Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Asigurarea Medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#55
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmaxone, on Mar 27 2007, 15:44, said:

Diferentele ca pret ptr aceasta asigurare, intre diversele companii de asigurari nu sunt mari asa nu inteleg de ce nu va faceti asigurarea la o firma mai mare care este cunoscuta si in afara, Generali, Allianz, Astra (asta pentr ca s-au cuplat cu austriecii de la Uniqa). Una este cand te prezinti la un spital cu asigurarea de Allianz sau Generali, in nici-un caz n-o sa-ti spuna ca nu a auzit de ei si sa te trimita la nu stiu care alt spital de la periferie.


1. pentru ca, in naivitatea mea, traiam cu ideea ca toate ofera acelasi lucru.

2. pentru ca intotdeauna mi-am facut asigurarea la agentia de la care am cumparat excursia - si nu mi s-au oferit vreodata mai multe variante, gen "vreti la x sau la y?", "vreti de atatea sute de mii, care acopera o suma maxima de..., sau pe cealalta un pic mai scumpa, care acopera si...?" singura intrebare care mi se pune este "facem si asigurare medicala?" sa nu mai spun ca trebuie uneori sa le atrag atentia ca e in functie de varsta, si ca a mea nu poate costa tot atat cat a mamei.

#56
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Buna!
pot sa revin cu cateva precizari :

1) la camera de garda a Spitalului unde lucrez acordam gratuit asistenta medicala pacientilor de alte cetatenii, conform cu un tabel unde sunt trecute tarile cu care avem acorduri de reciprocitate; daca pacientul e din alta tara, de obicei semneaza pe proprie raspundere ca nu are bani sa plateasca ingrijirile acordate si cu asta basta.
2) O poveste a unui prieten aflat in Elvetia, la Davos si care a solicitat asistenta medicala de urgenta ( i se umflase un picior ). Dupa ce in prealabil a sunat la Asigurator ( RAI , cred ) ca sa obtina acordul , s-a dus la spital, unde a fost supus unei examinari si i s-a facut o ecografie. Nimeni nu l-a intrebat de asigurare, dar la cateva saptamani i-a sosit in tara nota de plata ( cca 300 de euro ). Cu chitanta ca a platit, s-a dus la RAI si acolo i-au decontat banutii.
3) Un alt prieten, aflat in Italia pe partie, a suferit o luxatie de umar ( i-a sarit umarul din articulatie ). Imediat a fost dus la cel mai apropiat serviciu medical, unde i-au pus la loc umarul ( fara anestezie ), l-au bandajat si i-au facut si o radiografie sa se asigure ca umarul e bine. Totul fara ca nimeni sa il intrebe ceva de vreo asigurare medicala.

Cred ca a acorda asistenta medicala de urgenta depaseste considerentele pecuniare sau de alta natura. Banuiesc ca e mai precaut sa iti inchei asigurarea de sanatate cand iesi din tara , dar fiti siguri ca nu veti fi lasati la greu, indiferent daca esti sau nu asigurat.
Sanatate !
F.

#57
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
La cat costa o asigurare de sanatate pe perioada in care mergeti in concediu, eu zic ca nu merita sa risti sa ai probleme. Cu 20-30 lei in minus in buzunar, nu saraceste nimeni...
Puii mei, mergem afara si cheltuim sute/mii de euro, ce mai conteaza maxim 10.
Eu imi iau inca, de fiecare data cand plec.

#58
elanis

elanis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.03.2005
Spune-mi la ce agentie te-ai hotarat sa cumperi. Si eu tot in Bulgaria de Paste plec. Ai incercat la Rai? Ce sistem au, am auzit ca unele firme platesc ele imediat ce ii anunti de procducerea evenimentului, turistul nu plateste nimic din buzunar la fata locului.

#59
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postelanis, on Mar 29 2007, 10:49, said:

Spune-mi la ce agentie te-ai hotarat sa cumperi. Si eu tot in Bulgaria de Paste plec. Ai incercat la Rai? Ce sistem au, am auzit ca unele firme platesc ele imediat ce ii anunti de procducerea evenimentului, turistul nu plateste nimic din buzunar la fata locului.

am cumparat deja, intamplator de la RAI - dar tot pe principiul "doriti si asigurare? iat-o". acopera 30 000 de euro.

in asigurare scrie asa:

Asiguratorul, la optiunea sa, fie va achita contravaloarea  cheltuielilor medicale si/sau de repatriere direct furnizorilor serviciilor respective, fie va rambursa asiguratului contravaloarea cheltuielilor efectuate direct de catre acesta.

#60
elanis

elanis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmianna, on Mar 29 2007, 14:40, said:

am cumparat deja, intamplator de la RAI - dar tot pe principiul "doriti si asigurare? iat-o". acopera 30 000 de euro.

in asigurare scrie asa:

Asiguratorul, la optiunea sa, fie va achita contravaloarea  cheltuielilor medicale si/sau de repatriere direct furnizorilor serviciilor respective, fie va rambursa asiguratului contravaloarea cheltuielilor efectuate direct de catre acesta.


Ce simplu e pentru ei. Le da mana sa mediteze: sa-i platesc sa nu-i platesc.... :D Cred ca o sa merg pe Allianz.

#61
andrei_tj

andrei_tj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 26.01.2007
de Omniasig ce parere aveti? cum sta treaba. vreau sa imi fac la ei asigurare medicala de calatorie(UE).

#62
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postelanis, on Mar 29 2007, 15:02, said:

Ce simplu e pentru ei. Le da mana sa mediteze: sa-i platesc sa nu-i platesc.... :D Cred ca o sa merg pe Allianz.

si sa mai spun cum suna in continuare? :)


Polita                              de asigurare medicala acopera cheltuielile medicale                              impuse de tratamentul de urgenta necesar a fi efectuat                              pe timpul sederii temporare in strainatate, precum                              si cheltuielile de repatriere care includ transportul                              sanitar sau repatrierea corpului in caz de deces,                              ca urmare a unui risc asigurat survenit in perioada                              de valabilitate a asigurarii.

                                                         Riscuri asigurate:
                             · accident - orice eveniment neasteptat, imprevizibil                              si violent, independent de vointa Asiguratului si                              datorat unor factori externi, constituind cauza unei                              vatamari corporale grave care nu permite continuarea                              normala a calatoriei ;
                             · boala - orice imbolnavire neasteptata si                              imprevizibila, constatata de o autoritate medicala                              competenta si care nu permite continuarea normala                              a calatoriei.




nu stiu daca nu cumva asta e formularea standard pentru astfel de asigurari, la fel suna si in asigurarea de care vorbesc mai sus. din punctul meu de vedere e cat se poate de interpretabila: in cazul de care vorbeam mai sus, cu plaga taiata la nivelul piramidei nazale, indeplinea partea cu "eveniment neasteptat, imprevizibil                              si violent, independent de vointa Asiguratului si                              datorat unor factori externi, constituind cauza unei                              vatamari corporale", dar de la grave incolo e asa si-asa.nu punea in pericol vreo functie vitala, si daca o luam la bani marunti, teoretic se putea continua calatoria si fara sutura plagii. ca nasul mamei ar arata acum ca al unui boxer, e alta poveste. ma mir si acum ca nu s-au legat de asta.

#63
achfredi

achfredi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2007
Hallo!Sint nou prin zona insa acum m-am lovit de aceasi problema.prin oct. anul trecut mi-a facut o vizita nepoata mea.s-a interesat  daca in Tara se poate face o asigurare de excursie,a primit raspuns pozitiv.fiind mai necredincios ca Toma i-am cerut nr. de telefon si am sunat acolo.intii trebuie sa spun ca asigurarea era ceva frantuzesc insa avea reprezentanta in ungaria,la budapesta.la inceput m-au luat numai pe ungureste.....am intrebat daca nu putem vorbi pe romaneste.....evident ca nu am fost inteles.dupa lupte seculare care au durat cam 10-15 min in care am reusit sa scot 3-4 cuvinte pe englezeste am reusit sa le conving pe d-re sa imi faca legatura cu o persoana care poate ceva nemteste.....interlocutoarea cea nou putea intr-adevar "ceva" germana,totusi ne-am inteles.Esenta ar fi:in caz de boala suni la nr. la care am sunat eu si ei iti indica in localitatea unde esti un doctor sau un spital unde te poti trata.nu platesc decit urgente.achiti costurile si cind ajungi acasa iei din nou legatura cu ei si ....ar trebui sa ti se ramburseze costurile.Intrebarea mea a fost:dar daca nu sti ungureste cum te faci inteles?
Cert este ca am hotarit ca sa nu care cumva sa avem probleme sa inchei o asigurare pe 3 luni la "Die Europäische" si atunci nu mai sint probleme.....m-am inselat insa!Nepoata mea a trebuit sa i se scoata un dinte si tratamentul a costat 90€.Incercind sa-i recuperez de la asigurare,functionara a zimbit gales si mi-a spus ca nu am citit polita.....Mi-a aratat ca la orice folosire a asigurarii exista o suma in val. de 100€ pe care trebuie sa o suporti singur.Daca operatia + medicamentele au costat 114€,generoasa asigurare era gata sa-mi ramburseze cei 14€ peste 100.....
E adevarat ,Romania nu era membra a Uniunii.
Unde pot citi cu proprii ochi ce conditii sint acum dupa 01.01.2007?

#64
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003
Nu am inteles in ce tara iti trebuie asigurarea? In Romania? Si ce nationalitate are persoana asigurata?

#65
Black Daniel

Black Daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 01.01.2007
Salutare tuturor,
Ce parere aveti despre City Insurance ? Si-a facut cineva asigurare la ei ?
Voi merge in Italia si ma gandesc ca City Insurance fiind societate mixta romano-italiana (cu 51 % capital italian) as putea avea oarece avantaje. Sau ma insel ?
Si inca ceva : pe site-ul lor spun ca partenerul extern pentru acordarea serviciilor de urgenta in strainatate este compania multinationala EUROP ASSISTANCE. Ati auzit de ei ? Ceva pareri ?
Va multumesc pentru opinii.

#66
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006
Am citit tot felul de aberatii pe aici.
Am si Card european de sanatate si asigurare privata, pe care mi-am facut-o pentru ca din februarie nu mai lucrez in romania si nu stiam daca va mai fi valabil cardul, daca nu mai lucrez acolo. cineva a zis ca respectivul card nu e valabil decat in tara in care declari ca mergi. nu m-a intrebat nimeni unde merg cand l-am facut. de ce ii zice european? pt ca acopera toata europa, logic. am avut probleme acum o saptamana si am fost la urgente. am aratat asigurarea care e facuta la Carpatica asig. n-am avut nici o problema. m-au tratat foarte bine. numai ca la 3 zile primesc un telefon, si ma intreaba daca am si cardul de sanatate, ca altfel cei de la spital imi vor trimite factura aici, unde sunt acum (in Germania), si eu sa merg cu ea nu stiu unde in romania. le-am dat cardul si au zis ca atata timp cat pe el scrie ca e valabil pana in iunie, n-am de ce sa-mi fac griji. au facut copie dupa el si totul s-a rezolvat.  B)

#67
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Am vrut astazi sa cer cardul de sanatate european. Cer la ghiseu o adeverinta, pe care scrie ca "nu inregistreaza debite fata de FNCASS" pe ziua de azi. Merg la camera unde se ocupa cu carudl, si acolo ma intreaba sa prezint chitanta pentru ultima plata. Dar spun ca scrie acolo ca nu am nimic de datorat, totul e platit la zi. Totusi, sa arat chitanta, altfel nu se poate (bine ca mai am chitanta). Arat si tabelul cu platile mele, dar unde platile sunt numai din 2004. Stupida briocratie #1.

Dar ce e cu 2003? Ca trebuie sa prezint ca am platit pe 5 ani incoace. Spun ca am dupa facultate am plecat direct din tara si am inceput sa platesc imediat ce am revenit. Dar nu se poate, trebuie sa platesc si pentru anii trecuti. Spun ca pana acum NIMENI de la Casa de asigurare nu mi-a cerut sa platesc pentru trecut, si platesc la zi din 2002 incoace (dar aceasta data nu apare pe tabel, fiindca atunci inca nu era computerizat, ci scriau un tabel cu mana). Sa aduc tabelul vechi (bine ca am pastrat si pe acesta...). Stupida birocratie #2.

Acum spuneti, adeverinta emisa de Casa de asigurare de ce nu este de ajuns? Acolo scrie ca platesc asigurarea si nu am datorii, de ce mai trebuie inca doua documente din trecut??? Chiar m-am enervat. Pot fi siguri ca nu o sa platesc pentru anii cand n-am fost acasa, mai degraba merg in continuare cu asigurari private (pe care oricum o sa iau, dar totusi vroiam si cardul acesta).

#68
dorutoru

dorutoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 04.09.2003
As vrea sa ma lamureasca cineva cu privire la necesitatea si utilizarea cardului european de sanatate. Informatiile care le-am citit pe net sunt contradictorii: unii spun ca e de ajuns in timpul calatoriilor in EU, altii spun ca acopera doar o parte din posibilele cheltuieli si numai in spitalele de stat, deci ca sa fii "complet asigurat" ai nevoie si de o asigurare medicala de calatorie.

Lamuriti-ma va rog cum sta treaba. Daca ai o criza de rinichi/fiere/apendice, iti rupi o mana sau te faci cu o raceala, etc. te descurci cu cardul european (in cadrul unui spital de stat)?

#69
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
Fiti amabili:

Cu ce act fac dovada calitatii de asigurat si de unde il obtin ? Lucrez de peste 5 ani in acelasi loc ... Deci ? Concret, fara link-uri care nu zic nimic, va rog mult !

#70
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Raspunsul concret e ca mergi la Casa de Asigurari si intrebi acolo ce documente iti trebuie.
Raspunsul mai vag (eu fiind PFA, nu angajat) e ca ceri o adeverinta de la angajator ca esti angajat a lor si ai toate asigurarile platite, si ceri de asemenea o adeverinta de la casa de asigurari.

#71
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Acopera cat acopera asigurarea cetatenilor respectivei tari. De exemplu acasa c-am toate serviciile medicale sunt gratuite daca esti asigurat (platesti la cateva analize sau la stomatolog). Deci oricine din UE care are cardul acesta poate accesa aceste servicii in conditii similare daca este vorba de o urgenta.
E la fel si pentru tine daca pleci in UE. In unele tari urgenta e gratutita, si va fi la fel si pentru tine. In altele cetatenii platesc o contributie indiferent daca sunt asigurati sau nu. Acolo vei plati si tu. De aici vine contradictia, totul depinde unde vei pleca.
De aceea daca vrei sa mergi la sigur, faci o asigurare suplementara la o agentie de turism sau companie de asigurari si gata.

#72
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005
N-am gasit un alt loc in care sa se potriveasca titlul topicului !

E vorba de Cardul NATIONAL de Asigurari de Sanatate care se elibereaza GRATUIT oricarei persoane asigurate. Se poate folosi doar pe teritoriul Romaniei. Se prezinta in format electronic si inlocuieste, presupun, acel carnet de sanatate "in format vechi si in tzipla" din care se rupea cate o portiune "format - timbru", la fiecare interventie medicala. Acum lucrurile stau altfel, am inteles ca  se inregistreaza pe banda magnetica diversele interventii, dar si alte date personale.

Intrebarea mea este daca s-a implementat pe undeva sistemul ? Are cineva acest card si ce documente sunt necesare si care e termenul pentru eliberarea lui ?

Mai multe detalii cititi in documentul atasat mai jos (pag. 4, cap. 3), extras de pe pagina CNAS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate