Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Frane logan fara ABS - Blocare prematura

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#109
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,501
  • Înscris: 04.05.2006
Cu tot respectul, dar acu aberezi tu. Polonia de exemplu,  e in UE de ceva timp, dar standardele de siguranta pentru masini sunt departe de cele din Germania ...si nu numai. Nu-ti impune nimeni standardele in tara ta membra UE, decat la un anumit nivel. Ca ....o masina facuta pentru Polonia nu se poate inmatricula in Germania, e o alta poveste. Si poate in curand se va interzice si circulatul cu ea in Germania...cine stie. Dar astea sunt alte discutii.

#110
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postturbo trabannt, on Jan 10 2007, 09:22, said:

Jesus, ce aberezi cu calculele economice.

din "simple calcule economice" Dacia iti poate da si ghidon in loc de volan sau sacose de 1 leu in loc de airbaguri.

wake up, you are in beautiful UE now si aici sunt alte reguli.

deci dacia& daewoo mai vand inca masini neconforme? presupun ca si alti mareti importatori inca vand modele pt romanistan si neconforme cu ue, nu?

tara lui Citroen voda  :cursing:

pai arata-mi ca a intrat deja in vigoare acea lege prin care esti obligat sa dotezi masina cu 2xairbag+abs. Probabil inca nu a intrat pt ca nu am vazut nici un importator cu probleme (adica cu masini ce nu respecta acest minim) sa-si redefineasca oferta. si la chevrolet si la Hyundai si peste tot

#111
flobolek

flobolek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.08.2006
Nu stiu daca s-a mai mentionat asta in post-urile precedente, dar la Logan marea problema a franelor nu sunt propriu-zis franele :o  , ci CAUCIUCURILE ! Sistemul de franare e bine dimensionat pentru marimea/greutatea/viteza masinii, insa anvelopele cu care vine din fabrica sunt execrabile!

Cei care se plang de aderenta, sa incerce mai intai (macar de proba! ) cu Pirelli sau Michelin, si atunci sa vezi frane!

Daca insa unii din voi considerati ca problema vine din cursa activa (mult) prea scurta a pedalei de frana ( gen: blocheaza rotile la o apasare de numai 2 cm, se intampla uzual ), si asta se poate regla la service, si nu e prea scump !

Cei care vor la Logan frane de TIR, sa isi ia un cap tractor Volvo ! Acolo or sa poata zbura prin parbriz cu mult succes!

Nu iau apararea Loganului pentru ca as fi fan (nici nu am asa ceva de altfel) dar : e o masina inalta, se dezechilibreaza, si e si foarte usoara pentru marimea ei !

#112
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
pai nu sustineti sus si tare ca e masina ieftina?? din cauza asta e ieftina...piese si subansabluri de doi lei...care tin...cam tot atat.
pac, mai puneti la pretul loganului 200 euro pt niste cauciucuri ca lumea...sau mai mult...

#113
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
:D Esti fantastic , bre uko. Cred ca visezi si noapte ce sa mai spui rau de Logan. A devenit o obsesie si asta e limpede si se vede cat se poate de clar.

Ti-am spus ca la versiunile mai spre varf, Laureate Plus, si Ambition , care au si ABS au dotat cu anvelope Michelin si Continental.

Edited by $eb, 10 January 2007 - 12:41.


#114
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nene uko stiai ca generatia precedenta de accent venea si ea echipata cu niste pneuri de toata jena?zetics de exemplu nu a fost multumit de ele, probabil sunt echivalentul fostelor montane de pe Logan. care apropo au fost inlocuite cu kormoran care parca sunt mai bune din ceea ce spun cei ce le-au condus pe amandoua. si cred ca stii ca se recomanda la absolut orice masina ca iarna sa ai pneuri de iarna nu pneurile all season cu care vin incaltate majoritatea masinilor..

#115
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
nu ma intereseaza...vorbim de prezent...repet...daca era o masina ca lumea, chiar mai scumpa, imi luam Logan...am ales cea mai buna oferta de pe piata...ai vazut si tu conceptia romanasilor CARE AJUTA ENORM LA VANZAREA UNEI MASINI hmm...mediocre...cica: e, daca nu e bine reglata din fabrica, te duci la service si o reglezi... :death: ...iar service????? de ce??? suntem prostii lor??? trebuie sa rep[aram toata viata la o masina noua? nu cred...din cauza asta am ce am cu loganul...ca e facuta in bataie de joc...LASA BAI, CA NU O SA ZICA NIMIC CUMPARATORII...CE, LE DM O MASINA IEFTINA...ASTA E..ASA FACE TOATE...
de ce astia de la colibasi nu zic: HAI SA FACEM SI NOI O DATA O MASINA BUNA!!! sa bage nene piese bune in ea, sa nu mai aiba omu' dureri de cap si programari la service toata ziua...

#116
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
uko.. mai usor nene ca faci apoplexie. in accentul tau care e cea mai buna oferta de pe piata. :lol:

#117
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
eu nu am fost in situatia sa franez la limita(inca). dar pina acum, la o folosire normala, franele sunt ok.

#118
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jan 10 2007, 22:38, said:

pai arata-mi ca a intrat deja in vigoare acea lege prin care esti obligat sa dotezi masina cu 2xairbag+abs. Probabil inca nu a intrat pt ca nu am vazut nici un importator cu probleme (adica cu masini ce nu respecta acest minim) sa-si redefineasca oferta. si la chevrolet si la Hyundai si peste tot
baga o tu ca tot esti expert in industria auto.

presupun ca este o perioada de tranzitie intre vechea lege si legea noua. dar oare exista o lege veche?

cred ca e vorba mai mult de regulamentul RAR care inca nu s-a trezit din mahmureala si declara senin ca el aplica regulile din UE . daca e asa , sa te tii surpriza! :kisstogether:

inca o data sa multumim guvernului si apia ca si pentru taxa de inmatriculare  :notangel: . mai ales aia morti de la lipsa airbag sau abs ca tot sunt reclame cu conducerea preventiva & airbaguri  :cursing:

#119
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003

View Postrichelieu, on Jan 9 2007, 11:24, said:

Si eu cand am in spate un Lacetti, sau un Accent, sau un Clio...sau o Fabia sau un Logan sau .....mai sunt multe altele, franez foarte din timp si cat mai in lung, pentru a nu ma trezi cu ei prin portbagaj....Ce masini de tot kktul dom'le.....
Oricum, sunt foarte curios cati din cei care critica cu atata vehementa Loganul, au condus unul, macar 100 km.

Omule ai mers vreodata cu Lacetti?
Discuri pe toate rotile, ventiate pe fata, suspensie independenta pe spate, ABS standard. Ce Ferrari zici ca ai?

La Renault franele sunt foarte sensibile si nu este defect de fabricatie asa sunt la toate ca este Megane, clio sau logan.
Daca nu ai ABS si nici macar diesel sa ai o frana de motor buna, iarna mai bine o tii in fata blocului.

#120
compteam

compteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.10.2006

View Postuko, on Jan 8 2007, 15:38, said:

mai nene, da ti-a luat ceva timp sa accepti ca loganul are probleme...si nu e un eveniment singular...dar, ceva imi spune ca inca nu esti de acord...poate totusi e altceva, nu? ca na, loganul nu are voie sa faca asa ceva... :death:
zici ca esti pe mare, in plina furtuna, ti s-a spart colacul de salvare si inainte sa te duci la fund mai te zbati putin si mai bagi un topic de rade toata lumea...
vezi, asta inseamna sa fii HIPNOTIZAT...SA NU VREI SA VEZI REALITATEA CA E O MASINA CU MUUULLLTE PROBLEME, mai ales la piesele facute de romanasi...



OFFTOPIC:

"Mai nene", dar nici tu nu esti printre noi deloc. In tot topicul asta nu ai scris decat raspunsuri de rahat in care singura grija era sa-l ataci pe maximus. Si asta faci prin toate topicurile, din cate am citit. Devii enervant.
Toata ziua nu sici decat ce naspa e Logan si ce chestie ca maximus nu e de parere cu tine. Si devii si plictisitor.

Si ma mir de ce nici un moderator nu te arde pentru offtopic si pentru atac la persoana.

Si ca chestie, tu ce nava galactica conduci ? Vre-un Chevrolet ? Hi, hi...

SCUZE de OFFTOPIC, dar numai atat mai poti citi in topicul asta....

#121
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcompteam, on Jan 11 2007, 01:56, said:

Si ca chestie, tu ce nava galactica conduci ?
Tot un fel de Logan, low end, low cost,etc,.. numai ca e corean :P

#122
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
compteam...prietenii stiu de ce...nu avem timp sa explicam nou venitilor in galaxia Logan...

#123
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
uko.. get a life :D nu vezi ca toata lumea incepe sa-ti spuna de la obraz unele lucruri?

#124
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ca intotdeauna, parerile sunt impartite...faza tare e ca cel mai inversunat aparator este un NECONDUCATOR...prietenii iarasi stiu de ce... :coolspeak:

#125
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si marmota.. ce e mai uko, ai ramas fara argumente :lol: te-ai enervat ca sunt posesori de accent care apreciaza mai mult un logan? :lol: ti-am mai zis... take it easy , poate iti explodeaza o vena pe tampla :D

#126
DCA Member

DCA Member

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 22.11.2006
ce va stresati ma atata de frane, ca se blocheaza, ca nu merg, ca aia, ca ailalta? bagati repede in marsarier, sa o ia inapoi! :kisstogether:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate