Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

2 PC-uri legate la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005
Salut! Voiam sa intreb daca cineva stie ce se poate intampla, daca esti prins ca dai net si vecinului, de la UPC.. A patit cineva vro boacana cu ei? Sau merge smooth & silky  :rolleyes:  . Si inca ceva daca eu am net de la modemul lor prin USB, un al doilea calculator il pot conecta de la placa mea de retea? Sau care ar fi cea mai buna solutie?  THX
Ps: nu o sa-mi pun cablu rosu  :notangel:

#2
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
vezi ca astia colaboreaca ca in Minority Report stiu dinainte ce gandesti .....esti ca si prins . :lol:

Dupa cum stii bine pleaca de la mine 3 calculatoare deci sunt un mic provider undercover  :bigwhitegrin:  , normal mi-a zis ciprian ca tot ma vede(nu stiu cum?) da nu-i interseaza atat timp cat platesc abonamentul .
Vor bani nu-i interseaza cu cate linguri mananci. :D

Edited by cosmin_miu, 02 February 2007 - 02:46.


#3
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

View Postcosmin_miu, on Feb 2 2007, 02:37, said:

Vor bani nu-i interseaza cu cate linguri mananci. :D


Nu stiu cum e la UPC, dar sa nu crezi ca faza e universal valabila. Mi-a spus cineva ca CZONE prevede plata unei amenzi de vreo cateva zeci de milioane in caz ca dai share la net.

#4
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
mai departe de router n-are cum sa vada :D

se poate spune dupa numarul de pagini pe care te poti uita in mod normal in acelasi timp(conexiuni deschise)...dar si asta pica...folosesc opera, si fiecare pagina isi ia refresh la cat tiimp vreau eu :rolleyes:

si in plus...acum, daca am 10 pc-uri in casa (chiar atatea am), doar nu era sa fac abo la fiecare

#5
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005

View Postbogdanan, on Feb 2 2007, 10:15, said:

mai departe de router n-are cum sa vada :D

se poate spune dupa numarul de pagini pe care te poti uita in mod normal in acelasi timp(conexiuni deschise)...dar si asta pica...folosesc opera, si fiecare pagina isi ia refresh la cat tiimp vreau eu :rolleyes:

si in plus...acum, daca am 10 pc-uri in casa (chiar atatea am), doar nu era sa fac abo la fiecare

Deci un router ma rezolva fara probleme?  :naughty:  Recomandare hard?

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Trendnet  :rolleyes:

#7
hotumattua

hotumattua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2005

View PostGraveland, on Feb 2 2007, 03:09, said:

Nu stiu cum e la UPC, dar sa nu crezi ca faza e universal valabila. Mi-a spus cineva ca CZONE prevede plata unei amenzi de vreo cateva zeci de milioane in caz ca dai share la net.
Domnule, un forum nu este un loc unde oricine poate spune orice prostie, sau ceva ce "ti-a spus cineva candva". Fiindca prin asta derutezi pe altii. Aici fiecare spune ceva ce stie cat de cat precis.

Asadar:
1. Amenzi poate da numai o autoritate de stat, nu orice srl de balcon.
2. O societate comerciala poate sa-ti solicite daune, in instanta, daca dovedeste ca ai pagubit-o, din culpa, in vreun fel, de pilda prin nerespectarea unui contract.
3. Nerespectarea unei clauze abuzive nu atrage plata de daune.

Revenind la problema in cauza, cu "datul de internet la vecin". Ce parere ai daca la Carrefour te-ar pune sa semnezi, cand cumperi o sticla de vodca, ca nu o sa-ti servesti si vecinul? Ai semna?
Asa mi-a propus si mie un ISP-ist un contract. Am spus ca nu accept si m-am dus la altul, care mi-a configurat chiar el router-ul, la care aveam si AP, deci putea lua internet wireless tot blocul, si nu l-a interesat. Fiindca acea clauza, chiar daca as fi semnat-o, era clauza abuziva! Deci nula. Mai mult, fizic nu are cum sa vada ce este in LAN-ul meu, decat daca o sparge, lucru care de-acuma este infractiune. Iar in instanta, nu se poate prezenta ca proba rezultate obtinute printr-o infractiune, respectiv patrunderea neautorizata in LAN-ul altcuiva. De aceea ISP-istii seriosi nu mai trec conditia de "internet pe o singura statie".

#8
hotumattua

hotumattua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.02.2005

View PostRay Bz, on Feb 1 2007, 21:25, said:

Salut! Voiam sa intreb daca cineva stie ce se poate intampla, daca esti prins ca dai net si vecinului, de la UPC.. A patit cineva vro boacana cu ei? Sau merge smooth & silky  :rolleyes:  . Si inca ceva daca eu am net de la modemul lor prin USB, un al doilea calculator il pot conecta de la placa mea de retea? Sau care ar fi cea mai buna solutie?  THX
Ps: nu o sa-mi pun cablu rosu  :notangel:
Probabil ca deja ti-ai raspuns la intrebare, dar eu postez mesajul mai mult pentru altii care cauta raspunsul. Asadar, iti mai trebuie INCA O PLACA de retea, pe langa aia in care intra modemul. Placa poate fi una wireless pe USB, daca nu mai ai un slot PCI liber. Ei ii dai, musai, IP: 192.168.0.1, ca altfel nu merge Internet Connection Sharing-ul lui nenea Bill, iar placii din celalalt calculator, orice adresa din aceeasi clasa. NU UITA: treci DNS-urile ISP-istului tau iar la Gateway, IP-ul celeilate placi. Instalezi Internet Connection Sharing pe ambele PC-uri. Daca ai XP pe ambele PC-uri, e mult mai simplu, raspunzi doar la intrebarile din configurarea unei Home or Small Business Network. Datele de mai sus e bine sa le stii ca sa intervii manual daca ceva nu merge.
Cel mai bine insa este sa-ti cumperi un router cu AP, care nu e mai mult de 150 RON, sau un modem ADSL cu AP, care e pana in 100 USD. Prin asta nu mai esti legat cu laptopul de un fir, poti sa dai internet vecinului, blocului vecin, etc.  :)
Succes!

#9
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
la un moment dat se confunda broadcasting tv cu broadband internet, adica se asemana semnalul tv cu internetul, si fostul Astral specifica explicit ca se interzice distribuirea de semnal (internet) in retea

semnalul tv distribuit la altii este considerat furt de semnal, in schimb internetul este alta treaba, deoarece se plateste pentru o anumita marime de banda, utilizatorul este liber sa faca ce vrea cu banda respectiva, mai ales ca providerul poate impune limite de trafic (fostul Astral avea limite de trafic, nepuse in practica totusi)

intre timp s-a lamurit cu confuzia dintre semnal tv si internet, si abonatul poate face ce pofteste cu banda alocata si in limita de trafic alocata, daca exista provideri care mai obliga clientul sa foloseasca internetul doar pe un singur calculator, acestia pot fi reclamati la opc cu succes

#10
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005

View Posthotumattua, on Feb 14 2007, 14:10, said:

Probabil ca deja ti-ai raspuns la intrebare, dar eu postez mesajul mai mult pentru altii care cauta raspunsul. Asadar, iti mai trebuie INCA O PLACA de retea, pe langa aia in care intra modemul. Placa poate fi una wireless pe USB, daca nu mai ai un slot PCI liber. Ei ii dai, musai, IP: 192.168.0.1, ca altfel nu merge Internet Connection Sharing-ul lui nenea Bill, iar placii din celalalt calculator, orice adresa din aceeasi clasa. NU UITA: treci DNS-urile ISP-istului tau iar la Gateway, IP-ul celeilate placi. Instalezi Internet Connection Sharing pe ambele PC-uri. Daca ai XP pe ambele PC-uri, e mult mai simplu, raspunzi doar la intrebarile din configurarea unei Home or Small Business Network. Datele de mai sus e bine sa le stii ca sa intervii manual daca ceva nu merge.
Cel mai bine insa este sa-ti cumperi un router cu AP, care nu e mai mult de 150 RON, sau un modem ADSL cu AP, care e pana in 100 USD. Prin asta nu mai esti legat cu laptopul de un fir, poti sa dai internet vecinului, blocului vecin, etc.  :)
Succes!


Multumesc frumos de raspuns m-ai lamurit si convins in acelasi timp. In ceea ce priveste configurarea router-ului nu pot sa spun ca ma pricep (n-am facut niciodata dar deh fiecare lucru are un inceput). Acum incep demersurile cu vecinu` si revin cu intrebari & stuff daca nu-mi iese pana la urma.

Multzam inca odata tuturor!

#11
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
Terminati cu prostiile . Cumperi in router  si il legi pe vecin la router .  Nu e nici o chestie .
1) Nu pot demonstra ca ii dai net .
2) Se vede un cablu UTP . Si ? E cablu de retea intre tine si el , nu de net :)
3) Nu te controleaza nici dracu' , ti-o spune un fost abonat Asstral 7 ani .
4) Ei sunt disperati ca pierd clienti si in felul asta pierd venituri . Din partea lor  poti sa dai la tot cartierul , dar sa le dai cei 30 de euro pe luna :)

Cand mi-am pus netul de la RDS , acum 2 luni  , i`am zis baiatului care cica trebuia sa imi "seteze" calculatorul , sa nu se oboseasca si  sa imi seteze routerul direct . L-a setat , o zi buna si la revedere .

Edited by kingblana, 15 February 2007 - 01:40.


#12
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Am un prieten care a lăsat un router wireless fără parolă și se mira de ce nu merge netul. S-a legat tot blocul de el :D

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbogdanan, on Feb 2 2007, 10:15, said:

mai departe de router n-are cum sa vada :D

se poate spune dupa numarul de pagini pe care te poti uita in mod normal in acelasi timp(conexiuni deschise)...dar si asta pica...folosesc opera, si fiecare pagina isi ia refresh la cat tiimp vreau eu :rolleyes:

si in plus...acum, daca am 10 pc-uri in casa (chiar atatea am), doar nu era sa fac abo la fiecare

esti naiv, amice. poate sa vada. insa nu cred ca-l intereseaza.

#14
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postborn2lose, on Feb 15 2007, 09:02, said:

esti naiv, amice. poate sa vada. insa nu cred ca-l intereseaza.


nu vede nimic, pentru ca nu are ce vedea

ruterele au firewall, si au pusa  implicit optiunea de a nu raspunde la ping, antihacking, deci daca nu raspunde, nu da nici un semn de viata, nu ai cum sa afli mai multe informatii de la el, sistemul de operare sau altele
in plus, firewallul ruterelor si sistemul de operare e specific fiecarei firme care il fabrica, deci nu exista exploituri pentru a trece de firewall, marii hackeri se ocupa cu gasitul de brese in firewallurile pentru windows si unix/linux

adresa mac pentru identificare pe serverul furnizorului de net poate fi pusa la ruter la fel ca placa de retea de la calculator, deci nu se poate identifica firma care a fabricat ruterul dupa adresa mac

traficul pe internet, adica ipurile la care te conectezi, pot fi vazute, logic, dar ce importanta are ca le vede, daca intri pe torente, dc, kazaa (care fac sute de conexiuni tot timpul) si mai ai si niste spyware si niscaiva troieni care fac zeci (sute) de conexiuni la servere aiurea, cum poate demonstra providerul de net ca sunteti mai multi care va conectati la net pe acelasi ip?

singura banuiala ca ai un ruter poate veni de la faptul ca ruterul sta online nonstop, lucru mai rar intalnit la un calculator, pe care il inchizi dupa ce termini ce ai de facut pe el; bineinteles, poti inchide si ruterul, dar daca imparti conexiunea cu mai multi, nu prea merge sa-l inchizi, ca te trezesti cu vecinu la usa la 3 noaptea ca nu-i merge netu :)
totusi, faptul ca esti online nonstop nu inseamna nimic, poate esti maniac cu downloadul si tii deschis calc nonstop ca sa tragi filme

am ruter si dau net la vecini de ani de zile, si nu a zis nimeni nimic, traficul e imens, sare lejer de 50 GB lunar, dar nu a zis nimeni nimic, nici chiar pe timpul cand Astral avea chestia cu traficul recomandat
acum nu stiu cati ani, am cerut mai multe ipuri de la Astral si mi s-a zis ca trebuie sa am nu stiu ce tip de abonament, care costa cam mult, si am fost sfatuit de cei de la tehnic sa folosesc un ruter, ca ma scot mai ieftin, si aia folosesc si in ziua de azi...

#15
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 17.02.2006

View Postever_forever, on Feb 15 2007, 13:50, said:

adresa mac pentru identificare pe serverul furnizorului de net poate fi pusa la ruter la fel ca placa de retea de la calculator, deci nu se poate identifica firma care a fabricat ruterul dupa adresa mac
http://coffer.com/mac_find/
Daca e pana acolo se vede daca e linksys,cisco sau mai stiu eu ce.

#16
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Hai sa nu ne mai ascundem dupa copac ... Un provider serior ar trebui sa nu fie interesat in nici un fel de faptul ca abonamentul in cauza se imparte .
    Userii aia se satura la un moment dat sa imparta si se apuca sa-si ia abonament individual .

#17
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Posthotumattua, on Feb 14 2007, 13:55, said:

Domnule, un forum nu este un loc unde oricine poate spune orice prostie, sau ceva ce "ti-a spus cineva candva". Fiindca prin asta derutezi pe altii. Aici fiecare spune ceva ce stie cat de cat precis.

Asadar:
1. Amenzi poate da numai o autoritate de stat, nu orice srl de balcon.
2. O societate comerciala poate sa-ti solicite daune, in instanta, daca dovedeste ca ai pagubit-o, din culpa, in vreun fel, de pilda prin nerespectarea unui contract.
3. Nerespectarea unei clauze abuzive nu atrage plata de daune.

Revenind la problema in cauza, cu "datul de internet la vecin". Ce parere ai daca la Carrefour te-ar pune sa semnezi, cand cumperi o sticla de vodca, ca nu o sa-ti servesti si vecinul? Ai semna?
Asa mi-a propus si mie un ISP-ist un contract. Am spus ca nu accept si m-am dus la altul, care mi-a configurat chiar el router-ul, la care aveam si AP, deci putea lua internet wireless tot blocul, si nu l-a interesat. Fiindca acea clauza, chiar daca as fi semnat-o, era clauza abuziva! Deci nula. Mai mult, fizic nu are cum sa vada ce este in LAN-ul meu, decat daca o sparge, lucru care de-acuma este infractiune. Iar in instanta, nu se poate prezenta ca proba rezultate obtinute printr-o infractiune, respectiv patrunderea neautorizata in LAN-ul altcuiva. De aceea ISP-istii seriosi nu mai trec conditia de "internet pe o singura statie".

ce tine pana la modemul lor, tine de reteaua lor si-i priveste, mai departe e treaba mea...


View Postborn2lose, on Feb 15 2007, 09:02, said:

esti naiv, amice. poate sa vada. insa nu cred ca-l intereseaza.

argumenteaza


View Postreallove, on Feb 15 2007, 21:33, said:

http://coffer.com/mac_find/
Daca e pana acolo se vede daca e linksys,cisco sau mai stiu eu ce.

mda,
Search results for "00:00:00:00:00:00"
<H1></H1>   MAC Address   Prefix         Vendor   000000       xerox corporation

#18
reallove

reallove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 17.02.2006
offtopic

View Postbogdanan, on Feb 15 2007, 23:12, said:

ce tine pana la modemul lor, tine de reteaua lor si-i priveste, mai departe e treaba mea...
argumenteaza
mda,
Search results for "00:00:00:00:00:00"
<H1></H1>   MAC Address   Prefix         Vendor   000000       xerox corporation
esti absurd,nu exista macul ala,si oricum primii 24 de biti dintr-o adresa MAC sunt cei ce identifica producatorul .Pentru cine nu stie : http://en.wikipedia....iki/MAC_address
Iar pt bogdanan,nu are rost sa carcotesti aiurea.

Edited by reallove, 16 February 2007 - 13:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate