Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Nokia 6310i

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
236 răspunsuri în acest subiect

#19
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Asa e SAMMY; accesoriile originale se gasesc mai greu pt. ca nu toate magazinele merge pe ideea de a aduce produse de calitate mai buna. Prefera sa aduca - de ex. - cabluri taivaneze care nu pot fi  folsosite (majoritatea) la transmisii de date si fax ci doar la upload de logo-uri si tonuri de apel in telefon.

P.S. Stii cumva vreun site cu aplicatii Java pt. 6310i? Caut un client de FTP si un editor text simplu - gen Notepad. Am tot cautat pe Net dar fiind ceva nou (dezvolatrea de aplicatii Java pt. dispozitive mobile) nu am gasit mare lucru. Singurul loc unde zice Nokia ca "ar fi" ceva e http://club. nokia.com. Aici tre' sa-ti faci cont dar daca esti din Romania  :mad:  nu te poti inregistra.

Pacat

#20
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 26.11.2001
ba poti, crede-ma pe cuvant... bucharest, romania, uk... :)
got it?
mie mi-au trimis si placuta cu nume pt 6210

#21
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pai cum ai pus la tara UK si apoi Romania??? Ma rog o sa incerc si eu

P.S. Scuze pt. ortografie "Asa e SAMMY; accesoriile originale se gasesc mai greu pt. ca nu toate magazinele  merge pe ideea... " . Din cauza vitezei ...:)

#22
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 26.11.2001
mmm... pai nu poti...
adresa: bla bla, sector x, bucuresti, romania
oras: bucharest
tara: anglia

NOW you got it? :)

#23
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Asa am facut! :) Nici nu trebuia sa te mai intreb. Mi-am dat seama de shmen cand am ajuns pe site. Am crezut ca nu o sa tina cand ajung la nr. de telefon. Am ales reteaua Voda.... si apoi un nr de telefon la inamplare; a tinut si de data asta. Acu' sa vad daca dau de aplicatiile Java!!!


Numai bine

#24
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 26.11.2001
partea proasta e ca nr. ala la intamplare o sa-l ai si pe card-ul pe care o sa-l primesti de la ei prin posta :)

#25
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pai ce sa fac daca nu ma lasa sa schimb prefixul tarii (44) ???
Oricum nu mai intereseaza decat sa accesez sectiunea membrilor CLUB NOKIA.

#26
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 9.062
  • Înscris: 26.11.2001
Mesajul ta initial,  paulgsm, a fost pus la Discutii despre S45 dar eu l-am mutat de acolo deoarece scopul thread-ului acela are o discutie stricta intre posesorii acestui terminal si nu o disputa despre care este mai buna, etc...

Greets,
Speedo

#27
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pai nici nu am vrut sa fie o disputa intre cele 2 terminale; am vrut doar sa compar Siemensul cu ceva asemanator; daca a iesit altceva, sorry.

#28
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Speedo, ce sa zic "6310i este mai bun decat predecesorul pe hartie, dar in continuare apare ca un model invechit datorita dimensiunilor, formei, greutatii si optiunilor.". Intr-adevar, telefonul nu este f. mic; el urmareste linia telefoanelor din seria 6XXX care s-au bucurat de un mare succes in segmentul business. Dupa cum ai vzut am initiat si un post despre Nokia 6310i. Desi imi plac mai mult modele producatorului finlandez, recunosc ca SonyEricsson e cu un pas inainte ACUM. Sunt sigur ca Nokia nu doarme :)
  Ca utilizator de 6310i, pot sa spun ca pana acum nu au aparut nici un fel de probleme in utilizarea telefonului. L-am testat si pe WAP am folosit si folosesc GPRS-ul si celelate functii din meniu. Au aparut probleme la conectarea cu un dispozitiv Bluetooth (prin portul USB). Se stie ca Nokia nu are prea bine implementata aceasta tehnologie (mai ales cu accesoriile neoriginale). Acelasi dispozitiv Bluetooth a functionat perfect cu un Ericsson R5sn.
Aplicatiile Java se instaleaza rapid si nu blocheaza telefonul. Ele pot fi descarcate de pe un site WAP direct in telefon  sau descarcate in PC si apoi upload-ate in telefon printr-un cablu sau prin portul IrDA.
  In privinta bateriei - pana acum cel putin - am numai cuvinte de lauda. Telefonul a stat deschis non stop 3 zile si 3 nopti, interval in care am vorbit 3h si 20 min, am folosit si GPRS-ul (care se stie consuma mai mult curent decat o convorbire de voce) am si folosit la greu meniul telefonului, am rulat si aplicatii Java. Apoi bateria s-a descarcat complet :)
  De obicei inchid telefonul noaptea deci ma astept la o crestere cu cel putin o zi a timpului in care telefonul functioneaza dupa o alimentare completa
  Ar  mai fi multe de spus dar oricum post-ul e destul de lung si nu am telefonul de foarte mult timp. Daca vor aparea probleme o sa incerc sa le semnalez. Sunt sigur ca nu este telefonul perfect si ca nici nu va fi unul vreodata. Zilele trecute am tinut in mana un telefon din reteaua japoneza J Phone. Avea ecran color camera foto integrata (am si facut 2 poze :)) si era dintr-o retea CDMA de la ei. Sigur nu pe 450 Mhz. Bine-nteles ca nu mergea aici. Puteai doar sa te uiti in meniu si sa te joci cu camera.
  Atunci am inteles de ce se spune ca in domeniul telefoniei mobile suntem cu 4 ani in urma Japoniei si cu 2 inaintea SUA.
  Pretul unu Nokia 6310i de pe canale oficiale este de maxim 379 USD (cu tot cu TVA si cu certificat original de garantie, meniu in lb. romana, etc). Pretul de 450 USD - inaintate de cineva - e destul de mare. Banuim cine-l vinde la banii astia G******S, sau poate ma insel :)


Numai bine.

#29
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.184
  • Înscris: 26.11.2001
Probabil OFFTOPIC dar efectiv niciodata nu am inteles ce vede lumea la Nokia ! NICIODATA nu mi-a placut un telefon Nokia :D

Si ca sa va dovedesc ca nu sunt nebun, Siemens de ex. imi plac in mare...sau Ericsson , unele Samsung-uri, Sony..etc !

In afara de Comunicatorul ala (care oricum e urat in draci) nu prea mi-a placut ceva de la Nokia si aici ma refer in special la modelele clasice nu la noile telefoane cu aparat foto, MP3 player, camera video and stuff care ... mi se par si astea niste porcarii !

Eu vreau un TELEFON nu un studio multimedia dupa mine :D

#30
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 26.11.2001
eu nu as da 6210-le meu decat pe un 6310i, daca se poate si cu carcasa de 6210 :)
e super destept, nu am probleme cu semnalul, cu bateria nici atat...

#31
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.679
  • Înscris: 07.01.2002

Quote

Originally posted by Monitox
Eu vreau un TELEFON nu un studio multimedia dupa mine :D

Avand in vedere ca aici se vorbeste despre 6310i nu prea sunt de acord cu tine . 6310i poate fi multe dar in nici un caz "studio multimedia".

#32
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 08.03.2002

Quote

6310i poate fi multe dar in nici un caz "studio multimedia".
Era vorba de 7650 sau alte modele asemanatoare si nu de 6310!
Sau asa am inteles eu. :)

#33
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 26.11.2001
de ce nokia?
1. sunt relativ usor de utilizat
2. nu tin minte vre-un model de nokia care sa fi avut display-ul mic.
3. gasesti usor accesorii
4. gasesti usor soft
5. gasesti usor carcase de schimb (chiar daca nu originale, unele sunt bune). Si asta pentru ca ti s-a spart / zgariat, nu ca vreau strumphi pe telefon. /sHit

de ce nu ericsson
pentru ca au procesorul slabut (ati incercat sa scrieti un sms pe un t28?), au meniul infect (de la 628 pana la 29, tot ce mi-a trecut prin mana), majoritatea au display-ul mult prea mic...

de ce nu siemens?
am avut un s35i... cand il aveam eram nevoit sa folosesc o cartela connex go, una kamarad si un abonament dialog... la fiecare cartela trebuiau facute alte setari... de fiecare data cand schimbam cartela.

la Samsung nu mi-a placut designul la ce am vazut, cu meniul nu am avut tangente...

iar sony... pt mine e echivalent cu rahat... fara suparare...

de la philips singurul telefon de care am fost multumit a fost Xenium 9@9... super telefon ca facilitati... nu avea memorie interna, dar avea o gramanda de chestii interesante si utile... pana cand mi s-a rupt antena si mi s-a luat culoarea de pe fata de la el si nu am gasit antena / fata de schimb 6 luni... iar atunci s-a bushit si display-ul (problema si la Spark) si asta a fost sfarsitul lui...

Nokia am avut:
2x 3210 (unul a fost prost facut si s-a bushit placa de baza, la unul i-am bushit softul ireparabil)
1x 5110 (nu a avut probleme)
1x 6110 (nu a avut probleme)
1x 6210 (functioneaza impecabil)

asa ca merg in continuare pe nokia...

P.S. de ce ecran color? deja sa faci poze cu telefonul mobil mi se pare un pic de snobism...

la mine telefonul mobil inseamna:
- sa pot sa vorbesc (ca se aude mai infundat, mai metalic, mai nu-stiu-cum, chiar nu conteaza, numai sa ma inteleg BINE cu celalalt si sa-l pot recunoaste)
- sa fie dintr-o singura bucata (fara clapita, fara sa se deschida gen startac)
- sa nu-l scap prin buzunare, dar sa nu fie nici excesiv de greu sau mare, sa nu aiba antena (99% din timp sta in buzunarul din spate de la blugi si se rupe extrem de repede)
- sa pot sa citest / sa trimit un e-mail (wap)
- sa am aceleasi numere indiferent de sim-ul care este in el
- sa pot scrie / citi sms-uri usor

la toate nokia 6210 se descurca foarte bine. nu vad de ce nu ar face-o si 6310i care este mai bun practic.

#34
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.532
  • Înscris: 26.11.2001
Sammy ...scuze...dar afirmatia cu SONY face atingere la subsemnatul :)
CMDX2000...si astazi functioneaza ireprosabil....si e de o virsta cu connexul....
J5 la fel....J7...identic....singura belea e durata bateriei la ultimile doua...dar calitatea la finisare/auditie.....semnal...design...e SUPER

As putea spune la fel si de SIEMENSurile din dotare....un S10 a fost folosit de userul LLIVIU(omul asta chiar ca e permanent cu telefonul la ureche :) )...si merge si astazi...Asta ca sa nu mai vorbesc de gama MOTOROLA...alea vechi si trainice ...care merg si fara antena....:)
PS
Am si 8210...dar in prezent l-am dat pe un 6110...iar HPvectra...un alt user de pe forum a dat un 6210pe un GD93...asa ca ...parerile sint impartite!!!

#35
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.341
  • Înscris: 28.11.2001
Sammy >> chestia cu Siemens descrisa de tine seamana cu:

1. nu stii sa il folosesti

2. e vina cartelelor si nu a telefonului ca de fiecare data ai facut alte setari.

Iar in cazul asta intr-adevar, Siemens nu e de tine. Mai bine il lasi cunoscatorilor... ;)

#36
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.403
  • Înscris: 26.11.2001
bibicu: nu cred ca poti spune ca nu stiu sa folosesc un telefon mobil.

aiwa: nu m-am referit la telefoane sony, ci la sony in general.

poate ne spui si de ce a schimbat 6210-le cu un gd93 prietenul tau...

in primul rand memoria e de 100 de numere, adica insuficient.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate