Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

RDS si Outlook-ul

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
44 răspunsuri în acest subiect

#37
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.046
  • Înscris: 11.01.2010

Vizualizare mesajpavelescu, pe 28th August 2010, 10:39, a scris:

Cel mai bine foloseste portul 465.
Si o conexiune SMTP criptata SSL. Eu asa am reusit dupa doua zile de incercari. M-am tot chinuit cu inca alte 3 porturi dar fara sa setez criptarea SSL. O setam pe Auto sau pe None. Pana nu am selectat SSL din lista de optiuni (Outlook 2007) nu am putut sa fac testul de trimitere mesaje sa mearga.
De fapt asa recomanda si cei de la RDS. Bineinteles, si serverul de mail trebuie sa fie configurat sa accepte conexiunea SMTP pe portul 465 si criptare SSL.

A ... era sa uit. In cazul serverului meu e ceva in neregula cu verificarea certificatului de securitate pentru conexiunea criptata SSL (e expirat de cateva zile sau nu-i convine ceva la numele tintei). Pana nu-i dau Yes la "Do you want to continue using this  server?", nu merge.

Editat de DanielD67, 27 august 2011 - 19:31.


#38
bebecool

bebecool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 12.11.2006
Problema se poate rezolva in felul urmator:

La setarile de mail scriem mobile.rcs-rds.ro si functioneaza garantat!!

In rest lasam setarile by default si porturile 110/ 25

#39
dpacurari

dpacurari

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 01.10.2007
Scrieti la Outgoing mail (SMTP)  smtp.rdslink.ro si o sa vedeti ca merge. Nu e nici o problema de la RDS-RCS. Totul e sa stii sa te documentezi.

#40
mediatec

mediatec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 104
  • Înscris: 30.10.2006
smecherie rds (nu stiu din ce motic dar asa e).

Ca sa mearga mail peste stick outlook sau windows live mail, trece la ”outgoing server” in loc de al tau obisnuit al lor, respectiv ”mobile.rcs-rds.ro” (fara ghilimele desigur).

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Putin ajutor va rog. Vreau sa trec de la Windows Vista la Windows 7 si am probleme cu setarea contului de email pe Windows 7. Acum, nu stiu de ce, dar Microsoft, in marea lor desteptaciune, nu au mai inclus in Windows si un client de POP3. Am descarcat Windows Essentials si am instalat Windows Live Mail (adica aceeasi Marie, cu alta palarie probabil). Am pus setarile care merg bine merci in Windows Mail de pe Windows Vista si anume user, parola, pop3.rdslink.ro la incoming mail server, smtp.rdslink.ro la outgoing mail server, porturi 110 la incoming si 25 la outgoing, fara SSL ambele. Nu merge si pace. Nici macar nu incearca sa se conecteze. Un X mare rosu imediat ce apas butonul de Send/Receive. Eroarea:

Unable to send or receive messages for the ... account. Your server has unexpectedly terminated the connection. Possible causes for this include server problems, network problems, or a long period of inactivity.

Server: 'pop3.rdslink.ro'
Windows Live Mail Error ID: 0x800CCC0F
Protocol: POP3
Port: 110
Secure(SSL): No

Aveti vreo idee sau sugestie ? Merci.

#42
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.328
  • Înscris: 22.07.2011

Vizualizare mesajmediatec, pe 5th June 2012, 08:38, a scris:

smecherie rds (nu stiu din ce motic dar asa e).

Chestia asta au facut-o ca sa mai blocheze din spamul trimis din RDS (de calculatoarele infectate cu tot felul de tampenii). Astfel ei te pot limita la x mesaje pe minut.

Vizualizare mesajIon_de_la_Raion, pe 4th July 2012, 18:52, a scris:

Server: 'pop3.rdslink.ro'

Ai cont de mail la RDS?

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu are toata lumea care are internet de la rds ?

#44
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.328
  • Înscris: 22.07.2011
Mi se pare aiurea sa folosesti adresa de email de la RDS, cand Gmail e gratis si bun. Daca te abonezi la alta companie, cred ca pierzi si contul de mail de la RDS.

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.434
  • Înscris: 28.08.2005
Asta nu are legatura cu problema mea. Cum setez eu contul in Windows Live Mail, aici e problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate