Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Asigurarea Medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postgrumette40, on 15th September 2009, 19:50, said:

Vreau sa plec in Dominicana si caut o firma serioasa care sa imi plateasca serviciile medicale de urgenta acolo si nu la revenirea in Romania. De asemenea ma intereseaza o asigurare storno.
Nu stiu la cine sa apelez.
Am un card de la BRD care are atasat si o asigurare de la AIG dar doamana de la carduri mi-a zis sa nu ma bazez in nici un caz pe acea asigurare, dar mi-a dat un card cu toate datele mele pe el si cu numerele de telefon de la AIG.
Acuma ce sa mai cred?


Pentru storno vorbeste cu agentia prin care ai luat calatoria.
Pentru medicala serioasa www.worldnomads.com
Dar sa stii ca nu sunt ieftini. Doua persoane, 3 saptamani este 146 euro, cu de toate, medevac, valoare 250 K euro

#128
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Mai confirm si eu o data daca era nevoie faptul ca daca aveti cardul asta de sanatate si se intampla ceva, CAS deconteaza procedura respectiva la nivelul de cost din Romania iar restul, de regula de cateva ori bune mai mult platiti din buzunar. Asa ca aveti grija, mai bine va faceti o asigurare medicala care oricum nu costa prea mult. Ce credeati, ca primiti ceva de la statul roman? Doar tepe.

#129
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Da e destul de scumputa si am vazut nici nu-ti platesc cheltuielile la fata locului decata daca e o situatie urgenta ce necesita spitalizare si/sau dac este nevoie de ,,medical evacuation'' (nu stiu cum sa traduc exact - cred ca repatriere).
Pai mie in Grecia de exemplu mi-au aparut niste bubite pe maini si picioare care ma mancau ingrozitor (un fel de alergie). Asa ca nu-mi convine aceasta clauza.
In plus acopera numai tratamentul stomatologic pentru inlaturarea durerii. Pai eu am de ex. o coronita in loc de un dinte -nu-mi convine sa stau fara coronita tot sejurul daca de exemplu imi cade coronita. Aaaa... si nici macar n-ar costa mult coronita de lipit la loc, chiar mai putin decat un tratament pentru durere.
Parerea mea e ca nu face banii.

Edited by grumette40, 16 September 2009 - 11:52.


#130
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postgrumette40, on 16th September 2009, 12:50, said:

Da e destul de scumputa si am vazut nici nu-ti platesc cheltuielile la fata locului decata daca e o situatie urgenta ce necesita spitalizare si/sau dac este nevoie de ,,medical evacuation'' (nu stiu cum sa traduc exact - cred ca repatriere).
Pai mie in Grecia de exemplu mi-au aparut niste bubite pe maini si picioare care ma mancau ingrozitor (un fel de alergie). Asa ca nu-mi convine aceasta clauza.
In plus acopera numai tratamentul stomatologic pentru inlaturarea durerii. Pai eu am de ex. o coronita in loc de un dinte -nu-mi convine sa stau fara coronita tot sejurul daca de exemplu imi cade coronita. Aaaa... si nici macar n-ar costa mult coronita de lipit la loc, chiar mai putin decat un tratament pentru durere.
Parerea mea e ca nu face banii.

Medevac - daca esti intr-o tara in care facilitatile medicale sunt spre zero - tari din Asia S-E (ex Cambodia, Laos, Burma) sau Africa, medevac-ul te scoate (de obicei cu air ambulance) si te duce intr-o tara unde poti fi tratat decent ex la Bangkok pt Asia.
NICI O ASIGURARE DIN LUME nu-ti asigura tratament stomatologic altul decat cel mentionat. Citeste si clauzele altora.
Bubite - probabil alergie la ceva, claritin, fenistil si ceva calciu - costuri de 15 euro. Ca sa nu-i spun ca genul asta de medicamente ar trebui sa le ai la tine in orice calatorie.Nu cred ca apelezi la asigurare pentru asta.
Da, nu merita daca mergi in Grecia, Europa sau locuri civilizate. In alte parti insa....

#131
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

View PostKhmerul, on 16th September 2009, 13:01, said:

Medevac - daca esti intr-o tara in care facilitatile medicale sunt spre zero - tari din Asia S-E (ex Cambodia, Laos, Burma) sau Africa, medevac-ul te scoate (de obicei cu air ambulance) si te duce intr-o tara unde poti fi tratat decent ex la Bangkok pt Asia.
NICI O ASIGURARE DIN LUME nu-ti asigura tratament stomatologic altul decat cel mentionat. Citeste si clauzele altora.
Bubite - probabil alergie la ceva, claritin, fenistil si ceva calciu - costuri de 15 euro. Ca sa nu-i spun ca genul asta de medicamente ar trebui sa le ai la tine in orice calatorie.Nu cred ca apelezi la asigurare pentru asta.
Da, nu merita daca mergi in Grecia, Europa sau locuri civilizate. In alte parti insa....

In unele asigurari cu privire la eventualele probleme stomatologice se specifica ca se asigura urgentele stomatologice (si nu doar problemele stomatologice care cauzeaza durere) - orice coronita cazuta reprezinta o urgenta stomatologica pentru ca daca nu se reaseaza coronita, acest lucru poate dauna grav dintelui sau gingiei.
Asa scrie de exemplu pe asigurarea de la RAI - urgente stomatologice.
Bubitele respective au aparut ca urmare a unei alergii pe care nu o mai avusesem in trecut, deci nu stiam dinainte ce pastile trebuia sa am la mine. Initial am fost la farmacie, am arata bubitele si mi-au dat niste unguente. Pentru ca nu mi-a trecut cu ce mi-a dat farmacistul, am revenit la el si nu a mai avut o alta solutie pentru mine, motiv pentru care a fost nevoie sa apelez la serviciile unui medic - a carui consultatie costa mai mult decat 15 euro, care reprezinta doar costul medicamentelor.
Te sfatuiesc sa nu mai dai indicatii medicale daca nu esti in masura.
Daca esti intr-o tara in care facilitatile medicale sunt spre 0 esti transportat intr-o tara in care poti fi tratat - ca doar in asigurare se specifica ca ai incluse cheltuieli medicale in valoare de... o suma care de obicei acopera un astfel de serviciu.

Edited by grumette40, 16 September 2009 - 16:59.


#132
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postgrumette40, on 16th September 2009, 17:57, said:

In unele asigurari cu privire la eventualele probleme stomatologice se specifica ca se asigura urgentele stomatologice (si nu doar problemele stomatologice care cauzeaza durere) - orice coronita cazuta reprezinta o urgenta stomatologica pentru ca daca nu se reaseaza coronita, acest lucru poate dauna grav dintelui sau gingiei.
Asa scrie de exemplu pe asigurarea de la RAI - urgente stomatologice.
Bubitele respective au aparut ca urmare a unei alergii pe care nu o mai avusesem in trecut, deci nu stiam dinainte ce pastile trebuia sa am la mine. Initial am fost la farmacie, am arata bubitele si mi-au dat niste unguente. Pentru ca nu mi-a trecut cu ce mi-a dat farmacistul, am revenit la el si nu a mai avut o alta solutie pentru mine, motiv pentru care a fost nevoie sa apelez la serviciile unui medic - a carui consultatie costa mai mult decat 15 euro, care reprezinta doar costul medicamentelor.
Te sfatuiesc sa nu mai dai indicatii medicale daca nu esti in masura.
Daca esti intr-o tara in care facilitatile medicale sunt spre 0 esti transportat intr-o tara in care poti fi tratat - ca doar in asigurare se specifica ca ai incluse cheltuieli medicale in valoare de... o suma care de obicei acopera un astfel de serviciu.


Imi pare rau sa-ti spun dar esti ilustrarea proverbului Facerea de bine e.....
In loc sa te trimit la topicul specializat, ti-am raspuns, indicandu-ti o societate de asigurare care este recomandata de catre LP - Lonely Planet, ceea ce inseamna ca sunt mai mult decat seriosi. Si tu ai inceput sa carcotesti, ca dincolo era mai ieftin ca nu scrie de reparat coronita samd.
In ceea ce priveste alergia, ce ti-am spus eu sunt OTC-uri, care, daca ai fi studiat macar odata un ghid LP la sectiunea "trusa de prim ajutor & stuff" le-ai fi vazut. Iti recomand si "Healthy traveling in Asia and India" Nu are nici o legatura cu cunostintele medicale.
Din restul de posturi ale tale reiese ca esti destul de greenhorn in traveling si-mi permit sa-ti spun ca o asigurare medicala de genul indicat face uneori diferenta intre viata si moarte. Dar - nu in Grecia unde nu faci traveling ci iti faci concediul.

#133
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
E si logic sa fie asa, altfel s-ar opera toti in Viena pe banii CAS-ului la care contribuim cu totii, si care n-are bani sa plateasca nici interventiile din ro.

#134
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
ART. 326
(1) Cardul european confera dreptul pentru asigurat de a beneficia de asistenta medicala necesara in cursul unei sederi temporare intr-un stat membru al Uniunii Europene.
(2) Cheltuielile ocazionate de asistenta medicala prevazuta la alin. (1) vor fi rambursate de casa de asigurari de sanatate emitenta a cardului, prin Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.
(3) Asistenta medicala prevazuta la alin. (1) nu trebuie sa depaseasca ceea ce este necesar din punct de vedere medical in timpul sederii temporare.
ART. 328
Cardul european nu acopera situatia in care asiguratul se deplaseaza intr-un stat membru al Uniunii Europene in vederea beneficierii de tratament medical.

Eu din asta inteleg ca:
- se ramburseaza complet tratamentul efectuat
- cardul se foloseste doar pentru urgente
- nu poti sa te duci in strainatate special pentru tratament

De asemeni, CNAS plateste doar pentru ce ar plati orice asigurator in tara in care ai avut probleme.

Nu uitati: S-ar putea ca acesta sa nu acopere toate prestatiile pe care dumneavoastra v-ati astepta sa le primiti gratuit de la Sistemul de Asigurari Sociale de Sanatate din România. S-ar putea sa trebuiasca sa contribuiti la costul ingrijirilor medicale. (De exemplu, in Germania, daca rezidentii germani trebuie sa co-plateasca 10 Euro pentru fiecare zi de spitalizare pentru primele 20 zile de spitalizare pe an, rezidentii romani vor trebui sa plateasca aceeasi suma daca se intâmpla ca ei sa fie spitalizati in Germania in timpul sederii lor temporare).
De asemenea in anumite state membre, prestatiile medicale se platesc de catre dumneavoastra si cererea de rambursare a banilor o veti face catre casa locala de asigurari de sanatate. Totusi, doar furnizorii de servicii medicale care au incheiat contracte cu sistemul lor de asigurari sociale de sanatate recunosc CEASS. Daca apelati la serviciile unui medic privat, veti plati, dar s-ar putea sa aveti dreptul la o rambursare partiala a cheltuielilor.


Nu zice nimeni sa nu faceti o asigurare privata daca va doriti asta. Dar in conditiile in care multi platesc enorm la CNAS lunar, eu sunt de parere c-ar trebui sa si beneficiati de ceva.

Ba mai mult, daca cititi cu atentie fine print-ul asigurarilor private s-ar putea sa aveti surprize. Nu stiu daca s-au schimbat prea multe dar acum cativa ani asigurarea de la Tiriac avea stipulat in contract ceva de genul: daca pretul tratamentului in strainatate e mai scump decat biletul de avion si o calatorie cu avionul nu e life threatening atunci asiguratorul nu va acoperi costurile acolo ci doar pretul unui zbor last minute spre Romania.

#135
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

View PostDev, on 17th September 2009, 11:58, said:

ART. 326
...
Eu spun ca nu e stipulat clar nimic. Am citit si eu articolul respectiv cu ceva timp in urma. Scrie undeva clar cum ca "se acopera costul total al procedurilor de urgenta"?. Ai mei colegi au fost la CAS sa se intereseze express pentru aceasta problema si li s-a spus clar "cheltuielile medicale se ramburseaza la nivelul din Romania" care stim cu totii ca sunt poate si de zeci de ori mai mici decat afara. O cunostinta a avut nevoie de tratament in SUA pentru o problema la un picior. Costul total pentru cinci zile de spitalizare cu tratament, fara nici un fel de operatie a fost de 36.000 USD iar in Europa sunt tari care sunt la nivelul acestor costuri (tarile nordice in special) . Acum fiecare face ce vrea. Numai bine.

#136
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

View PostKhmerul, on 17th September 2009, 08:26, said:

Imi pare rau sa-ti spun dar esti ilustrarea proverbului Facerea de bine e.....
In loc sa te trimit la topicul specializat, ti-am raspuns, indicandu-ti o societate de asigurare care este recomandata de catre LP - Lonely Planet, ceea ce inseamna ca sunt mai mult decat seriosi. Si tu ai inceput sa carcotesti, ca dincolo era mai ieftin ca nu scrie de reparat coronita samd.
In ceea ce priveste alergia, ce ti-am spus eu sunt OTC-uri, care, daca ai fi studiat macar odata un ghid LP la sectiunea "trusa de prim ajutor & stuff" le-ai fi vazut. Iti recomand si "Healthy traveling in Asia and India" Nu are nici o legatura cu cunostintele medicale.
Din restul de posturi ale tale reiese ca esti destul de greenhorn in traveling si-mi permit sa-ti spun ca o asigurare medicala de genul indicat face uneori diferenta intre viata si moarte. Dar - nu in Grecia unde nu faci traveling ci iti faci concediul.

Daca ai fi citit postul meu initial ai fi vazut ca ma intereseaza o asigurare care imi asigura plata serviciilor medicale in tara in care imi petrec concediul si in momentul cand le solicit.
Nu mai intereseaza sa primesc 7000 euro inapoi cand am terminat concediul daca eu nu am banii astia sa-mi platesc serviciile medicale in vacanta.
Nu ma intereseaza sa am nu stiu ce cunostinte minime medicale si nu ma intereseaza sa devin experta in medicina si in asigurari.
Am spus simplu ca asigurearea propusa de tine nu imi ofera ce vreau eu, si ce vreau eu gasesc in alta parte mai ieftin.
Nu stiam ca trebuie sa fac un curs de medecina cand plec intr-o calatorie sau sa citesc nu stiu ce carti, care sunt bune de altfel, dar nu sunt obligatorii de stiut ca legea.
Si scuza-ma ca nu m-am descurcat cu bubitele mele in Grecia si am apelat la medic, nu sunt asa experta ca tine.
Nu ma intereseaza nu stiu ce healthy ghid in asia, india, ca nu plec acolo.
Nu am studiat un ghid LP. Nu stiam ca trebuia sa fac asta inainte sa plec in calatorie. Nu stiu cati dintre noi o fac.
In cazurile de viata si de moarte de care zici tu cred ca oricum se aplica serviciile de urgenta gratuite sau incluse in orice asigurare. Si la noi daca te duci intr-un spital vezi ca orice om care se afla intr-o stare critica este tratat fara sa fie intrebat daca are asigurare sau nu, pe cand daca te duci ca te doare burta sau spatele stai sa astepti pe coridoare o gramada si doar daca dai spaga te baga in seama si iti cer 1 mie de hartoage.
Sincer nu am vazut in viata mea un om intr-o stare foarte grava (gen arsuri puternice, lovituri de cutit, impuscaturi) care sa nu fie tratat. Na, poate tu stii mai bine.

#137
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View Postgrumette40, on 17th September 2009, 18:08, said:

Daca ai fi citit postul meu initial ai fi vazut ca ma intereseaza o asigurare care imi asigura plata serviciilor medicale in tara in care imi petrec concediul si in momentul cand le solicit.

Atunci trebuie sa cauti un asigurator care are decontare directa cu serviciile medicale in Rep Dominicana. Daca AIG ti-a spus sa nu te bazezi pe acea asigurare

Nu mai intereseaza sa primesc 7000 euro inapoi cand am terminat concediul daca eu nu am banii astia sa-mi platesc serviciile medicale in vacanta.
Nu ma intereseaza sa am nu stiu ce cunostinte minime medicale si nu ma intereseaza sa devin experta in medicina si in asigurari.
Am spus simplu ca asigurearea propusa de tine nu imi ofera ce vreau eu, si ce vreau eu gasesc in alta parte mai ieftin.
Nu stiam ca trebuie sa fac un curs de medecina cand plec intr-o calatorie sau sa citesc nu stiu ce carti, care sunt bune de altfel, dar nu sunt obligatorii de stiut ca legea.

OK e sanatatea ta nu a altora

Si scuza-ma ca nu m-am descurcat cu bubitele mele in Grecia si am apelat la medic, nu sunt asa experta ca tine.
Nu ma intereseaza nu stiu ce healthy ghid in asia, india, ca nu plec acolo. Pacat, nu stii ce pierzi
Nu am studiat un ghid LP. Nu stiam ca trebuia sa fac asta inainte sa plec in calatorie. Nu stiu cati dintre noi o fac.

Cei care calatoresc o fac. Cei ce-si fac concediul probabil ca nu.

In cazurile de viata si de moarte de care zici tu cred ca oricum se aplica serviciile de urgenta gratuite sau incluse in orice asigurare. Si la noi daca te duci intr-un spital vezi ca orice om care se afla intr-o stare critica este tratat fara sa fie intrebat daca are asigurare sau nu, pe cand daca te duci ca te doare burta sau spatele stai sa astepti pe coridoare o gramada si doar daca dai spaga te baga in seama si iti cer 1 mie de hartoage.
Sincer nu am vazut in viata mea un om intr-o stare foarte grava (gen arsuri puternice, lovituri de cutit, impuscaturi) care sa nu fie tratat. Nu am zis asta. Dar se poate ca tara in care esti sa aiba niste spitale atat de rudimentare incat sa nu aiba ce sa-ti faca deoarece nu au cum. In asemenea cazuri ce te salveaza este medevac-ul Nu de bunavointa e vorba.
Na, poate tu stii mai bine.

Ti-am atasat partea de health pentru DR (Dominican Republic) si Haiti. Se precizeaza si in acest caz ca e indicata evacuarea......
De asemenea pastilele care e bine sa le ai si, in general ce probleme de sanatate pot sa apara.

Attached Files



#138
laviniaelena21

laviniaelena21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.09.2008

View PostKhmerul, on 17th September 2009, 18:49, said:

Ti-am atasat partea de health pentru DR (Dominican Republic) si Haiti. Se precizeaza si in acest caz ca e indicata evacuarea......
De asemenea pastilele care e bine sa le ai si, in general ce probleme de sanatate pot sa apara.


sunt curioasa ce nu o sa-i mai convina si al postul asta :)) hihi
iti multumesc eu pt informatii. f folositoare... mai ales pt incepatori ca mine.
:P

Edited by laviniaelena21, 17 September 2009 - 21:44.


#139
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postgrumette40, on 17th September 2009, 18:08, said:

Bla bla
Ignoranta nu te face mai interesanta. Faptul ca n-ai cunostinte minime de nimic n-o sa te ajute niciodata, in nici o imprejurare. Interesant ca mai exista in secolul XXI oameni pe care accesul la informatie nu-i ajuta. Iar faptul ca esti agresiva si neplacuta cu oameni care vor sa te ajute si-ti vorbesc frumos iar n-o sa-ti aduca nici un beneficiu vreodata.

#140
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006

View PostLoveDemon, on 17th September 2009, 23:07, said:

Ignoranta nu te face mai interesanta. Faptul ca n-ai cunostinte minime de nimic n-o sa te ajute niciodata, in nici o imprejurare. Interesant ca mai exista in secolul XXI oameni pe care accesul la informatie nu-i ajuta. Iar faptul ca esti agresiva si neplacuta cu oameni care vor sa te ajute si-ti vorbesc frumos iar n-o sa-ti aduca nici un beneficiu vreodata.

Acuma zi-mi mie cati oameni care nu sufera de nici o alergie pleaca in Grecia cu pastile pentru alergie.
Daca tu numesti asta ignoranta, atunci da sunt o idioata. Ca cica trebuia sa-mi iau sacul de pastile la mine pentru toate bolile de care sufar si de care nu sufar.
Accesul la informatie nu inseamna sa stau cand plec intr-o excursie rasfoind internetul ca o nebuna zile si nopti sa aflu orice despre orice boala.
Asta se numeste PARANOIA!!! si nu sufar de ea.
Da, toti aveam acces la informatie in secolul asta, asta nu inseamna ca trebuie sa o asimilam pe toata si nici nu o sa putem.
Am devenit agresiva in momentul cand am fost atacata... ca nu am cunostinte... bla bla. Citeste topicul in intregime si vezi cine a inceput primul. Nu sunt niciodata agresiva fara motiv.
De unde ai dedus ca nu am cunostinte minime de nimic??? Asta e rautate si agresivitate din partea ta. Mai bine uita-te in ograda ta si dupa aia comenteaza de altii ca vai doamne sunt agresivi cand tu esti cel care ataca. Acuma serios, te astepti ca lumea sa fie draguta cu tine cand tu ii vorbesti urat?

#141
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postgrumette40, on 18th September 2009, 02:16, said:

Acuma zi-mi mie cati oameni care nu sufera de nici o alergie pleaca in Grecia cu pastile pentru alergie.
Daca tu numesti asta ignoranta, atunci da sunt o idioata. Ca cica trebuia sa-mi iau sacul de pastile la mine pentru toate bolile de care sufar si de care nu sufar.
Accesul la informatie nu inseamna sa stau cand plec intr-o excursie rasfoind internetul ca o nebuna zile si nopti sa aflu orice despre orice boala.
Asta se numeste PARANOIA!!! si nu sufar de ea.
Da, toti aveam acces la informatie in secolul asta, asta nu inseamna ca trebuie sa o asimilam pe toata si nici nu o sa putem.
Am devenit agresiva in momentul cand am fost atacata... ca nu am cunostinte... bla bla. Citeste topicul in intregime si vezi cine a inceput primul. Nu sunt niciodata agresiva fara motiv.
De unde ai dedus ca nu am cunostinte minime de nimic??? Asta e rautate si agresivitate din partea ta. Mai bine uita-te in ograda ta si dupa aia comenteaza de altii ca vai doamne sunt agresivi cand tu esti cel care ataca. Acuma serios, te astepti ca lumea sa fie draguta cu tine cand tu ii vorbesti urat?
Si eu iau un minim de medicamente cu mine oriunde merg: un antihistaminic (impotriva alergiilor), un antibiotic, furazolidon, pansament, chestii de bun simt. Nu e nimeni paranoic din cauza asta ci doar prevazator. Eu am vazut o romanca in China, care nu suferise niciodata de alergii, cum s-a umflat in 15 minute de la ceva ce mancase. Spitalul era insa la vreun km de hotel, au internat-o, perfuzii, tot tacamul si si-a revenit in cateva ore. Daca i se intampla chestia asta undeva in jungla sau in desert, avea sanse serioase sa moara fara un antihistaminic. Si n-ar fi ajutat-o la nimic faptul ca asigurarea ei ar fi acoperit si niscaiva urgente stomatologice indiferent la ce prestatii concrete s-ar referi termenul asta. Asa ca: e bine sa ai una-alta prin rucsacel.
Nu sunt stomatolog, dar mai c-as baga mana in foc ca "urgente stomatologice" nu include chestia cu coronita ta. Eu stiu ca o urgenta stomatologica ar fi o curatare rapida de canal si aplicarea unui pansament (nu plomba!). Ai ramane uimita sa vezi ce scrie in conditiile speciale si cele generale de asigurare de la aceste firme. Fiecare termen e descris minutios si de multe ori include mult mai putine decat iti imaginezi.
Eu cred ca Khmerul ti-a raspuns foarte OK si la obiect, dar vad ca te auto-enervezi deja. Aici toata lumea face munca patriotica atunci cand iti raspunde si ar fi de bun simt ca din cand in cand, chiar daca nu nu ti se pare suficient raspunsul sa vii cu un "multumesc" urmat de acel "dar". Eu n-am vazut chestia asta la tine.
Am vazut ca ai primit numarul de la AIG: de ce nu suni direct la ei sa le spui ce-ti doresti de la o asigurare si sunt convins ca iti vor face o oferta pe masura. Dar sa stii ca regula asta este: platesti si apoi iti recuperezi banii la intoarcerea din concediu.

#142
elisado

elisado

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 21.11.2006
stiti daca mai exista cardul european de sanatate, ala de casa de asigurari? sau e mai bine sa fac o asigurare medicala la o firma oarecare?

#143
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am plecat din țară cu cardul de sănătate, preferând să-mi închei asigurare separată la asiguratori dedicați pentru că (din experiența altora) nu am încredere in acest card....!  :huh:

#144
dilaural

dilaural

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.08.2005
Aveti idee unde pot sa-mi fac o asigurare decenta de calatorie (pt Grecia) undeva in zona Titan?
Sunt cu bebe dupa mine si nu ma pot deplasa prea departe.

Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate