Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Asigurarea Medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Va salut!
de fiecare data cand am plecat in afara, mi-am facut, ca orice cetatean constiincios, asigurarile de sanatate.
Stiu ca baietii de la vama , in cel mai bun caz, le dadeau de o parte cu lehamite din teancul de acte/bilete/bani/carte verde etc. Oricum NIMENI, niciodata nu m-a intrebat expres de ele, si asta nu numai in Bulgaria- Turcia.
Stiu ca tarisoara noastra are niste conventii bilaterale cu diverse state ( peste 20, cred ) , prin care se acorda GRATUIT asistenta medicala cetatenilor tarii respective, si noi beneficiind pe teritoriul lor de aceleasi favoruri. In conditiile astea, ma intreb daca mai este util  sau, ma rog, poate este obligatoriu sa le faci.
Intreb si eu pentru ca am in vedere un sejur de 3 luni, la care cred ca asigurarea  e respectabila. Poate cineva stie care sunt tarile pentru care nu trebuiesc aceste asigurari, eu oricum banuiesc ca este si interesul societatilor de asigurare sa ti le bage pe gat.
Mersi, F.

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
pai daca stie cineva unde se asigura GRATUIT asistenta medicala, il rog sa-mi spuna si mie, fiindca tocmai mi-am luat o mare teapa CU ASIGURAREA MEDICALA.

- la numerele de telefon trecute in asigurare nu raspundea nimeni; nici la fix - dar asta nu m-a mirat, era vineri seara pe la 8 - dar nici la mobil, care era inchis si asa a ramas si pe timpul week-end-ului., in ciuda specificarii din polita: 24h/24.

- nu a fost ceva foarte grav - din fericire, fiindca acum cred ca spalam vase la turci  :D - doar o taietura care a necesitat copcii. la primul spital la care m-am dus, cand am fluturat asigurarea au facut un pas in spate si mi-au spus ca nu orice spital din Istanbul le accepta. ok, am cerut sa ma indrume spre cel mai apropiat - era in partea cealalta a orasului; si dupa cum stiti Istanbulul nu-i mic deloc, iar tariful la taxi e 1$/km.

- acolo - "da, lucram cu astfel de asigurari, dar in modul urmator: platiti acum si va deconteaza in tara"  :console:

- dar trebuie sa recunosc ca erau tare generosi: mi s-a oferit cam asa: radiografii, consult neurochirurgical si tomografie computerizata  :angry:   pentru o zgarietura la nas. nu costa mult, vreo 700 de euro.

- convinsa fiind ca nici o societate de asigurari din lume n-ar deconta o tomografie in acest caz, nici alte minuni, am cerut pur si simplu tratament. s-au uitat urat, am semnat pe propria raspundere (sper ca nu vreun cec, bine'nteles ca scria in dulcea limba turca  :D  ) astfel incat am platit, pentru 5 fire si un antitetanos, "doar" 157 E.

- in tara am luat legatura cu societatea de asigurari. mai intai s-au minunat "cuuum, nu vi s-a raspuns la telefon???", apoi o domnisoara mi-a luat actele, aruncandu-mi o privire... asa, a lehamite... si m-a anuntat ca o sa i le dea domnului director, dansul hotaraste. oricum, daca printr-o minune recuperez ceva, mi se retine o participatie de 50 de euro. dar am eu un filing ca n-o sa vad nici un ban. daca-i primesc, promit sa postez aici si sa-mi cer scuze pentru neincrederea manifestata.


aaa, uitam: am vorbit de "Mondial Assurance".

#3
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Prin august mă aflat cu un coleg printr-o țară de prin nordul Europei. Într-o zi, brusc și dintr-o dată inima colegului începe să bată cu vreo 220 de bătăi pe minut. Chemăm salvarea. După 10 minute vin paramedicii, care încearcă ceva, dar nu reușesc. Cheamă niște medici. După alte 5 minute apar și ei. Încearcă alt tratament. Pauză. Hai la spital. Îl urcă în salvare și îl duc la spital. În fine, o oră mai tîrziu inima îi bătea relativ normal și era dus într-un salon pentru a fi ținut sub observație.
Toate bune și frumoase, așa că mă duc să vorbesc cu cei de acolo despre plăți, asigurare medicală și alte chestii organizatorice. Răspunsul lor a fost scurt și sec: "la noi asistența medicală de urgență este gratuită pentru toată lumea" :coolspeak:

#4
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@mianna
vezi la pagina 10 a atasului
Mondial assurance nu e cumva aia tinuta de un nigerian?

@mufa
asigurarea medicala de urgenta e gratuita in majoritatea tarilor [civilizate]. depinde cine hotaraste ce inseamna "urgenta". mie mi sa intimplat in romania. dus cetatean strain cazut pe gheta, picior rupt. pus picior ghips, urat sananate multa si inaintat factura cam 3Mil.

Attached Files


Edited by gomez99, 27 October 2005 - 09:02.


#5
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005

View Postgomez99, on Oct 27 2005, 09:57, said:

@mianna
vezi la pagina 10 a atasului
Mondial assurance nu e cumva aia tinuta de un nigerian?

@mufa
asigurarea medicala de urgenta e gratuita in majoritatea tarilor [civilizate]. depinde cine hotaraste ce inseamna "urgenta". mie mi sa intimplat in romania. dus cetatean strain cazut pe gheta, picior rupt. pus picior ghips, urat sananate multa si inaintat factura cam 3Mil.
iti multumesc foarte mult pentru "conditii..."; of! cu parere de rau constat ca mai trebuie sa contribui la bugetul deloc neglijabil al unei societati de asigurare.
pe de alta parte, din experienta proprie (sunt medic) am o mica amintire legata de un telefon primit de la un reprezentant al unei societati de asigurare care m-a consultat telefonic in legatura cu un asigurat care suferise un grav accident in Turcia; omul nu stia ce sa faca si nici nu avea pe cineva de specialitate, asa ca a pus mana pe telefon si a sunat si el la spital la camera de garda. Prea tare nu am putut sa-l ajut, neavand la dispozitie ceva date concrete, radiografii, analize etc. Cred ca este un exemplu sugestiv asupra amatorismului sau cum vreti sa-i spuneti cu care este tratata problema de catre niste societati care incaseaza bani buni de la toti romanii care calatoresc.
Am aflat apoi intamplator ca victima a fost adusa dupa cateva zile intr-un spital din tara, dupa ce la turci ii facusera un tratament minim, fara a se ocupa de chestiile vitale. Si banuiesc ca tot cam asa se intampla daca ai ghinionul sa ai nevoie de asistenta sanitara pe aici, prin vecini. Nici eu nu cred ca in tarile din Vest se pune problema sa nu te trateze de urgenta daca nu ai asigurare.
Cam atat. Sanatate si voie buna!
F.

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgomez99, on Oct 27 2005, 09:57, said:

@mianna
vezi la pagina 10 a atasului
Mondial assurance nu e cumva aia tinuta de un nigerian?


zi-mi la ce te referi, ca "atasul" meu n-are pagini numerotate si nu stiu cum sa le numar. daca vorbesti de "obligatiile asiguratului" , tot nu inteleg care-i problema: anuntatul in max. 48 de ore? prin ce? prin telepatie, daca la telefon nu-mi raspundeau?

habar n-am de cine-i tinuta "mondial", dar cert e ca de acum inainte voi avea grija ce asigurare-mi iau si ce anume-mi garanteaza.

#7
RDM

RDM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.07.2004
Salut,

O intrebare scurta: Chiar e nevoie de asigurare medicala? Eu plec in Venezuela si s-ar putea sa raman destul p-acolo .. mai are rost sa mi fac si o asigurare medicala?? .. o sa mi iau biletul dus-intors pt 3 luni insa cred ca raman cel putin un an ..

Daca totusi trebuie sa am asigurare medicala.. merge sa fie pt cateva zile sa am ce arata daca mi cere?

#8
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
Inainte de a iti raspunde noi, suna in Venezuela si afla cit costa o zi de spitalizare

#9
RDM

RDM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.07.2004
Intrebarea era de fapt daca asigurarea e obligatorie(adica te controleaza cineva) sau doar pt linistea ta?

#10
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostRDM, on Mar 21 2006, 12:53, said:

Intrebarea era de fapt daca asigurarea e obligatorie(adica te controleaza cineva) sau doar pt linistea ta?


in lege zice asa: asigurarea medicala este obligatorie doar pentru statele in care nu este necesara viza de intrare.

explicatia: la viza ai nevoie de chemare din partea cuiva. chemarea inseamna asigurare...

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm asa gandeam si eu.. la ce imi trebuie ?

Am facut pneumonie pe i-la paradisiaca si preturile pe acolo nu erau deloc paradisiace !

Noroc ca am avut bani la mine si am platit.
La intoarcere mi-am recuperat banii din Romania.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
unele carduri de credit mai vin si cu o asigurare de sanatate la pachet, de siguranta incearca macar varianta asta.

#13
ucinrov

ucinrov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.05.2006

View Postpenca, on Mar 21 2006, 14:41, said:

in lege zice asa: asigurarea medicala este obligatorie doar pentru statele in care nu este necesara viza de intrare.

explicatia: la viza ai nevoie de chemare din partea cuiva. chemarea inseamna asigurare...
Trebuie sa iei in calcul si plecarea in scop lucrativ...
Eu plec in Canada peste o saptamana,am contract cu o firma canadiana pe 2 ani,voi fi asigurat medical imediat ce incep munca acolo dar pana sa ajung trebuie sa fiu asigurat medical,adica pe durata drumului si timpul pana cand voi fi inceput munca in Canada.Asta mi-o cere in mod expres printr-un document dat de ambasada Canadei.

#14
puzzles1

puzzles1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.01.2007
Pentru a calatori ca turist in Italia sau în altă tara din UE trebuie sa mai obtii o asigurarea medicala pentru perioada in care stai?
Și dacă este necesară de unde se poate obține?
Vă rog pareri pertinente.

#15
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Pentru a calatori ca turist pe spatiul Schengen iti trebuie obligatoriu CARDUL EUROPEAN DE SANATATE. Asigurarea nu se mai cere in mod obligatoriu, dar daca vrei poti sa o inchei deoarece exista niste diferente intre cardul respectiv si o asigurare, adica:

"-    Cardul European de Sănătate este valabil doar în Spațiul Economic European plus Elveția, spre deosebire de asigurările medicale private pentru călătorii în străinătate care pot fi valabile în oricare stat al lumii în funcție de nevoile persoanei care se asigură;

-    Cardul European de Sănătate poate fi folosit doar dacă posesorul se adresează unui furnizor de servicii medicale acoperit de sistemul de securitate socială potrivit legii din statul gazdă. Spre deosebire de acesta, o asigurare privată acoperă inclusiv cheltuielile medicale realizate în sistemul privat;

-    Cardul European de Sănătate are o acțiune limitată, tipurile de îngrijiri suportate fiind „prestațiile în natură care devin necesare pe motive medicale în timpul șederii pe teritoriul unui alt stat membru, ținând cont de natura prestațiilor și de durata de ședere preconizată”. Acest concept a fost definit ca „prestații acordate pentru ca persoana asigurată să nu fie forțată să se întoarcă acasă și să-și poată continua șederea în străinătate în condiții medicale sigure”. Spre deosebire de card, o asigurare medicală privată acoperă, suplimentar: cheltuielile aferente repatrierii sanitare, cheltuielile cu repatrierea în caz de deces, toate cheltuielile de spitalizare, accidentele de orice fel întâ,mplate în perioada șederii pe teritoriul țării respective, alte cheltuieli medicale. De altfel, în pagina de Internet dedicată prezentării informațiilor privin Cardul European de Sănătate se atrage atenția asupra faptului că acesta conferă posesorului drepturile oferite de sistemul public similare cu cele ale rezidenților statului pe care îl vizitează, fiind prezentat exemplul Germaniei unde rezidenții germani trebuie să co-plătească spitalizarea.

-    De asemenea, în anumite state membre, există posibilitatea ca un posesor de Card să fie nevoit să achite pe loc contravaloarea prestațiilor medicale, urmând ca cererea de rambursare a banilor să o facă către casa locală de asigurări de sănătate. În cazul în care o persoană are o asigurare privată, toate cheltuielile sunt preluate și plătite direct către furnizorii de servicii medicale din afara țării, astfel încât asiguratul să nu fie nevoit să scoată această sumă din propriul buzunar, sumă care, cu siguranță, de cele mai multe ori nu este destinată unor cheltuieli medicale neprevăzute.

-    Nu în ultimul rând trebuie menționat faptul că, în plus,  Cardul European de Sănătate poate fi obținut doar de persoanele care au achitate la zi contribuțiile la sistemul public de asigurări de sănătate, spre deosebire de asigurarea medicală privată pentru călătorii în străinătate pentru încheierea căreia nu este impusă o astfel de condiție.

În concluzie, datorită diferențelor importante care există între cele două instrumente prezentate sintetic mai sus, Cardul European de Sănătate nu poate substitui o asigurare medicală pentru călătorii în străinătate."

Cardul se poate obtine de la Casa de Asigurari a Judetului din care faci parte si unde esti inscris ca asigurat. Acesta costa 2 lei noi si dureaza cam 10 zile sa-l obtii. Valabilitatea lui este de 6 luni.

Mai multe informatii gasesti pe site-ul: http://www.cnas.ro/default.asp?id=116

#16
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postjustme21, on Jan 3 2007, 20:24, said:

Pentru a calatori ca turist pe spatiul Schengen iti trebuie obligatoriu CARDUL EUROPEAN DE SANATATE. Asigurarea nu se mai cere in mod obligatoriu, dar daca vrei poti sa o inchei deoarece exista niste diferente intre cardul respectiv si o asigurare, adica:

"-    Cardul European de Sănătate este valabil doar în Spațiul Economic European plus Elveția, spre deosebire de asigurările medicale private pentru călătorii în străinătate care pot fi valabile în oricare stat al lumii în funcție de nevoile persoanei care se asigură;

-    Cardul European de Sănătate poate fi folosit doar dacă posesorul se adresează unui furnizor de servicii medicale acoperit de sistemul de securitate socială potrivit legii din statul gazdă. Spre deosebire de acesta, o asigurare privată acoperă inclusiv cheltuielile medicale realizate în sistemul privat;

-    Cardul European de Sănătate are o acțiune limitată, tipurile de îngrijiri suportate fiind „prestațiile în natură care devin necesare pe motive medicale în timpul șederii pe teritoriul unui alt stat membru, ținând cont de natura prestațiilor și de durata de ședere preconizată”. Acest concept a fost definit ca „prestații acordate pentru ca persoana asigurată să nu fie forțată să se întoarcă acasă și să-și poată continua șederea în străinătate în condiții medicale sigure”. Spre deosebire de card, o asigurare medicală privată acoperă, suplimentar: cheltuielile aferente repatrierii sanitare, cheltuielile cu repatrierea în caz de deces, toate cheltuielile de spitalizare, accidentele de orice fel întâ,mplate în perioada șederii pe teritoriul țării respective, alte cheltuieli medicale. De altfel, în pagina de Internet dedicată prezentării informațiilor privin Cardul European de Sănătate se atrage atenția asupra faptului că acesta conferă posesorului drepturile oferite de sistemul public similare cu cele ale rezidenților statului pe care îl vizitează, fiind prezentat exemplul Germaniei unde rezidenții germani trebuie să co-plătească spitalizarea.

-    De asemenea, în anumite state membre, există posibilitatea ca un posesor de Card să fie nevoit să achite pe loc contravaloarea prestațiilor medicale, urmând ca cererea de rambursare a banilor să o facă către casa locală de asigurări de sănătate. În cazul în care o persoană are o asigurare privată, toate cheltuielile sunt preluate și plătite direct către furnizorii de servicii medicale din afara țării, astfel încât asiguratul să nu fie nevoit să scoată această sumă din propriul buzunar, sumă care, cu siguranță, de cele mai multe ori nu este destinată unor cheltuieli medicale neprevăzute.

-    Nu în ultimul rând trebuie menționat faptul că, în plus,  Cardul European de Sănătate poate fi obținut doar de persoanele care au achitate la zi contribuțiile la sistemul public de asigurări de sănătate, spre deosebire de asigurarea medicală privată pentru călătorii în străinătate pentru încheierea căreia nu este impusă o astfel de condiție.

În concluzie, datorită diferențelor importante care există între cele două instrumente prezentate sintetic mai sus, Cardul European de Sănătate nu poate substitui o asigurare medicală pentru călătorii în străinătate."

Cardul se poate obtine de la Casa de Asigurari a Judetului din care faci parte si unde esti inscris ca asigurat. Acesta costa 2 lei noi si dureaza cam 10 zile sa-l obtii. Valabilitatea lui este de 6 luni.

Mai multe informatii gasesti pe site-ul: http://www.cnas.ro/default.asp?id=116


Nu cred ca este obligatoriu, mai ales ca daca vreau sa plec in primele zile nu il pot obtine. Merge tot pe asigurarea medicala de pina  acum.

#17
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Si eu mi-am pus problema asta, deoarece cel mai devreme se poate elibera pe data de 12 ianuarie in caz ca ai solicitat azi cardul. Dar din cate am inteles, pentru astfel de cazuri se poate obtine un card provizoriu care dupa aceea este inlocuit cu cardul propriu-zis. Nu stiu insa ce diferenta este intre cardul provizoriu si cardul principal si de ce oare nu poate fi eliberat acesta din urma mai devreme. Din cate am citit eu pe diferite site-uri, cardul european este o masura impusa de UE pentru turisti de a-l obtine, deoarece acesta este recunoscut pe teritoriul oricarui stat membru, si cum asigurarea nu mai este obligatorie, ma gandesc ca un turist trebuie sa aiba cel putin cardul european...

#18
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Am uitat sa spun ca respectivul card poate fi reinnoit la fiecare 6 luni dar este refuzat celor care nu au calitatea de asigurat de sanatate si nu au contribuit in ultimii 5 ani la fondul sanatatii. Pentru studentii pana in 26 de ani, cardul se elibereaza fara conditia contributiei dar trebuie sa prezinte pentru asta o adeverinta de student si sa demonstreze ca nu au venituri.

Edited by justme21, 03 January 2007 - 21:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate