Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Consumul de lapte

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Fac parte dintre marii consumatori de lapte ai acestei planete.

Imi place alimentul asta la nebunie. Il beau in loc de apa. Acum iarna consum in jur de 2 litri pe zi. Vara ajung la 4 litri. Exista vreun motiv pentru care ar trebui sa reduc consumul zilnic de lapte? Exista vreun efect advers pe care il poate da consumul de lapte in cantitati mari?

Auzisem ceva la un momentdat despre lactoza and stuff. Dar cum habar nu am ce face lactoza intreb si eu pe altii care stiu.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by Dragon Warrior, 05 February 2007 - 08:22.


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
eu am auzit de o alergie, specifica consumului de lapte.
prietenul nostru google ce ti-a returnat ?

#3
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

 spare-me, on Feb 5 2007, 08:42, said:

eu am auzit de o alergie, specifica consumului de lapte.
prietenul nostru google ce ti-a returnat ?
'alergia' aia se cheama intoleranta alimentara
poate fi la diverse componente proteice
exista si o intoleranta la lactoza (din cauza unui deficit enzimatic), care se manifesta de mic (diaree nasoala la aia micii)
laptele de vaca mai contine destul de multa sare si colesterol

cam asta este pe scurt..mai bine bei si ceva apa :)

si nu ar strica niste analize de genul profil lipidic+colesterol daca faci asta de mult timp (depinde si de varsta oricum)

Edited by dr_paul, 05 February 2007 - 08:55.


#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da chiar !
dar cu apa de ce te-ai certat ?

#5
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
prin apa ma refer la apa potabila (izvor/fantana/minerala) nu aia de robinet care e sub orice critica :puke:

Edited by dr_paul, 05 February 2007 - 09:05.


#6
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 dr_paul, on Feb 5 2007, 08:53, said:

exista si o intoleranta la lactoza (din cauza unui deficit enzimatic), care se manifesta de mic (diaree nasoala la aia micii)
Care nu apare oricum peste noapte si cu mentiunea ca nu apare numai la copii.

Edited by Tabu, 05 February 2007 - 09:10.


#7
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Ideea e ca apa de la retea nu imi place deloc. Iar coca cola sau alte prostii nu am chef sa beau.

Dar daca e naspa cu colesterolul cred ca imi cumpar un dozator de apa cu bidoane de 19litri si aia e...

Sunt in intervalul de varsta 25-30 de ani si ultimele analize au fost acum un an si aproape jumatate, ocazie cu care au iesit perfect. In rest ma simt bine si am oarece probleme de greutate: 191cm, 93kg.

Edited by Dragon Warrior, 05 February 2007 - 12:53.


#8
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006

 Dragon Warrior, on Feb 5 2007, 12:53, said:

Ideea e ca apa de la retea nu imi place deloc. Iar coca cola sau alte prostii nu am chef sa beau.

Dar daca e naspa cu colesterolul cred ca imi cumpar un dozator de apa cu bidoane de 19litri si aia e...

Sunt in intervalul de varsta 25-30 de ani si ultimele analize au fost acum un an si aproape jumatate, ocazie cu care au iesit perfect. In rest ma simt bine si am oarece probleme de greutate: 191cm, 93kg.

nu ar strica sa iti faci niste mici analize (mai ales daca nu ai facut demult)
la biocl. de exemplu .. daca vrei doar colesterol , nu e extraordinar de scump, sau orice alt laborator

intr-un an jumate se pot schimba multe
nu degeaba medicii de familie sunt obligati sa faca macar un control anual.. ca fac sau nu e partea a doua

Edited by dr_paul, 05 February 2007 - 12:56.


#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Incercati laptele de capra si derivatele lui,este mult mai bine tolerat si veti fi placut surprinsi!Pacat ca este cam sump si in plus cam greu de gasit!

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Dragon Warrior, on Feb 5 2007, 08:21, said:

Imi place alimentul asta la nebunie. Il beau in loc de apa. Acum iarna consum in jur de 2 litri pe zi. Vara ajung la 4 litri. Exista vreun motiv pentru care ar trebui sa reduc consumul zilnic de lapte? Exista vreun efect advers pe care il poate da consumul de lapte in cantitati mari?
http://www.anarac.co...k_and_dairy.htm
http://www.alphaomeg...com/cowmilk.htm

Not good.

#11
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Bravo tie :coolspeak:
daca te simti bine nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme

#12
Alina

Alina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 04.11.2004
Mai cunosc pe cineva care bea lapte in loc de apa. Mai grav e cand si in pub-uri comanda laptic... :w00t:

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Franco222, on Feb 5 2007, 19:03, said:

Bravo tie :coolspeak:
daca te simti bine nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme

ne bucuram de un asemenea ton optimist, dar comparandu-l cu postul de mai sus, mi-a venit in minte un principiu cat de cat logic: e mai usor sa previi decat sa tratezi :)


omul intreba daca exista efecte adverse. da, exista.

#14
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Exista oameni care beau vin in loc de apa. E bine ca a intrebat, dar aici totul depinde de tipul de organism, nu exista o regula.

#15
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
consumul de lapte e sanatos, consumul excesiv de lapte nu, de fapt cam tot ceea ce e in exces dauneaza, chiar si apa.

#16
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
trebuie sa bei si APA, macar 2-3 cani pe zi, pt ca organismul o asimileaza f usor, nu depui efort pt a dizolva apa, pe cand la laptic e cu totul alta chestie. mai pe scurt, corpul se "chinuie" sa extraga apa din lapte, si 2-3 cani de apa pe zi te-ar ajuta

#17
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
corpul se chinuie mai mult cu grasimile dar in fine .. nu a specificat exact ce fel de lapte bea

da chiar ia si niste apa ca nu e otravitoare.. decat aia de la robinet :puke:

#18
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006
laptele fiert si crud in cantitati indicate de autor e nociv. din pacate asta nu se vede imediat si la varsta autorului dar sustin ca nu trebuie de intrecut doza de 500ml de lapte de vaca si 200-300 ml lapte de capra pe zi. insa nu exista restrictii la laptele innacrit/prins mai zis si altfel chefir sau chislak. am baut asa numitul iaurt si sana si mi-am varsat matele  :puke:  iar in el am gasit boturi de faina de grau  :puke:. mai pe scurt - laptele trebuie sa produca singur bacteriile nu cineva sa le introduce in el impreuna cu alte rahaturi.

Edited by starpom, 18 February 2007 - 00:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate