Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#3169
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Un boiler bun de 500 litri are puterea serpentinei inferioare destul de mare.

Exemple:

1 - Baxi 500 DR 120  
Putere serpentine la ΔT35°C şi 80°C temperatură agent termic primar:
- Inferioara = 64,94 kW
- superioara = 43,50 kW
(daca vin cuplate ambele la aceasi centrala se ajunge la aproape 110kW)

2 - Vaillant VIH R 500
Puterea în regim de funcţionare continuă pentru apă caldă menajeră la temperatura agentului termic de 85/65 °C
- Inferioara = 62 kW
(nu am gasit pe net unul de 500 litri cu 2 serpentine)

3 - Viessmann Vitocell 100 B - 500   (la Vissmann sunt mult mai multe detalii tehnice, si banuiesc ca si mai corecte)
Putere de regim la incalzirea apei menajere de la 10 la 45 °C si temperatura agentului termic pe tur de .... si urmeaza un tabel cu mai multe temperaturi. Eu o sa aleg 80 °C din tabelul respectiv
- inferioara = 58 kW
- superioara = 40 kW
Si la Vitocell daca cuplam ambele serpentine la centrala ajungem la aproape 100kW

-------------

Parerea mea este ca daca pensiunea respectiva va fi intradevar "locuita", va trebui o centrala destul de mare care sa nu faca altceva decit apa calda. La cele 10 camere ar mai trebui adaugata si bucataria. Cu toate ca-s mici sansele sa intre 10 oameni deodata la dus si tot atunci sa se spele si foarte multe vase la bucatarie.
Caldura trebuie tratata separat.

Edited by florin71_skoda, 20 February 2016 - 14:32.


#3170
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005
Practic dupa ce termini apa din boiler esti "la mana" centralei in ceea ce priveste debitul de ACM la o anumita diferenta de temperatura, nu? Ba chiar o sa ai randament un pic mai mic decat daca ai consuma apa direct pentru ca apa din centrala se plimba pana in boiler unde incalzeste apa de acolo.

Sa fiu sincer mie mi s-a intamplat destul de des sa ajung la hotel rupt de oboseala si primul lucru pe care l-am facut a fost un dus fierbinte, lung, cu apa la maxim, pentru masaj. Nici nu vreau sa ma gandesc cata apa si energie am consumat, insa la un 10l pe minut, 20-25 de minute, aproape ca goleam singur un boiler de 300. Practic stateam acolo si-mi rememoram ziua, in timp ce apa curgea pe mine. Stiu, o sa ard in iadul ecologiei. Ma gandesc insa acuma ca daca juniorii mei, cand vor mai creste, vor intra simultan la dus si vor face ce-a facut tata, vor ramane fara apa cu un boiler de 300 :).

#3171
Flamiheva

Flamiheva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 14.05.2010
Bună seara, mulțumesc pentru interesul acordat să îmi răspundeți la întrebări , ,atunci sa încerc cu un boiler mai mare sau 2 de 500  ,? ,nimic nu este mai neplăcut decăt un client sa se plângă ca nu a avut apa caldă ,ca boiler   mi s a propus boiler mixt okc500  2 s drazice ntrr

Edited by Flamiheva, 20 February 2016 - 22:49.


#3172
mihailcaz

mihailcaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2013
Buna ziua

Am o centrala Vaillant Turbotec PLUS VUW 322/3-5 de care sunt multumit ; problema e ca la etajul 4 unde stau apa  are presiune fluctuanta si scazuta de cateva luni ,am in gand mai multe solutii pentru asta , eventual un hidrofor ; fapt este ca ACM are debit scazut ;intrebarea mea este urmatoarea :
s-ar putea adauga un boiler ca sa am un debit decent ? si daca da ,cum?
Presupun ca problema a mai fost ridicata in forum , dar nu am gasit-o inca .

Cu multumiri anticipate
mihailcaz

#3173
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Boilerul rezolva temperatura constanta, debitul ramane fluctuant - se rezolva cu un hidrofor.
Pentru hidrofor iti trebuie si un vas de acumulare.

#3174
mihailcaz

mihailcaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2013
Multumesc pentru raspunsul prompt.
La modul general ma intreb daca centrala VUW poate avea un boiler extern ,  sau altfel spus daca
e o solutie rezonabila  tehnic. , si cum ar fi acesta , incalzit de catre centrala prin serpentina ( cu adaugarea pieselor necesare) , sau pur si simplu
un boiler electric intercalat intre centrala si robinete.

Multumesc
mihailcaz

#3175
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Se poate face apa calda cu un boiler extern si o centrala cu preparare instantanee a apei calde, dar nu e nevoie de serpentina.  Ai nevoie de un boiler simplu cu acumulare de cati litri vrei, care se conecteaza la intrarea de apa rece si iesirea de apa calda, dar mai ai nevoie de o pompa de recirculare pentru apa menajera (nu pentru instalatie termica) cu care recirculi apa intre centrala si boiler. Comanda pompei de recirculare se poate face cu un termostat cu bimetal cu bulb de bagat in teaca sau cu o automatizare simpla de comanda boiler care are o sonda de temperatura ce intra in teaca boilerului. Cand temperatura la nivelul termostatului sau a senzorului scade sub valoarea reglata, pompa incepe sa invarta apa intre boiler si centrala si fluxostatul centralei care are turbina simte circulatia de apa si da drumul la flacara. Cand temperatura in acumulare a ajuns la valoarea ceruta se opreste pompa de recirculare si implicit si centrala. Solutia este valabila doar la centralele care au turbina in constructia fluxostatului.
Totusi nu inteleg de ce vrei o solutie asa complicata cand deja ai o centrala performanta care prepara instantaneu apa calda. Solutia cu debitul mic nu o vei rezolva cu boiler dupa cum ti s-a spus anterior, doar un hidrofor poate compensa lipsa debitului si daca nu vrei complicatii poti incerca sa tragi direct din retea, fara vas de acumulare si daca totusi nu esti multumit de cum lucreaza atunci poti adauga un vas de acumulare (butoi de 200litri de ex.) din care hidroforul sa traga apa pe care ti-o furnizeaza in casa.

#3176
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Parca zicea ca sta la etajul 4 - fara vas de acumulare, daca 1-2 vecini deschid mai jos robinetii de pe aceeasi coloana cu hidroforul s-ar putea sa traga aer daca il are in functiune.

#3177
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
De aceea am recomandat sa faca proba intai fara vas. Poate se intelege cu vecinii...Posted Image

#3178
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Tras direct din retea cu pompa este o tziganie tipic rromaneasca.

#3179
mihailcaz

mihailcaz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.09.2013

 servoman, on 22 februarie 2016 - 19:57, said:

Se poate face apa calda cu un boiler extern si o centrala cu preparare instantanee a apei calde, dar nu e nevoie de serpentina.  Ai nevoie de un boiler simplu cu acumulare de cati litri vrei, care se conecteaza la intrarea de apa rece si iesirea de apa calda, dar mai ai nevoie de o pompa de recirculare pentru apa menajera (nu pentru instalatie termica) cu care recirculi apa intre centrala si boiler. Comanda pompei de recirculare se poate face cu un termostat cu bimetal cu bulb de bagat in teaca sau cu o automatizare simpla de comanda boiler care are o sonda de temperatura ce intra in teaca boilerului. Cand temperatura la nivelul termostatului sau a senzorului scade sub valoarea reglata, pompa incepe sa invarta apa intre boiler si centrala si fluxostatul centralei care are turbina simte circulatia de apa si da drumul la flacara. Cand temperatura in acumulare a ajuns la valoarea ceruta se opreste pompa de recirculare si implicit si centrala. Solutia este valabila doar la centralele care au turbina in constructia fluxostatului.
Totusi nu inteleg de ce vrei o solutie asa complicata cand deja ai o centrala performanta care prepara instantaneu apa calda. Solutia cu debitul mic nu o vei rezolva cu boiler dupa cum ti s-a spus anterior, doar un hidrofor poate compensa lipsa debitului si daca nu vrei complicatii poti incerca sa tragi direct din retea, fara vas de acumulare si daca totusi nu esti multumit de cum lucreaza atunci poti adauga un vas de acumulare (butoi de 200litri de ex.) din care hidroforul sa traga apa pe care ti-o furnizeaza in casa.

Da , asta era intrebarea , daca folosirea boilerului nu e ca , scuzati expresia , scarpinat dupa ureche ; ramane solutia cu hidrofor .
Multumesc
Putin probabil sa ma inteleg cu ei pe tema asta .

 dicdobre, on 22 februarie 2016 - 20:03, said:

Parca zicea ca sta la etajul 4 - fara vas de acumulare, daca 1-2 vecini deschid mai jos robinetii de pe aceeasi coloana cu hidroforul s-ar putea sa traga aer daca il are in functiune.

Putin probabil.Posted Image

Edited by mihailcaz, 23 February 2016 - 08:15.


#3180
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Va salut,am si eu o problema si anume,anul trecut prin vara mi s-a refacut presiunea in vasul de expansiune,acum vad ca se ridica presiunea iar,undeva pe la 2,4-2,5 cu presiunea la rece de 1,2. Anul trecut dupa refacerea presiunii in vasul de expansiune, aveam presiunea la rece 1,3 si se ducea pe la 2,3 (acum de la 1,2 la 2,4-2,5 cum spuneam).Pe la ventil vad ca nu scapa(am folosit metoda clasica).Poate o fi vreun por mic(chiar si pe la ventil) care in timp sa scada presiunea in vas? Eu cred ca in 8 luni scadea de tot presiunea chiar si cu un por mic.Voi ce parere aveti?
   Va multumesc.

#3181
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Da apa afara din centrala, refa presiunea de aer in vasul de expansiune, umple la loc si urmareste ce se intampla. Daca scade presiunea la rece si nu ai pierderi e posibil sa pierzi aer din vas. Nu intotdeauna se pierde pe la ventil. Am gasit pierderi al un vas pe cca 20-30mm pe circumferinta, in zona un care sunt ambutiasate cele doua calote. Asta dupa ce am dat vasul jos de pe centrala, l-am presurizat si l-am scufundat in cada cu apa.

#3182
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 dicdobre, on 24 februarie 2016 - 11:14, said:

Da apa afara din centrala, refa presiunea de aer in vasul de expansiune, umple la loc si urmareste ce se intampla. Daca scade presiunea la rece si nu ai pierderi e posibil sa pierzi aer din vas. Nu intotdeauna se pierde pe la ventil. Am gasit pierderi al un vas pe cca 20-30mm pe circumferinta, in zona un care sunt ambutiasate cele doua calote. Asta dupa ce am dat vasul jos de pe centrala, l-am presurizat si l-am scufundat in cada cu apa.


Daca as avea pierderi pe circumferinta vasului,cat de mica ar fi acea pierdere,eu cred ca in 8 luni ar scadea de tot presiunea.,este o parere de a mea,nu ma cam pricep,dar cred ca ar scadea de tot. Multumesc de raspuns.

Edited by vasii_marian, 24 February 2016 - 12:02.


#3183
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Momentan tu ai prea putin aer in vasul de expansiune dupa cum se manifesta. In situatia acesta se ajunge si cand pierzi aer (cate putin) si completezi doar cu apa (ca e mai la indemana si nu stii ca ai pierdut aer) si cam in 8 luni ajungi sa nu mai ai suficienta perna de aer (spatiu de dilatare) si vine iarna (iar) si cand pui casa la incalzit se duce presiunea pana aproape de puctul in care incepe sa dea supapa de siguranta afara.

Nu fa pe Gigi contra si refa perna de aer cum am zis in postul anterior.

#3184
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 dicdobre, on 24 februarie 2016 - 18:54, said:

Momentan tu ai prea putin aer in vasul de expansiune dupa cum se manifesta. In situatia acesta se ajunge si cand pierzi aer (cate putin) si completezi doar cu apa (ca e mai la indemana si nu stii ca ai pierdut aer) si cam in 8 luni ajungi sa nu mai ai suficienta perna de aer (spatiu de dilatare) si vine iarna (iar) si cand pui casa la incalzit se duce presiunea pana aproape de puctul in care incepe sa dea supapa de siguranta afara.

Nu fa pe Gigi contra si refa perna de aer cum am zis in postul anterior.

 dicdobre, on 24 februarie 2016 - 18:54, said:

Momentan tu ai prea putin aer in vasul de expansiune dupa cum se manifesta. In situatia acesta se ajunge si cand pierzi aer (cate putin) si completezi doar cu apa (ca e mai la indemana si nu stii ca ai pierdut aer) si cam in 8 luni ajungi sa nu mai ai suficienta perna de aer (spatiu de dilatare) si vine iarna (iar) si cand pui casa la incalzit se duce presiunea pana aproape de puctul in care incepe sa dea supapa de siguranta afara.

Nu fa pe Gigi contra si refa perna de aer cum am zis in postul anterior.


Daca ar fi sa am o problema cu vasul de expansiune al centralei,as putea sa pun unul separat? Daca da, imi poti spune ce fel de vas as putea sa pun(un model care ar fi mai bun),de cati litri trebuie sa fie noul vas de expansiune ,la ce distanta fata de centrala se monteaza,pe care parte se leaga (pe tur sau pe retur),la montarea unui vas de expansiune trebuie anulat cel al centralei sau nu este nici o problema? Centrala este vaillant turbotec plus wuw 3-5, 28kw. Multumesc mult.

Edited by vasii_marian, 24 February 2016 - 19:57.


#3185
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Nu modelul centralei ci volumul de apa/agent termic din instalatia de incalzire(centrala+calorifere+tubulatura) este cel care dicteaza marima vasului de expansiune. Il poti pune unde vrei, va prelua dilatarea agentului termic si pe tur si pe retur, si in baie si in bucatarie, totusi poate nu va fi cazul.

#3186
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

 dicdobre, on 24 februarie 2016 - 20:54, said:

Nu modelul centralei ci volumul de apa/agent termic din instalatia de incalzire(centrala+calorifere+tubulatura) este cel care dicteaza marima vasului de expansiune. Il poti pune unde vrei, va prelua dilatarea agentului termic si pe tur si pe retur, si in baie si in bucatarie, totusi poate nu va fi cazul.

Ok,ms

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate