Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#3187
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Am facut o programare ptr maine sa-mi refaca presiunea vasului de expansiune,ultima data a fost refacuta presiunea in octombrie 2015(deci 4 luni si nu 8 cum am spus mai sus);a fost bagat aer până la 0.9 bari,daca presiunea a scazut in vas o sa-i spun sa-mi schimbe si ventilul,poate o fi de acolo,daca tot va mai scadea am sa pun un vas de expansiune extern de 10L(la acest model vasul este tot de 10 L).Un model de vas de expansiune care se monteaza pe perete imi puteti sugera? Multumesc mult.

Edited by vasii_marian, 25 February 2016 - 12:06.


#3188
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Va salut,azi mi s-a refacut presiunea in vasul de expansiune,presiunea era 0,se pare ca are vreun por de scapa presiunea,solutia este montarea unui vas de expansiune separat. Va rog sa-mi recomandati,sa-mi dati detalii despre alegerea unui vas  de expansiune(pentru aprox. 100L apa,cu tot cu tevi,de preferat plat),capacitatea acestuia,culoarea(rosu,albastru,alb),cum se monteaza acesta(pe tur sau retur),daca se monteaza si un manometru langa vas(sau este bun cel de la centrala),la de distanta fata de centrala se monteaza.
   Este vreo problema daca vasul de expansiune extern se monteaza si in vasul de expansiune al centralei mai este aer ?,adica daca sunt 2 vase de expansiune(in presiune) montate.
. Multumesc mult de tot.

Edited by vasii_marian, 26 February 2016 - 12:21.


#3189
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Am gasit asa ceva  VAS DE EXPANSIUNE VAREM, DIN OTEL, PLAT, RADIAL, 3 BAR 12L. Este bun acest vas de expansiune? Am gasit si altele,  VAS DE EXPANSIUNE VAREM, DIN OTEL, CILINDRIC, VERTICAL, 6 BAR, 12L/18L.Care ar fi mai indicat sa iau cu presiunea de 3 bari/12 L sau cu presiunea de 6 bari/12L;18L?
Centrala are un vas de 10L/3 bari.
Multumesc.

#3190
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Buna seara,vad ca nu mai este nimeni pe acest forum,oricum mai pun si eu o intrebare si anume unde este indicat(bine) sa se monteze un vas de expansiune;cineva ar fi spus ca ar fi indicat dupa ultimul calorifer,pe retur; altii ar fi zis ca nu conteaza distanta ci sa fie pe retur montat. Nu stiu ce sa mai fac,de aceea va rog o lamurire mai concreta despre montarea vasului de expansiune.  Va multumesc.

Edited by vasii_marian, 26 February 2016 - 21:00.


#3191
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Ia uite ce ziceam mai sus, vrei raspunsuri si de alti useri?

 dicdobre, on 24 februarie 2016 - 20:54, said:

Nu modelul centralei ci volumul de apa/agent termic din instalatia de incalzire(centrala+calorifere+tubulatura) este cel care dicteaza marima vasului de expansiune. Il poti pune unde vrei, va prelua dilatarea agentului termic si pe tur si pe retur, si in baie si in bucatarie, totusi poate nu va fi cazul.

.... si in pod si in subsol .....numai sa fie conectat la o teava de agent termic.

Ca model, ia unul stil butelie de hidrofor la care poti schimba membrana daca se sparge.

#3192
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 dicdobre, on 26 februarie 2016 - 21:40, said:

Ia uite ce ziceam mai sus, vrei raspunsuri si de alti useri?



.... si in pod si in subsol .....numai sa fie conectat la o teava de agent termic.

Ca model, ia unul stil butelie de hidrofor la care poti schimba membrana daca se sparge.


Orice parere conteaza,nu eram sigur unde este cel mai bine unde se poate monta,dupa cum am spus si mai sus,altii mi-au indicat ca ar fi bine dupa ultimul calorifer,dar majoritatea pe cine am intrebat au raspuns oriunde ,dar sa fie pe retur.oricum multumesc mult pentru sfaturi.

Edited by vasii_marian, 26 February 2016 - 22:10.


#3193
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Va salut,va rog sa-mi spuneti daca la montarea (pe retur) unui nou vas de expansiune (am gasit de 12L/6 bari,pres.de preincarcare 1,5 bar.,cilindric-sper sa fie bun) este nevoie si de robineti de golire,asta in cazul in care  se reface perna de aer din vas,pentru a nu mai goli toata instalatia,de supapa de siguranta sau este folosita supapa de siguranta de la centrala?Multumesc mult si scuze daca am pus prea multe intrebari,dar vreau sa fac ceva sa fie bine,sa nu  am probleme.

Edited by vasii_marian, 27 February 2016 - 09:03.


#3194
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Urmaresc si eu acest topic si vad toate intrebarile tale. Dar, de ce nu ramai cu vasul de expansiune din centrala? De ce vrei unul aditional? Te-ai sfatuit cu cineva de meserie? Asupra modelului, pozitiei de montaj, etc...

#3195
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 vasii_marian, on 27 februarie 2016 - 08:54, said:

este nevoie si de robineti de golire,asta in cazul in care  se reface perna de aer din vas,pentru a nu mai goli toata instalatia,
Daca vrei sa poti goli doar ramura vasului de expansiune, atunci iti va trebui si robinet de izolare intre ramura vasului si restul instalatiei.
Problema este ca din punct de vedere legal, al normativelor in vigoare, nu este permis robinet de izolare intre vasul de expansiune si sursa de caldura, ca sa nu se inchida din gresala robinetul intr-un moment...inoportun.

Din acest punct de vedere, cel mai corect ar fi ca vasul sa fie montat intr-un teu pe intrarea in centrala (intoarcerea din calorifere - returul), direct si fara robinet de izolare. Pe ramura catre vasul de expansiune poti pune un robinet de golire. Sub acel teu (intre teu si calorifere) poti pune robinet de izolare. Mai pui un robinet de izolare si la iesirea din centrala (turul) si astfel daca vrei sa faci interventii la vasul de expansiune trebuie sa golesti doar centrala.

 vasii_marian, on 27 februarie 2016 - 08:54, said:

de supapa de siguranta sau este folosita supapa de siguranta de la centrala?
Supapa de siguranta din centrala ramane functionala in circuit.
Daca vrei tu mai multa siguranta, ai putea sa mai adaugi o supapa.

Attached Files


Edited by kolfleading, 27 February 2016 - 10:04.


#3196
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 aurelbanu, on 27 februarie 2016 - 09:36, said:

Urmaresc si eu acest topic si vad toate intrebarile tale. Dar, de ce nu ramai cu vasul de expansiune din centrala? De ce vrei unul aditional? Te-ai sfatuit cu cineva de meserie? Asupra modelului, pozitiei de montaj, etc...

Probabil il costa prea mult inlocuirea vasului de expansiune(defect) al centralei.
Avand in vedere ca apa se dilata in toate directiile, sus/jos, stanga/dreapta  se poate monta ORIUNDE in circuit (chiar si pe un calorifer) totul tine de estetica.

#3197
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 aurelbanu, on 27 februarie 2016 - 09:36, said:

Urmaresc si eu acest topic si vad toate intrebarile tale. Dar, de ce nu ramai cu vasul de expansiune din centrala? De ce vrei unul aditional? Te-ai sfatuit cu cineva de meserie? Asupra modelului, pozitiei de montaj, etc...

Cel din centrala are pori si pierde aer,membrana este defecta.

 dicdobre, on 27 februarie 2016 - 12:29, said:


Probabil il costa prea mult inlocuirea vasului de expansiune(defect) al centralei.
Avand in vedere ca apa se dilata in toate directiile, sus/jos, stanga/dreapta  se poate monta ORIUNDE in circuit (chiar si pe un calorifer) totul tine de estetica.

Asa este,costa mult inlocuirea vasului de expansiune defect al centralei.

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date.

#3198
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 kolfleading, on 27 februarie 2016 - 09:58, said:

Daca vrei sa poti goli doar ramura vasului de expansiune, atunci iti va trebui si robinet de izolare intre ramura vasului si restul instalatiei.
Problema este ca din punct de vedere legal, al normativelor in vigoare, nu este permis robinet de izolare intre vasul de expansiune si sursa de caldura, ca sa nu se inchida din gresala robinetul intr-un moment...inoportun.

Din acest punct de vedere, cel mai corect ar fi ca vasul sa fie montat intr-un teu pe intrarea in centrala (intoarcerea din calorifere - returul), direct si fara robinet de izolare. Pe ramura catre vasul de expansiune poti pune un robinet de golire. Sub acel teu (intre teu si calorifere) poti pune robinet de izolare. Mai pui un robinet de izolare si la iesirea din centrala (turul) si astfel daca vrei sa faci interventii la vasul de expansiune trebuie sa golesti doar centrala.


Supapa de siguranta din centrala ramane functionala in circuit.
Daca vrei tu mai multa siguranta, ai putea sa mai adaugi o supapa.

De inchis nu se va inchide,dar nu sti vreodata din greseala cum se atinge acel robinet;daca s-ar inchide din greseala acel robinet de izolare,apa nu ar trebui sa iasa pe la supapa de siguranta al centralei? Se monteaza cumva si un manometru langa vasul nou de expansiune sau este bun cel din centrala,indica presiunea in toata reteaua de incalzire,chiar daca se monteaza un alt vas de expansiune?
Multumesc.

Edited by vasii_marian, 27 February 2016 - 13:56.


#3199
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu este necesar alt manometru, cel din centrala indica oricum presiunea in tot circuitul.
Daca se izoleaza din gresala vasul de expansiune fata de centrala cand centrala functioneaza, si daca supapa de siguranta functioneaza corect, o sa iasa apa pe la supapa de siguranta si nu e tocmai placut.

 dicdobre, on 27 februarie 2016 - 12:29, said:

Avand in vedere ca apa se dilata in toate directiile, sus/jos, stanga/dreapta  se poate monta ORIUNDE in circuit (chiar si pe un calorifer) totul tine de estetica.
Uite, am eu o problema de estetica:
  • vas de expansiune montat pe tur langa un calorifer
  • capetele termostatice inchid turul la toate caloriferele ca e vara si sunt 27 de grade in camere
  • centrala comuta V3C de la iesirea din schimbatorul primar pe preparare ACM si aprinde focul
Ce credeti ca se intampla in acest scenariu? Cine preia dilatarea agentului termic cand functioneaza pe ACM?

Edited by kolfleading, 27 February 2016 - 20:22.


#3200
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Vaai, Dorel a pus capetele termostatice la toate caloriferele? Chiar e o problema de estetica, pana la asta ma intreb ce face iarna aceasta centrala cand se inchid toate capetele termostatice.

#3201
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 kolfleading, on 27 februarie 2016 - 20:16, said:

Nu este necesar alt manometru, cel din centrala indica oricum presiunea in tot circuitul.
Daca se izoleaza din gresala vasul de expansiune fata de centrala cand centrala functioneaza, si daca supapa de siguranta functioneaza corect, o sa iasa apa pe la supapa de siguranta si nu e tocmai placut.


Uite, am eu o problema de estetica:
  • vas de expansiune montat pe tur langa un calorifer
  • capetele termostatice inchid turul la toate caloriferele ca e vara si sunt 27 de grade in camere
  • centrala comuta V3C de la iesirea din schimbatorul primar pe preparare ACM si aprinde focul
Ce credeti ca se intampla in acest scenariu? Cine preia dilatarea agentului termic cand functioneaza pe ACM?



As mai avea o intrebare,montarea vasului de expansiune este mai bine sa fie montat cat mai aproape de centrala( pe retur) sau as putea sa-l montez intr-un alt loc,in baie sa zicem(tot pe retur),deoarece as avea mai mult loc acolo fata de bucatarie unde este montata centrala. De ce mai intreb inca odata,inainte de a monta vasul de expansiune ,sa fiu sigur ca vasul de expansiune isi face treaba la fel chiar daca este montat in baie(la o distanta  de max. 10m fata de centrala) sau mai aproape de centrala.
Va rog sa nu va suparati pe mine cu intrebarile pe care le pun pe forum. Multumesc mult .

Edited by vasii_marian, 27 February 2016 - 21:28.


#3202
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 dicdobre, on 27 februarie 2016 - 21:06, said:

ma intreb ce face iarna aceasta centrala cand se inchid toate capetele termostatice.
Baga prin bypass-ul intern.
Deci care este raspunsul la intrebarea mea de mai sus?


@vasii_marian: daca pui vasul departe de centrala, atunci intre vas si centrala vei avea cel putin un robinet de izolare. In acest caz, exista riscul ca acel robinet sa fie inchis. Poate vine vreun dorel sa-ti faca vreo verificare periodica la centrala sau vreo reparatie si nu stie ca nu mai are vasul intern, asa ca o izoleaza de instalatie si da drumul pe ACM sa masoare gazele...

Daca tu consideri ca acest risc este acceptabil pentru tine, pune vasul in baie.
Daca vrei o varianta fara acest risc, atunci fa cum ti-am aratat in desenul de mai sus.

Edited by kolfleading, 27 February 2016 - 21:44.


#3203
andreihey

andreihey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 06.10.2013
Dar normal cat este sa creasca presiunea de rece la cald? Daca la rece am 1.4bar pana la cat e normal sa creasca presiunea, pana la cat sa se dilate? 2, 2.4, 2.8....cat?

#3204
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

 aurelbanu, on 27 februarie 2016 - 21:41, said:

Dar normal cat este sa creasca presiunea de rece la cald? Daca la rece am 1.4bar pana la cat e normal sa creasca presiunea, pana la cat sa se dilate? 2, 2.4, 2.8....cat?
dilatarea ( cresterea presiunii) este proportionala cu cantitatea de agent termic din instalatie si temperatura  la care se incalzeste agentul termic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate