Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Asigurarea Medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#73
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Nimeni ?

#74
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca te pregatesti sa pleci intr-o excursie mai bine iti faci o asigurare la o firma pentru 10 zile si scapi de birocratia si tigania de la casa de asigurari.

#75
spcosmas

spcosmas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2007
Salut! este obligatorie asigurarea medicala in cazul in care plec in germania? ma gandesc ca nu cumva sa nu ma lase aia sa ma urc in avion. la firma de unde mi am luat biletul de avino mi a zis tipa ca nu este obligatoriu acuma nu stiu ce sa zic...  voi cum stiti?

#76
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
E bine sa ai asigurare in caz de ceva fereasca...mai ales ca nu e scumpa deloc.

#77
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Nu e obligatorie, doar recomandata. Nimeni nu te va intreba de asigurare.

#78
Dude

Dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 20.05.2005
De ce e nevoie sa treci un oras pe asigurare? Eu o sa fac un tur al catorva capitale europeene si nu stiu ce oras sa trec.  Ce ma sfatuiti ?

#79
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Poate cineva cumva sa scaneze/fotografieze contractul de asigurare medicala si de accidente in timpul sedarii in strainatate de la Allianz? Sunt interesat de cateva aspecte legate de cazul in care declari ca vei face activitati sportive (drumetii, escaladari de pilda). Ei ofera asigurare si in acest caz (la un pret aproximativ dublu), dar vreau sa vad cu ochii mei ce scrie in contract in loc sa cred tot ce-mi spune angajata de la Allianz.

#80
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Am mai citit o data PDF-ul:

Casei Nationale de Asigurari de Sanatate.
ART. 338
In bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate vor fi
alocate sume pentru cardul national, astfel incat acesta sa poata fi
implementat pana la sfarsitul anului 2007

Mi-am autoraspuns :) ! Pana la anu' ... pauza !

#81
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

View Postvladut_v, on Jun 5 2007, 20:55, said:

Fiti amabili:

Cu ce act fac dovada calitatii de asigurat si de unde il obtin ? Lucrez de peste 5 ani in acelasi loc ... Deci ? Concret, fara link-uri care nu zic nimic, va rog mult !


Salut

Tocmai vin de la CNAS si pot sa-ti spun urmatoarele:
Se elibereaza un CARD EUROPEAN DE SANATATE care are valabilitate 6 luni de la emitere, iar pentru asta iti trebuiesc urmatoarele:
  • copie dupa cartea de munca - prima pagina si ultimile pagini - care sa aibe anul 2002 inclusiv
  • adeverinta de salariat in care sa se specifice faptul ca se plateste suma x pentru asigurarea de sanatate.
  • cerere pt. acest card - o faci pe loc la CNAS
  • 2 RON - taxa pt. eliberarea cardului
Am mai inteles ca se elibereaza in maxim 7 zile lucratoare de la depunerea actelor.
Suficient?

cu stima
Razvan

Edited by razvancutitoiu, 22 June 2007 - 14:09.


#82
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007
Salut

Tocmai vin de la CNAS si pot sa-ti spun urmatoarele:
Se elibereaza un CARD EUROPEAN DE SANATATE care are valabilitate 6 luni de la emitere, iar pentru asta iti trebuiesc urmatoarele:
copie dupa cartea de munca - prima pagina si ultimile pagini - care sa aibe anul 2002 inclusiv
adeverinta de salariat in care sa se specifice faptul ca se plateste suma x pentru asigurarea de sanatate.
cerere pt. acest card - o faci pe loc la CNAS
2 RON - taxa pt. eliberarea cardului
Am mai inteles ca se elibereaza in maxim 7 zile lucratoare de la depunerea actelor.
Suficient?

cu stima
Razvan

#83
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Asigurarea asta e minimala, si are acoperire foarte limitata. Eu nu m-as baza pe ea, ca pana la urma iti faci asigurare pentru tine, nu ca s-o arati la granita. La cat de ieftine sunt asigurarile "normale", n-as ezita si nu m-as baza doar pe asta, ca e gratis.

#84
Ganditorul

Ganditorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 26.03.2005
Ca sa ma citez singur...

View PostGanditorul, on Jun 25 2007, 08:37, said:

Asigurarea asta e minimala, si are acoperire foarte limitata. Eu nu m-as baza pe ea, ca pana la urma iti faci asigurare pentru tine, nu ca s-o arati la granita. La cat de ieftine sunt asigurarile "normale", n-as ezita si nu m-as baza doar pe asta, ca e gratis.


#85
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Mersi, Ravzan !

Doar ca aici era vorba de Cardul Electronic NATIONAL ! Din pacate se pare ca doar spre sf. anului se va implementa.

#86
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006
daca stiti cumva si ma puteti lamuri, faptele sunt urmatoarele:

1. eu locuiesc in luxemburg si am asigurare de sanatate aici
2. sotul meu a venit in vizita (el este angajat si asigurat in romania) insa nu a avut la el nici cardul acela de asigurat nici vreo asigurare medicala privata
3. el a avut nevoie de asistenta medicala de urgenta aici (criza alergica). am platit consultatia pe loc si o alta factura care mi-a venit ulterior prin posta



Sotul meu poate sa deconteze cumva de undeva acesti bani?

multumesc

#87
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
Informatie de pe site-ul http://www.aopsnaj.ro :
"Incepand de astazi, 28.06.2007 pana la o data ce ne va fi comunicata de catre Casa Nationala de Sanatate nu se vor elibera carduri europene de asigurari sociale de sanatate. In locul cardurilor europene se vor elibera certificate provizorii pentru care nu se va percepe taxa de 2,2 lei. Acestea se vor elibera in termen 5 zile de la data solicitarii."
Adaug ca am fost azi acolo sa imi depun cererea si mi s-a comunicat ca nici curierul nu mai vine la asigurat, ci trebuie sa me duc dupa cele 5 zile lucratoare sa imi ridic certificatul... Probabil ca la fel este si pentru cei care sunt la CASMB (de verificat pe www.cnas.ro).
Numai bine.

#88
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Teoretic existenta sau neexsitenta cardului nu afecteaza faptul ca sotul era asigurat. Practic veti vedea cum functioneaza acesta acasa. Eu sugerez sa pastrati chitantele/facturile (eventual diagnosticul daca e scris) si la revenire in tara sa mearga la CNAS pentru decontarea lor.

#89
manbay21

manbay21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.11.2006

View Postamandigi, on Aug 2 2007, 20:27, said:

Teoretic existenta sau neexsitenta cardului nu afecteaza faptul ca sotul era asigurat. Practic veti vedea cum functioneaza acesta acasa. Eu sugerez sa pastrati chitantele/facturile (eventual diagnosticul daca e scris) si la revenire in tara sa mearga la CNAS pentru decontarea lor.

Multumesc pentru raspuns. Sotul meu a sunat deja la CNAS si i s-a spus ca nu i se poate deconta nimic pentru ca nu avea card. Dar eu zic ca o audienta nu strica

#90
dragosh_m3

dragosh_m3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2007
bey eu tot ma chinui sa aflu un lucru... CE TREBUIE SA FAC CA SA-MI IAU O ASIGURARE MEDICALA valabila pe 15 zile??? ma puteti ajuta si pe mine ca sunt in ceata rau de tot...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate