La mancare am gasit mereu ceva sa ii dam si lui asa ca nu a fost deloc dificil sa il tinem multumit cu burta plina :)
Am avut doua zile pe mare si atunci am fost la piscina si la cluburile de joaca.
In rest am coborat in fiecare zi pe insule si in functie de ce insula vizitam si ce aveam chef: ori luam o excusrie ca sa vizitam toata insula ori luam un taxi pana la o plaja si atat.

Nu as lua o croaziera ca sa merg prin orasele mari: en Barcelona sau Roma sau Venetia. Cred ca acolo trebuie sa mergi si sa stai peste noapte in orasul respectiv. Sa incerci mancarea locala. Sa bei chestii locale.

Pe barca esti complet rupt de locul pe care il vizitezi. Si in unele destinatii este pacat.

De exemplu noi eram in Caraibe si tot pestele era adus inghetat din Europa. Pentru ca vor sa aibe control asupra calitatii/uniformitatii a ceea ce servesc si nu cumpara produse locale.

Insa pentru insulele pe care le-am vizitat noi, mi s-a parut modalitatea perfecta sa le vedem.

Nu as sta in nici una dintre insulele respective mai mult de 2 zile penru ca m-as plictisi. Asa cum ne-am tot mutat de la una la alta, a fost perfect.

Cateva dintre observatiile mele:
1. trebuie cumparat pachetul de bauturi daca beti alcool. Chiar si daca beti doar 1-2 pahare de vin pe zi. Tot iesi mai ieftin daca iei pachetul de bauturi dinainte sa ajungeti pe vas. Luat pe vas e mult mai scump. Noi parca am platit 17 euro pe zi pe pachet. Un pahar de vin era 10 euro. Dacaluai pachetul pe vas era 34 de euro. Asta este pachetul de baza. Sunt si pachete mai scumpe insa alea au sens doar daca beti bauturi mai tari.
2. Nu stiu cum e in alte locatii dar in Caraibe nu merita cumparate excursiile de la MSC. In fiecare port sunt zeci de taximetristi care ofera aceleasi excursii la jumatate de pret. Uneori chiar mai ieftin.
3. La camere eu as evita sa stau: sub restaurante, sub piscina, sub sala de fitness, langa lift, langa scari. Noi am stat pe puntea 15 undeva la mijloc. E fost perfect. Nici pic de zgomot. Iar noi avem un somn destul de usor. Mai ales de cand avem copil si eu ma trezesc si daca respira nitel mai greu :)

Sincer mi-a placut croaziera mult mai mult decat ma asteptam.
Cred ca vom mai merge.
Dar nu stiu exact pe unde. Imi facea cu ochiul o Alaska.

#956
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Sunt curios ce varsta or să aibă ceilalți participanți.
Eu am fost la câteva târguri de croaziere (am cautat sa ofer cadou cuiva) și vârsta mediana a celor interesați era 75 ani.
Genul ala care fac poze cu aipadul :)

#957
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In croaziera unde am fost noi majoritatea era intr-adevar reprezentata de pensionari.
Iar pe locul doi familiile cu copii destul de mici.

Este tipul de vacanta care nu necesita absolut nici un efort de organizare.
Char ma uitam ca erau gruputi intregi care aveau ghid pe vas. Pentru mine este peste puterea mea de intelegere. La ce iti mai trebuie cineva care sa te tina de mana pe vas. Dar oamenii platesc in plus pentru asta. Sa aibe un eprezentant din tara lor care sa se ocupe chiar si de putinul ramas neplanificat.

La fel cu sunt foarte multi care nu coboara deloc de pe vas.
Nu sunt interesati sa viziteze ceva.

#958
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Pai în cazul meu beneficiarul era tot din categoria 70+. Ghidul era util pentru ca vorbea limba română. Pentru ei e important, sunt o generație care nu prea le are cu engleza sau alte limbi de circulație internațională.

#959
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostKiloW, on 01 august 2023 - 10:23, said:

Pai în cazul meu beneficiarul era tot din categoria 70+. Ghidul era util pentru ca vorbea limba română. Pentru ei e important, sunt o generație care nu prea le are cu engleza sau alte limbi de circulație internațională.

Eu nu locuiesc in Romania iar grupurile de care spun eu nu erau din Romania. Pe croaziera de care spun eu cel mai bine era sa vorbesti franceza. Iar eu locuiesc intr-o tara cu franceza limba oficila.
Eau grupuri de belgieni si olandezi. De asta m-a uimit.
Daca erau romani de varsta parintilor mei, nu as fi fost la fel de uimita.

#960
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Sunt batrani pe croaziere, cei mai multi cei din Italia daca discutam de MSC sau Costa, dar sa spui ca media e de 70 de ani e cale lunga. Pe croazierele mai noi, 2018+ sunt si multi adolescenti sau grupuri de femei, barbati care au iesit sa petreaca.

Sincer, asta nu are nici o relevanta, pentru ca tu tot cu grupul tau stai, asta daca nu mergeti singuri ca familie. Ca mai povestesti cu altii, asta am facut si eu in engleza, dar stai in povesti cu cineva vreo 30 de minute de exemplu la masa si dupa ii dai pace, poate nici nu ii mai vezi pe tot restul croazierei pentru ca sa nu uitam ca pe vas sunt intre 2500 si 4500 de turisti.

Am vazut si eu cu ghid dar era un grup foarte mare de indieni si ce pot spune e ca in porturi ii vedeam cu autocare de la MSC mergeau sa viziteze orasul. Oamenii erau batrani si ma gandesc, doar presupun, ca nu toti stiau engleza ca sa se descurce si de asta. Fara exagerare erau vreo 40 de oameni in total.

Eu de exemplu nu mi-am cumparat niciodata si nici nu planuiesc sa imi cumpar excursie cu croaziera care merg pentru ca au preturi foarte, extrem de exagerate. Ies in port si acolo gasesti ori autobuz hop-on hop-off, ori triciclete electrice care te duce omu la fiecare obiectiv (in Lisbon). Deci excursiile de pe croaziera mi se pare risipa de bani. Cu putina documentatie iti poti face excursia pe cont propriu, iar fiecare port iti da harta orasului, daca o ceri. In unele porturi hartile sunt la discretie. Erau dati cand imi luam si eu si sotia sa avem.

#961
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
acuma exista promotie de "Black Week"

https://www.cruisege...&ord=0&promo=30

cine doreste, cine pofteste

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate