Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

2 PC-uri legate la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postreallove, on Feb 16 2007, 13:15, said:

offtopic

esti absurd,nu exista macul ala,si oricum primii 24 de biti dintr-o adresa MAC sunt cei ce identifica producatorul .Pentru cine nu stie : http://en.wikipedia....iki/MAC_address
Iar pt bogdanan,nu are rost sa carcotesti aiurea.


ba exista macul ala, 00:00:00:00:00:00, am eu o placa de retea veche, de 10 Mb, care nu are mac, sau mai bine zis are macul din zerouri, si nici nu-i poti pune alt mac, ca la cele noi, din windows, ca nu suporta chestia asta
si placa functioneaza bine mersi cu macul ala, singura problema la ea e ca e pe 10 Mb si se misca ca un melc in retea

#20
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005
Daca vecinu e idiot ce sa-i ceri......i-a fost frica sa ne "combinam" si s-a dus si si-a bagat si cablu tv (n-avea) si net  :lol:  praf de om ce sa mai zic......oricum va multumesc voua pt explicatii si indrumari  ;)  sper sa fi retinut ceva  :harhar:

#21
mihai[dc]

mihai[dc]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.05.2003
nu are nici o relevanta faza cu macul , nu ti se ofera suport tehnic in cazul in care suni la ei si ai routerul infipt in modem.

ps vezi si tu ce inseamna L3

#22
s_ion

s_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2007
Subscriu si eu la faza cu router-ul. La mine e functional de vreo 7 luni, si inca nu m-a intrebat nimeni de sanatate. E cel mai ieftin router wireless care l-am gasit, si cu putina cautare am reusit foarte usor sa il setez si sa configurez porturile pentru programe. Apropos de wireless la tot blocul, ca zicea cineva, a meu are antena externa si tot nu trece prin 2 pereti de beton... + ca se poate seta filtru pentru mac.

Numai bine

Ion

#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,885
  • Înscris: 25.01.2007
poti sa limitezi din banda care o dai vecinului? adica din cei 12ok care ii am sa ii dau numai 32?

#24
nicu022003

nicu022003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 13.07.2006
Eu am net de la UPC si imi merge perfect wirelessul pt laptop si folosesc si PC. Dar am o intrebare acum ma bag la CZONE iar am inteles din ce am citit pe forumuri ca nu mai pot folosi wirelessul deoarece astia au o aplicatie a lor prin care iti dau net. Cine imi zice si mie cum pot sa fac sa imi mearga wirelessul in continuare?

#25
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Se poate vedea destul de simplu daca dai mai departe la altii net dupa TTL. Daca chiar ar vrea sa te blocheze ti-ar trimite toate pachetele cu TTL 1. Pe jucariile numite routere pe care le gasesti in oras pana la 300E nu exista optiuni de modicicare la TTL sa latime de banda sau prioritizare... sunt pocnitori plug&play.
La concurenta care exista in Bucuresti (presupunand ca esti din Bucuresti) cred ca sunt putini ISP care sa-ti inchida conexiunea daca mai dai la un vecin sau 2, poate sa banuiasca ca ai 2-3 PC-uri in casa.... daca incepi si dai la cativa zeci sunt sanse mult mai mari.
Vis-a-vis de penalitati, traim in Romania si aici chiar daca exista legi nu se aplica... decat daca ai relatii + spaga....
Ce operator crezi ca este dispus sa te actioneze in judecata pentru un prejudiciu de cateva zeci, sute de euro, cand tot procesul poate costa cel putin cateva mii de euro ?

In daca "deranjezi" si esti prins iti opreste conexiunea permanent si esti trecut pe lista neagra...ca sa nu mai ai pe viitor de la ei net.

#26
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postnicu022003, on Jun 17 2007, 22:01, said:

Eu am net de la UPC si imi merge perfect wirelessul pt laptop si folosesc si PC. Dar am o intrebare acum ma bag la CZONE iar am inteles din ce am citit pe forumuri ca nu mai pot folosi wirelessul deoarece astia au o aplicatie a lor prin care iti dau net. Cine imi zice si mie cum pot sa fac sa imi mearga wirelessul in continuare?

Din cate stiu CZONE au un soft al lor cu care te conectezi. Deci iti pui routerul wireless in mode bridge si te conectezi cu softul de pe laptop la CZONE.

#27
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
poti sa faci absolut ce vrei. ei nu sunt politie si nu au ce sa-ti faca. presupunand ca te prind ca dai net la vecinu' o sa fie cuvantul tau impotriva cuvantului lor. e banda ta pe care o platesti, iar la vecinu' o sa spui ca dai gratis ca e prietenul tau ;)
problema e sa ai de unde sa dai :(

#28
nicu022003

nicu022003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 13.07.2006

View Postcmidp, on Jun 18 2007, 12:59, said:

Din cate stiu CZONE au un soft al lor cu care te conectezi. Deci iti pui routerul wireless in mode bridge si te conectezi cu softul de pe laptop la CZONE.

cum adica in modul bridge? cum se pune in modul acesta?

#29
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007
profit de acest tpoic pt a intreba ceva asemanator zic eu. daca am net de la upc pot sa folosesc si netu si tv-ul in acelas timp. se imparte viteza, merge mai rau decat merge acum ?

#30
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postthe_angel, on Nov 8 2007, 10:32, said:

profit de acest tpoic pt a intreba ceva asemanator zic eu. daca am net de la upc pot sa folosesc si netu si tv-ul in acelas timp. se imparte viteza, merge mai rau decat merge acum ?
Nu-ti dau net fara tv, cica nu pot sa le desparta !. In esenta exista un filtru intre cele doua, sa nu se influenteze recuproc.
Vezi daca poti sa iei net fara tv. Succes !  (si ingerii au nevoie de succes ! )

#31
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postploiesteanu, on Nov 8 2007, 14:08, said:

Nu-ti dau net fara tv, cica nu pot sa le desparta !. In esenta exista un filtru intre cele doua, sa nu se influenteze recuproc.
Vezi daca poti sa iei net fara tv. Succes !  (si ingerii au nevoie de succes ! )
sory daca nu m-am facut inteles. deci stau undeva in gazda. ei se folosesc de cablul tv, eu de net.ma gandeam daca pot sa folosesc si tv-ul pt ca daca ii cer la gazda cablu tv ma pun sa platesc alti 20 de ron,ceea ce nu am de cand sa le mai platesc.

#32
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
În primul rînd că semnalul TV și cel de Internet sînt pe frecvențe complet diferite, deci da, se pot folosi simultan. Iar ce zice UPC că nu le pot desparte e o minciună pe față. Gîndește-te că pe unde am văzut instalări UPC, se pune un splitter care am impresia că e și filtru de frecvență. Se fac cabluri diferite pentru Internet și TV și îți zice nenea care instalează să nu te apuci să le bagi invers (ăla de Internet în televizor/STB sau ăla de TV în modem). Deci e clar că se poate despărți semnalul și obligația de a plăti abonament TV e o manevră ordinară.

Acum, ce te interesează pe tine e să urmărești cablul prin care primești Internet. E foarte probabil că ce povestesc eu aici s-a făcut și acolo la tine și degeaba bagi cablul de Internet în TV că nu o să vezi nimic. Plus că mufa nu se potrivește. Plus că s-ar putea să fie chiar periculos pentru televizor sau tuner, dar aici nu mă mai pricep deci nu știu sigur. În principiu doar pentru că-s anumite frecvențe pe cablul ăla nu e nici o problemă, dar mi-e să nu fie și ceva voltaje aiurea. Ăia ziceau că dacă le bagi invers prăjești ceva, parcă modemul dar nu mai rețin.

Chiar sînt curios dacă se pricepe cineva mai bine și poate să confirme sau infirme ce-am zis.

Edited by wirespot, 08 November 2007 - 15:30.


#33
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postwirespot, on Nov 8 2007, 16:28, said:

Acum, ce te interesează pe tine e să urmărești cablul prin care primești Internet. E foarte probabil că ce povestesc eu aici s-a făcut și acolo la tine și degeaba bagi cablul de Internet în TV că nu o să vezi nimic. Plus că mufa nu se potrivește. Plus că s-ar putea să fie chiar periculos pentru televizor sau tuner, dar aici nu mă mai pricep deci nu știu sigur. În principiu doar pentru că-s anumite frecvențe pe cablul ăla nu e nici o problemă, dar mi-e să nu fie și ceva voltaje aiurea. Ăia ziceau că dacă le bagi invers prăjești ceva, parcă modemul dar nu mai rețin.

Chiar sînt curios dacă se pricepe cineva mai bine și poate să confirme sau infirme ce-am zis.
man. pai daca scot cablul din modem si-l bag in televizor se vede super, intelegi. ce ma intereseza pe mine este ca sa nu mai scot tot  timpul cablul din modem si sa il bag la tv. sa le pot folosi pe amandoua in acelasi timp. cei de la upc mi-au spus ca se poate numai daca vin ei si imi dau ei ceva sa mearga amandoua altfel viteza nu mai e aceiasi.  :thumbdown:

#34
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Scîrț. Uite asta am avut eu montat de la UPC. Și uite și-o poză artistică a animalului. Cu ocazia asta revin peste ce-am zis. E un splitter pur și simplu. Cumpără-ți și tu și gata.

Attached Files


Edited by wirespot, 08 November 2007 - 15:50.


#35
the_angel

the_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 05.02.2007

View Postwirespot, on Nov 8 2007, 16:49, said:

Scîrț. Uite asta am avut eu montat de la UPC. Și uite și-o poză artistică a animalului. Cu ocazia asta revin peste ce-am zis. E un splitter pur și simplu. Cumpără-ți și tu și gata.
am cumparat din asta si nu merge netu. tv-ul merge dar netu nu merge neam. daca bag cablul direct in modem merge, numai ca ce am luat eu avea 3 iesiri, pt 2 tv-uri

Edited by the_angel, 08 November 2007 - 16:35.


#36
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
ai voie sa ii dai net vecinului si nici o lege nu te opreste sa faci asta. Poti sa dai si net la un sat/oras intreg daca vrei.
Conditia : sa nu ceri bani pentru netul pe care il dai. Odata ce ai cerut bani (sau ai dat-o la intelegere care e aceiasi treaba de fapt) poti fi dat in judecata. Asadar doar daca te da vecinul in gat ca ii dai net si ii ceri bani pentru asta au ce sa iti faca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate