Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Nokia 6310i

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#1
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ne pastram sau nu "harburile" astea vechi de 6210 sau 6310? :D

6310i GPRS si HSCSD (High Speed Circuit Switched Data)
[ http://asia.cnet.com/i/r/2002/hp/39031944/6310i_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bluetooth si tehnologie Java
[ http://asia.cnet.com/i/r/2002/hp/39031944/6310i_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://asia.cnet.com/i/r/2002/hp/39031944/6310i_3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Triband  
Network(s) GSM 1800, GSM 1900, GSM 900
GPRS, HSCSD, WAP, Bluetooth, Java
LCD display size 6 lines of text, numbers, graphics  
Form factor Candy bar  
Dimensions (W x D x H) 129 x 47 x 21 mm
Weight w/battery 111 g
Call timer
Caller ID support
Phonebook capacity 500 phonebook entries  
Additional functions Wallet
Voice commands
Voice recorder  
Predictive text input
Ringtone options 35 preset - 10 customizable  
Built-in vibrate alert
Games: Snake; Space Impact; Bumper; 1 pre-downloaded user changeable Java game  

6310i ramane aproape identic la infatisare cu modelul vechi 6310 doar ca la multitudinea de functii se mai adauga si a treia banda GSM.


Greets,
Speedo

#2
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
mdea, o sa pastrez 6210-le... 6310 nu-mi place delok cum arata... si imi ajunge 6210. pacat ca e un pic cam lent.

#3
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
triband?
ce inseammna?
merge pe Zapp ?

#4
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
triband inseamna ca merge pe 900, 1800 si 1900 MHz.
Zappul nu e GSM si alt mancare de peste.

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
[ http://images.gsmbox.com/news/85428.1.g.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Lasand la o parte rezultatele financiare ale companiei, Nokia a experimentat probleme si cu terminalele fabricate sub acelasi brand.
Telefoane care pe drept sau pe nedrept au fost considerate printre cele mai bune. Aceea era pe vremea modelelor 2110, 3310, 5110, 6110, 6150 si intr-o mult mai mica masura 7110.

Cand telefoanele au inceput sa semene tot mai mult cu mici PC-uri, au inceput sa apara problemele pentru aproape toti producatorii de celulare, dar in special Nokia care se pare ca nu poate sa le depaseasca, vezi modelele 8210, 8310, si 6310.

Daca adaugam si cateva incercari riscante, ca 5510, tabloul general ne arata un gigant aflat in plina criza, poate nu financiara dar una de imagine cu siguranta si poate si una de identitate.

Probabil pozitia de lider de piata a facut ca Nokia sa adoarma "in front" si sa piarda usor din standardele care au consacrat-o.
Astfel s-a ajuns la telefoane cu probleme mari de soft si ce-i mai grav, mult mai des, cu probleme hardware, sau modele care nu sunt la zi cu piata (se presupune ca 8310 si 6510 ar trebui sa fie replica la T68m sau mai recentul T68i).
Un lucru straniu este faptul ca doar dupa cateva luni de la lansarea modelului 6310 (target-at pentru userii profesionali dar fara cea de a treia banda, ceea ce a constituit o problema), Nokia a luat decizia de a relansa 6310 sub numele de 6310i ca o evolutie la CeBit.
6310i este mai bun decat predecesorul pe hartie, dar in continuare apare ca un model invechit datorita dimensiunilor,  formei, greutatii si optiunilor.

Dimensions: 129 x 47 x 17/21 mm
Weight: 111 grams
Volume: 97 cc

Aceste date ne fac sa ne gandim ca nici nu putem compara acest model cu cele din aceeasi clasa aparute pe piata.
Din fericire are HSCSD, GPRS si Bluetooth (care erau implementate deja si la 6310).
Acum exista si cea de a treia banda (1900MHz).
Display-ul a ramas monocromatic si este capabil sa afiseze doar 6 linii de text.
Agenda este buna, pana la 500 contacte (3 numere si un text comentariu de fiecare), memoria pentru mesaje (150 mesaje text, 50 mesaje cu imagini sau combinatii intre ele).
Puteti memora de la 100 pana la 250 de evenimente si 30 de lucruri "de facut".

T9 dictionary
35 ring tone,s 10 downloaded
3 games (Space Impact, Bumper, and Snake II) one Java game that can be downloaded and overwritten
IrDA port
WAP microbrowser v 1.2.1
Clock alarm
E-wallet
Chronometre
Calculator
Currency convertor
Battery: lithium polymer of 1100 mAh
Standby 17 days
Conversation time of 3 hours and 15 minutes to 6 hours (on 900 and 1800 MHz networks), and even more on 1900 MHz.

In concluzie este greu de prezis viitorul Nokiei. Preturile lor au fost intotdeauna putin mai mari decat cele ale competitorilor directi, dar stiai pentru ce platesti in plus, acum...
In continuare trebuie sa observam cum va accepta piata modelul 7650.
Acesta este singurul telefon Nokia cu MMS si cu ecran color de la 7210 incoace. Aceste facilitati sunt foarte cerute in zilele acestea si vor fi si ma cerute la vara. Trebuie sa retinem ca aceste optiuni nu sunt oferite de 6310i, optiuni care ar fi "tras" mult la succesul lui de piata.

Pe ansamblu Nokia lasa impresia unei companii care desi a fost mereu in fruntea producatorilor de telefoane acum pare ca si-a pierdut "suflul".   

6310i  va fi disponibil in 3 culori pentru moment.
Pretul va fi undeva in jurul sumei de 450 euros .



Traducere si adaptare,
Speedo
  


#6
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
de curiozitate: care-i sursa?

#7
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
UK GSMBOX

Greets,
Speedo

#8
Guest_BeeJay_*

Guest_BeeJay_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Mi-au trecut prin mana o multime de telefoane si am tras urmatoarea concluzie: mobilele se impart in doua categorii - Nokia si celelalte!

#9
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
dar faza cu ecranul color e nasoala la Nokia :(. Deocamdata doar 9210 :OK: are ecran color. Urmeaza 7650 si 7210.
Sa vedem ce se intampla...

#10
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
corect, imaginea Nokia a cam ramas in urma ... in timp ce Ericssonu a avansat ( de fapt mai bine zis ca Nokia a acam stat pe loc...) cand avean 8210 radeam de ma spargeam la de'al'de T18, T10 si restu ... acuma imi pun putin din manet sa strang pentru un P800 -- sau  oricum , un T68, ca la saracashi .... /smarty/

Totusi, 6310i e destul de acceptabil -- chiar, cu cat e mai scump decat 6310, doar pentru ca are triband si nu mai stiu ce ... ? ---> revenind, baietzii care l-au reviewed zic ca RF performancesi Audio e printre (daca nu chiar cea mai si cea mai) bune de la Nokia ... + bluetooth  :yeah baby  -- mi se pare ca e primu model cu bluetooth de la nokia, nu ?

Trancanu

#11
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Stiu ca unii o sa ma "injure" pt. ca acest post nu are prea mare legatura cu S45-ul. Am avut de ales intre S45 si Nokia 6310i (tot de pe canale oficiale) si am ales Nokia din urmatoarele motive:

1. Bluetooth
2. SMS cu suport T9 in limba romana (este extraordinar si recunoaste in proportie de 95% cuvintele in limba romana de la prima tastare)
3. Comenzi vocale
4. Voice notes cu posibilitatea setari unei alarme pt. nota respectiva.
5. Profile active (setati ora la care un profil poate sa fie inlocuit cu altul)
6. Calendar cu suport T9 in limba romana
7. Agenda cu mai multe pozitii pt. fiecare intrare
8. Java (are preinstalate 3 aplicatii); se pot gasi pe Internet; caut un client de FTP pt. el :)
9. Accesoriile se gasesc mult mai usor decat la Siemens
10. E Nokia

  Poate nu am fost prea convingator, dar facilitatile de mai sus nu le-am gasit la nici un model. Bine-nteles ca si 6310 are aceleasi caracteristici mai putin Java si Triband. Diferenta de pret intre Nokia 6310 si 6310i este de 20 USD + TVA

P.S. Connex si Zapp isi "trimit" SMS-uri incepand cu 14-08-2002.

#12
ezekio

ezekio

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 07.01.2002
Dc ai ales nokia inseamna ca nu ai auzit de sony cmd-j5 :)))
Anyway ce vrei tu sa spui/intrebi prin postul asta: dc ai ales bine sau vrei sa te lauzi  :D ?

#13
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Hai sa iti dau niste argumente pentru care NU am nevoie de nokia...  :drac:  :D Si ti le voi da raspunzind la fiecare din cele 10 puncte ale tale:

1. la ce ai nevoie de el? Doar ca sa te lauzi ca il ai? :P

2. bleah! La ce iti trebuie? :P

3. Cit de des le vei folosi? Are si s45 ceva, dar pina acum nu le-am folosit...

4. Vezi 3.

5. Vezi 1  :P

6. Vezi 2 :degetele:

7. Aici e SINGURUL punct cu care sint de acord ca e cam in minus la s45

8. Vezi 1 :P

9. Serios? :eek:

10. Exact ASTA e motivul pentru care NU mi-am luat nokia si am preferat Siemens... :drac:  :D  :P

#14
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
5,7,8 mi se par super utile...
5&8 ar fi motivele pt. care vreau sa-mi schimb 6210-le cu un 6310i... partea proasta e ca 6310 arata mult mai nashpa decat 6210... poate reusesc sa schimb carcasa totusi...
si intr-adevar e nokia...
ultimele telefoane mai bune pe care le-am avut au fost philips xenium, 6210 si s35i...
xenium pe locul 1
6210 pe locul 2
s35i pe locul 3.

#15
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Pt  ezekio: nu am initiat acest post ca sa ma laud; am vrut sa postez mesajul la celalalt post legat de S45 si din greseala (sau mai bine zis din "oboseala") am initiat un nou topic.
Pentru cei care mi-ati raspuns "pe puncte" nu o sa incerc sa va conving ca eu am dreptate. Fiecare cu parerea lui, dar T9 e chiar folositor daca utilizezi macar o data pe zi serviciul de SMS (cine nu a incercart T9 in lb. romana nu stie). In ceea ce priveste Bluetooth nu ma dau mare; lucrez in domeniu si am nevoie de un telefon complex care sa contina aproape toate tehnologiile de pe piata. Din moment ce au aparut de ceva timp castile Bluetooth si, de curand, adaptoare USB pt Bluetooth (ultimul cam 57 USD + TVA).  va incepe sa fie si o cerere din ce in ce mai mare (pt. inceput doar in segmentul business) de astfel de accesorii. Si daca vine un client si vrea sa cumpere - sa zicem un headset Bluetooth - cu ce i-l probez frate, nu cu un telefon compatibil Bluetooth?
   In ceea ce priveste usurinta cu care gasiti sau nu accesorii pt. Nokia sunt curios cine nu a gasit ceea ce cauta.

Numai bine!

#16
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
io. cablu de 6210 dlr3... doar la germanos la 1.500.000... si am cautat o gramada... cam prin toate magazinele pe care le stiam.

#17
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Cablu de date original DLR-3P cost a doar 22 USD + TVA. Fara suparare dar aia de la Germanos sunt f. scumpi. Daca vrei sa comanzi online cablul - la pretul de mai sus - du-te la: http://www.gsmonline...a4f0f19fb9b4178

Numai bine

#18
Sammy

Sammy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 26.11.2001
mi-ai mai spus o data asta...
ideea era ca nu se gaseste pe toate drumurile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate