Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

2 PC-uri legate la UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
mmaxalb

mmaxalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 05.01.2006

View Postthe_angel, on Nov 8 2007, 16:34, said:

am cumparat din asta si nu merge netu. tv-ul merge dar netu nu merge neam. daca bag cablul direct in modem merge, numai ca ce am luat eu avea 3 iesiri, pt 2 tv-uri

daca ai luat dala ieftin incearca cu unul cumparat de la o firma de electronice pretul lui variaza intre 6-10ron [sa fie obligatoriu din  aliuminiu iar intrarile sa fie astupate cu capace de plastic] daca ai luat din cele galbene alea se opresc la 650hz iar downloadu se face la 635hz

#38
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
De unde știi care-s frecvențele? De curiozitate întreb. Și ce dacă se duc pînă la 650 dacă ce te interesează e la 635?

Edited by wirespot, 16 November 2007 - 20:16.


#39
supilica_de_caramele

supilica_de_caramele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.10.2007

View Postthe_angel, on Nov 8 2007, 16:34, said:

am cumparat din asta si nu merge netu. tv-ul merge dar netu nu merge neam. daca bag cablul direct in modem merge, numai ca ce am luat eu avea 3 iesiri, pt 2 tv-uri
Scrie ceva pe splitterul ala?? Unele mai atenuaza si semnalul, iar unele pot avea filtre trece-sus.
http://www.dslreports.com/faq/8705
Vezi cum zice : "Do NOT filter your cable modem line or you will kill your connection."

#40
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Exprimarea aia e prea generală. Mai sus dă exemple de filtrare care pot fi folosite. Probabil au vrut să spună să nu filtrezi aiurea, fără să știi ce faci. Evident că dacă blochezi frecvența pentru semnalul Internet (fie downstream fie de răspuns) n-o să mai ai Internet. Dar pe de altă parte poți filtra frecvențe care nu au treabă cu modemul fără nici o problemă.

#41
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
Salut. Aici unde stau eu am internet cicknet printr-un modem cu 4 iesiri, prin placa de retea.
Peste cateva zile ma mut la Ploiesti si acolo am internet de la UPC, este un cablu ca cel de retea din cate am vazut. Cum fac sa dau de la acel cablu internet la 2pc-uri ? Va rog sa ma ajutati. mersi anticipat!

#42
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008

View Postmafiott92, on Sep 12 2008, 15:32, said:

Salut. Aici unde stau eu am internet cicknet printr-un modem cu 4 iesiri, prin placa de retea.
Peste cateva zile ma mut la Ploiesti si acolo am internet de la UPC, este un cablu ca cel de retea din cate am vazut. Cum fac sa dau de la acel cablu internet la 2pc-uri ? Va rog sa ma ajutati. mersi anticipat!
Printr-un Router! Exemple aici: http://www.emag.ro/wireless

#43
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,204
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmafiott92, on Sep 12 2008, 15:32, said:

Salut. Aici unde stau eu am internet cicknet printr-un modem cu 4 iesiri, prin placa de retea.
Peste cateva zile ma mut la Ploiesti si acolo am internet de la UPC, este un cablu ca cel de retea din cate am vazut. Cum fac sa dau de la acel cablu internet la 2pc-uri ? Va rog sa ma ajutati. mersi anticipat!
Nu cred ca ai un cablu ca cel de retea, la Ploiesti, ca si in alte orase, UPC-ul merge pe cablu coaxial ce iti intra in casa si acolo iti monteaza un modem.
Ca sa desparti semnalul la mai multe calculatoare, fa rost de un roter (fie el wireless sau numai cu legaturi prin cablu), de la modemul dat de UPC iti iese un fir ca de retea, ala baga-l la IN la roter, iar de la mufele OUT (sunt de obicei grupate pentru iesire, iar intrarea e separata de cele de iesire) mergi cu cablurile de reetea catre calculatoarele la care vrei sa ai net (ti-am explicat mai pe intelesul tutoror, nu am vrut sa ma bag in detalii tehnice si in denumiri de specialitate).Atentie, daca vei folosi internetul pe toate calculatoarele ce le-ai legat del a roter, banda de internet se va imparti si ea, deci sa nu te astepti daca pe unul faci download masiv, la celelalte sa iti zboare netul.....
Si ca un sfat....ceea ce ti-am spus eu acum, puteai gasi pe aria Network, scris si rascris, explicat de 1000 de ori. Data viitoare foloseste search.

#44
mafiott92

mafiott92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.08.2007
ok, mersi mult de tot pentru sfaturi. sper sa reusesc.

#45
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008

View PostIgnition, on Jun 18 2007, 12:24, said:

Se poate vedea destul de simplu daca dai mai departe la altii net dupa TTL. Daca chiar ar vrea sa te blocheze ti-ar trimite toate pachetele cu TTL 1. Pe jucariile numite routere pe care le gasesti in oras pana la 300E nu exista optiuni de modicicare la TTL sa latime de banda sau prioritizare... sunt pocnitori plug&play.
La concurenta care exista in Bucuresti (presupunand ca esti din Bucuresti) cred ca sunt putini ISP care sa-ti inchida conexiunea daca mai dai la un vecin sau 2, poate sa banuiasca ca ai 2-3 PC-uri in casa.... daca incepi si dai la cativa zeci sunt sanse mult mai mari.
Vis-a-vis de penalitati, traim in Romania si aici chiar daca exista legi nu se aplica... decat daca ai relatii + spaga....
Ce operator crezi ca este dispus sa te actioneze in judecata pentru un prejudiciu de cateva zeci, sute de euro, cand tot procesul poate costa cel putin cateva mii de euro ?

In daca "deranjezi" si esti prins iti opreste conexiunea permanent si esti trecut pe lista neagra...ca sa nu mai ai pe viitor de la ei net.


Te rog spune-mi ca ai glumit cu TTL :)) . Omule daca iti da pachet cu TTL=1 la primul hop (router care il intalneste) iti pica pachetul ! Unul dintre cele mai elementare principii in routing e ca un pachet NU TREBUIE sa ia mereu aceeasi cale. Daca la momentul respectiv router-ul ti-l forward-eaza pe alta cale (fiindca e reteaua congestionata ,spre exemplu) cu hop count 1 sau mai mare de 1 nici nu iti ajunge la router-ul tau ( pachetul ) ca e picat pe drum(drum care o fi el...functie de retea si protocol) ! Metoda asta e aiuristica. Si o intrebare daca nu e cu suparare cine sa-ti trimita pachet cu TTL 1??? ISP-ul sa te "verifice"?? Cum se asigura ei ca next hop-ul lor e taman "compul tau" si nu trece prin 3 routere pana ajunge la "tine" (sau mai exact la LAN-ul tau facut de router)  ?


Keep in mind tu si ei nu sunteti conectati direct nici macar la un hop distanta sa zici ca o ruta statica ti-ar rezolva problema ,totusi UPC-ul e destul de mare si nush exact (ca nu vor sa spuna) cam cate routere au...deci e tricky treaba cu TTL = 1...

Edited by Neofit, 22 September 2008 - 17:44.


#46
Neofit

Neofit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.09.2008
Ca sa raman on-topic UPC nu iti restrictioneaza din moment ce tu platesti un bandwidth ramane la latitudinea ta sa decizi ce faci cu el (cel putin asa e la UPC)


PS: La postul anterior daca totusi cineva e atat de frustrat sa isi confiugreze rute statice(pe fiecare router) doar de dragul de ati trimite pachete cu TTL=1(cand ajunge la tine) inseamna ca sunt o firma de cacao. Fiindca e absurd sa pui asa problema si in plus faci munca aiurea,pentru un simplu moft , si imi inchipui ca un astfel de provider nu are un numar ffff mare de clienti  ,daca ar avea ,oricum ,politica asta ar avea nevoie de administrare serioasa ; numai in Bucuresti se pot intampla tampenii de genu' !

Edited by Neofit, 22 September 2008 - 21:02.


#47
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

View Postever_forever, on Feb 15 2007, 14:50, said:

nu vede nimic, pentru ca nu are ce vedea

ruterele au firewall, si au pusa  implicit optiunea de a nu raspunde la ping, antihacking, deci daca nu raspunde, nu da nici un semn de viata, nu ai cum sa afli mai multe informatii de la el, sistemul de operare sau altele
in plus, firewallul ruterelor si sistemul de operare e specific fiecarei firme care il fabrica, deci nu exista exploituri pentru a trece de firewall, marii hackeri se ocupa cu gasitul de brese in firewallurile pentru windows si unix/linux

adresa mac pentru identificare pe serverul furnizorului de net poate fi pusa la ruter la fel ca placa de retea de la calculator, deci nu se poate identifica firma care a fabricat ruterul dupa adresa mac

traficul pe internet, adica ipurile la care te conectezi, pot fi vazute, logic, dar ce importanta are ca le vede, daca intri pe torente, dc, kazaa (care fac sute de conexiuni tot timpul) si mai ai si niste spyware si niscaiva troieni care fac zeci (sute) de conexiuni la servere aiurea, cum poate demonstra providerul de net ca sunteti mai multi care va conectati la net pe acelasi ip?

singura banuiala ca ai un ruter poate veni de la faptul ca ruterul sta online nonstop, lucru mai rar intalnit la un calculator, pe care il inchizi dupa ce termini ce ai de facut pe el; bineinteles, poti inchide si ruterul, dar daca imparti conexiunea cu mai multi, nu prea merge sa-l inchizi, ca te trezesti cu vecinu la usa la 3 noaptea ca nu-i merge netu :)
totusi, faptul ca esti online nonstop nu inseamna nimic, poate esti maniac cu downloadul si tii deschis calc nonstop ca sa tragi filme

am ruter si dau net la vecini de ani de zile, si nu a zis nimeni nimic, traficul e imens, sare lejer de 50 GB lunar, dar nu a zis nimeni nimic, nici chiar pe timpul cand Astral avea chestia cu traficul recomandat
acum nu stiu cati ani, am cerut mai multe ipuri de la Astral si mi s-a zis ca trebuie sa am nu stiu ce tip de abonament, care costa cam mult, si am fost sfatuit de cei de la tehnic sa folosesc un ruter, ca ma scot mai ieftin, si aia folosesc si in ziua de azi...

ori esti naiv ori esti prost informat. Sunt diverse metode prin care se poate afla numarul real de calculatoare din spatele unui router, si chiar si sistemele de operare folosite doar urmarind pachete TCP/IP, numerele de ordine, si chiar si campul TTL. Cam toate te dau de gol ce ai tu in spate. Exista programe special facute pt acest lucru. Faza e ca nu le pasa si nici nu pot sa vina cu dovezi ca nu-s calculatoarele tale. La tine in casa nu pot sa intre si tu poti sustine ce vrei.

Edited by pitagora, 26 October 2008 - 23:32.


#48
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View Postpitagora, on Oct 26 2008, 23:30, said:

ori esti naiv ori esti prost informat. Sunt diverse metode prin care se poate afla numarul real de calculatoare din spatele unui router, si chiar si sistemele de operare folosite doar urmarind pachete TCP/IP, numerele de ordine, si chiar si campul TTL. Cam toate te dau de gol ce ai tu in spate. Exista programe special facute pt acest lucru. Faza e ca nu le pasa si nici nu pot sa vina cu dovezi ca nu-s calculatoarele tale. La tine in casa nu pot sa intre si tu poti sustine ce vrei.
UPC prin contract te lasa sa faci ce vrei cu banda ta.Iti poti pune si 100 de calculatoare daca vrei.

#49
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View Postwirespot, on Nov 8 2007, 15:28, said:

În primul rînd că semnalul TV și cel de Internet sînt pe frecvențe complet diferite, deci da, se pot folosi simultan. Iar ce zice UPC că nu le pot desparte e o minciună pe față. Gîndește-te că pe unde am văzut instalări UPC, se pune un splitter care am impresia că e și filtru de frecvență. Se fac cabluri diferite pentru Internet și TV și îți zice nenea care instalează să nu te apuci să le bagi invers (ăla de Internet în televizor/STB sau ăla de TV în modem). Deci e clar că se poate despărți semnalul și obligația de a plăti abonament TV e o manevră ordinară.

Acum, ce te interesează pe tine e să urmărești cablul prin care primești Internet. E foarte probabil că ce povestesc eu aici s-a făcut și acolo la tine și degeaba bagi cablul de Internet în TV că nu o să vezi nimic. Plus că mufa nu se potrivește. Plus că s-ar putea să fie chiar periculos pentru televizor sau tuner, dar aici nu mă mai pricep deci nu știu sigur. În principiu doar pentru că-s anumite frecvențe pe cablul ăla nu e nici o problemă, dar mi-e să nu fie și ceva voltaje aiurea. Ăia ziceau că dacă le bagi invers prăjești ceva, parcă modemul dar nu mai rețin.

Chiar sînt curios dacă se pricepe cineva mai bine și poate să confirme sau infirme ce-am zis.
Nu stiu cat de diferite sunt cablurile pentru tv si internet de vreme ce eu am pus un spliter inainte de modem pentru a avea si tv pe monitor (deh, m-am pricopsit cu un LG care are si tuner tv).  Si-mi merg amandoua foarte bine: imaginea pe tv e super clara, testele de viteza la net mi-au dat valorile cunoscute.

#50
pasady

pasady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.01.2009
SPRE MARE BUCURIE MODEMUL DE LA UPC SUPORTA 2 PC. UNUL PE CABLU DE RETEA SI UNU PE CABLU DE DATE. CEL DE PE CABLU DE DATE ARE MAXIM 3MB TRAFIC. CEL DE RETEA 100MB. SUCCES

#51
mike_nba

mike_nba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.04.2007
Am si eu urmatoarea problema si as dori daca puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri concrete(am cautat pe forum dar nu am gasit inca nimc concludent) .Doresc sa imi fac abonament la net de la UPC ,banda de 10 mb.
Problema este ca mai am un calculator,mai exact doresc sa conectez doua calulatoare la net.Am intrat si am citit pe forum dar nu am gasit nimic clar referitor la urmatoarele chestiuni: (am inteles ca acest lucru e posibil cu ajutorul unui router).

Intrebarea mea este daca e posibil acest lucru? si inca ceva foarte important...as dori sa am banda egala,jumate -jumate(in orice situatie,stiu ca nu va fi de 10 mb ), pe cele doua pc-uri ,cum voi putea face acest lucru(e posibil? am citit ca un pc va rupe si celalalt va ramane fara daca se va folosi in acelasi timp.)
Deasemenea as dori sa stiu daca cumva din acel modem voi putea duce fir catre doua calulatoare... am inteles ca mai este o problema si cu macul...care se va seta pentru primul calculator si cel de al doilea nu va mai avea o conexiune de net corespunzatoare. Si inca ceva,voi putea face retea intre cele doua calulatoare prin acel router asttfel sa transfer fisiere si sa sherez? ( poate ca unele intrebari sunt prea "banale" sa le zic,dar daca nu am experienta in acest domeniu de networking si nu cunosc poate nici cele mai elementare lucruri)


mai pe scurt:(pt cei care nu citesc toata "povestea"  :D)
1 pot pune net de la upc la doua calc astfel incat sa mearga cu banda egala pe ambele(nu vreau unu sa aiba mai mult decat celalalt. acest lcuru se va face de la sine cu routerul-impartirea bandei in mod egal pe cele doua calculatoare ?trebuiesc folosite programe?)

2.cum pot face acest lucru cu ajutorul unui router (nu as dori sa mai pun inca o placa de retea).trebuiesc setate ipuri consecutive?as dori mai multe detalii daca se poate.
Va multumesc

Edited by mike_nba, 04 April 2009 - 11:33.


#52
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmike_nba, on Apr 4 2009, 12:26, said:

Am si eu urmatoarea problema si as dori daca puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri concrete(am cautat pe forum dar nu am gasit inca nimc concludent) .Doresc sa imi fac abonament la net de la UPC ,banda de 10 mb.
Problema este ca mai am un calculator,mai exact doresc sa conectez doua calulatoare la net.Am intrat si am citit pe forum dar nu am gasit nimic clar referitor la urmatoarele chestiuni: (am inteles ca acest lucru e posibil cu ajutorul unui router).

Intrebarea mea este daca e posibil acest lucru? si inca ceva foarte important...as dori sa am banda egala,jumate -jumate(in orice situatie,stiu ca nu va fi de 10 mb ), pe cele doua pc-uri ,cum voi putea face acest lucru(e posibil? am citit ca un pc va rupe si celalalt va ramane fara daca se va folosi in acelasi timp.)
Deasemenea as dori sa stiu daca cumva din acel modem voi putea duce fir catre doua calulatoare... am inteles ca mai este o problema si cu macul...care se va seta pentru primul calculator si cel de al doilea nu va mai avea o conexiune de net corespunzatoare. Si inca ceva,voi putea face retea intre cele doua calulatoare prin acel router asttfel sa transfer fisiere si sa sherez? ( poate ca unele intrebari sunt prea "banale" sa le zic,dar daca nu am experienta in acest domeniu de networking si nu cunosc poate nici cele mai elementare lucruri)


mai pe scurt:(pt cei care nu citesc toata "povestea"  :D)
1 pot pune net de la upc la doua calc astfel incat sa mearga cu banda egala pe ambele(nu vreau unu sa aiba mai mult decat celalalt. acest lcuru se va face de la sine cu routerul-impartirea bandei in mod egal pe cele doua calculatoare ?trebuiesc folosite programe?)

2.cum pot face acest lucru cu ajutorul unui router (nu as dori sa mai pun inca o palca de retea).trebuiesc setate ipuri consecutive?as dori mai multe detalii daca se poate.
Va multumesc
Daca vrei banda jumate-jumate de la ISP atunci orienteaza-te spre un abonament pe fibra (FTTH sau FTTB). Daca vrei ca banda oferita de ISP sa fie impartita jumate-jumate intre cele doua calculatoare orienteaza-te spre un router Linksys WRT54GL la care sa-i faci update de softer Tomato, asta cu titlu de exemplu. Dar cred ca cel mai bine ar fi sa incerci cu un server cu linux.

#53
leroiv_vd

leroiv_vd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2009
Nu pot folosi un switch clasic, in loc de router pentru a conecta cele doua pc-uri la cablul de modem..?

#54
leroiv_vd

leroiv_vd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2009
Ma poate ajuta cineva... pls?
Am pus un switch in loc de router dar nu-mi functioneaza netul la ambele pc-uri... Pc-ul vechi daca il pun pe rand la ambele cabluri ce ies din switch, are net si functioneaza,dar cel nou daca il pun nu merge pe net. De ce? Am reinstalat xp-ul din nou si tot nu functioneaza netul. Setari nu am ce face sa sunt pe automat toate, IP , DNS ... la ambele pc-uri. Aveti idee?

Schema:
Iesirea din modemul de cablu -> in switch. Din switch -> 2 cabluri la pc1 si pc2.
Toate cablurile sunt straight-through.
Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate