Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Asigurarea Medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 justme21, on Jan 3 2007, 21:08, said:

Am uitat sa spun ca respectivul card poate fi reinnoit la fiecare 6 luni dar este refuzat celor care nu au calitatea de asigurat de sanatate si nu au contribuit in ultimii 5 ani la fondul sanatatii. Pentru studentii pana in 26 de ani, cardul se elibereaza fara conditia contributiei dar trebuie sa prezinte pentru asta o adeverinta de student si sa demonstreze ca nu au venituri.


Tocmai. Daca nu as fi asigurat........nu as putea pleca din tara?
NU ESTE OBLIGATORIU, chiar daca in lipsa lui nu poti beneficia de servicii medicale in tara respectiva (numai la institutiile de stat)

#20
dennda

dennda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.04.2006
cardul nu este obligatoriu ! Tocmai a fost un tip invitat la stiri care a spus ca se poate pleca in Uniunea Europeana fara nici un fel de asigurare de sanatate !
Cardul merge totusi in paralele cu o asigurare de sanatate privata, dar niciuna nu mai este obligatorie.

#21
onlinepuma

onlinepuma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.01.2007
cardul nu este obligatoriu. e bine totusi sa faci o asigurare privata.costa cam 100.000 lei. asta sa poti pleca linistit. dar cardul nu este obligatoriu!!

#22
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 onlinepuma, on Jan 6 2007, 04:27, said:

cardul nu este obligatoriu. e bine totusi sa faci o asigurare privata.costa cam 100.000 lei. asta sa poti pleca linistit. dar cardul nu este obligatoriu!!


Exact! Mai ales ca se obtine de la orice agentie de voiaj sau de turism in 5 minute. Nu cu depunere de acte si asteptare de 7 zile.
Sint curios daca a primit cineva cardul de sanatate prin posta si a mai platit ceva la in momentul in care l-a primit (taxe postale).

#23
justme21

justme21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 08.09.2006
Confirm ca nu mai este obligatoriu (desi asa credeam) nici asigurarea privata nici cardul... cel putin pe mine nu m-a intrebat nimeni nimic desi imi facusem o asigurare de calatorie pentru orice eventualitate. Asa ca practic acum numai cine vrea sa aiba certitudinea ca in caz de necesitate va beneficia de asistenta medicala, mai incheie asigurare sau cere cardul european...

#24
JoGP

JoGP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.01.2007
Hy
Poate cineva sa imi spuna ce este cu acest card de sanatate?

Tks!

#25
MAVERICK_SS

MAVERICK_SS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 25.08.2005
Si eu as dori sa aflu daca am nevoie de cardul de sanatate pentru a iesi din tara.... Ar fi bine sa ne raspunda cineva care a iesit din tara recent si fara card.

P.S.: Am scris un mail la cei de la politia de frontiera si din raspunsul ce l-am primit am dedus ca nu e nevoie de card pentru a iesi in afara tarii (cel putin pana in Ungaria,ca am intrebat concret in mail). Tind sa cred ce mi-au raspuns dar totusi nu as vrea sa fac 50 km pana la vama aiurea si acolo sa ma intoarca.....



Cu stima,

MAVERICK_SS

#26
dennda

dennda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.04.2006
nu este obligatoriu cardul de sanatate dar e bine sa-l ai, pentru orice eventualitate  :)

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ramane valabila clasica asigurare medicala incheiata la... atlassib , carpatica , bcr , etc ? cea de 2-300 mii pe saptamana ?

#28
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005
cardul nu e obligatoriu.daca esti asigurat la zi , si patesti ceva in strainatate (doar UE), vei fi tratat in spitalul respectiv ca ai sau nu ai cardul.faptul ca il ai asupra ta, certifica faptul ca iti platesti asigurarile de sanatate, iar daca nu il ai  cei de la spital se vor informa in RO sa vada daca esti la zi cu plata.in acest caz  e birocratia care dureaza mai mult.
de asemenea poti face asigurarea clasica si sa mergi cu ea.

#29
JoGP

JoGP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.01.2007

 Fubar`, on Jan 13 2007, 19:30, said:

cardul nu e obligatoriu.daca esti asigurat la zi , si patesti ceva in strainatate (doar UE), vei fi tratat in spitalul respectiv ca ai sau nu ai cardul.faptul ca il ai asupra ta, certifica faptul ca iti platesti asigurarile de sanatate, iar daca nu il ai  cei de la spital se vor informa in RO sa vada daca esti la zi cu plata.in acest caz  e birocratia care dureaza mai mult.
de asemenea poti face asigurarea clasica si sa mergi cu ea.

Multam !

#30
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

 MembruAnonim, on Jan 13 2007, 18:19, said:

ramane valabila clasica asigurare medicala incheiata la... atlassib , carpatica , bcr , etc ? cea de 2-300 mii pe saptamana ?


Ramane valabila asigurarea privata medicala pt. calatorii in strainatate indiferent daca vei calatori in spatiu UE sau non-UE.
Nici aceasta asigurare nici cardul nu sunt obligatorii.
Uite avantajele si dezavantajele cardului comparativ cu asigurarea privata (citat din revista "Capital")

Limitări în cazul cardului european

• Cardul este valabil doar în Spațiul Economic European, plus Elveția, în timp ce asigurarea privată - în toată lumea.

• Cardul este limitat la servicii medicale de urgență, în condițiile din țara respectivă, uneori numai la clinici de stat. În unele țări, asigurații suportă și ei o parte din costul spitalizării și al intervențiilor medicale. Asigurarea privată acoperă inclusiv cheltuielile medicale realizate în sistemul privat, cele aferente repatrierii sanitare, toate cheltuielile de spitalizare și oferă asistență non-stop asiguratului.

• Cardul poate fi obținut doar de persoanele care au achitate la zi contribuțiile la sistemul public de asigurări de sănătate.

• În anumite state membre, un posesor de card ar putea fi nevoit să achite pe loc contravaloarea prestațiilor medicale, urmând să recupereze banii din România.

• Cardul european de sănătate costă 2,166 lei și va fi emis de casele de asigurări de sănătate în termen de șapte zile lucrătoare de la solicitare.

• Nici Cardul European, nici asigurarea medicală privată pentru călătorii în străinătate nu sunt obligatorii pentru ieșirea din țară.

#31
zorbaz

zorbaz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.12.2005
Stie careva, daca nu vreau sa platesc asigurarea medicala statului roman pentru a obtine acel faimos card de asigurat, pot folosi in continuare in UE asigurari medicale ale firmelor private de asigurari pe perioada calatoriei?
Multumesc.

#32
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
eu stiam ca da

#33
catalinb

catalinb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.09.2004
Da, fara nici o problema. Din ce am inteles, acum nici macar nu mai e obligatorie asigurarea medicala in UE. Mie cel putin nu mi-a verificat-o nimeni, am fost in Ungaria si Austria.

#34
gyuly

gyuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.01.2007
Daca sunteti asigurati in Ro (in sistemul public) atunci sunteti asigurati si in UE

Cu acel card european de asigurat se face doar dovada asigurarii. In situatia in care aveti nevoie de asistenta medicala va trebui sa faceti dovada ca sunteti asigurat, pt a fi determinat cel care va plati costurile asistentei. Daca aveti card european atunci va fi CNAS, daca aveti asigurare privata (turistica sau de alta natura) atunci va fi asiguratorul care a incheiat polita.

In principiu chiar daca nu aveti acel card european de asigurat dar sunteti asigurat in RO si aveti nevoie de asistenta medicala in strainatate, CNAS va trebui sa suporte costurile, insa ramane (asa cum am spus mai sus) problema dovezii asigurarii. De regula nicaeri nu beneficiati de asistenta medicala (in afara de asistenta de urgenta) daca nu sunteti asigurat (nu puteti face dovada detinerii unei asigurari).

Va sfatuiesc sa aveti asigurari (chiar si turistice) pentru a nu avea neplaceri foarte mari (asistenta medicala este f costisitoare in UE) si chiar daca sunteti asigurat in RO, dar nu detineti acel cerd european s-ar putea sa aveti surprize si cei de la CNAS sa nu plateasca daca se intampla "neprevazutul".

Succes

#35
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Merg de Pasti in Bulgaria si este cam tarziu sa imi procur cardul de asigurat de la Casa de Asigurari.Pot sa-mi fac o asigurare la o agentie de turism asa cum se facea pana acum?Sau este obligatoriu cardul de asigurat?

#36
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

 andrusk, on Mar 22 2007, 21:10, said:

Merg de Pasti in Bulgaria si este cam tarziu sa imi procur cardul de asigurat de la Casa de Asigurari.Pot sa-mi fac o asigurare la o agentie de turism asa cum se facea pana acum?Sau este obligatoriu cardul de asigurat?

Poti sa iti faci la o agentie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate