Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Psihologie motivationala

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
In orizontul psihologiei aplicate, citesc acum o carte interesanta scrisa de psihologul Martin E.P. Seligman "Fericirea autentica"

v-o recomand cu caldura, e un ghid practic de psihologie pozitiva :)

#20
varafierbinte

varafierbinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.11.2007
Am gasit doua carti care m-au ajutat foarte mult:
- "Concentrarea - secretul realizarii perfecte"  de Theron Dumot, ed. Kamala, dau aici un articol din ea (http://www.kamala.ro/tehnici-de-transformare/te-poti-concentra-dar-o-vei-face-2.html
- și "Stapanul constiintei" de Serge Kahili King (despre succes si transformarea interioara din perspectiva traditiei Huna, din Hawai, da tehnici practice despre puterea si stapanirea subconstientului)
http://www.kamala.ro...ientului-2.html.

#21
varafierbinte

varafierbinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.11.2007
Revin pentru a reface linkurile catre aceste carti

- Concentrarea - secretul realizarii perfectede Theron Q. Dumont
- Stapanul constiintei - cunoasterea de sine in traditia Huna de Serge Kahili King.

Succes!

#22
anaiustina

anaiustina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.11.2006
legat de conținutul și mesajul acestor cărți este filmul (documentar) "the secret"; de fapt se inspiră din ele. vizionare plăcută. e ca și cum ai citi o carte și după aia ai vedea și filmul.

#23
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006

View Postfranti18, on Jan 29 2007, 03:04, said:

Am vazut ce romane  va plac, carti romanesti, erotica, sf, beltristica . OK.

Eu vreau sa stiu ce  carti v-au schimbat cel mai mult  gadirea.


Dale Carnegie ?
Zig Ziglar ?
Norman V. Pealle ?
Brian Tracy ?
Napoleon Hill ?

Cititi asemenea carti ?  Ce ati retinut din ele? ce va influentat cel mai mult?


  Mda citesc ..dar nu esti tu si  pe AS ???...

#24
mr_montana

mr_montana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 01.07.2008
Si asa AS-ul a migrat aici.

Think and grow rich - Napoleon Hill

Sun Tzu- Arta Razboiului ..pentru necunoscatori poate fi destul de grea

#25
eddymutu7

eddymutu7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.12.2005
am citit toti autorii mai sus enumerati de tine
imi plac foarte mult mie personal

#26
Pantaleon

Pantaleon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.03.2008
Norman V. Pealle - Forta Gandirii Pozitive.
Cartea aceasta ar trebui considerata lectura obligatorie in scoli. Evident, asta e imposibil. Pentru mine, e a doua dupa Biblie. Si am citit mai mult de 2-3 carti :P .

#27
george_cherosen

george_cherosen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.05.2007
Eu am citit "Secretele succesului" de Dale Carnegie ......si ..in general se bazeaza mai mult pe succesul in afaceri.......  B) B) ^_^    ................dar merita citita........

#28
Wicked_One

Wicked_One

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.05.2009
Cartile lui Richard Bandler, in mare parte. Inveti si psiho motivationala, inveti sa si manipulezi, inveti sa iti dai seama de cel care minte... Inveti multe de la omul asta. L-am descoperit prin clasa a 10a si urmeaza sa dau la psihologie din cauza lui. :D  M-a facut sa-mi placa, m-a si motivat in acelasi timp.

#29
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Nimic nu-i mai motivational decat un viking metal si-o saritura la bungee.

#30
tifffy

tifffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 30.10.2008
Toți bărbații sunt măgari până la proba contrarie- Deanna Daylle Schwartz

#31
oana75

oana75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.07.2010
Pe langa cele enumerate de voi ar mai fi si cartile lui Esther si Jerry Hicks (Invataturile lui Abraham-Legea Atractiei), Josef Kirschner - Arta de a fi egoist.

Edited by oana75, 14 July 2010 - 12:04.


#32
daniel_O7

daniel_O7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.07.2010
O altă carte foarte tare este Dezvoltaer Personală pentru Oameni Isteți a lui Steve Pavlina, deși traducerea mi s-a părut că nu-i reflectă stilul. De asemenea, recomand cărțile lui Richard Bandler și ale lui Michael Neill (un super coach).

#33
Colorbliss

Colorbliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.10.2009
Am citit mai multe carti de dezvoltare personala pentru simplu fapt ca am acces la ele (mama e abonata :) )
Dintre cele aprox 40 pe care le-am citit,  mi-a placut in mod special Cele mai importante lectii de viata de Hal Urban (cartea a fost intai publicata sub titlul 20 things I want my kids to know ) Autorul este si doctor in psihologie.

Daca va pasioneaza un anume capitol din psihologie, temperamentele umane, va recomand cu deosebita caldura ,,Personalitate Plus - cum sa ii intelegi pe ceilalti intelegandu-te pe tine insuti" de Florence Littauer :)   Autoarea trateaza cele 4 tipuri de temperament uman, precum si combinatiile ce rezulta din ele, intr-un mod jovial, comic, accesibil. Aveti si posibilitatea sa va determinati propriul temperament (care e de obicei o combinatie de doua)

Edited by Colorbliss, 11 October 2010 - 08:31.


#34
borfan2002

borfan2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2008
Cea mai buna carte pe care o pot recomanda cu toata increderea este: Atitudinea este totul de Jeff Keller iar momentan citesc Puterea magica a gandului de David Schwartz care e deasemenea foarte motivationala.
Mi-ar placea sa mai recomande lumea in acest thread carti bune de acest gen.

#35
trythentrust

trythentrust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.02.2012

View PostWicked_One, on 19th May 2009, 21:21, said:

Cartile lui Richard Bandler, in mare parte. Inveti si psiho motivationala, inveti sa si manipulezi, inveti sa iti dai seama de cel care minte... Inveti multe de la omul asta. L-am descoperit prin clasa a 10a si urmeaza sa dau la psihologie din cauza lui. :D  M-a facut sa-mi placa, m-a si motivat in acelasi timp.
Va urez succes in studiul psihologiei. Fiti insa atent, ca Bandler a modelat psihologi, sfarsind prin a-i lua peste picior pe cei de duzina. In multe din materialele video (torente) puteti identifica rebelul dar si dezchizatorul de drumuri din el.

Bafta multa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate